FormasyonÖykü

Hacı Zeynalabdin Tagiyev - Azerbaycan milyoner ve hayırsever, Devlet Danışmanı: biyografi, aile, ilginç gerçekler yaşamın

Değil birçok kişi büyük bir çağrılabilir, ancak onlar. Örneğin, böyle bir kişinin - Hacı Zeynalabdin Tagiyev. Onun biyografisi ilginç gerçekler doludur. Onunla ilgili bu makalede anlatılmaktadır.

İyi bir başlangıç

Gelecek Azeri milyoner yoksul ayakkabıcıyı doğmuş merak ediyorum. Ailesi bu doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir Tagiyev olduğu gerçeğini açıklar, okuma yazma bilmiyordu. Ama buna 1823 yılında olduğu inanılmaktadır. Çocukluğundan beri, Hacı Zeynalabdin Tagiyev sessiz ve çalışkan bir oldu. o sadece 10 yaşında iken annesi öldükten sonra babası işe yolladı. Boy çırak duvarcıydı haline gelir. O bir çözüm ile küvet taşımak için emanet edildi. İki yıl sonra, o taşları yontmak öğretilen ve başka bir üç o ustalar zanaat ve kendini bir duvarcı haline gelir.

O şans

Bu deneyim, gelecekte kendisine faydalı oldu. O başkasının görüşüne dayanmadan kendini onların binalar inşa kontrol edebildi. Yakında Hacı Zeynalabdin Tagiyev bir inşaatçı-yüklenici olur. Para kazanmak için yönetir. İlk sermaye o zamanlar ve yapmacık kendisi ve bu nedenle mümkün açmak için terk edilmiş bir evin kasasında, içinde hazine bulmak lazım bir efsane olmasına rağmen. Bir süre sonra o gazyağı tesisini satın alır ve kendi şirketini yaratmak, kendi üretimini başlatır.

Üç yıl sonra, arkadaşları ile birlikte o araziyi kiralar. Sahabeler sondaj başladı. Yağ üretimi için yer Bibiheybat seçildi. Bu topraklar kendilerine olumlu değildi ve kuyulardan şey alamadım. Yoldaşlar hisselerini satmaya karar verdik, ama Hacı Zeynalabdin Tagiyev hastaydı. Son olarak, kuyuların bir yağ çarptı. Sabır ödüllendirildi. Bakü petrol birçok zengin ve şanslı Tagiyev yaptı.

Bir usta yaklaşım

Onun zanaat ve iyi bir yol ondan önce atılmıştır ilk iş geliştirmeye başladı. Aynı zamanda, Hacı Zeynalabdin Tagiyev iş diğer sektörlerde faaliyet. O, diğer sektörlerde petrol üretiminden kazanılan para yatırdılar. Yedi yıl sonra, onun şirket zaten karada iyi üretilmiş yağ otuz öşür aittir. Onlar Balakhna ve Bibi-Heybet vardı. petrol taşıması, Tağıyev iki guletleri satın aldı. Petrol-deposu Moskova'da biriydi olan birkaç, kiralanan.

iyi iletişim

Bu arada, yağ fabrikalarında üretti. gazyağı ve yağlama yağları yaptı. Şirket "Akaryakıt" zamanında oluşturuldu. O Hazar-Karadeniz ticaret yapan ve yön Rothschild ailesi aitti. Tağıyev boru hattı "Bakü-Batum" inşa edilecek olan fikrini ortaya koydu. Bu 10 yıl içinde inşa ve 800 kilometre boyunca uzanıyor edildi. O, ova Kurinskaya ve Rioni aracılığıyla Küçük Kafkas, Surami Kalesi'nin eteklerinde yamaçlarına gitti. Böylece boru hattı Hazar ve Karadeniz kıyılarına bağladı. Bu Tağıyev diğer kapitalistler ile birlikte yürütülen tek proje değildi. Onlar da at demiryollarının bir toplum yarattı ve ilk yaparken rekabet başlattı.

