FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Maddenin toplam durumundaki değişikliklerin kristalizasyon ve erime planı

Bu makale neyi kristalleşme ve erimesini açıklar. Suyun farklı toplulaştırma durumlarının örnekte dondurulması ve çözülmesi ve neden bu değerler farklıdır için gerekli ne kadar ısı, açıklanmıştır. Bu poli tek kristaller, aynı zamanda ikincisinin üretimi karmaşıklığı arasındaki farkı gösterir.

Başka agrega durumuna Hareketli

Sıradan bir kişi şimdi varolduğu düzeyde bu nadir ama hayat hakkında düşünür, bilim olmadan imkansız olurdu. Bu nedir? Zor bir soru, çeşitli disiplinler arasında gerçekleşen işlemlerin çünkü birçok. Olayları hangi bilim alanı zordur kristalleşme ve erime olduğunu kesin olarak belirlemek. İyi, zor şeydir, görünüyor: su vardı - buz haline gelmiştir metal top oldu - bir havuz haline gelmiştir sıvı metalin. Bununla birlikte, tek bir geçişin tam mekanizmalar birikiminin yapısındaki bir kayıp için. Fizik orman derinliklerine tırmanmaya ama organlarının erime ve kristalleşme henüz elde edilmemiş başlayacak hangi noktada tam olarak tahmin etmek.

Bildiğimiz

insanlık hala bilen bir şey. erime noktası ve kristalizasyon oldukça kolay ampirik bir şekilde tespit. Ama her şey o kadar basit değildir. Herkes su erir bilir ve sıfır donması santigrat. Bununla birlikte, su, genellikle, sadece teorik yapı, belirli bir miktarıdır. erime ve kristalleşme süreci anlık bir işlem olmadığını unutmayın. tam olarak sıfır dereceye ulaşır daha buz ilk kaba su biraz ölçekte işareti aşan bir sıcaklıkta buz kristalleri ile kaplanır, daha önce erimeye başlar.

agregasyon farklı bir duruma geçiş sırasında izole edilmesi ve ısı emilimi

bazı termal etkiler eşlik kristalizasyon ve erime noktalı katılar. Sıvı halde birbirine molekülü (ya da bazen atomları) çok sıkı değildir. Tam da bu nedenle, onlar için "akış". Becerisine sahip vücut ısısını kaybetmeye başladığında, atomlar ve moleküller en uygun yapıda bunları birleştirmek başlarlar. Bundan dolayı, kristalleşme meydana gelir. Genellikle, dış koşullara bağlı olarak, aynı karbon grafit, elmas, ya da Fulleren elde edilir. Yani sıcaklık hem de yolda basınç etkisi sadece kristalleşme ve erimesini devam edecektir. Bununla birlikte, sabit bağlantı kristal yapısını yok etmek için, bunları oluşturmak için bu daha dolayısıyla ısı miktarı biraz daha fazla enerji alır ve. Böylece malzeme daha hızlı aynı koşullar altında süreçlerini eritmek daha donacak. Bu olgu, latent ısı olarak adlandırılır ve yukarıda açıklanan farkı yansıtır. latent ısı, ısı ile ilgili ve bu şekilde eriyik ve kristalleşme oluştu için gereken ısı miktarını yansıtır değildir hatırlayın.

Başka agrega durumuna geçiş yaparken ses değiştirme

Daha önce belirtildiği gibi, sayı ve sıvı ve katı halde bağlantıların kalitesi farklıdır. sıvı halde fazla enerji gerektirir için, bu nedenle, atomlar daha hızlı, sürekli bir yerden bir yere atlama ve geçici bir bağlantı oluşturmak hareket eder. Yana salınımların büyüklüğünün büyük parçacıkların ve sıvı daha büyük bir hacme sahiptir. katı sıkı bağlantılı olarak, her bir atom bir denge konumu ile ilgili titreşim ise, onun konumunu terk edemez. Bu yapı daha az yer kaplar. maddelerin erime ve kristalleşme hacminde bir değişiklik eşlik diye.

Özellikler Erime ve kristalleşme suyu

su gibi gezegenimiz için bu yaygın ve önemli sıvı, gelişigüzel neredeyse tüm canlıların yaşamında büyük rol oynadığını olmayabilir. arasındaki fark üzerinde tanımlanan ısı miktarı kristalleştirme ve meydana gelen erimesi için gereken, hem de hacim değişikliği agregasyon durumunu değiştirir. Her iki kurallara Bazı istisnalar sudur. sıvı halde hidrojen farklı moleküller daha kısa bir süre sıfır hidrojen bağı hala zayıf oluşturan bağlı ama. Bu, bu evrensel sıvının çok büyük ısı kapasitesi açıklıyor. Su akışı, bu iletişim karışmaz unutulmamalıdır. Ama sonuna kadar (kristalleşme, diğer bir deyişle) donma sırasında rolü belirsizliğini korumaktadır. Bununla birlikte, tek bir aynı kütle buz, sıvı su daha fazla bir hacim işgal kabul edilmelidir. Bu gerçek hizmet ağlarına zarar bir çok neden olduğunu ve bunların insanlara hizmet sorunların çoğunu teslim eder.

