BilgisayarlarYazılım

Word dosyası açılırken hata oluştu: nedenleri, problem çözümü

Ne yazık ki, "Office'in" en son sürümleri bile düzenli olarak yanlış çalışıyor. Birkaç dakika önce belge ile sessizce çalışsanız bile, en beklenmedik anda bir Word dosyasını açarken bir hata meydana gelebilir. Ve hepsi bir şey olmazdı, ama eğer önemli ve değerli bilgiler içeriyorsa? Sorunun olası nedenlerini ve bu tür dosyaları geri yükleme yollarını düşünün.

Hata neden oluşur?

Belgeyi açmayı denediğinizde, bozuk olduğu için uygulamanın dosyayı okuyamadığı bir uyarı görürsünüz. Bir keresinde şunu söyleyeceğiz: belge ile hiçbir şey yapmadığınız ve çalıştığınız halde olduğu gibi gerçekleşebilir. Kural olarak, bu listeden bir şey olur:

 1. Belgede çok sayıda tablo, şekil ve formül bulunur. Herhangi bir nedenden dolayı bu öğelerin kodlarının hatalı bir şekilde yazıldığı (başka bir deyişle, programın neyin gösterileceğini anlayamadığı) bir Word dosyası açılırken hata oluşabilir.
 2. Sorunlar çeşitli biçimlendirme öğeleriyle ilişkilidir. Örneğin, ek uygulamalar ve eklentiler kullanarak başka bir bilgisayarda oluşturulanlarla.
 3. Dosya doğru biçimde kaydedilmedi (formatta değil).

"Ayrıntılar" düğmesini tıkladığınızda, belgedeki hangi noktada (satır ve sütun numaraları) sorunlar olduğu daha doğru bilgi elde edebilirsiniz. Gerçek, tecrübesiz kullanıcılar fazla yardım etmeyecek. Bu nedenle, bir anda, zarar görmüş metin dosyasını açmanın nasıl mümkün olduğuna geçeceğiz.

Bir belgeyi Word ile kurtarma

Birkaç kişi, Microsoft'un metin düzenleyicisinde bozuk dosyaları düzeltmek için bir işlev olduğunu biliyor. Bu nedenle, bir dosyayı açmaya çalışırken bir Word hatası oluşursa, önce belgeyi standart yöntemlerle geri yüklemeyi deneyin. Bunun için ne yapmanız gerekiyor?

 1. Hata mesaj kutusunu kapatın.
 2. "Başlat" menüsünden veya Masaüstündeki kısayol kullanarak "Word" i çalıştırın.
 3. "Dosya"> "Aç" menüsüne gidin ve geri yüklemek istediğiniz "Gezgin" belgesinde arama yapın. Unutmayın ki açmanız gerekmez!
 4. Dosyayı seçin.
 5. Pencerenin altındaki "Aç" düğmesinin yakınındaki ok düğmesini bulun.
 6. Ekranda bir açılır liste görünecektir. Bu durumda, "Aç ve geri yükle" maddesiyle ilgileniyoruz.

Şimdi, her şey yolunda giderse, belge açılır ve standart modda görünür.

Önemli nüans: Ekranda, geri yükleme işlemi sırasında içerik üzerinde bazı değişiklikler yapıldığını belirten bir ileti görürsünüz. "Düzeltmeleri Göster" düğmesine tıklayarak, değiştirilen öğelerin bir listesini göreceksiniz. Dosyayı manuel olarak düzeltmek için programın neyi sabitlediğini gördüğünüzden emin olun.

Ardından pencereyi kapatmanız ve kurtarılan belgeyi kaydetmeniz gerekir. Bundan sonra, Word dosyasını açarken hata görünmeyecektir. Ama belgeye bu şekilde erişmediysen ne olacaktı?

Yedek dönüştürücü kullanarak kurtarma

Bu küçük yardımcı program bilgisayarınıza yüklüyse, harika. Bu, bir belgeyi belleğe kaydettiğinizde, aynı zamanda yedeklendiği anlamına gelir. Ve şimdi belgenin bozulmamış bir sürümünü çıkarmaya çalışacağız:

 1. Başlat menüsünü kullanarak düzenleyiciyi başlatın.
 2. Dosya> Aç'ı seçin.
 3. Açılan pencerenin alt kısmında, "Dosya Türleri" ("İptal" düğmesinin solundaki) bir listesi olacaktır. Oku tıklayın ve tüm seçeneklerin bir listesini açın.
 4. Dönüştürücü kurulursa, "Herhangi bir dosyadan metin geri yükleme (*. *)" Satırı görürsünüz.
 5. Bu seçeneği seçin ve gerekli dosyayı tekrar açmayı deneyin.

Bir Word 2003 (veya başka bir sürüm) dosyasını açarken hata oluşursa, belge açılır. Ancak, bir sonraki başlatışınızda "Belgedeki tablo bozuk" mesajını görebilirsiniz. Bunu düzeltmek için sorunlu parçayı vurgulamanız ve ardından "Tablo"> "Dönüştür"> "Tabloyu Metne" menüsünü seçmeniz gerekir.

Bundan sonra bile hatalar oluşursa, belgedeki tüm tabloları kontrol edin ve çok fazla metin içeren hücreler ve satırlar olup olmadığını görün. Ayrıca, belgede eksik bir tablo varsa sorunlar ortaya çıkabilir.

