FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Tolerans sorun: literatürden kanıtlar. tolerans nedir: tanımı, eş anlamlı,

İlk kez şekliyle "tolerans" 1953 ortaya çıktı. İngiliz immunolog Medawar'dan vücut kendi olarak yabancı cisim algılar ve buna tepki vermez ettiği bağışıklık sisteminin tolerans özelliği tarafından geliyordu.

Daha sonra kelime "tolerans" kullanılmaya başladı ve kendi özel bir anlamı edinilmiş her biri diğer bilimsel disiplinler,. Bu yazıda bu kavramın anlamı bakacağız, kelime "tolerans", hem de tolerans önemli konulardan eş, tartışan literatür onların ifadeleri söyledi.

Tolerans - bu ...

Yani, tolerans nedir? Bu terimin tanımı çoğunlukla davranış, kültür ve çevresindeki insanların etnik hoşgörü olarak adlandırılır. Sosyolojide tolerans farklı yaşam için hasta olarak düşünülmektedir. "Kayıtsız" sözcüğü eşanlamlı - Ama bu o bu terimi anlamına gelmez. Bu başkalarına uygun gördükleri şekilde yaşama hakkı vermek için bir fırsat olarak kabul edilebilir.

felsefe, sözcük "tolerans" Diğer tutum ve alışkanlıkları sabır olarak adlandırılır. toplum huzur içinde diğer dinlere, etnik ve dini eğilimleri halkı ile var olmak için ihtiyaç kalitesidir.

Etik bilim sakin ve saldırganlık olmadan başka bir kişinin ifadesinin her türlü almaya yeteneği gibi tolerans gösterir. İşte İyiniyet ve hoşgörü temel eşanlamlı tolerans kavramlardır.

sorunu tanımlama

Genel olarak, tolerans ile eşanlamlı saygı, anlayış ve kabul gibi kavramlar.

Tolerans dahası, o başka bir kişi veya kendi tutum ve davranışsal özellikleri reddi adına adaletsizlik hoşgörü anlamına gelmez, imtiyaz, condescension veya müsamaha denilen edilemez.

Sen tolerans tanımların bir sürü görebilirsiniz, ama bunların hiçbiri tam olarak nedeni tam olarak insan hayatının bütün yönlerini kapsayan edemez gerçeğine bu sürecin anlamını ifşa edilmeyecektir. Yani tolerans nedir? aşağıdaki gibi, bu terimin tanımı özetlenebilir. Tolerans - bilinçli, dik tolerans, ifade diğer değerler, inançlar, yollar ve insan kişiliğinin diğer bileşenlerin saygılı algılanması odaklanmış özel bir psikolojik tutumdur. Bu rakip arasında karşılıklı anlayışı sağlamak için yardımcı olan bir aktif pozisyon vardır.

Modern dünyada Tolerans

tolerans Modern sorunlar klasiklerinin edebi eserler listelenenler arasından pratikte farklı değildir. Bunlar etnik, sosyal ve cinsiyet karışıklığa atfedilebilir. Sadece bir kural öğrenmek kalır: olursa olsun dünyayı değiştirmek değil, nasıl tolerans daima bir erdem olarak kabul edilir.

Ama şimdi, her zamankinden daha fazla ele alınması gereken bir öncelik görev tolerans oluşumu sorunudur. Bu, aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır:

  • Ekonomik, etnik, dini, sosyal ve diğer kriterleri medeniyet ani ve dinamik bölümleme. Toplumda hoşgörüsüzlük bu artan seviyesi ile bağlantılı olarak.
  • dini aşırılık yükselişi.
  • Yerel savaşlar etnik ilişkiler şiddetlenir var (örneğin, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş).
  • Mültecilerin sorunu.

Birisi toleransı terbiye etmek için, belirli şartları sözde temel ilkeleri gerektirir. Bu 5 pozisyonları içerir:

  • Şiddet sona bir araç olmamalıdır.
  • seçim özgürlüğü. Adam bilinçli kesin karar vermek zorundadır.
  • başkalarını zorla değil, kendinizi olun. hoşgörü temel prensibi diğer görüşlerini değiştirmek için aynı anda yapmadan kendin olmak insan yeteneğidir.
  • kanun, örf ve adetlere uyum tolerans gelişiminde önemli bir faktördür.
  • ne olursa olsun farklılıklar nedeniyle olduğu gibi diğer kabul ediniz.

tolerans sorununun aciliyeti sorguya edilemez. . Sonuçta, bir filozof olarak bir kez Yu A. Shreyder belirtti: "Dünya'nın medeniyet tehdit kötü felaket - bizzat insanlığın yıkımına." Bu nedenle, diğer insanların kabul onlar kadar çok yazılı ve söylenmiştir gibidir.

