Haber ve ToplumKültür

Rönesans adamı: çok yönlü bir birey

Rönesans adamı, ya da "bilge" (evrensel insan) - Birçok becerilere sahip ve çoklu disiplinler uzmandır tam olarak gelişmiş bir insan.

Tayini ölçüde üstün sanatçılar sayesinde, büyük düşünürleri ve bilim adamları (yaklaşık 1450) Avrupa Rönesans dönemi ortaya çıktı. Michelangelo Buonarroti, Galileo Galilei, Nikolay Kopernik, Miguel Servet, Leon Battista Alberti, Isaak Nyuton - bilim ve sanat çeşitli alanlarda araştırmacı olan insanların en önemli isimleri. Ama belki de gerçek Rönesans adamı -Leonardo da Vinci en çarpıcı temsilcisi. Pek çok diğer disiplinler ile ilgilenen bir sanatçı, mühendis, anatomist, oldu ve çalışmalarında büyük başarı elde etti.

Platon ve Aristo, antik dünyanın en büyük düşünürlere son derece önemli olduğunu bir fikir - Rönesans öncesinde dönem "bilge", bu "birçok bilginin ustası" olarak tercüme edilebilir Yunanca kelime «polymathes», türemiştir.

Leon Battista Alberti söyledi: "isterlerse İnsanlar, her şeyi yapabilirsiniz." Bu fikir Rönesans hümanizmi temel ilkeleri, bireysel olasıllıkları ve geliştirme sınırsız olduğu tespit edilmiştir temsil ediyor. Tabii ki, dönem "Rönesans adamı" yalnızca büyük ölçüde eğitimsiz toplumu temsil eden, o dönemde yaşamış diğer insanların aksine, bilgi, beceri, fiziksel gelişimin her alanda becerilerini geliştirmeye çalıştık yetenekli bireyler başvurmalıdır.

çalışmış olan birçok kişi, pozisyonuna talip "evrensel adam." Onlar sürekli oynamak, sanatın değerini, spor anlamak ve felsefi sorunları açıklayabilir, kendini geliştirme, aldıkları gelişim fırsatları, yabancı dil çalışmada, yapılan araştırma yapan (vücudunu geliştirilmiş). Yunan düşünürlerin eserleri (birçok eser gelecek yüzyılda kaybedildi) - tüm eğitimli insan kavramını tanımlarken erken aşamada, bilginin çok erişebilir. Buna ek olarak, Rönesans adamı şövalyelik geleneklerin halefi oldu. Şövalyeleri erken Ortaçağ'a, bildiğimiz gibi, insanlar (feodal hükümdara görevlerini hariç) kişisel bağımsızlığını vardı, şiir ve sanat usta, okur Görgü var. özgürlük bir insan hakkı gerçek ana teması Rönesans hümanizmi.

Bir dereceye kadar, hümanizm bir felsefe ve araştırma yöntemleri değildir. Hümanistler Rönesans adam güzel zihinle hayatının sonuna ve büyük bir vücuda gelir gerektiğine inanıyordu. Bütün bunlar sürekli öğrenme ve geliştirerek elde edilebilir. insanlığın ana hedefi entelektüel ve fiziksel üstünlüğünü birleştiren evrensel bir adamı yaratmaktı.

Antik metinlerde yeniden keşfi ve baskı icadı öğrenme demokratikleştikçe ve hızlı bir şekilde fikirlerini yaymak için izin verdi. got özellikle gelişme erken Rönesansta, beşeri bilimler. Ancak Kopernik bilim başlayan bir ölçüde koymak heliocentrically görünüm önceki Nikolaya Kuzanskogo (1450) çalışır. Yine de, (bir disiplin olarak) Rönesans bilim ve sanat döneminin başında çok karışık idi. Bu çarpıcı bir örnek - olağanüstü bir ressam büyük bir deha Leonardo da Vinci, modern bilimin babası olarak adlandırılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.