FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Vahşi doğada yiyor birisi? Besin zinciri çöl. Çölün faunası

Gıda zinciri belirli bir alanda doğal mekanizmaları, aynı zamanda bu içerir hayvanları keşfetmek için bir kuyu sağlar. ilgili öğelerin uzun bir listesi bile çok sadece ilk bakışta doldurulan değil gibi görünüyor çölde, oluşturulabilir. boa yılanı küçük bir örümcekten gitmek için - eğlenceli bir şekilde doğa kanunları hakkında bilgi almak için. Yani her çöl besin zincirinin katılımcı ve kim hiç içerdiği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

örümcekler

Bir diyagram ile başlayan ilk bağlantı, gıda zincirinin, bu küçük yaratıklar. Bunların çoğu son derece zehirli olduğu için çöl örümcekler ilginçtir. Örneğin, bu koşullarda dünyada bu eklembacaklılar en tehlikeli Canlı forma tercih ediyor. Altı deve örümceği tektir sadece konsantre zehir değil, aynı zamanda bir dönemde geldiğini olanlara Güney Amerika ve Afrika bir kıta vardı - bu güvenle prehistorik çağrılabilir. Orada fosil yaşayan insanların üzerindeki saldırıların iki durum vardır ve her ikisi de ölümcül idi. Ancak, Altı örümcek çölde yürüyen korkmayın - o insanlara kendini önlemek için tercih ediyor. yakınlarının çoğu ve tehlikeli değil - bu birim soruya cevaplar zincirinin ilk halkası olan bir nedendir: Bu arada, bölgenin kendi düzeni tektir içinde "Vahşi doğada yiyeceğiz?". Genellikle avcılar ve otobur hem oluşur fakat çölde etobur canlılar çok daha yaygın olduğu kadar küçük bitki besinlerdir. Bu nedenle, bu zincir tamamen bu canlıların oluşmaktadır.

kırkayak

Incelenmesi, çölde yediği birisi, bu yaratıklara örümceklerin gidin. kolay millipedes çölde hayatta ve küçük böceklerle beslenmek. Dünyada onlara sıcak kumda tam yaşamak yaklaşık 53.000 eklembacaklılar türleri ve birkaç yüz vardır. ısı hayatta kalmak için onlara gece olur - gün onlar toprağa saklarlar. kum ile iyi hareket sağlayan bacak çifti üzerinde yer alan ve gıda zincirinde ikinci yer alan, her biri çok sayıda segmandan oluşan gövde.

akrepler

kırkayaklarının ve denilen zincirinin ikinci bağlantı olmalıdır "çölde yiyecek." haklı listede üçüncü sırada yer işgal böylece Akrepler genellikle küçük eklembacaklıların katiller. Bunlar ancak, çeşitli 1750 yılında bilim bilinen, sadece tropik ülkelerde bulunurlar. insanlara Zehirli sadece elli tanesi bulunmaktadır. Bunların benzersiz bir özelliği uzun bir geçmişi olarak kabul edilmektedir: Bu karasal eklembacaklılar en eski olduğunu. akrepler incelenmesi, sen hayvanların evrimi hakkında çok şey öğrenebilirsiniz kara yaşam tarzı denizden gelişimleri yolu izlemek. kırkayak gibi isimler herkesçe bilinmektedir çöl, hayvanlar, kaya yarıkları saklanarak gece, güneşli saatleri. böcekleri öldürmek ve örümcek türleri onlara hızlı ve güçlü pençeleri çalıştırmak yardımcı olur.

kertenkele

Belki de ilk akla gelen sıcak ve kuru bölgelerin anıldığında bu çöl hayvan. kumda Fotoğraf kertenkele - bunlar kenarları en popüler derneklerin biri. o sürüngenler en büyük grup olduğu için, şaşırtıcı değildir. hep Lacertidae uzunluğunda kırk santimetre kadar oldukça küçük. tam da bunların hayvanın kum batmaması - Desert türünün belirli bir yapısı, yanal dişleri ile donatılmış uzun parmaklı pençeleri, var. Bir başka ilginç özelliği - autotomy veya kuyruk atmak yeteneği. O kendilerini dikkat dağıtıcı ve düşmandan kurtarmak için kertenkele yeterli süre vererek, hareket etmeye devam eder. Hızlı ve çevik yaratıklar haklı listede dördüncü sırada yer çölde kime yiyor kim gösterir ve böcekler ve eklembacaklılar, hatta akrepler baş işgal eder.

kertenkele

Bu fotoğraflar etkilemek için başarısız olamaz çöl, oldukça büyük hayvan. Bunların uzunlukları bir buçuk metreye ulaşabilir. Kertenkele çöller ve eteklerine yaşayan Orta Asya ve Afrika'da. Tüm diğerlerinden bunlar göz yamuk düzenlenmiştir seçkin yarık burun delikleri vardır. Yani kertenkele burun kum girmesini yaşamadan delikleri kontrol edilebilmektedir. Hızla güçlü keskin pençeleri ile yaptıkları muazzam ayaklarında hareket, öğleden sonra avlar. Güçlü kuyruk salgılanan bir silah. Dişler dev kertenkele ısırık zaman bile insanlar için tehlikeli olabilecek zehirli tükürük yayarlar. Bu nedenle, monitör kertenkele neredeyse vahşi doğada yiyor listedeki, listeleme, birinin üst kısmındadır. O küçük kertenkele, aynı zamanda kum sıçanlar veya kuşlar, yanı sıra bunların yumurta ziyafeti sadece öldürme yeteneğine sahiptir. bir engel ve onları avlayabilir - gölet Güz. Bütün bunlar sadece çölde yolunda olabilir herhangi bir küçük hayvanlar için kertenkele tehlikeli yırtıcı hale getirir.

yılan

besin zinciri, bu uğursuz sürüngenler tamamlanması. Çöl türler genellikle oldukça zehirlidir ve bölgenin diğer sakinlerine değil, aynı zamanda insanlar için değil sadece ölümcül olabilir. kayda değer en tehlikeli engerek Russell arasında, Hindistan, Pakistan ve Tayland kuru alanlarda görülebilir. siyah noktalar ile bu kahverengi veya krem renkli yılan bir buçuk metreden fazla değildir vücut uzunluğu kenarlı. Kuzey Afrika'da, başka tehlikeyi bulabilirsiniz. Bu kum engerek - pembe veya sarı yılan çok küçük boyutu (altmış santimetre kadar). O yapımı daha da tehlikeli hale gelir, inanılmaz derecede hızlı hareket eder. zeytin yeşili, koyu lekeler ile, bir metre ve bir buçuk uzunluğu, düşük gurultuları ve kuyruk yardımıyla bir tıslama sesi yapar - elmas çıngıraklı yılan korkmamalıyız ABD çöllerinde. dar özel bir tür de vardır yaşam. Bu uyarı olmadan saldırabilir bir yılan Mohavskoy çölün aynı adıdır. en fazla bir metre Onun yeşil gövde uzunluğu. Avustralya'da, korkmak Agrionemys olduğunu - yılan siyah veya yatay çizgili sarı, en ufak tehlikeye de saldıran. Ayrıca Çin'de bulundu, ancak bu sürüngen kadar yaygın olmayan yoktur edilebilir. uzunluğunda ikiden fazla metre - etkileyici boyutu ulaşabilir kobra siyah veya kahverengi aynı isimle yaşadığı Mısır çöllerinde, en ünlü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.