Sanat ve EğlenceSanat

Thales: Doğu ve Batı bilim arasında bir köprü

İlk bilgeler İon okulun biri doğal bir filozof Miletli Thales olduğunu. O VI yüzyılda yaşamış çünkü bu adamın biyografisi, boşlukların dolu olduğunu ve ne yazık ki, bizi ulaşmadı, çalışır. Ancak tarihçiler diğer bilim adamlarına değerlendirme ve referansları bu düşünürün hayatı yargıç olabilir. Örneğin, Aristoteles Thales dünya ve Milet okulunun kurucusu olma felsefesinin kurucusu olarak adlandırılan. Tarihçiler o çok seyahat Mısırlı rahipler ve Keldani bilgisinden çekti geldiğini belirledi. Thales astronomi katılan çıkarlar, tasarlanmış askeri silah ve mühendislik tasarım geniş bir yelpazede vardı.

Thales - bu büyük adam kimdi? Onun biyografisi "hakkında" kelimeleri doludur, "muhtemel" ve "görünüşte". Bilim adamı ile ilişkili tek kesin tarih, 28 Mayıs 585 M.Ö. olduğunu. e. Bu günde bir tam güneş tutulması oldu. Matematikçi ve astronom onun saldırısını tahmin ve onun patronu hakkında uyardı - Lydian king Alyattes. Son ben Med güçleriyle olumlu barış anlaşmasını sağlamak için bu doğal fenomen kullandı. O Lydia diğer kral için bir bilim adamı olarak çalıştı - Karun ve emrindeki Perslerle savaşa katıldı.

Yani, biz "Felsefe Baba" hayatı hakkında kesin bilgi var mı? (- 95 76 yıl içinde, bir kaynağa göre, diğer yandan) Thales'in 625 yıl kadar doğmuş ve o derin yaşlı bir adam öldü. Antik tarihçilerin güvence üzerine, bilim adamları stadyumda jimnastik egzersizleri gözlemledi. Bu ısı ve yaşlı bir kişi için ölümcül hale kalabalık oldu. Ama Thales zengin Fenike yarışın olduğunu biliyoruz. o "ilk nesil göçmen" oldu ya Yunan eyaletinde doğdu olsun, belli değildir.

Thales mükemmel bir eğitim aldı. Memphis ve Teb Mısır şehirde yaşayan Mezopotamya'da olmuştu: Bir satıcı olarak, o gitti. O Yunanlıları tanıtıldı hangi geometri Mısır vakıf, gelen "getirdi" inanılmaktadır. O ölçmek için bir yol buldu piramidin yüksekliğini gölgesinin ve kıyıdan denize geminin mesafeyi belirlemek için izin veren bir telemetre, icat etti. onun adını Teoremi. Ama sadece kanıtladı matematikte büyük bilim adamı olmak. O yetenekli bir diplomat ve Perslere karşı bir askeri ittifak İon kentleri oluşturmaya çalıştık. Miletli Thales tiran Thrasybulus yakındı.

çelişkili ve kıt adaçayı özel hayatı hakkında bilgiler. Bazı kaynaklara göre, o bir bekar yaşamış ve diğer taraftan - evli ve bir oğlu vardı. Thales nadir ve iş zekası vardı: o zeytinyağında ticaretine memleketi Milet tekel yakalanan. gezilerinden birinde yılında bu baraj ve drenaj kanalı için dikme, yeni bir yönde Galis nehir akışını yaptı. Bu manevra kral Kroisos asker taşımak için izin verdi.

Ama büyük zafer Thales felsefesi alanında kazanmıştır. O temel bir ilke doğadaki şeylerin hepsini çeşitli arıyordu. adaçayı denilen su "pervostihiey" Dünyanın bu taban. Her ıslak doğasından kaynaklanmaktadır ve çözer. evren, Thales göre okyanusa indirdi ters kase vardır. kara - Disk yüzen içeride. Geminin içbükey yüzeyi - gökyüzü ve üzerinde yıldız - Tanrılar. ruh - İnce eterik madde. Eğer inanıyorsanız Diogenes Laertius ve Aristo, Thales en az iki eser sahibi: "Güneş döner ve gündönümü Üzerine" ve "Kargo astronomi." Gelenek ona atfettiği ve yaklaşık 200 şiirler hexameters yazılmış. En ünlü Thales ve Anaksimandros Anaximenes takipçileri vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.