TeknolojininElektronik

Varistör - bu nedir? Varistörler: işletim ilkeleri, çeşitleri ve uygulama

Varistör - o kullanılır ve ne gerekli olduğu, ne? Elektronik devrelerin Bu eleman nadiren kullanılan, bu yüzden onun adı kulak değildi. en Bunu düzeltmek ve onun çalışma ve cihazın o tanıma edelim.

genel bilgiler

Bu karşılık gelen elektrik yalıtımı bulunmaktadır nominal gerilimi. Gerçek Şekil teorik değerinden farklı olabilir. Ama iş sapma küçük ve izin verilen aralıkta olması durumunda sağlanacaktır. Yine elektrik nedeniyle genellikle gerilim darbesi başarısız olur. Yani ne zaman kısa bir süre içinde orijinal seviyesine geri belli bir noktadan, özelliklerinde ani bir değişim çağrısında bulundu. bakliyat yıldırım ve anahtarlama olabilir. gibi cihazlar kullanarak çeşitli tür dalgalanmalara karşı korumak için valf tipi arestörleri, filtreler, zincirler ve diğer birçok gelişmeler. Ama en başarılı varistör olduğu ortaya çıktı. Bu nedir? Yani doğrusal olmayan yarı iletken dirençler dayanmaktadır darbeler karşı etkili koruma ve düşük maliyetli araçları denir. korumalı ekipmana paralel bağlanmış bir varistör ve normal olarak, korunan cihazın çalışma gerilimi etkiler: operasyon Bunların prensibi basittir. Bir acil durum gerçekleştiğinde, bir yalıtkan olarak çalışmaya başlar. Bunların ayırt edici özelliği, simetrik ve non-lineer akım-gerilim karakteristik iyi tanımlanmıştır.

eylemler varistör

Darbe oluştuğunda, çünkü doğrusal olmayan özelliklerine göre aparat hızla direnç (paylarına Ohm) azaltır ve yük şöntler. Bu nedenle, korunur ve emilen enerji ısı olarak dağıtılır. Boyunca bu gibi süreçler birkaç bin amperlik varistör akımını devam edebilirsiniz. Darbe sönmüş sonra yaklaşık inertialess cihazı göz önüne alındığında, daha fazla dirençli cihaz olur. Bu sebeple, normal şartlarda, elektrikli cihazların çalışmasını etkilemez. Ama oradan bakliyat olacak , tehlikeli voltaj sonra emin ol - onlar keser. Bu bile zayıf bir yalıtım güvenliğini garanti eder.

En popüler desenler

VARISTOR konuşan ne olduğunu, bunun yapıldığı materyalleri göz ardı edemeyiz. kullanılarak yapılmış en çok kullanılan cihazlar , çinko oksit. Bu, birkaç nedenden kaynaklanmaktadır:

  1. imalat kolaylığı.
  2. Çinko yüksek gerilim darbeleri absorbe etmek için iyi bir yeteneği vardır.

bunlar, elektrot ve elektrik yalıtımı, montaj ve lehim pimler konformal kaplamaların uygulanmasını ateş, presleme içeren "seramik" terimi, teknoloji tarafından oluşturulur. Nedeniyle hatta tek tek siparişlerde oluşturulabilir imalat basitliği.

işaretleme

Biz bir varistör ne olduğu araştırmaya ödenen yeterince ilgi var. Bu cihazın Etiketleme karmaşık ve bu nedenle cihazın satın alması konut yerleştirilen verilerden görülemez. Orada CNR-06D400K: Bu örnekte burada düşünün. CNR - bu durumda bir metal oksit varistör sahip, tip adıdır. 06 - bu 6 mm kadar bir çapa sahiptir. D - Disk varistör önümüzde. 400 - gerilim çalışma. K - Bu mektup olası sapma toleransı% 10 bir hata olduğunu söylüyor. Bilgisayar teknolojisi hakkında konuşan onlar varistörler 470V için tasarlanmıştır var. Bir sürü katılıyorum. Ama bir varistör yok! Bu öğeleri İşaretleme kendi yolunu her büyük üreticisi düzenlenen, bu nedenle orada evrensel ve standardize tanıma kuralları edilir. Nedenle kullanabilir veya satıcıları kullanarak veya kılavuzları hizmetlerini kullanmak için gereklidir.

görüntü

Biz ekipman yakıldı istemiyorsanız, biz önemli varistör. şemasındaki tanımı sıradan bir direnç gibi görünüyor, ama orada daha eğik çizgi ve harf Performans gerilim seviyesinde doğrudan bağlı olduğu söylenir U.. Ama belki farklı bir şekilde varistör bakmak için. şemasındaki tanımı onun için RU olarak ayarlayın ve sonra sayılar gösterir edilir. numara bir seri numarası, ancak harfler cihazın adının bakın: Bir direnç-varistör. Bilgiler de işaretleridir. Bu Ukhta fabrika "Devam" imal edilir popüler yurtiçi hasıla, isnat edilebilir. şema üzerinde Onların varistör G'ye harfler A işaretlenebilir

eleman performansını kontrol

Burada VARISTOR elinde var. Çalışır nasıl kontrol edilir? Dış muayene dan her zaman gerekli Kök. konut, yontma kırık, kararma veya kurum izleri de dikkatli bakmak gerekir. Dış kusurlar varsa, o zaman sadece bu eleman her yerini veya olmasın gerektiğini düşündürmektedir. teftiş hiçbir sorun bulursa, o zaman multimetre kontrol hazırız. Bu durumda, test ölçüm modu, maksimum direnç için açık olmalıdır. Bu bir varistör işçisi olmadığını söylemek için en kolay yoldur. Nasıl çalışır eğer, zaten ele aldığımız, çek en gerekli elemanları almak için nasıl tartışabilmek üzere.

