Haber ve ToplumKültür

Tanrı Apollo - güneş Yunan tanrısı

Eski Yunan ve pagan dininin Güzel mitler, dünya kültürünün gelişimi üzerinde büyük etkisi vardı. Olympus, insanlar arasında en saygı duyulan ve sevilen biri üzerinde oturmuş oniki ölümsüz tanrıların arasında, yapılmış ve tanrı Apollon olmaya devam ediyor. Onun onuruna muhteşem tapınakları inşa edildi ve heykeller yaratıldı. Tüm müzik ve şiir hükümdarlık, ölümsüz güzelliği somutlaşan gibiydi. Bu günün Sun-altın saçlı tanrı bizim için gençlik, istihbarat, yetenek ve zarafet tam karşılığıdır.

Apollo - Güneş tanrısı

Yunan panteonunun üst ve güçlü Yıldırımlı Zeus aittir, ancak Apollo sonra ikinci - sevgili oğlu. Eski Yunanlılar onu kabul güneşin tanrısı ana rolü müzik çalmak aralarında ve sanat. Patronized güneş erkek ve kehanet ve okçuluk. O yasa koyucu ve punisher, çobanlar ve yasal siparişlerin koruyucusu hem de oldu. Aynı zamanda tıp, Apollo Patron hastalığı nasylat olabilir. Roma mitolojisinde, Yunan olduğu gibi bu tanrı Apollon denilen, fakat aynı zamanda "parlayan" anlamına gelen bir Phoebus, "parlak" "temiz".

Apollo - Yunanistan tanrısı - genellikle yürüme veya altın saçları rüzgarda çırpınan ile sakalsız yakışıklı genci ayakta ve taç olarak tasvir defne. Bir lir ve bir yay, onun güçlü ve cesur bir rakam - ellerini yılında kendi değişmeyen özelliklerini tutar. Güneş - Apollo sembolü.

Güzel bir tanrının doğum

Mitolojiye göre, tanrı Apollon, Zeus ile Leto'nun titanidy (o titanyum kızıydı) oğluydu. Bir sonraki tanrı doğmadan önce, Leto gazabından kaçmak için gezindi tanrıça Hera Zeus meşru eşi -. Apollo'nun annesi barınak bulabiliriz olmadı. o doğurmak zamanı geldiğinde sadece, o Delos ıssız ada korunaklı. Ağrılı doğum dokuz uzun günler ve geceler sürdü. doğum tanrıçası - - kindar Hera İlithiya engelledi yaz yardım var.

Nihayet ilahi bebek doğdu. Bu bir palmiye ağacının altında, ayın yedinci gününde meydana geldi. Yedi sonradan Apollon doğum yeri ibadet için gelen birçok hacılar tarafından aranan eski zamanlarda, Delos üzerinde büyüdü antik palmiye ağacı gibi, kutsal bir sayı oldu nedeni budur.

Apollon ve Artemis

Ama eski Yunan tanrısı Apollon bir değil doğmuş, ama ikiz kardeşiyle edildi - Artemis, av tanrıçası olarak bize bilinmektedir. Kardeş uzman okçular. Bow ve Apollo oklar - altın ve Artemis silahtan - gümüş. kız daha önce doğdu. Ve Homer göre, daha sonra kardeşi okçuluk öğreten o oldu.

Her iki ikizler her zaman bir bayan olmadan hedefe isabet onların okların ölümü kolay ve acısız. Kardeş tamamen görünümden kaybolmasına esrarengiz bir yetenek (orman ağaçları arasında çözündürüldü kadın ve çocuk Hyperborea uzaklaştırılmıştır). Hem yüksek saflık için onurlandırıldı.

karşılıksız aşk

Tuhaf geliyor ama radyant tanrı Apollon aşık mutlu değildi. Her ne kadar kısmen kendisi bu sorumlu. O okçulukta isabet almaz diyerek Eros gülmek yoktu. Buna misilleme olarak, aşkın scoffers Apollo tanrısı altın ok kalbini vurdu, başka ok Eros Peri kızı Daphne kalbinde yayınlandı (aşk önlendi).

Apollo aşkı ile sarhoş, onu kovalamaya başladı, ancak dehşet içinde Daphne nehir tanrısına koştu - babasına. Ve o bir defne ağacına bir kızı çekti. Hatta bu aşka sonra kederli genç adam geçmedi. Şu andan itibaren, defne onun kutsal ağaç, onun yapraklardan yapılmış bir çelenk, hiç Allah'ın kafasını süslemekte idi.

