Gıda ve içecekIçkiler

Sağlıklı ve lezzetli içeceği - kış için üzüm suyu

hep Erken sonbahar üzüm mutlu bolluğu - kehribar, ametist, üzüm ağır demet dalları üzerinde asılı ve market raflarında yatıyor opal hazine. çeşitlerinin çeşitliliği itibaren basitçe gözlerini dağıtır. Ne hasat bolluğu ile yapabilirsiniz? En iyi seçenek - kış için üzüm suyu pişirmek etmektir. Tüm aile üyeleri için lezzetli ve çok faydalı bir içecek. Ama herkes ünlü tarifi. gerçekte rağmen onun hazırlık süreci oldukça basittir. Biz düzgün ve sade bir kış zevk üzüm suyu korumak ve vitaminler ile vücut doldurmak nasıl anlatacağım.

suyu edinme yöntemleri

Ortaya çıkan tek sorun - şarap basın varlığıdır. Kemikler kadar öğütülür, çünkü meyve sıkacağı, tavsiye edilmez kullanın ve meyve suyu torpkosti vermek o olacak sıkıcı ve çok lezzetli değil. Oldukça zahmetli bir gazlı bez ya da bir süzgeçten vasıtasıyla kış çırak için üzüm suyu pişirin, ve uzun bir süre için. , Sürece elbette, hammadde küçük miktarlarda, bu mümkün ve yararlanmak için bu şekilde. Ama daha iyisi şarap basın.

eğitim

Kış için iyi bir üzüm suyu hazırlamak için, çilek zarar sadece olgun, hiçbir şey alınmalıdır. Ezilmiş ve biz seçtikten sonra çürüyen. sitenizden üzüm ve bunu tedavi varsa, kimyasalların kalıntıları çıkarmak için gereklidir. suya indirdi süredir bu meyveler için, daha sonra akan su altında durulanır. Diğer suyu farklı olarak, üzüm fermantasyon süreci meydana yok ila 80 ° C arasındaki bir sıcaklıkta sterilizasyon gerektirir. Ama burada çok dikkatli olmak gerekir. Sıcaklık 95S yükseltilir ise Sonuçta, ben sonsuza faydalı özelliklerini kaybeder içmek.

Kış için Üzüm suyu: tarifi

Şımarık çilek net Üzüm benim,. Daha sonra, üzüm sıkmak suyu kullanarak basın. Biz üzüm toplama değil, bütün dal kullanın. Sıkılmış meyve suyu tankının dibinde oluşan pelet için serin bir yerde gece bırakmak gereklidir. Kaplar sadece paslanmaz çelik veya emaye yapılmalıdır.

tortu yükseltmek etmemek için ertesi gün, meyve suyu dikkatlice başka bir kaba dökün gerekir. Eğer aynı anda hem suyu drenaj temiz, daha sonra, Kapama işleminden sonra, hava bulutlu olacak. Eğer içtiğinizde doğru şeyleri, güzel berrak ve şeffaf olsun.

üzüm suyu ile Sonraki çanak ateşe koyun ve 15 dakika boyunca kaynatın. Her zaman köpük çıkarın. Üzüm suyu kış için hazır. Sıcak steril kavanoz üzerine dökün. kapakları yukarı döndürün. kavanozlar soğuduktan sonra, depolama için bunları kaldırın.

Üzümün suyu Ampelotherapy denir bunun için tedavi yoktur edecek kadar faydalı ve değerlidir. Buna ek olarak, yaygın maskeleri üretimi için kozmetik kullanılır, cildin kendini yenilemesine destek.

sonbahar yeterli suyu hazırlamak için, o zaman vücut masanızın üzerinde, vitaminlerin ekstra porsiyon böyle ihtiyacı olan kış ve ilkbahar, içinde, tatillerinde değil, aynı zamanda günlük yaşamda sadece her zaman sağlıklı ve lezzetli bir içecek olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.