Sanayi

Termit kaynağı: teknoloji. Günlük hayatta ve elektrik endüstrisinde termit kaynağı uygulaması

Kaynak işlemlerinin ürünü, kullanılan teknoloji ne olursa olsun, çalışma sürecinin oldukça zahmetli bir organizasyonuna ihtiyaç duyulması ile bağlantılıdır. Efendi ekipman, malzeme temin etmeli ve ayrıca emniyetle ilgilenmelidir. Bu durumda, olayın masraflarını hesaba katmak gerekir, çünkü bu tür operasyonların düzenli rejimde sağlanması, elde edilen sonucun kalitesini daima haklı kılmaz. Bu bağlamda, en karlı olanlardan biri, uygulama kolaylığı, malzemelerin bulunabilirliği ve bazı durumlarda yüksek mukavemetli derzlerin elde edilmesine olanak tanıyan termit kaynaktır.

Teknoloji özellikleri

Termitlerle kaynak işlemi, yanma esnasında büyük miktarda ısı üreten özel toz karışımlarının kullanılması ile karakterize edilir. Kural olarak, bunlar termitler olarak adlandırılan metalik karışımlardır. Geleneksel kombinasyon iki bileşenin kullanımını içerir - ateşleme kütlesi ve ısının salındığı bileşim. Bir oksit olarak, demirden gelen skala görünür ve ana aktivatör, magnezyum ve alüminyum içeren bir termittir. Buna ek olarak, termit kaynağı teknolojisi krom, tungsten ve nikel oksitlerin kullanılmasına izin verir. Bu tozlardan dolayı termal etki arttırılmıştır. Dolayısıyla, alüminyum ve magnezyum karışımı yaklaşık 2500 ° C'lik bir ısı sağlarsa, krom bileşikleri sıcaklık 3500 ° C'ye yükselir. Sigorta karışımları da vardır. Bu görev için en yaygın kompozisyon, magnezyum, sodyum ve baryum peroksitten oluşan bir kombinasyondur. Yanan bir termitin özellikleri, su ile temas koşulları altında bile aktif ısı salınımının muhafazasını içerir. Bir başka deyişle, karışımın kazayla maruz kalmasıyla söndürmek neredeyse imkansızdır.

Termit kaynak çeşitleri

Bu kaynağı gerçekleştirmek için dört temel teknik vardır - ara döküm, kombine, uçtan uca ve duplex. İşlemi ara döküm ile gerçekleştirme sürecinde, toz karışımı sıvı metal durumuna geçer ve bu, aktif termitin başlangıç özelliklerini etkilemez. Genellikle bu teknik önceden istenilen konuma monte edilmiş metal yapıların montajı için kullanılır. Özellikle levha ürünleri, katot ve drenaj terminalleri ile çalışmak için, butt tipi termit kaynağı kullanılır, karışım fırında fırın öncesi atılır. Kombine teknoloji, uçtan uca enjeksiyon kalıplama ve kaynak kombinasyonunu içerir. Diğer bir deyişle, master sıvının kaynaştırılmasıyla temel işler yapabilir ve kenarları hassas kaynak dikişi ile bitirebilir. Duplex için olduğu gibi bu yöntem, yapının kaynaşmış boşluğunun sıkıştırılması sırasında ek bir aşamanın uygulanmasını sağlar.

Uygulamalı ekipman

Donanımın temeli erimiş metal kütlesinin deşarjı da dahil olmak üzere termitlerle çalışma kabiliyetini sağlayan bir pota'dır. Bu eleman sıcaklık rejiminin gerekliliklerine bağlı olarak seramik veya tungstenden yapılabilir. Ayrı ayrı hazırlanmış döküm kalıpları. Özel matrisler çok çeşitli erimiş taban ile çalışılmasına izin verir. Ayrıca, ağır yapılar, özel bir kesici ve bu tür işlemler için özel olarak tasarlanmış bir teknik kalem için kıstırma ve sabitleme cihazları şeklinde termit kaynağı için ekipman hazırlamak gereklidir. Çalışma şartlarına ve sonucun gerekliliklerine bağlı olarak, inverter için özel bir meşale ve bir termometre gerekebilir.

Evde iş düzenleme uygulaması

Ev ekonomisinde bu tür kaynaklar, elektrik ark yöntemini veya gaz eriyik bağlantısını düzgün uygulayamayanları kurtarmaktadır. Genellikle, bu gibi durumlarda, yaklaşık 1300 ° C'lik bir minimum sıcaklığa sahip bir termit kullanılır. Bu mod, metal yapılardaki küçük çatlakların onarılmasının, araç onarım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi veya bina bağlantılarının kaynak yapılabilmesi nedeniyle en basit alüminyum bileşimini sağlamayı mümkün kılar. Kural olarak evdeki termit kaynağı özel invertörler olmadan gerçekleştirilir. Çalışma aracı kalıcı bir bağlantı elde edebileceğiniz, ustaca bir kurşun kalem olacak.