Bu ise Apollo aksilikler sevgisi orada sona ermedi. Bir gün, güzellik Cassandra etkilendi - Priamos (Truva kral) ve Hecuba kızı. Apollo kız kehanet hediye verdi ama karşılığında kadın ona aşkını vereceğini bunun için onu kelime aldı. Cassandra Tanrı'ya yalan söyledi ve insanlar onu tahminler inanmıyorum o kadar deli peygamber dikkate bunu yapmak, bunu intikamını. Truva Savaşı sırasında Mutsuz kız onları tehdit Truva tehlikesi, sakinleri uyarmak için mücadele ama ona inanmadı. Ve Troy düşman tarafından ele geçirildi.

Apollo oğlu

Kutsal insanlar tıp tanrısı saygı, Asklepios (Roma versiyonunda Asklepios) Apollo oğlu olarak kabul edilir. Born ölümlü, o insanları iyileştirmek için onun eşsiz yeteneği için sonradan ölümsüzlük hediye aldı. Asclepius onun iyileşmesini öğretti, bilge centaurların Chiron tarafından gündeme getirildi. Ama çok yakında öğrenci akıl hocası aştı.

Apollo Oğlu bile ölü insan yetiştirmek, bu yüzden yetenekli doktordu. Tanrılar bunun için ona kızgın. diriltmeyi ölümlüler sonra Asclepius Olympos tanrıları tarafından kurulan yasa ihlal etti. Zeus yıldırım onu çarptı. O Cyclopları, efsaneye göre, sahte yıldırımlar (gök gürültüsü ve şimşek Zeus metali) öldürdü, böylece Yunan tanrısı Apollon oğlunun ölümünden bile alır. Ancak Asclepius affedildi ve Moir (kader tanrıçaları) iradesiyle ölümden döndürüldü. O ölümsüzlüğü ve unvanı verildi şifa tanrısı ve tıpta.

Allah-müzisyen

Apollo - güneş tanrısı - her zaman bu dizeleri bize ilişkilendirilmiştir nitelikleri: yay ve lir. Bunlardan biri bir hedefe ayrıntılı dart üretmek için olanak sağlar ve diğer - güzel müzik oluşturmak için. İlginçtir, Yunanlılar bu iki sanat arasında bir ilişki olduğuna inanılır. Gerçekten de, her iki durumda da, bazı amacın bir uçak var. Şarkı da hedefe bir ok gibi, insanların kalplerine ve ruhlarına doğrudan uçar.

kendisi gibi, temiz ve berrak Apollo müziği. ezgilerin Bu usta sesi şeffaflık ve müziğin netliğini takdir eder. Onun müzikal sanat, insan ruhunu yükseltir insanlara manevi aydınlanmayı verir ve ecstasy, şiddet ve tutku taşıyan Dionysos müzik, antitezi.

Parnassus Dağı üzerinde

Toprak yayı geldiğinde Efsaneye göre, Yunan tanrısı Apollon sonraki Castalian bahar mırıldanıyor için hangi Parnassus Dağı gönderildi. Orada ebediyen genç muses dans açar - Zeus'un kızı: Thalia, Melpomene, Euterpe, Erato, Cleo, terpsichore, Urania, Calliope ve polymnia. Hepsi çeşitli sanatların patronları vardır.

Tanrı Apollon ve Muses birlikte kızlar şarkı hangi ilahi korosu teşkil ve onun altın lir üzerindeki şan oyunu eşlik eder. Onların koro duymak o anlarda, doğa ilahi sesleri zevk durur. Şu anda Zeus kendisi nazik olur ve elinde yıldırım solmaya ve kanlı tanrı Ares savaş unutun. ne zaman Olympus Barış ve huzur muzaffer vardır.

Delphi oracle tabanı

tanrı Apollon Hera emriyle annesinin karnında hala iken hep şiddetli bir ejderha Python'u takip etti. Genç tanrı doğduğunda, çok geçmeden yaz başına gelen bütün acılar için intikam almak istedim. Apollo Delphi çevresinde karanlık bir geçit bulundu - Python eve. Ve onun çağrısı bir ejderha oldu. Onun görünce korkunç: çok büyük pullu vücut kayaların arasında sayısız halkalar kıvranma. Bütün yeryüzü onun ağır sırtına sahip salladı ve dağların denize dökülüyor. terör kaçtı Tüm yaşıyor.