Pamuk değirmen Zenalabdina Haji Tagiyev

Azeri milyoner zengin, aynı zamanda saygın bir adam sadece değildi. onlardan hallettim çünkü insanlar ona türüdür. Örneğin, sadece fabrika inşa değildir ve bu rahat üzerinde çalışacak olanlar ne düşündü. O bir cami, işçilerin çocukları için bir okul inşa etti. Ve maaş öğretmenler cebinden ödedi. tıp merkezi ve eczane işçilere açıldı. Tağıyev iyi ve işçiler kendi kendine eğitim yapan edildiğini bakım akşam sınıfları katıldı.

darbe

Hacı yarışmasında sertleşmiş olabilir. Hâlâ babasının gibi sıradan insanların düşündü. Ama bir fabrika açmayı o kadar kolay değildi. varken birkaç tekstil Rusya'da üretmektedir. Onların sahipleri özellikle pamuk topraklarda yaşayan, rakipler gerekmiyordu. Gerçekten de, hammadde yakınlığı sayesinde değirmen Tağıyev üretilen tekstil, iyi satacağını demektir ürünlerin fiyatını düşürmek için yaptı. piyasaların kaybı için korkarak Buhara Emiri, Tağıyev Buhara'da bir fabrika inşa etmek önerdi. Ama Hacı onun teklifini reddetti.

iyi ürün

Evinde üretime başlamak istedim ve hatta kuvvetle, pamuk büyümeye hammadde fabrikası sağlamak başladı ilçesinde Cavanşir, arazi geniş bir arsa satın aldı. Sonuç olarak, üretim başlatıldı. Ama fabrika dokusunun diğer türde üretilen karşı çıktı rakiplerine taviz olacak, sadece calico üretti.

Ama özellikle Müslümanlar arasında, büyük talep Alaca. Her şeyden önce, aynı dine mensup bir fabrikada Müslüman işçiler yapıldı. Yani, kutsal yerlerin ibadet edecek insanların tövbe geleneksel cenaze kıyafetleri ve giysileri yapmak için harika. Fabrika zamanın en son teknoloji ile donatılmıştır. rakipler fabrikada yangın başladıktan sonra bile. Evet, tüm yandı, ama hasar hatırı sayılır değildi. bozuk Ekipmanları, bitmiş ürünlerin stoklarını öldü. Zamanla, yeniden tesis üretim başardı ve bir süre sonra Hacı Zeynalabdin Tiflis'de ikinci fabrikasını açtı.

Balıkçılık Tagiyev

firması Gadzhi Zeynalabdina geniş ilgi vardı. O Dağıstan balıkçılık aitti. Hazar balıkçı Tağıyev Makhachkala 300'ün üzerinde kilometrelik gelirlerini artırmak. O da nehir Kura bir devlet balıkçılık kiraladı. Bu mersin, beyaz balina, mersin, somon ve diğer balık yakaladı. Dağıstan ringa büyük bir catch verdi. İşlenmiş ürünler fabrikası Hacı. Bu Rusya ve Avrupa'ya temin edilmektedir yumurta üretti.

aile milyoner

Tagiyev ailesi neydi? O iki kez evlendi ve sekiz çocuk sahibi idi. tesadüfen, Kuzeniydi, İlk eşi Zeynep'in, o iki oğlu ve bir kızı vardı. (İsmail, Sadık ve Khanym). oğlu Sadık evlenirken Tağıyev eşi Sona Arablinsky genç kardeşi sevdim. O Rus ordusunun Teğmen Genel kızıydı. O Kral ile iyi ilişkiler içinde olan ve hatta altın silah verildi. Bu gerçek ve onun genç kızları eğitim kayıt yardımcı Smolni Enstitüsü Hanları ve Beks sadece kızı aldı St. Petersburg,. ikinci eşi ile üç kızı ilaveten - Ilias ve Mamed - Sarah, Sarah ve Leila, Tağıyev iki oğlu vardı.

kaderin çeşitleri

Çok uzun ömür Hacı Zeynalabdin Tagiyev yaşadı. Eşi ve çocukları ölümünden sonra yoksulluk içinde yaşamak zorunda bulundu. Ülkemizde zaman olarak o Sovyetleşme dönemiydi. Onun milyoner ailesinin ölümü geçim elbette yoksun ve sokağa atılmış sonra. Eşi Sona 1932 yılında yoksulluk içinde öldü. Yakın onu terk, ancak suçlu kimse ona iyilik bu. O, her zaman destek dönüşebilir biliyordu.