Tolerans ve edebiyat

Bu sorunun derinliğini anlamak için, edebi tartışmalara başvurmak daha iyidir. hikayelerinde, roman ve hikayeler ana karakterlerin örnekler gerçek hayatta tolerans olduğunu ne görülebilir farklı durumları açıklanmıştır.

tolerans sorununun aciliyeti ilk antik Rusya'nın literatürde ortaya çıktı. Gezici yazar Athanasius Nikitin Hindistan'da dini hareketlerin çeşitli tanımladı. Onun metinlerinde tüm dünyanın çeşitlilik ve farklı inanç bireylere karşı hoşgörülü tutum düşünmek okuyucuyu Sundu.

Ama özel dikkat klasik edebiyat eserleri olmalıdır. o zamanın yazarları toplumda var olan hoşgörü sorunlar hakkında konuştuk. Örneğin, XVIII yüzyılın eserlerinde hoşgörü problemi bilim ve eğitim alanında yaygındı. Zaten XIX yüzyılda tolerans sınıfının bir sorun ortaya başlar. Özellikle, Tolstoy'un "Savaş ve Barış", Turgenyev'in "Babalar ve Oğulları", ana argümanları tolerans problemi tarif etmekte olup bu şov çalışır.

klasiklerinin sözlerinden

Klasik edebiyat sayfalarında itibaren, hoşgörü konuda çok şey öğrenebilirsiniz. eserlerinde sunulan argümanlar, bugün bile geçerlidir. Örneğin, hikaye "Çocuklar Yeraltı" (V. G. Korolenko) atın. Yazar, kendi ailesinde anlayış bulamadık küçük bir çocuk Vasya, anlatıyor. babasının toplumda yüksek bir konum elde tutulan olmasına rağmen, o hep yalnızdı. Bir gün, Valcke ve Marusya ile bir araya geldi. Bu adamlar nüfusun en düşük sosyal tabakadan idi. Bu yüzden iç içe geçtiği iki sosyal gerçekleri, karşı karşıya. Bob, daha iyi yetişkin anlamaya başladı ve kendi babası ile bir ilişki kurmak, böylece mümkün anlamak ve başkalarının acısını kabul edebildi.

Bu çalışma, sosyal eşitsizlik bir sorun ortaya ve sürece sınıflara toplumun bir bölümü olacak şekilde, bugüne kadar kalacaktır.

Klasik edebiyatın başka örnek Tolstoy "Yol Çarmıha Gidiş" çalışmalarında bulunabilir. Bir kadın adama eşit olduğunda Burada esas, cinsiyet toleransını açıklanır. XIX-XX yüzyıl beri eşitlik problemi yaygın kullanılan, birçok edebi eserler için temel oldu.

etnik tolerans problemi de "deniz hikayeleri" (KM Stanyukovich) çalışmalarında tarif edilmiştir. Rus denizciler denizlerde kez almış ve Afrika-Amerikalı çocuk deri rengine rağmen, tüm insan şefkat ile onu tedavi.

Bu sorun hikaye L. N. Tolstogo "Kafkasya Tutsağı" de ortaya çıkıyor. şöyle yazar aktarmaya çalışıyordu temel fikir, oldu: "Tüm ulusların sadece iyi ve kötü insanlar var, iyi ya da kötü milletler yoktur."

edebi tartışmalar

Tolerans farklı tarzlarda ve türlerin en sevdiğim yazarlardan biri olmuştur. Sadece roman, kısa hikaye veya bu sorun oluşur romanlarda. Örneğin, karakterler arasında masal derin görünür uzlaşmayla farklı bakış açıları ile ilgili bir sorun bulmak. Her erkek o alışık ne yaptığı gibi masal "Kuğu, kanser ve pike" kahramanlar hiçbir katran olarak, arabası hareket: "şeyler vardır" Kanser kuğu kadar uçtu ve böylece Pike, suya atladı, geri adım attı

