MaliMuhasebe

Nakit boşluklar - bu ... nakit açığını nasıl hesaplanır

Planlama nakit akışlarının etkin bir bütçeyi dağıtabilir. Ama pratikte genellikle düzensiz gelir ve ödeme şartlarının ihlali nedeniyle fonların eksikliğidir. Yani nakit boşluklar vardır. Bu genellikle herhangi işletmede kaçınılmaz bir sorundur. Ama onunla anlaşma ödeme kontrolünün koordineli sistemine yardımcı olur.

kalp

(İngilizce nakit boşluğu) Nakit açığı - paranın geçici olmaması. para harcamak için bir ihtiyaç ve planlanmış bir gelir olduğunda ortaya çıkar. Nakit akışı sorunları tüm mülkiyet biçimlerinin kuruluşlarda ortaya çıkabilir. "Nakit boşluğu" kavramı "bütçe fazlası" ile karıştırılmamalıdır. İlk durumda fonların düzensiz alınması, ikincisi anılacaktır - harcamaların gelirleri aşan üzerinde.

önkoşullar

Nakit boşluklar - işletmelerde yaygındır. oluşun nedenleri olabilir:

 • Kısa vadeli banka kredileri pahasına ikmal;
 • düzensiz harcamalar;
 • ticari kredi sağlanması;
 • ucuza mal satışı;
 • varlıkların hızlı satışı.

önleme

nakit akışını kontrol etmek, işletmeler bütçe yapmak nakit akışını (BCF) ve geliri, giderleri (MDD). Bu belgelere dayanarak size para transferi için gereken ne kadar ve ne zaman, kime belirten bir "Ödeme takvimi," oluştururlar.

kontrolün başka yöntem nakit sıkıntısı alacaklar kontrol etmektir. Sen sonraki alışverişlerde, ikramiye örneğin onları izin fon dönecektir counterparties uyarmak için deneyebilirsiniz.

ticari kredi sağlanması, şirket gerekir:

 • alacak hesaplarının kayıtlarını tutmak;
 • borç rütbe;
 • krediler için doğru sınırları ayarlamak için;
 • gecikmiş tutarlar iddialarla çalışmaları yürütmek üzere.

Ama şirket kontrolünün net bir sistem olsa bile hatırlamak değer fonların, bu o para ile sorun olmaz anlamına gelmez.

Kısa vadeli krediler

Bu soruna geçici bir çözüm için, ödeme erteleme tedarikçiler ile görüşmeye deneyebilirsiniz. Müteahhitler genellikle düzenli müşterileri ile işbirliğinin devam ilgileniyor. mali yardım alma şirketi tedarikçisi değiştirmek olası değildir kez.

işletmedeki nakit açığı Faktoringde düzeltilebilir. Banka alımları alacaklar sadece müşterilere test edilmiş ve büyük bir indirim (% 25 kadar). Bu önlem fon birden çok kaynak gerek büyük işletmeler için daha uygundur.

bankada nakit açığını finanse etmek için bir çekilmesi veya kredi verilebilir. harcama ve nakit arasındaki zaman sadece birkaç saat olacak hesapları üzerinden akar, bu için kredili mevduat hesabı kullanmak en iyisidir. Bunu elde etmek için Kefalet sağlamanız gerekir. menkul tescil süreci çok daha az zaman alacaktır. sınır genellikle son bir ay içinde gelir tutarının% 50'sini aşmamaktadır.

kredi

nakit akışını finanse etmek için düzenli bir bankadan kredi alabilirsiniz. Ama miktarı garantisi olmadan çok küçük olabilir. Için elde bir kredi de sağ Ramer ve tüm ilerlemelere için be izlenen basit kural:

 • krediler için başvurular birkaç bankalarda aynı anda sunulmalıdır. Mümkünse yüzden, önce kullanılan kredilere toplam talebi dağıtmak için, ve ikinci olarak, çeşitli kurumlarda olumlu kredi geçmişi kazanmak için. Yeni gelenler daha beklemek zorunda, ama ne zaman yeniden işleme süresi ve hizmet koşulları müşterinin lehine gözden geçirilebilir.
 • Nakit boşluklar - nakit eksikliği mevcut ihtiyaçlarını finanse etmek. Bu nedenle bir kredi başvurusu en büyük (% 10-15) miktarında servis edilir edilmez. Sadece bu durumda o is mümkün gerçekten olsun gerekli miktar nakit. Böyle bir durumda azaltılması nakit açığı yükselen kredi teminat maliyetleri (tahmini eşlik edecek envanter, mülkiyet sigortası, vb. D.) Ve kullanılmayan sınırı (miktarın% 1) ödenmesi.
 • Eğer mümkünse, sağladıkları güvenlik için mülkiyet mu değil gerektiren devlet kaydı, yani her şey diğerinden daha gayrimenkul. Bu işletim sistemi olarak kullanılırsa, o zaman ipotek sözleşmesinin tescili öncesinde fonlarına erişim elde etmeye çalışmak gerekir. Bazı bankalar bu tür tavizler olacak.
 • peşin yeni uygulama ile başa çıkabilmek için. Örneğin, eski sözleşmenin bitiminden bir ay önce aynı madde uyarınca yeni sorunu. Sonraki ay gelirlerinin büyük bölümünü Ödemelerinizi yöneliktir ve mevcut tüm gereksinimleri yeni kredi finanse edilmektedir.

