ÇirkinlikBahçıvanlık

Sebzelerin uyumluluğu. Bir yataktaki sebze bitkilerinin uyumluluğu

Sebze, otlar ve meyvelerin yetiştirilmesine yaklaşan büyük sorumluluk sahibi bir çok bahçıvan. Bütün agroteknik teknikleri gözlemlemekte, tüm modern müstahzarları ve gübreleri en iyi sonuç için uyguluyorlar, sürekli olarak yabani otlarla ve zararlılarla mücadele etmektedirler. Ancak bazen azami çabaya rağmen hasat mutlu değildir. Bu neden oluyor? Sebzelerin uyumluluğu gibi hâlâ bir şey var. Bu, dikkate alınması gereken çok önemli bir faktördür.

Sebzelerin uyumluluğunun önemi

Bahçe bitkilerini dikerken, bitki mahallelerini dikkate almak ve öncüllerini bilmek çok önemlidir. Birçok kültür uyumsuzdur ve birbirlerini ezebilir. Bitkilerin büyüklüğü ve büyüme biçimleri de önemlidir. Bütün bu faktörleri göz önünde bulundurursanız, küçük olduğunda özellikle doğru olan bahçe alanını daha rasyonel olarak kullanabilirsiniz.

Dikim planı

Sebzelerin uyumluluğuna odaklanarak, önceden ekim yapmak için bir plan yapmanız gerekir. Saha çalışmasından önce kışın yapmak daha iyidir. Arazinin farklı yerlerinde doğurganlık farklılık gösterebilir. Bu ayrıca mahsullerin dağıtımında dikkate alınmalıdır. Bitkiler arasında güçlü besinler tüketen ve zayıf. Periyodik olarak değiştirilmeleri gerekir. Tüm sebzelerin olgunlaşma süresi farklıdır. Bu, toprağın akılcı kullanımı için kullanılabilir, böylece boşta durmaz. Ancak en önemli faktör, bahçedeki sebzelerin uyumluluğudur. Gelecekteki hasat üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır. Bu nedenle, bu makaledeki bilgileri kullanarak, tüm faktörleri dikkate alarak gelecekteki dikimleri planlayın.

Besin maddelerinde sebze ihtiyacı

Besin maddelerindeki bitkiler için ihtiyaç, sebzelerin uyumluluğunu büyük ölçüde etkiler. Tüm kültürler için bu gösterge farklıdır. Tüm bitkiler üç geleneksel kategoriye ayrılabilir. Güçlü tüketiciler, azot gerektiren sebzelerdir. Bunlar neredeyse her türlü lahana, pazı, domates, soğan, kabak, biber, kabak ve salatalık içerir. Ortalama tüketiciler havuç, turp, kohrapa, patates, pancar, patlıcan, tarla salatası, hindiba, ıspanak ve lahana salatasıdır. Ve nihayet, bezelye, turp, yeşillikler, fasulye ve baharatlar besin maddelerinin zayıf tüketicilerindendir. Yatakta sebzelerin düzenlenmesi ile bu faktör dikkate alınmalı ve alanın ve öncülün doyumuna uygun olarak yerleştirilmelidir. Bu verim artışına yardımcı olacaktır.

havuç

Havlamalar sitelerimizde çok sık bulunur. Neredeyse her bahçıvan bu kültürün yetişir. Dikim yapılırken sebzelerin uygunluğunu da hesaba katmalıdır. Yani havuç, bezelye, turp, ıspanak ve marulun yanında büyür. Çok çeşitli soğanların (pırasa, soğan ve uzun ömürlü) yanına bu sebzeyi birlikte yaşayın. Bu iki sebze birbirlerini zararlılardan korur. Maydanoz, dereotu ve kerevizin yanında havuç çekmek istenmiyor. Çoğu kez, dereotu yalnız ekilir, bir kez bu kompleksin üzerine koymaya değebilir. Ancak havuç için bu istenmeyen bir mahalle. Bu nedenle yatmadan çıkarmak ve amacı doğrultusunda kullanmak daha iyidir.

patlıcan

Sebze uyumluluğu tablosu (aşağıya bakın) her kamyon şoförü için, özellikle yeni başlayanlar için önemlidir. Ardından, her bir kültürün özellikleri hakkında bilgi tecrübe ile gelecektir. Patlıcan başka bir sebze. Fasulye, biber, bezelye gibi ürünlerin yanında yetişir. Salatalık yanına patlıcan koymamalısınız. Bu çok iyi bir mahalle değil. Diğer Solanaceus kültürleriyle büyüme sürecindeki temas hakkında, çelişkili görüşler var. Bazı deneyimli bahçıvanlar, bu mahallenin uygun olduğuna ve mükemmel sonuç verdiğine inanıyor. Başkalarının görüşleri tam tersi. Diğer yapay bitkilerin yanında patlıcan dikmenin zayıf hasatlara yol açtığına inanıyorlar.

fasulye

Bahçedeki sebzelerin uygunluğunu göz önüne alırsak, pek çok bitki için en iyi komşular fasulye olur. Colorado böceklerini korkutuyorlar. Ayrıca fasulye, nodül bakterileri sayesinde köklerine yeterli miktarda azot biriktirir ve toprağı zenginleştirir. Yanında patates, mısır, salatalık, ıspanak, turp ve turp iyi geçiniyor. Bununla birlikte, arsa çevresine fasulye ekmenin patateslerle yapılması gereklidir. Buna karşılık, fasülyenin yanında, fasülye yerleştirilmesi gerekir; fasulye onları tahıldan korumak için olacaktır.

lahana

Lahana, çok kültürler için çok iyi bir komşudur, bu nedenle sitedeki bir yer bulmak oldukça kolaydır. Yakınında havuç, pancar, dere fasulye, kereviz, salatalık, fasulye, yabani çilek, pırasa ve domates yetiştirmek mümkündür. Mahallede beyaz lahana ve kırmızı lahana yerleştirmek istenmiyor. Maydanoz ve dereotu bu sebze için çok iyi uyarlanmıştır. Kohlrabi, lahana özel bir türüdür. Kuşkonmaz, bezelye, turp, patates ve fasulye yanında dikilir. Yoğurt, sarımsak ve domatesli bir elmalı güvesi tek bir yatağa konulması tavsiye edilmez.