masal içinde "Fil ve kucak köpekleri" nedensiz küçük köpek fil yürüyüş sessizce havlar, yerine sadece geçmek başlar. Birisi aslında, başka gizlenmiş bir şey var, bu sadece eğlenceli bir çocuk hikayesi olduğunu söylemek, ancak olabilir. Şimdi günlük yaşamın bazı olaylar ile paralel, bu iş tolerans sorununun temel gizlenmiş olduğunu görebilirsiniz. Genellikle oldukça kaba sokaklarda, insanlar karşılayabilir, kibirli ya da memnuniyetsizliği başkaları hakkındaki görüşlerini, tam yabancılarla ifade etti. Örneğin, durum: şirket tatil beldesinde dinlenmeye geldi. Onların yerini torba onlar zor olsa hiçbir nokta vardı istasyonuna yakın olduğunu, bu yüzden taksiye. Ama geçişte, onlar böyle bir yük ile gitmek zor nasıl kendi aralarında konuşmaya başladılar. Yoldan geçen Kadın, onlar "haydut" gelmişti ve taşıma almak göze alamaz söyleyerek bu sözleri duydu ve onun görüşünü ifade etmiştir.

durum oldukça tipik değildir, ancak masal ile kurduklarını için idealdir "Fil ve kucak köpekleri."

Onun ve diğerlerinin

Literatürde tolerans sorun çok çeşitli bileşimler verdi. O Andersen ve Puşkin masallarda, bu Winnie the Pooh ve Carlson hakkında hikayeler görülebilir görünür. Hayvanların hoşgörülü davranış örnekleri Kipling'in "Mowgli" eserleri olarak hizmet edebilir.

Argümanlar tolerans sorunları her edebi çalışmalarında bulunabilir. Hatta savaş veya siyasi baskı hakkında hikayeleri şey insan için bir yer vardır. Örneğin, al, "Alp Ballad" Bykova. Büyük Vatanseverlik Savaşı tarihinin gelişen olaylar. Rus askeri Ivan ve Julia, İtalya'dan bir kız: Nazi esirler kampından kaçmak. Bunlar sadece üç gün vardı. Üç gün özgürlük uzun zamandır beklenen ve zorlu koşullarda yaşam peşinde. Naziler kaçaklar ile yakaladı Ne zaman hayatına mal için, İvan sorumluluğunu üstlenerek. Julia bütün hayatımın cesur askerlerin hafızasını hallettim. Savaştan sonra, o Rusya, ailesi bulduğu ve Ivan'ın ölümü hakkında yazmış. O bilinmeyen bir yabancıyı kurtardı basit askerin kahramanlık hakkında konuşmak istedi. Hatta birbirlerinin dilini bilmiyorum.

bir ülkeler arası tolerans sorunu tarif edilmektedir. Benzer şekilde yazılır literatürden Argümanlar, hoşgörü ve insanlığın derin anlamını ortaya koyuyor. O onun vatandaşı savundu eğer okuyucu, kahramanın daha anlaşılır bir davranış olur. Ama hangi ile onlar bile tanıdık değildi, İtalyan vardı. Öyleyse neden yaptı? kahramanı "Rus" ve "Rus olmayan" insanları bölünmüş ve sadece yerinde İtalyan başkası olsaydı o neler yapabileceğini yaptığını değildir. Yazar, bir "onun" ve "yabancı" basitçe yardıma ihtiyacı olan bir kişidir diye bir şey olmadığını göstermeye çalıştık.

love line

daha az renkli Sholokhov romanında diğerlerinin kabul sorununu açıklanmamıştır "Sessiz Don Akım". Burada, iç savaş sert koşullarda, tolerans şey imkansız görünüyor, ama yazar sözleşmeler üzerindeki bir düzeydeki ek "değişkeni", tanıtır - Bu sevgidir.

Romanın karakterleri - Dunyashka Melehova ve Ayı Mishka - birbirimizi seviyoruz. Ama devrim sırasında aile ters tarafta olduğunu ve bütün düşmanlıkların sona erdiğinde, Mishka Mishka Dunyasha ailesine düşmanıdır. Ama aşık ve tüm sözleşmeler üzerinde bu sevgi. Ahlak her zaman ideolojik ve siyasi tercihler yukarıda duracak.

eylem kelime itibaren

tolerans çok yazılır Hakkında, bu sadece pratikte, her şey çok değildir bu. farklı bir bakış açısıyla insanları alma konusunda güzel hikayeler sadece kitaplarda değil gerçek dünyada var. Özellikle, bu genç nesil için de geçerlidir.