Leila, Hacı büyük kızı ölümden onları kurtardı kocası ile İstanbul'a göç etmeyi başardı. Babasının habere çok üzülmüştü rağmen. Ortalama kızı Sarah Kirov cinayetini hazırlarken şüphelenilen tutuklandı ve St. Petersburg hapis iki yıl kaldı. kocası ve çocukları ile gittiği 1941 yılında, kızı Safia zaten Sterlitamak sürgün. genç kızı kocası ile birlikte, Bakü'de hayatını geçirdiği bir diş hekimi olarak çalıştı. Ilyas Mammad oğulları ve öldürüldü. İlyas hapiste öldü.

af

Hacı Zeynalabdin Tagiyev onun himayesi tanınıyordu. O sadaka ve eşi yapan. O ihtiyacı olanlara yardım, eğitim kurumları, organize sadaka ücretlerinin yediemin oldu. İlginçtir, kızı Sarah Harden değil. Bakü'de yılında Stalin'in ölümünden sonra döndü ve babası iyi bir isim geri yüklemeyi deneyin başladı. Ancak, hiçbir şey yapmak mümkün olmuştur. yetkililer onu yakarışlarını sağır idi. Buna karşılık, kızı Safia annesi adını hayırsever bir fon kurmayı başardı. O parayı tahsil eder ve muhtaç hastalar, çocuklar ve yaşlılar için gönderilmeye başladılar. Kızı Camille de bu geleneği devam ediyor, ama zamanımızda sadaka meşgul etmek çok zordur.

burada tek

Neden Tagiyev ülkeyi terk etti do not ve zengin insanların birçoğu yaptığı gibi, ailesini kurtarmak değil mi? onun vatan Azerbaycan sevilen gerçeği. Türkiye'ye gitmek istiyor söylentiler bulunsa da, onları yalanladı. Tağıyev bütün servetini mahrum edildi. Hatta onun şehir evinde yaşamayı vermeyin ve o yaşlılık eşiğinde bile. Yine Azerbaycan halkına yaptığı hizmetler olarak kabul edilir ve Merdekan ülkede son gün geçirmek için izin verdi. Ayrıca ailesi vardır taşındı.

gibi gibi

Yaşamı boyunca, o kaderin kaprisleri ve zenginlik kaybı için hazırlanan ve sonsuzluk hakkında daha fazla düşünmek istedi gerektiğini Tağıyev söyledi Abuturaba Molla'yı, onurlandırıldı. Bu sözler bir dereceye kadar doğrudur. Bu nedenle Tağıyev Abuturaba yakınında toprağa verilecek. Bu istek yerine, o da Merdekan içinde mezarlığında bir dinlenme yeri bulunmuştur. Mezarının üstünde zaman geçtikçe çökmüş bir mozole inşa edildi. Ama Azerbaycan halkının hafızasında diri Hacı Zeynalabdin.

Yani daha önce olduğu

Herkes onun zenginlik sıkılık kaybını hayatta kalacaktır. onun sahibi neyi Özellikle, bu Tağıyev o kadar büyük oldu. Ama paradan başka o birkaç binaları. O Bakü'de merkezinde sarayını vardı. dev kubbe ile dekore Onun tavan. Şimdi Azerbaycan'da bir müzedir. Moskova'da gelmeden, Tağıyev Lenin Kütüphanesi yakınında inşa edilmiş evinin, kaldı. Bina 4 katlı vardı ve parlak gaz lambaları ile aydınlatılan dört süslenmiştir. Tağıyev fabrikalar, arabalar, balıkçılık, ticari ve yolcu gemilerinin, değirmenler olmuştur. Buna ek olarak, o başka ülkelerde ofisleri vardı, Merdekan bir ülkenin Emlak sahibi.

hayır işleri

Hacı Zeynalabdin onun zenginlik övünen değil. evinin yılında o sadece duvarcıydı zamandan beri onunla kalmıştır eski balta tuttu. Hayatın cilveleri onu hatırlattı ve bu refah her an kaybedebilir. Tağıyev Hep insanlara yardım etti ve o fakir, basit aileden geldiğini unutmadı.

Hacı iyi nedenlere düzenli bağış yaptı. diye bağışlanan tam olarak ne miktarda bir kaydını tuttu. Örneğin, o 50,000 ruble çocuklar Müslümanlar öğretildi hangi ticari okulu verdi. O yetim, dul, hasta insanlar yardım etti. Onun parası St. Petersburg Müslüman Bağış Derneği'nin binayı inşa edilmiştir. O cami, mezarlık güzelleştirilmesi tamiri için feda etti. Tahran'daki medreselerin yapımı için geçmiş 55.000 ruble. Rus kız okulu "Aziz Nina" ondan 5000 ruble aldı.

