Haber ve ToplumKültür

Veps - Karelia'da yaşayan Fin-Ugor kavimleri. Milliyet Veps

bile önce Antik çağda, doğu Slavlar (Novgorod) komşu toprakları girdi Onega Gölü ulusların geniş yaşam alanı arsa güney tarafı tüm kabile yaşıyordu. Bu kabilenin ismi hakkında kesin bir görüş yoktur: eski "tüm" Modern Veps adıyla aynı kökene sahiptir. Hala Chud, Chukharev ve kayvanami denilen bu insanların varlığından yeterince uzun bir süre için. Onun temsilcileri yeraltı çukurlara ölülerini yakınları gömme ya da "ölüm evleri" için inşa edilmiştir - günlük ev yüzeyinde küçük bir dizi.

Viraj - Ulus, Fin temsil dil grubu Ural ailesinin ve kendilerini Karelian dalları düşünün. Dilin en yakın akrabaları Fin Karelya, Izhora olduğunu.

Tarih Vepsians

Veps tarihi hakkında fazla bir bilgi yoktur. Oldukça sık, yüzyıllardır kendi hayatı hakkında herhangi bir bilgi yoktur.

Bu, tüm antik kabileler ormanda göller, nehirler ve bataklık arasında bulunan en uzak bölgelerde münhasıran yaşadığı gerçeğine öncelikle kaynaklanmaktadır. tarım sınıfları çalışkan insanlar kendilerini destekleyebilecek sağlamak için yeterli değildi. Bu nedenle, buna bir ağır ekleme balıkçılık olmuştur. Veps da orman hediyeler toplama yapan. köylü hane içinde stokları arasında önemli bir yere sahip olduğu:

 • balık;
 • av kuşları;
 • kürkler;
 • kızılcık;
 • mantar.

Onlar yiyecek olarak sadece kullanılmıştır. Bu stokları sakinleri kabilelerin çok sayıda şehir fuar götürüldü. Orada, Veps vatandaşlığına sahip bu insanlar karşılığında, ekmek, tuz, bez, araçlar ve avcılık ve yaşam destek ürünleri için diğer ihtiyaçları önemli miktarda aldı.

Kış aylarında, bu toprakların sakinleri kereste hasat ve alaşımlı nehirlere onu taşıdı. Bunu yapmak için, onlar kızak arabaları kullandı. Bu aktivite de ek kazançtır.

Buna ek olarak, Veps ve başka faaliyetlerde:

 • taş kesme zanaat;
 • seramik ve zanaat katavalnym.

Sert yaşam koşulları

coğrafi konum için Vepsian yerleşim onlar ticaret yolları, şehirler vardır ve posta yollar hatırı sayılır bir mesafe ayrılmış olması ile karakterize edildi. Bu aslında devletin gerçekleşti sosyo-politik süreçlere dahil olmadığını gerçeğine kaynaklanmaktadır.

günlük yaşamda Hıristiyanlığın kabulünden rağmen ve ritüelleri Vepsians birçok ulusal ve özgün korunmuş. Ama sürekli Rus etkisi hala yaşam, istihdam ve kültür tarzlarına kendi ayarlamaları yaptı.

Bazı araştırmacılara göre, 16. yüzyılda, Belozersk-kenar Poshehonsky sakinleri Rus ve Ortodoks din mükemmel bilgilerine rağmen, kendi özel dili konuşuyoruz.

Birinci Tüm Rusya nüfus sayımı 1897 yılında Veps uyruğunu kayıt yoktu.

20. yüzyılın başlarında Veps çok zor koşullarda yaşayan kadar. Yazar A. Petukhov onların yaşam ile karakterize olduğunu belirtti "kötü yollar, gıda kıtlığı, cehalet, yazılı dil eksikliği."

hayat Vepsians Sovyet dönemi

20-30s Vepsians hayatta önemli ölçüde değişti. 1932 yılında Komite yeni alfabenin oluşumu üzerinde tuttu. Böyle sorunlar önünde sürülmüştür:

 • kendi dillerinde küçük ulusların yazılı bir dili geliştirmek;
 • milli eğitim personelini hazırlamak;
 • ders kitapları yayımlamak.