gençler arasında hoşgörü sorunları hepsi, anti-sosyal davranış ve ilişkilerin ticarileştirilmesi şeyden kışkırttı. ilk etapta genç nesil Modern Çorba ve ancak o zaman her şey her zaman vardır. Uzun eski değerini yitirmiştir. Her gün yeni gençlik grupları ve hareketleri, anti-sosyal radikal örgütler giderek artan sayıda oluşturun. Basitçe "demode" Şimdi hoşgörülü olmaya ergenler ve gençler arasında olduğu koydu.

eğitim kurumları, özellikle okullarda, hoşgörü kavramını keşfetmek. Ancak, daha fazla tanım gitmiyor. Çalışmalar diğer düşme kabul düzeyi göstermektedir. hoşgörülü olmak nasıl gösterebilirim pozitif örneklerin eksikliği suçlayabilir miyim, belki de öğrencilerin birkaç Rus klasiklerini okudum. Yine de, er ya da geç, her biri konu hakkında bir makale yazmak zorunda kalacaksın "hoşgörü sorunu."

Orada sorunun net bir anlayış ve çalışma bir görev sınav olduğunda Ve bunun ciddi bir problem olabilir.

bu yazıyı, "hoşgörü sorununu" yazmak için, literatürde argümanlar son derece önemlidir. Modern dünyada olaylarla bir benzetme çizim için bir temel olarak kullanılabilir. Alternatif olarak, kısaca ürünü tanımlamak ve fikirlerine saygı neden açıklayabilir. İkinci seçenek çok daha kolaydır, ancak örneğin yazma deneme iki yolu birleştirmek için deneyin.

örnek çalışmaları

"Belki, çok yakında insanlar dışardan kırılgan barışı korumak için, birbirlerinden tamamen tecrit halinde yaşayacak. Bu geçiş için ciddi önkoşul zaten mevcut olmasına rağmen Fakat, yakında olmayacak - toplumda hoşgörü düzeyi düşüktür. Şimdi kelime "norm" eşleşmesi gerekir.

dışlanmış yapmak - bir kişi farklı en azından bir şey varsa, daha da kötüsü kolektif, toplumu veya kabul edemez. L. Ulitskaia "Buhara kızı" Mila tarafından roman kahramanı gibi. Down Sendromu çocukla Kız hasta. Annesi eğitir ve kız mutlu oldu böylece her türlü çabayı. Ama toplum, kayıtsız özel gereksinimli ve küçümseyici, şanslı eğer insanlara karşı tutum.

ve "toplumun yararsız üyeleri" "Salaklar çeşitli" - yazar "öteki" karşı toplumun tutum tarif sadece birkaç lakaplar vardır. Bir şekilde, tür insanlar şefkat, saygı ve anlayış için uygun değildir inanılmaktadır.

Ama diğer ayırt edici özelliklere sahip insanlar var. Leo Tolstoy "Savaş ve Barış" romanını hatırlamakta yarar vardır. Başına Bezuhov kahramanı sığmayan laik bir toplum. Ve burada onun çarpıklığı konusunda çok değil konuşurken, ancak karakter hakkında edilir. O, naif saf ve basit fikirli olduğunu. dünyaya açık ve çok nazik. Ama bencillik ve ikiyüzlülük lehine, o bir yabancı olduğu.

Ve bugünün dünyasında, neredeyse her adım benzer durumlar vardır. oğlan bir kaza geçirdi ve engelli oldu şimdi o büyüdüğünde topluma entegre çok daha az muhtemeldir. Zamanla, eski dostlar görmezden ve çevresinde sidestep olacak, yüz çeviriyorlar. Şimdi o - Toplumun geçersiz, işe yaramaz üyesi. kitap okumayı seven kız, televizyon ve nadiren internet tarafından ziyaret, aynı zamanda yan yan bakışlar eş hissediyor izlemem.

Böyle durumlarda bunu düşündürmek ve kendi türünün kendi toplumundan dışlanmış acı veya pişmanlık olmadan olduğunda insanlar insanları aramak ister. dayanıklı aracı insan olmak için. Ve diğerlerine de aynı şekilde tedavi etmek basitçe ise herkesin başarılı olduğunu onu tedavi etmelerini istiyoruz kadar. "

Zor tolerans problemi anlamak için. Bu yaşam ve durumların çeşitli alanlarda oluşabilir. tolerans - Bu insanlık: Ve her şeyden altında özetliyor, biz aşağıdakilere dikkat. Ve insanlık ve kendi bireyselliklerini kaybetmeden değil onların önemini azaltarak, yaşıtlarıyla birlikte almak yeteneğini benzemez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.