Haberler ve ToplumPolitika

Siyasi liderlik ve özellikleri

Toplumsal bir kurum olan siyasi liderlik çok önce ortaya çıktı. Bu, tarihsel olarak kaynaklanıyordu, çünkü toplumun sosyal çıkarlarını düzenlemek ve uyumlaştırmak, üyelerinin uygar bir şekilde yaşaması gerekiyordu.

Ancak, bu terimin yaygın kullanımı, onun için güvence altına alınmadı, bununla birlikte, kesin bir tanım. "Siyasi lider" terimi, "lider", "yönetici" vb. Kelimelerin eşanlamlılığı olarak kullanılır. Ancak bu tanımların özü tam olarak aynı değildir, çünkü her yöneticinin siyasi bir lider olamayacağı . Açıkçası, son ifadeyle kitlelere öncülük etme ve insanları doğru yönde yönlendirme kabiliyetine sahip olan kişiyi anlıyoruz.

Siyasi liderliğin doğası

Böyle bir kişi, bazı temel özelliklerin birleşimi ile ayırt edilir: karakter gücü, irade, cazibe, kararlılık ve hassas sezgi. Bu listedeki en az rolün, hipnotik yetenekler tarafından oynanmadığına dikkat edin. Herkese alıştığımız anlamda hipnoz hakkında konuşmuyoruz. Fakat liderin kitlelere önderlik etmesi ve onların sözlerine inanmalarını sağlamak, reddedilemez bir gerçektir.

Bugüne kadar, demokratik bir toplum geliştiğinde, siyasi liderlik yönünü biraz değiştirdi. Bugüne kadar, bu rakamlar her zaman resmi ve komuta görev alan liderler olarak anılmamaktadır. Kural olarak, bunlar devletin siyasi etkinliklerinin popüler ve etkili katılımcıları ve bölgedeki faaliyetlerini dağıtanlardır.

Bu nedenle siyasi lider, halkın çıkarlarını en doğru ve en doğru şekilde yansıtacak, koruyan ve politikacılar tarafından atfedilen niteliklere sahip olan bir kişidir. Genel olarak, siyasi liderlik ve doğasının açıklaması, bireysel temsilcilerinin özelliklerinden ve belirli insan niteliklerinin tartışmasından gelişmeye başlamıştır . Böyle bir olgunun bilimde ortaya çıkmasının özü birçok açıklama getirmektedir. Özellikle, çeşitli teoriler ortaya çıkmıştır, örneğin, bir liderin, amacına ulaşmasına yardımcı olan bazı özelliklerin toplandığı özellik teorisi. Şu anda, tarihte kayda değer bir iz bırakan üç parlak lider örneği var, ancak insan nitelikleri ve siyasi hırslarına benzemiyorlardı. Ronald Reagan, Margaret Thatcher ve Helmut Kohl bunlar. Bununla birlikte, Rusya'daki siyasi liderliğin temsilcileri de var, bu temsilcileri temelinde özelliklerini değerlendirmek mümkün. Her şeyden önce, nüfuz yöntemleri ve siyasi programlarında farklı olan Boris Yeltsin ve Vladimir Putin'den bahsediyoruz.

Liderliğin gelişiminde bazı dünya eğilimleri olduğuna dikkat edin. Bunların ana hatları dikkate alınmalıdır:

  1. Ulusal liderler küresel sorunları görmezden gelmemeli . İç politikaları, dünya sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır.
  2. Kayıtdışı figürlerin rolü ve kamusal etkisi artmaktadır.
  3. Siyasi ve ekonomik sorunların çözümünde liderlerin yoğunlaşmasının güçlendirilmesi.
  4. Liderlerin ortaya çıkma ihtimalini azaltma - kahramanlar ve antipodları.
  5. Siyasi liderlik, gücünün sınırlarını azaltmaktadır; çünkü, güç ayrımı sistemi geliştirilmektedir ve sivil toplumun sınırları genişlemektedir.

Herhangi bir devletin daha sonra lider haline gelmesi için bir eğitim personeli sistemi vardır ve bazı özgüllükleri vardır:

  1. Liberal-demokratik (batı ve doğu).
  2. Totaliter.
  3. Teokratik, hükümette hâkim rolün dine verildiğinde geçerlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.