Latince baz Vepsian alfabesini geliştirmek için kullanılmıştır. Köy okuma odaları, 57 okul, hastane inşaat, medikal istasyonları, kamu kantinler, kreşler açılmasıdır. Lodeinopolsky Öğretmenler yılında Koleji Veps ofisini açtı.

Milli meclislerinde gelişimi için büyük önem kurdu ve Oyat (Vinnitsa) ulusal alan bulundu.

yaklaşık 35.000 - orta 30 anki kayıt makamları ülkedeki insanların temsilcileri maksimum sayıda sabit olarak.

ekonomik koşullar ve parçalanma Vepsians bozulması

Geç 30-ler Veps vatandaşlığına sahip kişilerin hayatında yeni bir dönem başlar. Ülkemizde o dönemde gerçekleşen tüm karmaşık sosyal ve politik süreçler yansıttı.

hangi ayrılık Vepsian arazi var dolayı Defalarca idari ve toprak dönüşümleri düzenledi. Bu değişiklikler çok olumsuz başka bölgelere taşınmış birçoğu insanların, gelişimini etkilenir.

Zamanla, daha fazla toprak Veps kuzey köylerin ekonominin durumu ile bağlantılı olarak zapustevali.

Şimdi Rusya'da insan sayısı yaklaşık 13 bin kişidir. Karelya güney - - Modern kuzey Veps canlı yer Vologda bölgesi ve Leningrad bölgesindeki ortalama bekleme.

Etnik Vepsians

Antik Veps tarafından sahip görünüyor hakkında konuşmak çok zordur. Büyük olasılıkla, bunun gerçekleşen değişikliklere asimilasyon etkisi. Yüzyıllar boyunca herhangi insanlarla temas etmiş, bu yüzden kan karışmasını önlemek koyamadık.

Oldukça sıradan insanlar herhangi belirgin ulusal özellikleri değildir görünüm ilk görüşte Modern Veps en görünmektedir. Bu insanlar orada güzel ve çok daha fazlası, siyah ve beyaz saçları, ince ve tam vücut, küçük ve büyük bir büyüme var.

Fakat buna rağmen, onların topraklarında yaşayan bağımsız insanlardır.

Kadın giyim Vepsians

Geleneksel Vepsians giyim şenlikli ve gündelik oldu. Kadınlarda sıradan bir günde yün ya da yarı-yün etek boylamasına ya da çapraz çizgili bir desene sahip giydiği. Zorunlu konu kızlar kırmızı vardı önlük, oldu ve kadın içinde - siyah. Uzun kollu keten gömlek hem üzerinde güzel süs dekore.

Kadınlar çok güzel nakış biliyorum. Bu nedenle sık sık Severyanka 2 veya 3 gömlek giymiş bulunabilir. Aynı zamanda kenarları geniş bir model oluşturacak şekilde kaldırdı. Bu önemli ölçüde kadınlar Veps, onların görünüm ve özgüven hangi görünümünü iyileştirir.

hale getirmek için gündelik sundress gösterişsizdi tuval kullandı. Bir bayram bez için elbise satın aldı. sundresses ile tamamlayın (yelek) hala dushegreyku vardı ve soğukta bez Shugay (düğmeli hırka) giydi.

Kış aylarında kadınlar bir kürk ya Koyun postu bir ceket giydi. Bu giysi Gala düzenlemesi bir yünden yapılmış ve büyük dokulara sahip yarık parlak ipek veya yünlü kumaşlar kaplanır.

Yani erkekler tarafından giyilen

Erkekler takım elbise Vepsians belden kablosu sıkılır iki gömlek ve pantolon oluşuyordu. Gömlek kadar izin vermedi ve deri veya dokuma kemer kuşaklı. boyalı - daha modern ederken Antik gömlekler, işlemeli.

