Tarım

Soğanı ne zaman ve nasıl amonyakla

Her yaz ikamet, soğanların bol ve kaliteli hasat elde edilmesine yönelik kendi sırrına sahiptir. Genellikle soğan ve diğer sebze mahsullerinin ekilmesinin gübrelenmesi için amonyak suyu denilen şey kullanılır. Bu madde, bitkiler için gübre olarak kullanılır ve birçok zararlıyı bertaraf eder. Onunla birlikte verim artar. Amonyak çözeltisi bahçedeki çiçekli bitkiler için de yararlıdır, bu nedenle bahçıvanlar onları bahçe parsellerinde aktif olarak kullanmaktadır. Amonyak ile soğanları nasıl su ile soğuturuz, daha sonra tartışılacaktır.

Ne kullanılır?

Herhangi bir bahçe bitkisi gerekli miktarda klorofil üretmek için yeşil bir kütle büyümesi gerekir. Normal geçim kaynakları için sebze ve diğer bahçe bitkileri azot gerektirir. Gübreler için üre, amonyum nitrat ve sıvı amonyak kullanın.

Amonyak% 82 azot içerir. Organik (gübre) girişinin uzun süre bozunum ve nitrojen asimilasyonu gerektirmesi durumunda, amonyak kullanımı, mümkün olan en hızlı sürede azot ile bitki beslemenizi sağlar.

Amonyak% 10 sulu amonyak çözeltisidir. Karakteristik bir kokuya sahip, renksiz bir sıvıdır. Nitrat, su ile belirli oranlarda seyreltilir ve çeşitli amaçlarla kullanılır. Amonyaklı su azotlu bir gübre olduğundan, bahçe bitkileri ve meyve ağaçlarını gübrelemek için kullanılabilir.

Niçin su soğanları amonyakla? Amonyak çözeltisinin ana avantajı, herhangi bir bahçe bitkisi tarafından iyi absorbe edilmesidir. Bu nedenle, bahçıvanlar gübre ve diğer organik maddeler yerine sıklıkla kullanır. Ancak sebze bitkilerinde gübreleme yaparken oranları kesinlikle gözlemlemelisiniz ve olası dozları aşmamanız gerekiyor.

Soğanları gübrelemek, amonyak suyunun tek yararı değildir. Narin kokusu böcek zararlılarını bertaraf eder. Soğanı amonyak ile suya çekerseniz, soğan sineği hasar görmez. Ayrıca, amonyak çözeltisi toprağın bileşimini geliştirir ve asitliği azaltır.

İşlem ne zaman gerekli?

Soğanın yeterli azot olmadığı gerçeği, yeşilliklerin zaman öncesinde sarıya dönüştüğünün işaretini bulabilirsin. Tabii ki, sebep azotlu maddelerin sıkıntısı değil aynı zamanda da olabilir. Soğanların sararmak aynı zamanda yanlış sulama veya olumsuz hava koşullarına neden olacaktır.

Soğan soğan ve havuç sineklerine zarar verebilir. Bu nedenle, oluşmadan önce koruyucu önlemler almanız ve soğan yatakları işlemeniz gerekir. Bu zararlı böcekler Haziran başında yumurtaları yere koydular. Kısa süre sonra onlardan larvalar oluşturulur, soğanlar da dahil olmak üzere meyveleri yerden beslerler. Üstteki toprak katmanlarındaki larva sapların tabanlarını yiyor.

Uçucu zararlıları önlemek için soğanları amonyakla nasıl suda tutunur? Sıra aralığında bir amonyak çözeltisi uygulamak gereklidir. Ardından toprağın durulanması gerekir.

Amonyum çözeltisi Haziran ve Temmuz aylarında her iki haftada bir eklenir.

Soğan böceği için yıkıcı olan bir böcek gizlice. Soğan ve sarımsak ekimi için tehlikelidir. Görünümü, yeşil soğan üzerindeki özel çizgiler üzerinde görülebilir. Larvalar tüylerin içinde gelişmeye başlar ve orada kolayca görülürler.

Böceği caydırmak için soğanı amonyakla nasıl düzgünce suyun altına alırsınız? Bunu yapmak için, soğan yatakları, 10 litre sudan ve bir çeyrek bir amonyaktan hazırlanmış bir amonyak solüsyonuyla suya dalmanız gerekir.