insanlar için

Tağıyev hayırsever toplumların onursal başkanıydı. O okullar inşa ve gençlerin eğitimine büyük önem verilmektedir. Özellikle yetenekli o Moskova, St. Petersburg, Kazan üniversitelerinde eğitim ödedi. Bu yazıda, Tağıyev hayatında bazı ilginç gerçekleri kapsar. Bunlardan biri ona bir hapishane olarak değirmen beş katlı bina verdi olmasıdır. Mahkumlar erken adasında düzenlenen, ama yakın oraya çok zordu aslında. İşte Tağıyev ve bu soruna ilginç bir çözüm buldu. Üstelik Hacı Zeynalabdin Kuran Azerbaycan çevrildi gerçeğine katkıda bulunmuştur. Kendi fonlara bu kitapları basılmıştır.

Böylece, bu, can

Bakü'de ilk kız okulu - Ayrıca Tagiyev hak. giderken iken o engeller bir sürü araya geldi. Din adamları fikrine karşıydı. Bu nedenle Hacı saygı kadın Müslüman muzhtahidam için okul açmak için izin bir iskele Mirza Muhammad göndermek zorunda kaldı. Bu elde edildi ve okul para Tağıyev üzerine inşa edilmiştir. Daha önce, Müslümanlar hiçbir kız okulları vardı. Bu nedenle, zaman bir yenilik oldu. okul bina çok güzel oldu. Eğitim yaklaşık yüz kız katıldı. Üstelik, fakir ailelerin çocuklarına harçların muaf bulundu. Gider Tagiyev telafi. Yönetmen Ganifa Melikov oldu.

Onursal ödül

Kızlar sadece okulda yaşamış ve haftada sadece bir kez yakınları ile bir araya geldi, öğrenmek yoktur. Tağıyev onun brainchild gurur oldu. Mezun, hep kitap, hediyelik, giysiler vardı aralarında kız hediyeler, hazırdır. Tağıyev kitapların çok düşkündü. O mükemmel bir okul kütüphanesini araya yardım etti. Ve sadece kitaplar değil, aynı zamanda gazete ve dergiler değildi.

Bazı kız okulları için birkaç yıl sonra Bakü'de idi. Az sayıda insan Rusya Tağıyev için hizmetler için "Devlet Encümen" unvanı verildi biliyoruz. Onun haklı aldı. Hayatının Sonuçta o ülkenin eğitim ve kültür gelişimine büyük katkı yaptı. "Devlet Encümen" başlığı sahibine avantajları çok verdi. onlar yapıyorduk, bir adam için, "Ekselansları" değinmesi beklenen o kamu hizmetinde yüksek mevkilere olabilir.

iyi yaşamak için

Hacı Zeynalabdin hep memleketine umursamaz. O onun sorunu bilen ve bunları çözmek için çalıştık. ağaçlar ve çalılar Bakü'yü dikmek adına, o bu ilk uzmanlar öğrenmeli için, böylece bahçıvanlar ve bahçıvanlar okulu açtı düşündük. kumtaşı yılında deneysel bahçesi koydu. Ayrıca şehirde bir su sorunu vardı. Bu nedenle Tağıyev suyu açmak karar verdi. Bu amaçla, yabancı bir firma ile sözleşme imzaladı. Ünlü uzman William Lindley su Bakü için arama çevresinde başlar. O şehirden 190 kilometre içinde bulur. Kent Konseyi yürüten tesisat karşı çıktı. Ama Tağıyev, o onların kendi para koymak olduğunu daha ısrar etti. Sonuç olarak, su inşa edilmiş ve Hacı insanlardan sayesinde alındı.

başkalarıyla paylaşma

Tağıyev sadece aynı zamanda onun iyilik, ama bilgelik değil bilinmektedir. taneler fahiş fiyatlarla satan başkalarının talihsizlik, kazanç olan kıtlık zamanlarında, yılında Tağıyev pirinç, un, buğday ve arpa ile ağzına kadar dolu dört ahır inşa etti. Bütün bu tahıl o muhtaç ücretsiz dağıtıldı. Bilgelik Hacı tek efsane diyor. Bir gün o şehir balıklar için hiç talep olduğunu öğrendik. Bu nedenle, balıkçılar işe gitmek reddetti. Tağıyev sonra balıkçılık yere gitti, balıkçı canlı balık alıp ağzınızdan sizin elmas yüzük koydu. Ondan sonra suya geri balık yayımlanan ve onu bulur herkese bu yüzüğü vermek için söz verdi. insanlar pahalı mücevher sahipleri olmak umuduyla balık satın başladı yüzden söylenti hızla kentin içinde yayıldı.