Sadece bir veya iki kez haber tür mesajları parladı. Kış aylarında, uzak bir köy kazan dairesi bir kaza oldu. Çünkü kar fırtınası, buz ve ağır don yakıt götürmek için zaman yoktu. Su daha fazla sıcak ısıtma ve musluklar, pil, birlikte. Boş en azından kısmen sistemini terk eden, boşaltmak için zaman değil, ve kurutmak için daha iyi ise, ortam sıcaklığı elde etmek için başlar. Çoğu zaman, ne yazık ki, şu anda ağır donlarından vardır. Ve buz önümüzdeki aylarda rahat bir yaşam için hiçbir şansı ile insanları bırakarak boruları yırtılma. Sonra, elbette, şiddetli soğuk saat değişikliği tüplerinde helikopterle açgözlü kömür ve kötü sıhhi tesisat birkaç ton alı için blizzard'ın kırarak, kaza, yiğit Acil Durumlar Bakanlığı ortadan kaldırır.

Kar ve kar taneleri

Buzu hayal, sık sık suyu bir bardak veya dondurulmuş Antarktika büyük expanses soğuk küp düşünüyorum. Kar suya ilgisiz gibi görünüyor özel bir fenomen olarak insanlar tarafından algılanmaktadır. Ancak, aslında, sadece şekil belirleyen belirli bir sırayla, dondurulmuş aynı buz vardır. Onlar tüm dünyada iki özdeş kar taneleri var olmadığını söylüyorlar. ABD'den bir bilim adamı ciddiye aldı ve altıgen şekil istenen bu güzellikleri elde etmek için koşullar belirlemiştir. Onun laboratuar istemci tarafından ödenen kar taneleri görüntüsünün bile bir kar fırtınası sağlayabilir. Bu arada, dolu, kar ve benzerleri gibi, kristalizasyon prosesinin çok meraklı sonucudur - buhar olup sudan. gazlı biriminde aynı anda katı vücudun Dönüşümü süblime denir.

Tek kristalleri ve polikristalin

Herkes otobüsün içinde cama kış buz kalıpları görmüştür. aracın iç ısısı sıfır santigrat üzerinde çünkü oluşturulur. Ve üstelik, akciğerler çiftleri gelen hava ile birlikte nefes birçok insan, daha fazla nem sağlar. Ancak cam (genellikle ince tek) bir negatif çevre sıcaklıktadır. Su buharı, çok hızlı bir şekilde dokunarak ısı kaybeder ve bir katı haline dönüşür. Biri diğerine kristal sopaları, aşağıdaki biçimde her bir öncekinden biraz farklı olduğunu ve hızlı bir şekilde güzel asimetrik desenler büyür. Bu çok kristalli bir örnektir. "Poly" - Latince "çok" dan. Bu durumda, mikro parçalar bazı tek bir birim haline birleştirdi. Herhangi bir metal ürün - Çok sık polikristal. Ve burada doğal kuvars prizmanın mükemmel şeklidir - Bir tek kristal olduğunu. polikristalin hacimlerde tarifi adet rastgele düzenlenmiş ve birbiriyle uyumlu değil ise yapısı, hiç kimse, kusurları ve boşluklar bulacaksınız.

Akıllı Telefon ve dürbün

Ama modern teknoloji genellikle tamamen saf tek kristalleri gerektirir. Örneğin, hemen hemen herhangi bir akıllı telefon derinlikleri silikon bellek elemanında içerir. Bu hacmin tamamında hiçbir atom ideal konumdan hareket edilmemelidir. Herkes yerini almak zorundadır. Aksi takdirde, yerine fotoğrafların sen hepsinden önemlisi, pis, çıkış sesleri almak ve olacaktır.

Binoküler, gece görüş cihazları da görülebilir ışığın enfraruj radyasyonunu dönüştürmek yeterli kütle tek kristaller gerekir. Onların artan sayıda yöntemleri, ancak her özellikle dikkatli ve doğru hesaplamalar gerektirir. Tek kristalleri elde etme yolu, bilim adamları, ürünün eritilmesi ve kristalleşme bir grafik bakarak faz diyagramları, yani anlıyoruz. Bir resim, bu nedenle, malzeme bilim adamları özellikle programının tüm ayrıntılarını öğrenmek için karar bilim adamları tarafından zor takdir edilir oluşturun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.