Sulama, 10 Haziran'dan itibaren yapılmaktadır. Soğanı toplayıp ettikten sonra, yataklar dikkatle bitki artıklarından temizlenir ve kazılır.

Soğanları başka zaman amonyakla soğutmak mümkün müdür? Deneyimli bahçıvanların, zararlı böceklerden bir saldırı beklememeleri, ancak bahar aylarında başlayarak, toprak yeterince ısındıklarında amonyak uygulamalarını uygulamaları önerilir. Sonra zararlılar yataklarda çoğalamazlar.

İşleme İhtiyacı İşaretleri

Amonyak çözeltisi ile yapılan muamele, bitki sorunlarını çözmenin hızlı bir yoludur. Daha önce de belirtildiği gibi, soğan yapraklarının sararması, azotlu gübre sunumunun gerekli olduğunun ilk işaretidir. Soğan ve sarımsak saplarının incelmesi, büyümelerinin ertelenmesi, bahçe bitkilerinde çiçeklenme eksikliği azot eksikliğinden de bahsedecek. Bahçedeki azotlu gübrelerin büyük miktarlarda sadece soğan ve sarımsak değil aynı zamanda patates, kabak, kabak, lahana da gerekir.

Sebze bitkilerinde açık yeşil ipuçları farklı nedenlere neden olabilir. Kişi devletlerden birini ayırmalıdır:

 1. Soğan tüyleri aydınlandı ve sarımsı hale geldi. Bu azot ihtiyacını gösterir. Amonyağı soğan dökebilirsiniz, sorunu çözmenin en hızlı yolu budur. Azot eksikliğinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.
 2. Yayanın tüylerinde beyaz bir gelgit ortaya çıktı ve ipuçları bükülmeye başladı. Bu, potasyum eksikliğine işaret eder. Bu durumda, herhangi bir potasyum gübresi uygulamanız gerekir. Başka bileşenler içeriyor olursa sorun değil.
 3. Dondurulmuş soğan veya sarımsak kökleri, donma etkisi olarak adlandırılır. Soğan amonyak gübrelemesine çok ihtiyaç duyulduğunda bu durum. Su mümkün olan en kısa zamanda olmalıdır.
 4. Soğan yeşilliklerinin ipuçları beyazdır, ancak tüyler bükülmez ve normal renklerini kaybetmez. Bu durumda nitrojene ihtiyaç duyulmaz, herhangi bir etki yaratmaz. Soğanların sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olmak için koridorları bakır içeren maddelerle dökmeniz gerekir.
 5. Soğan tüylerinin soluk üstleri toprağın asiditesinin arttığından bahsedebilir. Bazı bahçıvanlar, sebze dikmeden önce hata yapar ve aşırı asitlendirirler. Toprak kompozisyonunu normalleştirmek için, aşırı kireçteki nitrat veya dolomit unu ilave etmek gereklidir. Soğanlar hafif alkali toprak kompozisyonları tercih eder, bu nedenle asiditeyi azaltmakla kalmaz aynı zamanda yatakları küllü olarak suyun içine atmanız gerekir. Bunu yapmak için, çözümü bir kova su ve iki kadeh külden hazırlayın.

Amonyak suyunun hazırlanması

Bahçe arsa üzerinde bir amonyak çözeltisi kullanımı basit bir konudur. İşleme için doğru bir amonyak çözeltisi hazırlamak önemlidir. Amonyak bahçıvanının bir çözümü bir eczaneden satın alabilirsiniz. Konsantrasyon, tedavinin amacına bağlı olarak değişir:

 • Gübreleme için 1/3 su bardağı amonyak 10 litre suda eritilir, her plantasyon için 1.5 litre uygulanır;
 • Kovucu böcekler için bir kova suda ¼ fincan amonyak çözeltisi hazırlanır; bu miktar 2 metre karelik iniş için yeterlidir;
 • Soğanı amonyağa dökmek için oranlar aynı olacak - 10 litre su için 5 çorba kaşığı madde.

Bazı kamyon çiftçileri, aktif maddenin soğan tüylerinde daha uzun süre tutulması için bir etiket kullanıyorlar. Bu yapıştırıcılar gübre depolarında satılmaktadır.

Sulama yöntemi

Soğanların amonyak ile nasıl su altında kaldıklarını daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

Kural olarak, tüylere düşmekten kaçının, kökün altına dökün. Çözüm yeşillikler üzerine düşerse, yanık olabilir ve bitki hasta olur. Sulama, güneş batmış sonra akşam yapılır.