Optimum çalışma modu

Cihaz, yüksek doğrusallığı için şeması için en iyi ayarları bulmak için - kolay bir görev. Bu amaçla oldukça karmaşık ve çok sayıda hesaplamalar için. Bu durumda büyük önem işletme akımı tarafından oynanır ki, değeri alt düzeyde olmalıdır ve cihazın aşırı ısınmasına yol açmaz. Ama burada dengelemek için gereklidir. Eğer çok düşük işletme akımı kullanırsanız Sonuçta, bu gerilim sınırı artacak ve birim temel işlevini gerçekleştirmez. "Tembel" somut olarak bir ilke işletim direkt voltaj 0.85 kat varistör eşiğini aşmamalıdır kabul edebilir. Ancak bu basit yaklaşım pratikte çok geçerli değildir. Sonuçta, çalışma spesifik MOV, ve arzu edilen sonuç ve kısıtlama kapsamı, her bir durum için seçilmelidir.

Seçim ve kurulum

Varistörler korunmuş elektrikli cihazların paralel yerleştirilmelidir gerçeği Hakkında, için görüşecektim. Varistörler montaj En çok tercih edilen hedef (korunacak olan yük bakıldığında) anahtarlama cihazı ardından bir yerdir. adı daha önce sözü edilen "Progress" bitki ürünleri yol açabilir bitmiş çözeltilerin bir örnek olarak "Etki-1." Bu varistör elektrik paneline tespit edilecek şekilde tasarlanmıştır. Onun sayesinde, sadece bir "yıldız" veya "üçgeni" nin bir bileşik ile üç fazlı yük koruma düzeni uygulayabilir. Veya alternatif olarak, bir üç fazlı şebeke tarafından desteklenmektedir elektrik tesisatı 3 korunmasını seçin.

parametreler

VARISTOR konuşan ne olduğunu biz İşinizde önemli olan onun özelliklerini gözardı edemez?

  1. Sınıflandırma gerilimi. Bu yüzden 1 mA akım cihaz üzerinden aktığı değerini arayın.
  2. izin verilen maksimum değişen voltaj. Bu varistör aktive edilir ve koruma fonksiyonunu yerine getirmek için başlar edildiği değeri ifade eder.
  3. izin verilen maksimum sürekli gerilim. önceki sürümle aynı. Ama bu durumda sabit bir akımla çalışmak geliyor.
  4. maksimum gerilim sınırlar. Bu varistör hasar olmadan çalışabilir olan değerdir. Kural olarak, farklı akım değerleri için ayrı ayrı belirtilir. Eğer bu miktarı aşarsa, varistör yarısında çatlak ve hatta parçalara çökerttiğini olacaktır.
  5. maksimum enerji emilir. joule belirtilecektir. cihazın kendisi yok etmek tehdidi olmadan ısı şeklinde bir varistör ile dışarı atılır darbe enerjisinin maksimum değerdir.
  6. Tepki süresi. izin verilen maksimum gerilim aşılmışsa, açıklık olan cihaz, bir durumdan diğerine hareket eder. Tipik olarak, nanosaniye onlarca ölçülmüştür.
  7. Tolerans. yeterlilik varistör gerilimi normal kabul edildiği bu değer değişimi. Her bir yüzdesi olarak ifade edilmiştir. Yukarıdaki maddeden de anlaşıldığı gibi, bu seçenek işaretleme sonunda harfi ile belirtilir.

kullanımı

en Örneğin, düşünün 220 voltluk bir ağ olsun. o gerilim tetikleyecek cihazlar için optimize edilecektir için 275-420V aralığıdır (ancak bazı teknik detaylar, biz dokunmaz vardır). Bir şekilde şebeke filtresi üç varistör kullanılır. Bu darbelerin penetrasyon ve sıfır fazlı devre bloke etmektedir. Ama neden Üçü? Bazen olur problemlerin haber kayma raporları, hangi nedeniyle binlerce insan elektronik kaybetti olmasıdır. bir faz kablo ile bir soru ancak ikinci olduğunda, yerine sıfır ve bu gerçekleşir. ekipman için hemen hemen her zaman belli ölümdür. Ama sıfırda varistörlü varlığı başarıyla tür durumlara karşı savunmak için. Açıklayıcı bir örnekte, cep telefonları. Böylece minyatür katmanlı varistörleri kullanarak, şişmiş değildir. Buna ek olarak, telekom ekipmanları ve otomotiv elektroniği bulunabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.