geniş ilgi

paralarını Tağıyev Bakü Dram Tiyatrosu'nda inşa etti. İlk kez onun Sahnede bir kadını davranmaya başladı. tiyatroda 30 yıl sonra ilk teatral üretimin otuzuncu yıldönümünü kutladı. Tören yürüyüşü bu olay yazdım Üzeyir Gadzhibekov. sahnede bu işin yerine getirilmesi sırasında iyi bilinen bir hayırsever durdu. Sanatçılar saygı işareti olarak onun için gitti. Salon ayakta alkışladı.

insanları eğitmek Tagiyev, zeki, eğitimli insanlarla iletişim ekledi. Bakü DI nedenle, geliş Mendeleyev tatil olarak aldı. Bakü petrol ile ilgilenen bilim adamı. Hacı Zeynalabdin sıcak onu aldı. Tağıyev Ev banket yerdi. Sahibi bir konuk ile fotoğraflandı ve ondan imza almıştır. Bu fotoğraf bürosunda masasının üzerinde duruyordu. Ama Mendeleyev Tagiyev Brockhaus ve Nephron içinde makalesinde "Petrol" sözü.

Ve bir çelişki vardı?

İmparator Alexander III ile ilginç bir ilişki Haji. Uygun bir mümin olarak Tagiyev, kralın taç giyme töreni için Kafkasya'dan Müslümanların temsilciliği seçildi. Törende ulusal bir Müslüman örtüsü giymişti. O bir şapka takmış, arhalug, chuh, takılarmış. Elinde elinde ekmek ve tuz olan bir havlu tuttu. Başbakan onu vahşi insanların temsilcisi olarak tanıtıyordu. Buna karşılık Tagiyev, halkının zengin bir tarihe sahip olduğunu ve vahşi olmadığını söyledi. İkincisi olay III. Aleksander III Bakü'ye geldiğinde gerçekleşti. İstasyon ve şehir kralın gelişinden önce süslenmiştir. Bir sürü insan, imparatorlarını bekledi. Tagiyev, halkın geri kalanı gibi İskender III'ü gördüğünde başını kaldırmadı. İmparator bundan mutsuzdu. Böylece Haji'ye kimin yerini bulmak için gitti. Ve Tagiyev'e Majesteleri tarafından hizmet edildiğini söylemesi söylendi, ancak kendi yöntemiyle Rus imparatorluğunun bir öznesi olduğunu söyledi.

Öğle yemeği

Bu yazıda Hacı Zeynalabdın Tagiyev'in kim olduğunu öğrendiniz. Hayırsever onun kanıydı. İyi işler yapmaya yardım edemezdi. Ayrıca bugüne kadar benzeri görülmemiş cömertliğinin söylentileri. Hikayelerden biri, Tagiyev'in oraya gelmesiyle Almanya'da bir gün neler olduğunu anlatıyor. Öğle yemeğine çıktığı lokantalardan birinde acele etmedi. Oryantal görünüşlü ve sıradan giysiler giymiş bir adam bu garsonlara saygı duymazdı.

Ancak Tagiyev o kadar basit değildi. O, Hacı'nın restoranın sahibiyle iletişim kurmasına yardım eden bir tercümanın eşlik etti. İlk önce kurumun öğle yemeğinin maliyetini öğrendi, 20 kişilik yemek masraflarının ne kadar olacağını sordu. Sonra akşam yemeğinin yüz yıldır kaça mal olacağını sordu. Figür çarpıcıydı. Ama Tagiyev utanmadı ve yüz yıl boyunca bu restorana gidecek her Azeri için bir akşam yemeği verdi. Bu sözleşme 1911'de imzalandı. Hareketi 2011'de sona ermiş, yaklaşık Alman Büyükelçiliğinden gelen bir mektup da Azerbaycan'a gelmişti .

Bu ilginç ve zor bir kader, bir milyoner haline gelip yine her şeyi kaybedebilen bir adamdı. Tagiyev'in evi misafirperver ve misafirperverdi, çünkü sahibi çok sevilen ve onlara yardım eden. Haci Zeynalabdin sık sık dine aykırı olduğunu ve yasalarını onurlandırdığını, bu nedenle sağ elinin Kuran'ı koruduğunu sık sık dile getirdi. Ancak aynı anda sol eli ilerlemeye doğru ilerlemek anlamına gelen gazete üzerinde duruyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.