FormasyonÖykü

Stalin'in ölümünden sonra iktidar mücadelesi

Stalin'in ölümünden sonra iktidar mücadelesi ertesi gün başladı. Lider, 5 Mart'ta 1953 yılında öldü. SBKP Merkez Komitesi toplantı 6. Bu Bakanlar Kurulu Georgiya Maksimilianovicha Malenkova Başkanının kilit görev atamak karar verildi. Son yıllarda bu rakam parti aparatı başıydım ve parti ve hükümet içinde ikinci kişi (örtük) kabul edildi.

Lavrenty Beria Lazar Kaganoviç,: Malenkov ilk yardımcısı eski yardımcısı Joseph Vissarionovich oldu Vyacheslav Molotov, Anastas Mikoyan.

Bireysel bakanlıklar kurdu ve sekreterleri edildi Komünist Partisi Merkez Komitesi onlar tarafından yol açtı. Beria - Böylece, Dışişleri Bakanlığı başkanı molotof, (KGB ile kombine) İçişleri Bakanlığı oldu. Bulganin Savunma Bakanı olarak atandı. Dış ve İç Ticaret Bakanlığı Mikoyan'ın başkanlığındaki.

Kruşçev ile Moskova Parti Komitesi Birinci Sekreteri hareket filme alındı. Aynı zamanda Kruşçev Parti aparatına liderlerinden biri haline geldi. Başka bir deyişle, Kruşçev, Merkez Komitesi ikinci sıraya tarafından tutulan bazı hükümet pozisyonları sahip değil.

sonra iktidar mücadelesi Stalin'in ölümünden Malenkov hükümetinin birinci oldu gerçeğine ilk yol açtı. uzun bir geleneğe göre, aynı zamanda Bakanlar Kurulu Başkanı hükümetinde ve Partideki yönetimden ilk kişi olarak kabul.

Ancak, otorite meşrulaştırmak başardı olmasaydı sonradan sekiz gün (14 Mart) Malenkov, bir seçim öncesi koydu. başkan Merkez Komitesi sekreterya ve hükümet liderlik çalışan arasında seçim yapmak zorunda. Malenkov ikincisi tercih ederim. Bu Merkez Komitesi Sekreterliği faaliyetleri Kruşçev'in öncülüğünde geçti anlamına geliyordu.

erken dönemlerinde iktidar mücadelesi dinç aktivite ile karakterize edilmiştir Beria. Lavrenty Pavlovich onun elindeki en gücünü yoğunlaştıracak olabilir. Esas olarak, bu durum güvenlik ve içişleri düzenek formunda güçlü destek sayesinde mümkün oldu.

Stalin'in ölümünden sonra iktidar mücadelesi, Beria alttan destekle başarılı olabileceğini düşündük. Lavrenty Pavlovich popülaritesi için birçok siyasi olayları geçirdi. Beria, "tıbbi madde" dur af açıklamaya göre, uluslararası ilişkilerin gelişmesinde birkaç adım yaptı. O da, Alman sorunu yükseltmek Yugoslavya öncülüğünde çatışmayı çözmek için önerdi.

Ancak, Beria gafil yapılan ve liderlerin kalanını katılmak. Stalin'in ölümünden sonra iktidar mücadelesi devam etti.

Beria'yı ortadan kaldırmak için Girişimi Kruşçev devraldı. Başkanlık Kruşçev üyeleri ile o gizli görüşmesi yapmalarına ve daha sonra askeri liderler ve Malenkov desteği sağlandı.

Sonuç olarak, Stalin'in ölümünden sonra üç buçuk ay sonra, Beria gözaltına alındı. tutuklama Zhukov'un liderliğindeki generaller bir grup gerçekleştirdi. Resmi versiyona göre, Beria Aralık ayında, 1953 yılında idam edildi.

Lavrenty Pavlovich elenmesinin ardından diğer rakamlar üzerinde başlatılan süreçler. Örneğin, ikame ediciler Abakumova (eski başkanı MGB) ve kendisi vuruldu.

Tüm bu sert önlemler Kruşçev ve askeri liderlerinin konumunu güçlendirdi. Aynı zamanda hükümet Malenkov rolünü zayıflattı.

Beria elimine edildikten sonra, çatışma Malenkof ve Kruşçef arasında başladı. Temelde tartışma ekonomiyi ve devam eden dönüşümler toplumun rolünü ilgilidir. Pozisyon Malenkov oldukça şiddetli eleştirilere tabi tutuldu. anlaşmazlıklar sonucunda istifasını açıklayacak zorunda kaldı.

Malenkov çıkarması, Kruşçev Bakanları Bulganin'in Konseyi başkanlığına atandı. Savunma Bakanı da Zhukov oldu.

yöneten aparatı içinde bu yeniden düzenlemeler Kruşçev'in pozisyon aynı kaldı sonra ancak tamamlanmamış bir zafer olduğunu inkar edilemez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.