SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Ürolitiyaz nedir? Böbrek hastalığının belirtileri ve tedavisi

"Ürolitiyaz" olarak da adlandırılan böbrek hastalığı, ürolitiyaz olarak da bilinir. Bu sorunun belirtileri ve tedavisi oldukça yaygın olduğu için herhangi bir kişi için geçerli olabilir. Hastalığın gelişimi, her yaşta, hatta yeni doğan çocuklarda da mümkündür. Nadiren kadınlarda ürolitiyaz oluşur, erkekler özellikle yaşlılık döneminde bu hastalığa üç kat daha sık gelirler. Taşların boyutları birkaç milimetreden bir düzine santimetreye kadar değişebilir, bu nedenle işlerin kaymasına kesinlikle izin verilmez.

Hastalığın nedenleri

Ürolitiyazise karşı aniden bir saldırıya neden olabilir? Sorun, kalıtsal yatkınlık, genitoüriner sistemin ve gastrointestinal sistemin kronik hastalıkları , travma veya kemik hastalığı, coğrafi faktör, zehirlenme veya enfeksiyonlardan sonra dehidrasyon, paratiroid bezlerinin bozuklukları, artmış miktarda akut ve asidik gıdalar ile yetersiz beslenme, ultraviyole ve vitamin eksikliği, Sert su tüketimi. Tüm bu nedenler, hastalığın teşhisi sırasında, neden ürolitiyazis, semptomlar ve tedavinin bulunduğunu doktorla tartışarak göz önüne alınmalıdır. Gerekli koruyucu önlemler buna bağlı olacaktır .

Hastalığın belirtileri

Kadınlar bu hastalığa erkeklerden daha az sıklıkla karşıyalar. Kural olarak, böbreklerinde mercan birikintileri bulunur. Erkekler çoğunlukla kendi deneyimlerinden ürolitiyazin ne olduğunu öğrenmelidirler. Bu sorunun belirtileri ve tedavisi bazen iki böbreği de etkiliyor, ancak birinin hastalığı daha sık görülüyor. Hastalığın ağrısı genitalleri, bazen uyluğu ve mesaneyi etkiler. Genellikle, semptomlar her iki cinsiyette de aynıdır. Bu ani sırt ağrısı, tek taraflı ya da iki taraflı böbrek koliği, sık idrara çıkma ve ağrılı idrar yapma iddiası, bulanık idrarda kan, artmış sıcaklık ve kan basıncı. Tezahürler ne kadar güçlüdür, taşın bulunduğu yere ve durumunuzdaki ürolitiyazis ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Her halükarda semptomlar ve tedaviler derhal doktorunuzla görüşülmelidir. Bunu yapmazsan, sonuçlar çok zor olabilir.

Koruyucu önlemler

Doğru, sağlıklı yaşam tarzı, hastaların ürolitiyazın ne olduğunu unutmalarına yardımcı olur. Belirtiler ve tedavi nitelikli bir uzman tarafından denetlenmelidir, ancak hastalık derecesi cerrahi müdahale olmadan yapılabiliyorsa başarılı bir iyileşme hastanın kendisine bağlıdır. Her şeyden önce, diyetinize dikkat etmeye değer. Maydanoz, ıspanak, pancar, çay, kahve, marul, kakao, jöle, jöle, çikolata dahil edilmemelidir. Limonlu havuç, yeşil fasulye, domates, tavuk ve sığır eti. Korkmadan lahana, patates, tahıl, süt ürünleri, kayısı, muz, armut, bezelye yiyin. Kırmızı fıstık veya ekşi elma gibi aşırı miktarda C vitamini içeren gıdaları hafifçe yiyin. Diyetin bütün tahıl ve fıstığı dışarıda bırakılmamalıdır. Çay yerine bitki soğumalarını ve enfüzyonlarını kullanmaya çalışın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.