Korumalı Görünüm Ayarlarını Değiştirme

Bir de daha varyant düşünelim. Program İnternet'ten indirilen bir Word dosyasını açmazsa çalışabilir. Sistem, potansiyel olarak tehlikeli olduğunu düşündüğü belgelerin başlatılmasını otomatik olarak engeller. Korumayı şu şekilde devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. "Word" başlatın ve "Dosya"> "Seçenekler" menüsüne gidin .
 2. Açılan pencerede ana sekmeler solda. "Güvenlik Yönetimi Merkezi" bölümüne ihtiyacımız var.
 3. "Merkez" de "Korumalı Görünüm" sekmesine gidin.
 4. Sınırlı bir modda belgeleri açmanın sorumluluğunu taşıyan tüm öğelerin işaretini kaldırın.
 5. Değişiklikleri kaydedin, programı yeniden başlatın ve dosyayı yeniden açmayı deneyin.

Bu yöntemi dikkatli kullanın ve yalnızca dosyanın güvenliğinden% 100 emin olursanız kullanın.

Microsoft Word Eklentilerini Kaldırma

Bazen sorun, belirli bir belge ile değil, genel olarak bir programla yapılır. Uygulamada, bir Word dosyasını açarken hata genellikle yüklü eklentiler nedeniyle oluşur. Bu durumda, ekranda "Program durdu" mesajı görüntülenir.

Görevimiz, hatalara neden olan eklentileri de içeren tüm eklentileri devre dışı bırakmaktır. Bunun için şunları yapmanız gerekir:

 1. MS Word'ü başlatın. Büyük olasılıkla, son çalıştırma sırasında ciddi bir hata oluştuğunu ekranda bir mesaj olacak ve program düzenleyiciyi güvenli modda başlatmayı teklif edecektir. "Tamam" ı tıklayın.
 2. "Dosya"> "Seçenekler" menüsüne gidin.
 3. "Eklentiler" sekmesine gidin.
 4. Pencerenin alt kısmında "Yönetim: COM Eklentileri" yazısını göreceksiniz. Yanındaki "Git ..." düğmesini tıklayın.
 5. Görünen pencerede, tüm eklentilerin onay kutularını seçmeniz, ardından "Sil" düğmesini tıklatıp işlemi onaylamanız gerekir.

Bundan sonra programı kapatmanız ve sorunlu belgeyi tekrar açmanız gerekir.

Biçimi geri yükleme

Çoğu durumda, bir Word 2003-2013 dosyasını açarken hata hatalı tasarruflardan kaynaklanmaktadır. Belgeyi açmak için doğru biçimi geri yüklemeniz gerekir.

Çalışan bilgileri yeni, bozulmamış bir belgeye aktarmaya çalışalım:

 1. Word'de boş bir dosya oluşturun ve kaydedin.
 2. Programı kapatın ve "Explorer" a gidin.
 3. Oluşturulan dosyayı bulun ve uzantıyı değiştirerek bir arşiv haline getirin (yalnızca belgeyi yeniden adlandırmanız ve .doc yerine .zip yazmanız yeterlidir).
 4. Geri yüklemek istediğiniz dosyayla yapmanız gereken aynı şey.
 5. Belgeleri herhangi bir arşivleyiciyi kullanarak açın.
 6. Bozuk belgeden "kelime" klasörünü ayıklayın ve tüm dosyaları değiştirerek yeni belge ile arşive kopyalayın.
 7. Dosyayı .zip dosyasından .doc veya .docx dosyalarına yeniden adlandırın.

Şimdi belgeyi "Word" de açmaya çalışın. Program hasar gördüğünü rapor eder ve size geri yüklemenizi ister. Bundan sonra dosyanızın içeriği görüntülenecektir.

Manuel kod düzenleme

Bu seçeneğin yalnızca ileri düzey kullanıcılar için, en azından temel HTML bilgisiyle, uygun olduğunu unutmayın. Bir dosyayı açmaya çalışırken bir Word hatası oluştuğunda, dosyayla ilgili ileti her zaman belgenin hangi bölümünde sorun olduğunu (satır ve sütun numarası) içerir. Yani, dosya koduna girerseniz, bu bölümü bulabilir ve silebilir veya silebilirsiniz. Bunu nasıl yaparsın?

 1. Dokümanı bir arşiv olarak açın (önceki paragrafa bakın).
 2. Belge.xml dosyasını bulup ayıklayın .
 3. Belgeyi Not Defteri veya Not Defteri ++ ile açın. Metin editörünün imleç konumunu izlemesi arzu edilir - satır ve sütun numaralarını gösterir.
 4. Hataya neden olan parçayı bulun ve düzenleyin.
 5. Güncellenmiş document.xml dosyasını eski dosyanın yerine arşivine yükleyin. Bundan sonra, belgeyi Word'de açın.

Sorunun özünü anlamak önemlidir. Çoğu zaman bu koddaki yanlış etiket sırasıdır. Aşırı durumlarda, metnin bir bölümünü silebilirsiniz.

Word Kurtarma'yı kullanarak bir belgeyi kurtarma

Office araçlarına ek olarak, metin dosyalarını düzeltmek için özel programlar kullanabilirsiniz. Bilgiyi çıkarmak için kendi algoritmalarını kullanırlar; bu nedenle genellikle standart araçlardan daha iyi sorunla başedebilirler. Bu türden en popüler uygulamalar R-Word ve Magic Word Recovery'dir.

Yararlı İpuçları

"Kırık" dosyayı düzeltmeye başlamadan önce bir kopyasını oluşturduğunuzdan emin olun.

Belgeyi yerli biçiminde (.doc veya .docx) geri yükleyemezseniz, önce bunu .rtf olarak kaydedin.

Bazen ekranda bir tablo geri yüklerken, bilgisayarın yeterli belleğe sahip olmadığı konusunda bir uyarı görüntülenir. Bu durumda, "Word" haricinde tüm programları, klasörleri ve dosyaları kapatmanız gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.