Endüstriyel koşullarda operasyonların uygulanması

Kaynak yönteminin termit karışımları ile endüstriyel organizasyonu birçok önemli farklılığa sahiptir. Her şeyden önce, daha fazla ısı salınımı olan daha etkili metal bileşikleri kullanılır. Bunlar, aktif yanma fonksiyonlu krom, tungsten ve diğer elementleri içeren aynı termitlerdir. Sürecin teknik organizasyonu için, daha güçlü ekipmanların kullanılması da gereklidir; diğer bir deyişle, bir termit kalem uzmanlarla sınırlı değildir. Örneğin, elektrik endüstrisinde termit kaynağı yapılması, iş akışının parametrelerini izlemenize imkan tanıyan invertörler, termostatlar ve diğer ekipmanların kullanılması ile ilgilidir. Endüstriyel sektörlerde kaynak işleminin üçüncü ayırt edici özelliği özel tutma ekipmanlarının hazırlanmasıdır. Döküm refrakter kalıpları, boşlukları, yüksek mukavemetli potalar, tutucular ve tutucuları çeşitli desenler için doldurmak için kullanılır.

Kaynak tellerinin özellikleri

Termit kaynağının teknolojisi elektrik kablolarıyla çalışmak için en iyi sonucu verir. Dahası, bu yaklaşım endüstride ve evde de kullanılabilir. İşin yürütülmesi sırasında, kablo tesisatının uçlarının tamamı metal bir bağlantısı oluşur. Burada, telin kaynak yerinde yoğunlaştığı yerde, elektrik direncinin malzemenin geri kalanına oranla azaldığına dikkat etmek önemlidir. Kaynak için özel bir termit kartuş kullanılır. Özellikle, yardımı ile alüminyum ve çelik tellerin termit kaynağı yapılır. Bakır tellerle çalışmak için özel kartuşlar da vardır - bunlar soğutma kalıbından yapılmıştır.

Kaynak sırasında güvenlik

Bu kaynak yönteminin tüm basitliği için, termit karışımlarının spesifik kimyasal özellikleri nedeniyle oldukça sıkı güvenlik kuralları belirlenmiştir. İlk olarak, metalik tozların depolanması için özel şartlar vardır. Sadece kuru ve ısıtılmış odalarda saklanmalıdır. Dahası, termit kaynağı ıslak tozların doğrudan ateşleme işlemi sırasında kullanılmasına izin vermez. İkincisi, kaynak şartları üzerinde de özel şartlar uygulanmaktadır. İşlem yalnızca 10 ° C'den daha yüksek bir sıcaklıkta gerçekleştirilebilir. Derzlerin temizlenmesi ve yağdan arındırılması gerekir.

Termit kaynaklı artı ve eksiler

Avantajları arasında malzemelerin bulunabilirliği, çoğu işlemin basitliği ve işin yürütülmesi sırasında düşük enerji tüketimi bulunmaktadır. Başka bir deyişle, bu seçenek büyük yapı yapılarının büyük ölçekli kaynağı için ve küçük ev işleri için uygundur. Dezavantajlara gelince, termit kaynağı dikişsiz derzlerle çalışmada çok zorluk çekiyor. Gerçek şu ki, operasyon sırasında direktör boşluk ve bağlantı oluşumunun kalitesini tam olarak izleyemez. Sonuç olarak, çoğu durumda deformasyon olmaksızın yapı parçalarının eşit ve temiz bir şekilde indirgenmesine güvenmek gerekli değildir. Ancak dayanıklılık ve dayanıklılık bakımından termit bağlantıları en iyilerden biri olarak kabul edilir.

Sonuç

Kaynak ekipmanı imalatçıları, kesim için ekipmanı geliştirirken, yüksek performans özellikleri veren termal etki aracıdır. Cihazların geliştirilmesine yönelik bu yaklaşım haklıdır, ancak artan güçle çalışan ekipmanın doğal olarak enerji arzında büyük yatırımlar yapılması gerekir. Günlük yaşamdaki termit kaynağı uygulaması, alüminyum ve magnezyum bazlı metal toz karışımlarının kesme kuvveti üzerinde kullanılması alternatif yöntemlerle aynı etkiyi verir. Bir diğer şey de, aynı karışımların içeriğinin önemli ölçüde güçlük ve maliyet gerektirmesi. Fakat bu sakıncalar, teknolojinin çok yönlülüğü karşılığıdır. Çiftlikte alüminyumdan tungstene kadar çeşitli metal tozlarının bulunması, demiryolu traversleri bağlamak ve tellerle ince işler yapmak için uygun çeşitli karışımlar yaratacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.