örnek

şirket 10 milyon ruble tutarında Ağustos 2015 yılında ilk kredi almıştır. Güvenli tesislerinde. Aynı yılın Ağustos ve Eylül aylarında - - 5 milyon ruble Antlaşması iki ödeme sağladı. kredi hattı söz konusu olduğunda, miktar ayda taksitler içinde iade edilebilir. Önemli olan - bir ay içinde tutmak için.

Eylül ayında, şirket aynı 10 milyon ruble için bir başka anlaşma yaptı. İkinci bir kefalet tesislerinde. Ancak, belge Ağustos ayında hem sözleşmeler toplam borç 10 milyon ruble geçmemelidir koşulu sağladı.

Sonuç olarak, 2 aynı miktarda sözleşme, ancak farklı terimlerle vardır. Ağustos (5 milyon.) Sonuçlanan gelir ilk kredinin geri ödeme (Eylül ayında) tam yöneliktir mı. Tüm cari ödemeler yeni kredi pahasına yapılır. Bu şema işletme sermayesi güvenliğini garanti eder.

Nasıl nakit açığının hesaplanması?

Örneğin, hesap süt ürünleri üretimi yapan bir kuruluş alacaktır. Alımlar aynı gün malların ödeme ile Pazartesi günleri yapılmaktadır. 5 gün ertelenmiş ödeme satılır. Nakit açığı borçluların ödeme şartlarını ihlal durumunda ortaya çıkar. Pazartesi günü, 1.000.000 ruble değerinde mal sevk edildi. ve eş zamanlı olarak 0.500.000 ruble süt satın aldı. hammadde hesabın ödenmesi sonra, şirket 0100000 ruble ayrıldı. İlk 5 gün boyunca borçlu sadece 200 bin ödemiştir. Önümüzdeki hafta hiçbir şey teslimat için ödemek için. 300 bin tutarında nakit sıkıntısı yoktur.

nakit açığının Bu basit hesaplama küçük işletmelerde mümkündür. Formül diğer durumlarda kullanılmak üzere:

DS + R - O = UDF, ki burada:

 • UDF - Günde nakit kalanı;
 • DS - günün başında hesap bakiyesi;
 • P - para arzı;
 • Hakkında - Ödeme günü.

Nakit boşluklar - negatif bir değer UDF. Buna ek olarak, envanter denkliklerini analiz gereklidir. Belki de yeni alımlar için ihtiyaç olmaz.

vergi beklemek

Nakit sıkıntısı işe engel şirketin itibarını, harabe kredi geçmişi çarptı. Özellikle zor bir durum biz bütçe ve karşı tarafa olan ödemeler arasında seçim yapmak zorunda olduğunda. Bazı şirketler basit bir algoritma kullanmaya başladı.

maliye makamları vergi iadesi göndererek aynı gün olmalı veya biraz daha erken (KDV NPP, düz vergisi) bütçesine para transferi. Ama kimse ödeme emri vermek için acele ediyor. "Uçan" ödeme emri üzerine ceza tahsil edilir. Ama bazen nakit bu aralık ile bir sonraki kredi kapsayacak şekilde daha bütçesine para cezası ödemek daha karlı.

örnek

Ltd hesaplanan avans 1000000 ruble tutarında II çeyrek SŞA için. Şirket ayrıca tedarikçisi 04.08 RUB 0900000 içermelidir. Ağustos ayı sonlarında, örgüt 3000000 ruble borçlu ödemesinden almayı bekliyor. (1 + 0,9) = - - hesabına 28.07 At 1000000 Biz nakit açığı hesaplama :. 1 + 0 taşımak vardır 0.9 milyon .. finansman işletmelerin iki yollarını düşünün.

seçenek 1

 1. 28.07, şirket 1000000 ruble tutarında vergi ve transfer fonlara beyanda sunacaktır.
 2. 31,07 şirket 1.000.000 ruble kredi alıyor. 1 ay süreyle% 20; 0.900.000 ruble - bu fonlar o karşı tarafın alacağı öder.
 3. 3 milyon ruble tutarında borçludan 20.08 gelen ödemeler. OOO döndüren ödünç para ve faiz.

Bu fazla ödeme hesaplayın:% 20 /% 12 = 1.67.

miktar geri edilmesi., 1000 ± 1000 x 1.67% = 1.016.700 ovulur.

Yani fazla ödeme 16.700 olduğunu vardır. Ovun.

opsiyon 2

 1. 28,07 Şirket deklarasyonu sunacaktır, ama para döndürmez.
 2. 03.08 Şirket 0.900.000 ruble tutarında tedarikçiye borcunu öder.
 3. 20.08 3 milyon ruble sağladı. borçludan.
 4. 21.08 şirketi önceden bütçeye 1000000 ruble miktarını transfer etti. ve bir ceza verdi.

hesaplama:

gecikme gün sayısı - 24. refinansman oranı -% 11.

ceza miktarı: (1000 x 24% x 11) / 300 = 8.8 sen ..

Sonuç: Şirket vergisi avans geciktirmek için faydalıdır. Sonra tasarruf 7,9 bin tutarında olacaktır. Ovuşturun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.