Bir amonyak çözeltisi hazırlarken yerleşmiş oranlara uymak ve bunları aşmamak önemlidir. Konsantrasyonda bir artış, köklerin yanmasına ve ayrıca toprağın faydalı mikroflorasını yakmasına neden olabilir.

eksiklikler

Bu işleme yönteminin sakıncaları var mıdır? Birçoğu olmamasına rağmen var oldukları ortaya çıkıyor. Her şeyden önce, ilacın önemli bir bedeli. Bu nedenle zararlılara karşı gübrelemek ve korumak için bir araç yalnızca başka alternatif yoksa kullanılabilir.

Amonyak sıvısı belli bir konsantrasyonu gerektirir, aksi takdirde bu tür işlemler iyiden çok zarar verebilir.

Yararlı İpuçları

Soğanı büyütürken ve amonyak işlemesinde bazı nüanslar var. İşte bunlar:

 1. Soğan tüyleri için yetiştirilirse işlenmelidir. Sıvı amonyak yanında, kuru hardal ile sulu bir solüsyon kullanılır.
 2. Bazı bahçıvanlar amonyak solüsyonunu soğan tüylerinde tutmak için özel yapıştırıcılar kullanırlar. Pirelere karşı kedi ve köpek şampuanı dikişleri uygulamak için, böyle bir soğan kaleminin yiyecek için uygun olmadığını unutmayın.
 3. Soğanın üstleri koyu yeşil hale gelirse, bu, amonyakın bir süper doymamış olduğunu gösterir. Bu durumda, soğan için böyle bir besleme gerekli değildir ve tedavi durdurulmalıdır.

Amonyak kullanma kuralları

Soğan için amonyak çözeltisi mükemmel bir gübre türüdür. Ancak gübreleme püskürtme yardımı ile yapılırsa, bitki gerekli miktarda madde almaz. Kökleri sulama kabından suya atmak daha iyidir.

Soğanın amonyak ruha uygun şekilde nasıl su konacağını düşünün. Aynı zamanda, basit öneriler de izlenmelidir:

 • Sabah erken güneşsiz bir günde veya akşamları, günbatımında yaprak gübresi yapın.
 • İlk olarak, su ve amonyaktan bir çözelti hazırlanır, ardından gerekirse diğer bileşenler eklenir.
 • Sulama yaparken, sulama kabı, kök mahsulü en üst düzeye çıkaracak şekilde düşük tutulur.
 • Soğan ekim alanları geniş ise, özel sulama sistemleri kullanılmalıdır.

Şalganda soğan büyütülürken, önce genç bitkilerin kökleri bir amonyak çözeltisiyle muamele edilir, daha sonra tüyler püskürtülür, daha sonra köklü bitkiler tekrar beslenir.

Yapraklar solmaya başlarsa, amonyak ile işlem durdurulur.

Güvenlik tavsiyeleri

Herhangi bir gübrenin kullanılması güvenlik tedbirlerine uyulmasını gerektirir. Amonyak - uçucu bir gaz, teneffüs edilmesi veya cilde teması talihsiz sonuçlara yol açabilir. Tehlikeli durumları önlemek için önlemleri almanız gerekir:

 1. İşlenmeden önce gözlük ve önlük takın.
 2. Saçlar bir başörtüle kaplıdır.
 3. Bir solunum cihazı (veya bir gaz maskesi) arzu edilir.
 4. Prosedür sırasında diğer aile bireylerinin varlığı silinmelidir.

Sonuç

Amonyak ile soğan ve sarımsak nasıl su içeceğimizi inceledi. Kök ekinler benzer bir çözüm ile gübrelemek iyi bir ürün yetiştirmeye yardımcı olur. Bu gübreleme yöntemi erişilebilir ve basittir. Soğanları besler ve zararlı böceklerden korunmaya yardımcı olur.

Ancak, bir amonyak çözeltisi uygulandığında, her zaman akılda tutulması gerekir:

 • Sulu solüsyondaki faydalı maddenin izin verilen konsantrasyonunu aşmayın;
 • Bu işleme, eksilere göre daha fazla artıya sahiptir;
 • Amonyak çözümü herhangi bir eczaneden alınabilir.

Bu nüansları hatırlayarak, bahçe alanına amonyak çözeltisi uygulayabilir ve bitkilere zarar vermekten korkmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.