Python onun Alev püskürten ağzını açtı, o bir an için o gibiydi ve Apollo emecektir. Ama önümüzdeki anda canavarın vücuda deldi ve ejderha yere yığıldım altın okların bir jingle yoktu. Python üzerinde zaferinden şerefine o Zeus'un halkın iradesiyle çınladı Delphi kahin de Apollo kurdu.

Apollon ve Tanrı tahminler ve kehanetleri düşünmektelerse Fakat bizzat hiç yapmadım. pek çok soru insanlara Cevapları rahibe Pythia verdi. çılgınlık bir duruma geliyor, o yüksek sesle hemen rahipler tarafından kaydedildi tutarsız sözler, bağırmaya başladı. Onlar Pythia tahminler yorumlanır ve sorgulayıcı onları geçti.

kefaret

tanrı Apollon Python kanını döken sonra Zeus'un kararıyla, o bu günahın temizlenmiş ve bunu kullanmak gerekiyordu. Genç adam o zaman kral Admetos oldu Teselya, tahrik edildi. Apollo kurtuluşu elde etmek basit sert iş için bir çoban olacaktı. O alçakgönüllü sağ geniş otlaklar, basit bir ney üzerinde eğlenceli oyunda, bazen kraliyet sürüleri geçmek ve.

Onun müziği bile vahşi hayvanlar onu dinlemeyi ormanda çıktı ki harikaydı. Apollo zaman - antik Yunan tanrısı - geyik ve yumurtaları nefisleri ile yaptığı sürüsü arasında barışçıl yürüyüş müzik, şiddetli Aslanlar ve yırtıcı panteri oynadı. Yaklaşık sevinç ve barış hüküm sürdü. kral Admetos kazanılmış refah evinde. Onun atları ve bahçeler Thessaly iyi olur. Apollo Admetos ve aşık yardımcı oldu. O aslan arabasına koşulmuş olabilir hangi kral büyük bir güç verdi. Böyle bir durum Admetos sevgili babası teslim edildi - Alcestis. Sekiz yıl Apollo çoban olarak görev yaptı. Tam o geri Delphi geldi onun günahı yeterliydi.

Delfi tapınağı

Apollo - diğer Olimpiyat saygı ilah gibi ölümsüz kılınmış olan, antik Yunan, tanrısı. Ve sadece mermer heykeller ve efsanelerde. Onun şerefine Yunanlılar sayısız tapınaklar inşa. Güneş tanrısına adanmış ilk tapınak, bu Oracle dibinde, Delphi inşa edilmiş olduğuna inanılmaktadır. Gelenek hepsi tamamen defne ağacının dallarından inşa edildiğini söylüyor. Tabii böyle bir kırılgan malzemeden yapımı uzun süre dayanamadı ve yakında sitede, yeni bir dini mekanın üzerinde.

Hesap günümüze kadar gelen kalıntılar olan Delphi Apollon tapınağı, ne kadar, söylemek şimdi zor, ama şimdi bir kez Delphi tapınağı ne kadar büyük görüyoruz. Tarihçiler, eleştirmenler tapınağa giriş okunan Allah'ın iki ana emirlerine ile yazıt olduğunu söyleyebiliriz: "önlemi bilin" "Kendini bil" ve

tanrının en ünlü heykeli

Apollo - antik tanrı, güzel sanat eserlerini oluşturmak için birçok sanatçı ve heykeltıraşlar ilham verdi. Dünyada yaptığı heykeller çok var. Ama en saygı Yunan tanrılarının birinin görüntüsünü yakalar en mükemmel heykel, - "Apollo Belvedere" bir mermer heykel. Bu heykel bronz ile bilinmeyen bir Roma usta alınan bir kopyası, Yunan heykel Aleksandra Makedonskogo sarayında görev Leokhares. Orijinal maalesef günümüze ulaşmamıştır.

Mermer kopya İmparator Nero villada buldular. keşif tarihi kesin 1484 ve 1492 yılları arasında bazen oldu bilinmemektedir. 1506 yılında, bir sanat paha biçilmez eser Vatikan getirildi ve Belvedere bahçede yerleştirilir. Tanrı Apollon o nedir? Resimler ve fotoğraflar, ne yazık ki, sadece eski Yunanlılar da böyle genel bir fikir verebilir. Ama bir şey kesin: Apollo, bizim zaman erkek güzellik sembolü olarak kabul edilebilir hatta.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.