SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Torakalgiya - nedir? Nedenleri ve Tedavisi torakalgii

Şiddetli ağrı göğüs şimdi insanlar tıbbi yardım isteyin neden en yaygın nedenlerinden biridir. Bunlar kardiyovasküler hastalık ya da omurilik sorunlarıyla ilişkili olabilir. Torakalgiya - nedir? neden ve nasıl bu ağrıları kendinizi korumaktır Ne, daha öğreniyoruz.

göğüs ağrısı türleri

torakalgii sendromu yakından periferik sinirlerin katılımı ile bağlantılı göğüs kuvvetli, bazen dayanılmaz ağrı, gösterdi. Bu kas ve onları çevreleyen ligament sıkıştırma olabilir. Fetusun büyüme ile bağlantılı olarak omurga üzerindeki yükü artırır zaman, gebe kadınlarda hem de, sadece olgun insanın vücudunda değil oluşabilir, aynı zamanda aktif büyüme döneminde ergenlerde oluşabileceğine dikkat edilmelidir. Hastalığın türüne göre ayırt Kural olarak:

 • Omurga patoloji ile ilgili olduğu torakalgiya Vertebrogenic;
 • nevertebrogennaya torakalgiya - bu durumda, göğüs ağrısı, iç organların, çeşitli hastalıklarla ilişkili olabilir: Kalp (genellikle koroner hastalık), mide-bağırsak yolu (gastroduodenal geri akış hastalığı), solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi bozuklukları;
 • psikojenik torakalgiya - çoğu durumda bir organ nevroz ve panik atak olduğunu.

göğüs ağrısı nedenleri

göğüs ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı bir sonucu olabilir. torakalgiya bu sendromun özelliği - bu hastalık tamamen farklı bir patolojik süreçlerin sonucu olabilir. Çoğu zaman bu nedenleri şunlardır:

 • bel ağrısı;
 • herniasyonu ve torakal intervertebral disklerin çıkıntı;
 • kas spazmı;
 • omurilik yaralanması;
 • halter, fiziksel yük;
 • Sinir sisteminin enfeksiyöz olmayan enfeksiyonlu hastalıklar;
 • alerji, viral hastalıklar;
 • osteoporoz;
 • stres, bağışıklık indirdi.

semptomlar torakalgii

Hastalığın Semptomatoloji çok farklı değil. Kural olarak, aşağıdaki belirtilerden aşağı kaynar:

 • paroksismal veya kalıcı göğüs ağrısı, interkostal mekanlarda yanma hissi;
 • Ağrı vücut veya aşınmış zona karakterin bir tarafında konsantre olabilir;
 • ağrılı bölgeleri de (kas-tonik torakalgiya), genellikle ayrıca, sık sık innervasyon bölgesinde cilt orada uyuşmuş olup, etkilenen sinir boyunca yer alan elle muayene;
 • ani hareketleri sırasında ağrı amplifikasyonu, öksürme, hapşırma, derin nefes;
 • Hareket krizi vertebra,
 • Hastanın durumu soğuğa maruz kalma veya bir statik pozisyonda uzun kaldıktan sonra bozulur.

yanlış tanı etkisiz tedaviye geldiği için torakalgiya ayrıldığından beri onların belirtiler çok acı benzer kalp hastalığına doğasında vardır, bu tam bir teşhis edilmesini gerektirmektedir.

Farklılıklar ağrı ile ilişkili koroner kalp hastalığı (koroner arter hastalığı kalp) ve vertebra torakalgii

kanıt

KKH

Torakalgiya vertebrogenic

ağrının doğası

, Yanma, daraltıcı göğüste ağrı genellikle ölüm korkusu ile birlikte

Ağrı ağrıyan, bıçaklama, sıkma, yanma karakteri

Ağrı süresi

Kısa vadeli, saldırı dakika sınırlı süresi

O gün boyunca amansız, uzun birkaç dakika içinde çürüyen, kısa olabilir ve

pozisyonunun değişim ağrı üzerindeki etkisi

etkilemez

Hareket, özellikle ani, tahrik veya ağrı saldırı alevlenmesine

Egzersize Tepki

Ağrı egzersiz bir reaksiyon olur, tek başına çoğu zaman geçer

Egzersiz ağrı bırakma azaltan ya da tamamen durduktan sonra

analjezikler ve nitrat alımı, reaksiyon

Nitrat kolayca ağrı kaldırılır

Azaltır analjezikler sonra, resepsiyon nitratlar hiçbir etkisi yoktur

fizik tedavi ve elle tedavi etkilerine Reaksiyon

Küçük, istikrarsız bir gelişme yoktur

birkaç seanstan sonra belirgin bir iyileşme vardır

klinik tablo

Bugün doktorlar torakalgiya gibi patolojik olayların dört klinik varyantları bulunmaktadır. Hastalık doğrudan omurganın fonksiyonel durumuna ilgili olduğunu, bu sınıflandırma açıklıyor:

 1. alt servikal omurgada bozukluklar neden oldu Torakalgiya. Bu boyun, omuz, kol göğüste (aşırı ve subklavyen bölge) üst kısmında ağrı ile karakterize edilir. incelemede etkilenen taraf, ağrı üzerinde eklemlerde ağrı ve artan tonu bölge yamuk ve interkostal kaslar vardır.
 2. Torakalgiya Vertebrogenic omurga göğüs bölgesinde patolojik süreçler ile ilişkili. Bu durumda, genellikle retrosternal veya interskapüler konuma sahip, karakter çekerek, bir sürekli dökülür ağrıyan sahiptir. Genellikle ağrı hareket ya da fiziksel aktivite ile ilişkili değildir.
 3. Skapular-kaburga seçeneği torakalgii. Bu amaçla, sendromunda, sol interskapular peripapillar bölgede ya da koltuk altı altında göğüs yan hat üzerinden çok lokalize ağrı çeşitli ile karakterize edilir. Ağrı doğada uzun ya da epizodik olabilir. Genellikle, solunum eylemi ile ilişkilidir. Bir diğer özelliği basınca duyarlı kenarları boyunca ağrı göç.
 4. göğüs ön sendromu, özelliği mat, ağrı, kalıcı ağrı genellikle hareket artar ve okologrudinnoy ve perednepodmyshechnoy alanlarda lokalize.

tanılama

Göğüs ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir ve tanı bir kardiyolog ve göğüs hastalıkları danıştıktan sonra, yani kardiyak ve pulmoner patoloji ortadan sonra yapılır "torakalgiya" çünkü. Bu profesyonellerin parçası hiçbir anormallik tespit edildi ise, laboratuvar testleri ek olarak, ideal olarak dahil detaylı bir inceleme gerçekleştirilmiştir:

 • Manyetik rezonans görüntüleme
 • X-ışını;
 • dansitometrisi (kemik dokusu yapısının çalışması);
 • sintigrafisi (araştırma radyoizotopların);
 • Elektronöromyografi (periferal sinir sisteminin işleyişini değerlendirmek için izin inceleme).

Ve bu araştırmaları temelinde torakalgiya olarak bu tanıyı koydu. Belirtiler ve hastalığın tedavisi de her durumda kendi özellikleri vardır. Yanlış tanı genellikle uzun süreli, pahalı ve genellikle tamamen yararsız tedaviye yol açar, çünkü bu aşama da önemlidir.

Torakalgiya: Tedavi

Bu hastalığın tedavisi herhangi bir hareket olamaz. En iyi sonuçlar için, fizik tedavi, masaj, manipülasyon, ilaç, egzersiz tedavisi de dahil olmak üzere tedavi önlemlerinin, bir kompleksini gerektirir. Gerekirse, bu liste dahil spinal çekiş (çekiş) ve refleksoloji.

İlaç tedavisi, hastalığın akut dönemde bu durumda uygulanır. Bunun amacı, akut ağrı ve iltihap rahatlatmak etmektir. Bu amaçla, ilaç farmakolojik gruplar olmalıdır:

 • Anti - "diklofenak", "Meloksikam", "Aertal";
 • kas gevşetici - "Mydocalm", "Sirdalud";
 • nöroprotektif - B vitamini, "Meksidol";
 • hondroprotektory - "Hondrogard", "hondrolon".

Ancak, yalnızca tıbbi tedavi radikal sorunu çözemez unutulmamalıdır. Omurganın fonksiyonu geri ve sinir uçlarını açmak için amacıyla, ağrının kabartma masajı ve fizik tedavi yapmak hemen sonra gereklidir.

fizyoterapi

genellikle bir çok faktöre bağlıdır torakalgiya, semptomlar ve tedavi olarak, bir hastalık olarak, fizyoterapi mevcut sihirli kurşun. Bu yöntemin, örneğin ultrason, manyetik alan, lazer, düşük frekanslı akımları gibi fiziksel olayların, kullanılmasıdır. ilaç ile birlikte, hızla ve etkili ağrı semptomlarını rahatlatmak ve inflamasyonu nötralize edebilir. Bu işlemlerin bir başka avantajı, istisna dışında, kontrendikasyonlar olmaması ile, bir.

manuel terapi

Omurganın hastalıkların tedavisinde geniş popülerlik bugün kazandı chiropractic. Bir el omurga, eklem, kas ve bağların usulsüzlük etkisini düzeltmek için izin verir terapötik tekniklerin bir dizi temsil eder. Harici olarak, bu eylemler masaj anımsatan, ama fark araziler ve çarpma kuvvetinin yerelleşme sınırlama yatıyor.

vertebra torakalgiey darbe masör durumunda intervertebral eklemlerin trafik hacimlerini artırmak ve kas ve bağların esnekliğini artırmayı hedefliyor. Toplu olarak, bu sonucu, iyileştirilen durum olarak, etkilenen sinir sıkıştırmayı da azaltır ve. Çok sık profesyonel manuel tedavi bizi diğer yöntemlerle tedaviye yanıt vermeyen sorunları çözmek için izin verdiğini belirtmek gerekir.

kronik bir şekilde

Eğer zamanında tedaviye başlamak veya tam olmayan harcama yoksa Genel bir kural olarak, o zaman kronik bir süreç bulunmaktadır. o ortaya çıkmasını tehdit edebilir o torakalgiya gibi hastalıklara bulursa Unutulmamalıdır bel fıtığından sakatlık gelecek kurşun.

Evet kronik form için hafif bir ağrı ile karakterize edilir, ve genellikle sadece "tahammül" dir. Ancak, ağrı uzun süre rahatsız etmez bile, o zaman geri geldi ve bu demektir ki, daha da yoğun olacak - neden yenmiştir ve vücudu yok etmeye devam ediyor. Bunu önlemek için, en kısa sürede değil kendi kendine ilaç hastalığın ilk belirtileri olarak ve bu "kendini pas" bekliyoruz ve nitelikli yardım talep etmiyor gerekir. , Er adımlar atıldığı Sonuçta, daha fazla şansı hastalığın kurtulmak için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.