SağlıkTıp

Yaz sorunları: Köpek bir kene ısırıldı

Yaz, doğaya bir köpekle dışarı çıkıp onunla çok zaman geçirebileceğiniz verimli bir zamandır. Bununla birlikte, yılın sıcak periyodu, evcil hayvanınızın sağlığı için ciddi tehlikelere maruz kalmaktadır. Bu tehlikeler kalın çimenlerin içinde gizlidir. Onların adı iksodid akarlar.

Tabii ki, bütün yaz evde köpekle kalmak ve doğada yürümekten mahrum bırakmak için bir sebep yok. Sadece bu tehlikeyi hatırlamak ve köpek bir kene ısırılırsa ne yapılacağını açıkça bilmeliyiz. Neden kan emici böceklerden (pireler gibi) dolayı kenelerden böyle bir tehlike oluşturuyor? Kene kaynaklı ensefalit ve kene kaynaklı borrelioz hakkında çok şey duymuştık, ancak bu hastalıklar insanları etkiliyor, köpekler için korkunç değiller. Kılavuzlar köpeklere başka sıkıntılar getirir - korkunç bir bulaşıcı hastalığın taşıyıcısıdır - pyroplasmosis (babesiosis).

Her şeyden önce, köpeklerin keneleri ısrarla ısırmalarını önlemek gerekir . Bunu yapmak için, sıcak mevsimde (en aktif akarların dönemlerinden beri - bu ilkbaharın sonu ve sonbaharın sonu) köpeğin kürkü akarları iten özel bir akarisid ilaçla düzenli olarak tedavi edilmelidir. Ne yazık ki, insanlık tarafından hiçbir önleyici önlem icat edilmemiştir - serum veya aşı yoktur. Akarisid ilaçlar ayrıca pyroplasmosis enfeksiyonuna karşı% 100 garanti sağlamazlar. Bu ilaçlar pireler, akarlar ve diğer parazitler üzerinde iyi çalışır, ancak kenelerin hayatta kalabilme özelliği daha fazladır. Vets, akar öldürücü ilacı her 3-4 haftada bir hayvanların derisine damla şeklinde uygulamanızı tavsiye eder ve her yürüyüşten önce köpeklere akarisid sprey püskürtülür. Damlaların ve spreyin aynı etken maddeyi içermesi önemlidir, çünkü birbirleriyle etkileşime giren farklı maddeler toksik hale gelebilir ve zehirlenme veya alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu veya o akarisit ilaç seçimi bir veteriner hekime danışılmalıdır.

Yürüyüşün ardından evcil hayvanınızı dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Köpek bir kene ısırılırsa, cildin içinde berbat olduğu için, hayvanın vücudu hissedildiğinde hemen netleşir. Özellikle böcekler, vücudun kan damarlarına girmesi kolay alanlar gibi: baş, kulakların arkasındaki bölge, mide, dirsek katlanırlar. Diyelim ki köpeğin bir kene ısırıldığını buldun. Ne yapayım

Her şeyden önce, köpek gövdesinden çıkarmanız gerekir. Bunu yapmak için bitkisel yağ akar damlatılır, daha sonra mantar şişeden çıkarıldığı gibi cımbızla vücudun kafasına yaklar ve onu farklı yönlerde açmaya başlar. Akarları ezmek ve bir gövde çıkarmamak, kafa köpek derisine bırakmak önemlidir, o zaman ısırık bölgelerinde bir süpürasyon ve bazı durumlarda apse oluşur. Fakat keneyi güvenle kaldırdıysanız bile, ısırıkların antiseptik yerine bakmanız gerekir. Bununla birlikte, böcek kafası hayvanın vücudunda koparılıp koparılıyorsa, köpeği veterinere göstermek ve köpeğin kene ısırıldığını bildirmesi gereklidir.

Zararlı bir şekilde temizlendikten sonra, birkaç gündür evde beslenen hayvanların sağlık durumunu gözlemlemek gerekir. Eğer köpekten bir kene ısırıldıktan bir süre sonra iştahsızlık, ateş, uyuşukluk, arka bacaklarda zayıflama, diyare ve kusma gözlemlerseniz, gecikmeksizin veteriner hekime gitmelisiniz ve muhtemelen onu arayın ev.

Fakat kendiniz korkunç bir teşhis koymayın. Köpek bir kene ısırılırsa, bu, pyroplasmosis'i yakaladığı anlamına gelmez. Hastalığın taşıyıcıları kenelerin sadece% 10'udur. Fakat siz de ihmal etmemelisiniz. İlk günde bir laboratuvar kan testi yapmak önemlidir, zira evde beslenen hayvanınız üzerinde bir şeylerin olduğunu fark edeceksiniz. Piproplazmozis üzerine yapılan analizler için, köpek kanı kulaktan alınır, zira periferik damarlarda çok sayıda pıroplazma birikir. "Pıroplazmoz" tanısı ancak laboratuar kan testi tanısı konması durumunda ortaya çıkar. Klasik semptomların varlığında (yüksek sıcaklık, idrarın koyulaşması ve ekterichnost) bile başka herhangi bir muayene, hastalığın tam olarak onaylanmasını sağlamaz.

Piroplasmoz tedavisi daha erken tedavinin başlamasıyla daha etkilidir. Başlatılan hastalık genellikle köpek ölümcül için biter.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.