Salatalık ve kabak

Kabak ve salatalıklar ilgili bitkiler olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bazı farklılıklar var. Salatalıkların diğer sebzelerle uyumluluğu kabakların uyumluluğundan biraz farklıdır. Hıyarlar iyice bezelye, fasulye, pancar, soğan, lahana, kohrapa, rezene, fesleğen ve dereotu ile birlikte olsun. Bu sebzeyi patlıcan, domates, patates, turp, su tumu ve turp ile yetiştirmeniz tavsiye edilmez. Bir sebze iliği için, bahçedeki müttefikler salatalar, ıspanak, fasulye, soğan ve bezelye olacaktır. Bunları domates, patates, salatalık, maydanoz, kabak ve turpun yanına koymayın. Büyüyen sebzelerin uyumluluğu, iyi hasat için çok önemlidir. Gördüğünüz gibi, ilgili kültürler, kabak ve salatalık birbirleriyle iyi geçinemiyor.

soğan

Soğan için en iyi komşu havuç. Bu iki sebze birbirlerini zararlılardan korur. Bu nedenle, deneyimli bahçıvanlar geleneksel olarak bunları bitki dikmektedir. Soğanın diğer sebzelerle uyumlu olması birçok kamyon çiftçisinin ilgisini çekmektedir. Soğanlar için iyi müttefikler kavunlar, marullar, salatalıklar ve pancarlardır. Bu sebze fasulye, kuşkonmaz, baklagiller ve su terelerine yakın yerleştirmek istenmiyor. Sadece pırasa fasulye ile dostudur. Serada sebzelerin uyumluluğu bahçedekile aynıdır.

yeşillik

Dereotu birçok kültürle birlikte iyi bir şekilde var olabilir. Genellikle kendinden ekim ile ekilir ve bu yer boyunca bulunur. Bununla birlikte, havzayı bahçeden temizlemek daha iyi, çünkü bu en iyi birlik değildir. Basil, domatesler için en iyi komşudur. Ayrıca fasulye, salatalık, bazı çeşit salatalar, rezene, soğan, kabak ve mısır ile iyi geçinir. Fakat dereotu ve marjoramla, komşu kötülük yapıyor. Marjoram sırasıyla soğan, havuç, ıspanak ve şalgamın yanına konabilir. Onun için kötü bir komşu fesleğen yanı sıra rezendir.

Biber, turp, şalgam, turp ve pancar

Domates, kekik, fesleğen, patlıcan ve kohlrabi yanında her türlü biber ekilebilir. Bahçedeki sebzelerin uyumluluğu, tabloyu herhangi bir kamyon şoförüne en iyi şekilde yardımcı olacak, çok önemlidir. Biber için bahçede kötü bir müttefik pancar, fasulye ve rezene. Pancar dereotu, salata, kabak ve soğan ile ekilebilir. Çok çeşitli soğan türü arasında, bu sebze için zıtlık sadece çok yıllık çeşitlerdir. Turp ve turp, soğan, su teresi, havuç, maydanoz, domates, ıspanak ve salatanın yanında bulunabilir. Yabanturpu, salatalık, fesleğen ve kabak ile pek iyi anlaşmazlar. Bir marjoram, su torbası, kereviz, turp ve ıspanak yanında lezzetli bir şal dikilebilir. Domatesler ve lahana ile zayıf şekilde birlikte bulunur.

domates

Domates, bahçedeki başlıca sebzelerden biridir. En yakın arkadaşı fesleğen olarak kabul edilir. Ayrıca fasulye, dereotu, havuç, soğan, turp, kereviz ve marul ile iyi geçinir. Bu ürünün ekim için en iyi yer, patates, bezelye, üzüm, kabak, salatalık ve rezene yetiştiren bir alandır. Bu gereksinimleri karşılıyorsanız, verim çok daha yüksek olabilir.

kabak

Bu kültür hakkında söylenecek hiçbir şey imkansız. Genellikle ev arsalarında yetiştirilir ve kabak kaynaklı olarak yanlışlıkla bulunur. Sonuç olarak, düşük tada sahip olan bir bitki yetişir. Bu iki sebze biraz abartılmış. Fasulye, bezelye veya baklagiller yanında bir kabak koymak daha iyi. Ancak en iyi seçenek, diğer bitkileri dikmek için uygun olmayan ayrı bir sitedir (örneğin, kompost yığını). Bir kabak büyümesi patates, biber ve patlıcan mahalle tarafından çok etkilenir. Aynı zamanda birbirine bitki salatalık ve domates yedirmek de istenmemektedir.

Sonuç

Arka bahçede büyüyen bitkiler o kadar da zor değil. Fakat hasat şekli, birbirleriyle kültür mahalle dahil birçok faktöre bağlıdır. Bahçedeki sebzelerin uyumluluğu, tablo her zaman bir bahçıvan ile el altında olması mükemmel sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Gerekli tüm agroteknik önlemlerin zamanında yerine getirilmesiyle birlikte, bitkilerin doğru düzenlemesi daha yüksek verim elde etmeyi sağlayacaktır. Bitkiler, büyümek ve emeğinizin tadını çıkarın!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.