19. yüzyılda, pantolonunun üst koyu Satın alınan kumaş kullanmaya başladı dikmek. Ayrıca satın alınan chintz veya basma gelen dikmek başladı gömleğini değişti. ceket koyun derisi, kumaş onların kat temsil ettiği insan Kış erkek giyim, kapalı bez, düz yakasız kabanlar.

demi-sezon ceket bir tür ve diz bir montaj uzunluğuna sahip - bayram giyimi Vepsians içine 19. yüzyılın ortaları ceketini girilen beri.

Özellikler Veppsian, iskan

Büyük olasılıkla, Karelya evlerin neredeyse farksız antik Veps barındıran. Onlar şömineli yarı sığınak ahşap giriş Kabin idi. Ayrı Müştemilatı inşaat başlangıcından beri:

 • yiyecek saklama ahır;
 • harman Tahıl ahır;
 • beşik;
 • banyosu.

Geçmişte yöntemi sık kuzey Veps kaplar. bu tür amaçlar, sıradan yerli kum için kullanılan çok uzun bir süre için halkın güney kısmı. Geleneksel Veps konut evi ve tüm ek binalar birleştiren bir bütün kompleks oldu.

mesnet yapılarının yanı sıra ev Veppsian ana özelliği, pencere eşit sayıda varlığı ve bir kapalı sundurma olmaması idi. Bunlar ev eşyaları Vepsians gibidir:

 • tablolar, banklar ve ahşap yataklar;
 • Çocuklar için beşik;
 • Rus fırın;
 • Bir lavabo ile küvet;
 • tezgah.

Gelenekler ve gümrük Veps

Veps Ortodoks halkları aittir. Ama onlar için oldukça uzun bir süre için putperestliğin işaretleri ile karakterize edilmesi. Arasında Veps ruhlarla tebliğ ve bozulmayı tedavi gönderir büyücüler, idi. kilise ve manastırların çıkışıyla, onlar gitti, ama bilge kadın ve Adaçayı idi.

Viraj - onun kehanetleri ve hurafeler vardır millet. Bir ev inşa veya gömmek için bir adam arazi "kurtarmak" için emin olmak zorundaydı. Ölen kişi için Giysiler sadece beyaz ve kesinlikle silinir seçti.

Bu inşaat Vepsians ev için özellikle doğrudur. aşağıdaki gibi olayın Gümrük idi:

 • ilk gece yeni bir evde kedi izin;
 • İlk evde o ekmek ve bir simge ile hane başı girmek zorunda kaldı;
 • Evde kafası horoz ve bir kedi ile eşi dahil sonra;
 • Yeni içine eski bir evin sıcak kömür getirmek;
 • Biz izi ev inşa etmeye başladı olmadı.

Vepsians gelenekleri yakından inançları ile bağlantılıdır:

 • gök ruhları;
 • evler;
 • su;
 • orman, avlu, ahır ve diğer ruhları.

ruhu içinde yaşıyor çünkü Örneğin, onlara göre su, bir canlının oldu. okumak değilse - o balık vermek veya nashlet hastalığı Boğulmamış. Bu nedenle, su da çizme yıkama yoktu, atmadım.

Ve gıda geleneksel Veps oldu. İçinde ana yer balık aitti. Ayrıca bu, kulağını kendini pişirilir çavdar ekmeği kullandı. Susuz halk yabani çilek, süt ve ayran gelen Repnev Kvas, yulaf ezmesi, içki söndürüldü. Çay, hem de ev yapımı bira şenlikli içecekler vardı. Bir et yemekleri sadece tatillerde ve ağır fiziksel işler için hazırladı.

Birçok sıkıntılar ilginç kültür, gelenek ve folklor sahip insanların bu kimlik geçmesi gerekiyordu. Veps vatandaşlığını haiz kuzey bölgelerinde yaşayanların kaderi, kolay olmamıştı. Fakat buna rağmen, onların atalarının topraklarında yaşayan bağımsız insanlardı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.