SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Spiroket soluk. frengi neden olan ajan - Treponema soluk

Pallidumdur (ne olduğunu, herşeyi bilmiyorum) - bakteri, bulaşıcı hastalığa neden olabilecek bir insan patojeni sahip tek hücreli organizma. mikrobun en tehlikeli - Treponema soluk zührevi hastalık neden olan ajandır - frengi.

Treponema pallidum (Treponema arasında Pallidum) Alman bilim adamları ve mikrobiyoloji, E. ve F. Hoffmann Schaudinn tarafından 1905 yılında keşfedilmiştir.

Özellikler Frengi

Gram-negatif, Gram ile lekeli olmayan bakteri anilin boyalar (metil mor), ama sadece solar. Bu, bakterilerin hücre duvarının (kabuk) bileşimi Gram-pozitif organizmalara göre daha güçlü olduğundan kaynaklanmaktadır. virüsleri ve bakterileri yok etme kapasitesine sahip bir enzim - Bu, burun yollarım lizozim tükürük ve salgılarında içerdiği ilaç olup, antibakteriyel maddelerin etki hücre dirençli hale getirir.

Spiroket soluk uzunluğu ve sıradışı yapısı ile diğer bakterilerden farklıdır. Bu hücreler bir sarmal içinde bükülür. spiroketler uzunluğu diğer bakterilere bu farklı kılan 8 ila 20 mikron arasında değişir. O bir yılan gibi eğildi, spiral hareket, kesme, oldukça hareketli. Ortalama olarak, spiroket şarap otkuporki için bir tirbuşon benzer görünüş olarak yaklaşık 10 bukleleri vardır.

Hücre kaygan yüzeyler yüzer dokunmadan hareket iyi hale getirmek üzere (flagella'nın elemanlara benzer) fibrilleri sahiptir. Kesme, eğirme fibriller, hareketini sağlar.

Kafes altında a,, spiroketler, dış zar ile kaplıdır hücre duvarı, sitoplazmik zar, protoplazmik silindir ve çevresindeki sitoplazma. Silindir, hücrenin içinde olmak, onun yetenek esnek sağlamak ve kıvranmak flagella ile kaplı.

Soluk spirochete anaerobik vardır. Yani insan vücudu gibi, bunu bir ortam sağlayan oksijen onun kesinlikle gerek, ömrü boyunca vardır. hayat için enerji kaynakları - aminoasitler ve karbonhidratlar.

Ama bazı özel özelliklere sahiptir. spiroket sadece bir kez, her 30 saatte bölünmesi vasıtasıyla, 37 ° C 'de yeniden gerçeği.

frengi

Frengi - mukoz membranlar, iç organlar, kemikler, cilt ve merkezi sinir sistemi etkileyen kronik bir hastalıktır. Treponema pallidum - bir parazit, frengi etkeni.

Hastalığın İletim ağırlıklı cinsel yolla bulaşan oluşur, ancak hasta ve virüslü bir insan frengi gelen yakın ev temas (havlu, banyo ürünleri, jilet, diş fırçası), kan nakli de. Ayrıca hasta anne meyve enfekte.

idrar ve tükürük yoluyla patojenin bulaşma ihtimali kanıtlanamamıştır ama ağızda yaralar varsa, teoride spiroketlerine orada yaşayabilir. Ama bakteriler, anne sütünde de meni yaşıyor.

hastalık ve onun dönemlerinin gelişme

Treponema pallidum sonra 3 hafta içinde - frengi neden olan ajanlar, organizma alır isabet inkübasyon süresi, asemptomatik uzanır. bu daha sonra ikinci ve üçüncü birincil süresi olmalıdır sonra.

bakteri endotoksin ZEHİRLENMESİ kan ve hastanın iç organları tahsis edebilir.

İnkübasyon süresinden sonra, ağrısız ülser maddesi giriş yeri oluşturulur, ve daha sonra yaklaşık 5-6 hafta süren birinci dönemi başlar. Iltihaplı lenf düğümleri.

ikinci dönemde, semptomlar, hastanın iç organları (böbrek, karaciğer, kalp) sinir sistemini etkileyen ellerde ve ayaklarda çeşitli şekillerin birden lezyonlardır.

bağışıklık sistemi antikorun biçiminde bulunması, burada bakteri yavaş üreme bir koruyucu cevap veren, üreme spiroket inhibe etmeye çalışır. Hastalık kısaca azalır. Ama vücut inflamasyon tüm merkezlerini üstesinden kendisi yapamaz, bu nedenle bir süre sonra hastalık tekrar ilerlemeye başlar. Bu yüzden hastalığın kronik seyirli belirten yıllarca devam edebilir.

üçüncü aşama kıkırdak ve kemik dokuları ve organları, sifilitik skar oluşumu yok tahrip edilmesi ile karakterize edilir. Hasta tedaviyi almazsa, enfeksiyon vücudun sistemlerinin imha (damar hastalığı, kalp kası, vanalar) yol açar.

hamile frengi

, Gebeliğin 16. haftasına, kaybetme riski fetüs kadar tedaviye atanan doğumda bir çocuğun kaybetme veya bebeğin annesi hasta konjenital sifiliz olmazlar kadınlar. Çocukların doğumdan sonra hayatta, hayatlarının ilk haftalarda ilk ve orta sifiliz döküntü, burun kemiği deformitesi, sağırlık, belirgin alnının belirtileri gösterirler.

yeterli tedavi

Spiroket kademeli olarak antibiyotik birçok çeşit direnç geliştirmiş pale. Bu makrolitten geleneksel penisilinler çalışmaz. bakteri ilaçlara erişilemez hale iç damar zarı, vagon için hücreler içerisine dahil edilebilir.

Benzatin penisilin G, eritromisin ya da tetrasiklin ile ikame edilebilir tedavisi için kullanılır.

primer ya da soluk spiroket ikincil frengi başarılı uygun muamele edilmesi ile gerçekleştirilir. Hastalık tedavi olmuş kabul edildiğinde seronegativatsii ve yıl içinde belirtilerin olmaması.

Tersiyer frengi günümüzde, nadir tedavinin yokluğunda geliştirir. tedaviye Zor, meydana gelen bozukluklar sakatlık veya ölüme götüren, geri alınamaz.

Enfeksiyonun önlenmesi

o spiroketin temizlemek olunca Şimdi, - ne olduğunu, ne kadar tehlikeli enfeksiyon önleme tedbirlerinin düşünmeye değer.

Prezervatif - ilk şey doğum kontrol koruyucu yöntemlerle okunaklı bir seks hayatı tutmak için.

devlet düzeyinde ele alınması gereken bir küresel sorunu - ilaçların hazırlanmasında şırınga, konteyner paylaşımı enjeksiyonla uyuşturucu kullananlara kullanımı. Bu yalnızca frengi yayılmasına, aynı zamanda diğer tehlikeli hastalıklardan (HIV, hepatit C) yol olamaz.

Hamile kadınlar fetusun hastalık riskini ortadan kaldırmak için çalışma gitmek gerekir kaydederken.

hijyen temel kuralların ahlaki ilkelere uymak - bunlar cinsel yolla bulaşan hastalıkların patojenlerin yutulmasını izin vermeyen temel adımlardır. Kültür düzgün ve uygun davranış toplumda yaşamın ayrılmaz bir parçası olmak için çocukluktan geliştirilmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.