MaliBankalar

Tasarrufcu ekonomik bir kategoridir

Mevduat mudisi, bir şeyi bırakan veya çeşitli değerleri mevduatın bulunduğu belli bir devlet kurumunun mevduatına yatırılan konudur. Bu kelime, ilk kez 19. yüzyılın ikinci yarısında Almanca'da "ertelenme" anlamında ortaya çıktı.

"Mevduat" teriminin kökeni

Modern bir ekonomik konsept olarak mudiler geçici olarak başka bir tüzel kişiden saklanan paranın sahibi olan bir ticari varlıktır. 20. yüzyılın sonlarındaki bu kavram biraz farklı bir anlam kazandı.

"Mevduat" sözcüğünün ana anlamı,

Bu, iş sözleşmesinde belirtilen şartlarla ücret almayan bir çalışandır - bir kişi -. Daha kapsamlı bir tanım, kendisi ve diğer parasal gelirler nedeniyle zamanında ödeme almayan bir kişidir. Örneğin, ücret katkıda bulunan kişi, tahakkuk eden gelirlerini (ücretleri) zamanında (üç gün içinde) almayan işçiler ve çalışanlar tarafından temsil edilir . Ayrıca, yargının bazı belgelerinin yerine getirilmesinde belirli kesintilerin yapıldığı kişiler olabilir.

Diğer dillere bakarsanız, İngilizce'deki "mudiler" kelimesi mudilerdir. Bu nedenle, mudilerin ve mudilerin ortak bir etimolojiye ve benzer içeriğe sahip oldukları kabul edilebilir. Dolayısıyla, bu iki kavram ekonomik açıdan özdeştir.

"Yatıran" kelimesinin yeni anlamları

"Mevduat" terimine ilişkin başka bir tanım var - sadece maaşını almayan bir çalışanın bir kartı. Bu kavram genellikle, işletme tarafından sözleşme ile belirlenen son teslim tarihinde ödenmeyen para miktarının belirlenmesinde kullanılır.

Genellikle gündelik hayatta farklı bir konsept kullanılır - depo. Bu durumda, mudiler, menkul kıymetlerin tutulması veya bu menkul kıymetlerin haklarının kayıtlarının tutulması açısından, mevduat tarafından sağlanan hizmetleri kullanan bir kişidir.

Ödenen maaş

Mevduatın en yaygın değeri ücretlerin alınmasıyla ilişkili olduğu için, bu ekonomik faaliyet alanıyla ilgili daha ayrıntılı olarak konuşalım . Herhangi bir okuyucu, şu anki ücretlerin ATM'lerde plastik kartlar kullanılarak gerçekleştirildiğine itiraz edebilir. Bununla birlikte, bu durumda mudinin dikkate alınması teorik açıdan yapılabilir.

Dolayısıyla, yasama ve düzenleyici düzende kurulan sınırların üzerinde "canlı" bir kurumun nakit biriminde bulunması yalnızca ücret ödemediği günlerde verilir. Bazı sebeplerden ötürü, tüm çalışanların üç gün içinde para alamayacakları durumlar varsa kalan miktarlar yatırılmalıdır. Böylece, ödenen maaş, maaştan hesaplanan vergi ödemelerinin toplamı üzerinde herhangi bir etki yaratmaz; çünkü bütün ödemeler ve vergiler, ücreti sırasında hesaplanır.

Rusya Federasyonu mevzuatı, tevdi edildiği gibi beyan edilen ücretlerin ödenmesi için özel bir dönem oluşturmaz. Bu nedenle, böyle bir maaş almaya ihtiyaç duyulursa, çalışan yazılı veya sözlü olarak uygun bir başvuruyla muhasebe bölümüne başvurur. Bu durumda, bu maaşın ödenmesi, ödeme günlerine "bağlayıcı" olmaksızın yapılır, çünkü çalışan her halükarda bunu alma hakkına sahiptir.

Bununla birlikte, bu tür ödeme şekilleri emek veya toplu sözleşmede belirlenmelidir. Bu, iş tartışmalarını ve herhangi bir işletmedeki çalışanların haklarını ihlal etmeyi önleyecektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.