Uzmana sorun

Sabit ve değişken maliyetler: örnekler. Değişken maliyetlerin bir örneği

Her işletme iş normal seyrinde bazı maliyetleri vardır. maliyetlerin farklı sınıflandırmalar vardır. Bunlardan biri sabit ve değişken içine maliyetlerin bölünmesi öngörülüyor.

Değişken maliyetlerin nosyonu

Değişken maliyetler - ürün ve hizmetlerin hacmi ile doğru orantılıdır olan bu maliyetlerdir. şirket unlu ürünler üretirse, un, tuz, maya tüketimini yol açabilir Böyle bir girişim için değişken maliyetlerin bir örnektir. Bu maliyetler unlu ürünler üretti hacimleri ile orantılı olarak artacaktır.

Bir maliyet unsuru hem değişken hem de sabit maliyetleri anlamlara gelebilir. Böylece, ekmek pişmiş edildiği endüstriyel fırınların, kullanılan elektriğin maliyeti değişken maliyetlerin örnek teşkil edecektir. Ve bir endüstriyel binanın aydınlatma için elektrik maliyeti - sabit maliyet.

Yarı değişken maliyetler diye bir şey yoktur. Bunlar, ancak bir dereceye kadar, üretim hacmi ile ilişkilendirilir. üretim maliyetlerinin küçük düzeyinde, hala bazı azalmaz. Üretim fırın tam ve fırın kadar yarım enerji maliyetleri ile şarj edilirse. Üretim maliyetlerinde azalma olarak düşmediği ile Yani, bu durumda, olduğunu. Ama belirli bir değerin üzerinde üretim artışı ile maliyetleri artacaktır.

Değişken maliyetlerin ana türü

İşte işletmenin değişken maliyetler örnekler verilmiştir:

 • onlar tarafından üretilen ürünlerin hacmine bağlıdır çalışanların maaşları,. Örneğin, kabartma sanayi fırıncı, paketçi, onlar bir parça-iş ödeme varsa. Ve burada satışların belirli hacimleri için ikramiye ve ödül satış uzmanları içerebilir.
 • hammadde maliyeti. Bizim örneğimizde - bu un, maya, şeker, tuz, kuru üzüm, yumurta, vb ambalaj malzemeleri, çanta, kutu, etiket olduğunu ...
 • Değişken maliyetlerin bir örneği üretim sürecinin harcanmaktadır yakıt maliyetleri ve elektrik vardır. Doğal gaz, benzin olabilir. Her şey belirli üretim bağlıdır.
 • Değişken maliyetlerin başka tipik örneği üretiminin hacmine göre ödenen vergilerdir. UST (birleşik sosyal vergisi), USN (basitleştirilmiş vergi sistemi) düzenlenen ÖTV.
 • Bu hizmetlerin kullanım miktarı üretiminin düzeyi ile ilişkili olup olmadığını Başka bir örnek olarak, değişken maliyetler, diğer şirketlerin ödeme hizmetleri çağrılabilir. Bu nakliye şirketleri, aracı kurumlar olabilir.

Değişken maliyetler doğrudan ve dolaylı ayrılır

Bu ayrılık nedeniyle farklı şekillerde farklı değişken maliyetler malın maliyetine dahil edilir olmasından kaynaklanır.

Doğrudan maliyetler zrazy malın maliyetine dahil edilmektedir.

dolaylı maliyetler tanımlanmış bir çerçeve uyarınca üretilen malların bütün hacmine tahsis edilir.

Ortalama değişken maliyet

Bu gösterge çıkışı üzerindeki tüm değişken maliyetlerin bölünmesi ile hesaplanır. Ortalama değişken maliyetler çıktı büyümesinde artış yanı sıra düşebilir.

unlu işinde ortalama değişken maliyetlerin örneği ele alalım. ay için Değişken maliyetler 4600 ruble olarak gerçekleşti., ürünlerin 212 ton üretildi. Böylece, ortalama değişken maliyet 21,70 ruble tutarında olacaktır. / T.

kavram ve sabit maliyetlerin yapısı

Onlar kısa bir süre içinde indirgenemez. Bu maliyetlerin üretim hacimlerinde azalma veya artış ile değişmez.

Üretimin sabit maliyetleri ile genel olarak aşağıdakileri içerir:

 • tesislerinde, mağazalar, depolar için kira;
 • Belediye hizmetleri için ödeme;
 • ücret yönetimi;
 • üretim tesislerinde tüketilir ve olmayan yakıt ve enerji kaynaklarının maliyeti aydınlatma, ısıtma, taşıma ve iş t, vb..;
 • reklam harcamaları;
 • banka kredi faiz ödeme;
 • ofis malzemeleri, kağıt alım;
 • çalışanları için su, çay ve kahve içme maliyeti.

brüt maliyeti

yukarı brüt tutarında sabit ve değişken maliyetler, örgütün yani toplam maliyetlerin yukarıdaki örneklerin tümü. üretim olarak hacimleri brüt giderler değişken maliyetler açısından büyüyor artar.

sabit ve değişken maliyetlerin toplamı kullanılarak hesaplanır .. İşçi, malzeme, yakıt vb Karlılık endeksi - tüm masraflar, aslında, kaynakların edinimi için ödemeleri temsil eder. maliyetlerin toplamına bölünerek kar: işletme faaliyetlerinin karlılığı hesaplanırken örneği. Karlılık örgütün etkinliğini göstermektedir. organizasyon daha iyi, marj kadar yüksek olur. karlılık sıfırın altında olduğunda, maliyetler yani örgüt etkisiz, gelir aşar.

işletmedeki maliyet yönetimi

Değişken ve sabit maliyetlerin özünü anlamak önemlidir. Uygun tedaviyle kendi seviyesinin şirket maliyeti azalır ve büyük bir kâr edilebilir. maliyet düşürme verimli çalışması değişken maliyetler açısından yapılabilir böylece sabit maliyetlerini azaltın, neredeyse imkansızdır.

Nasıl işletmenin maliyetini düşürebilir

Her organizasyonda, iş farklı şekillerde inşa, ancak maliyetleri azaltmak için aşağıdaki alanları temelde vardır:

işgücü maliyetlerinde 1. azaltılması. Sayımın optimizasyonu, sıkı üretim kuralları dikkate alınması gerekmektedir. Bazı çalışanlar azaltılabilir ve sorumlulukları ekstra iş için ek ödeme uygulaması ile de diğerleri arasında dağıtılır. iş üretimini büyümek ve daha fazla kişi sayısının artırılmasına ihtiyaç varsa, sen üretim kurallarının revizyonu ve büyük işçilere karşı hizmet alanlarının genişletilmesi ya da artan iş yükü gidebilirsiniz.

2. Hammadde değişken maliyetlerin önemli bir parçasıdır. aşağıdaki gibi bu kesikler örnekleri şunlar olabilir:

 • diğer tedarikçiler için arama veya teslimat koşulları, eski sağlayıcı değiştirmek;
 • Modern kaynak verimli süreçler, teknolojiler ve ekipman tanıtımı;

 • pahalı ham malzemelerden veya malzeme kullanımını biten ya da daha ucuz analogları ile değiştirmek için;
 • bir tedarikçiden diğer müşterilere hammadde ortak tedarik uygulanması;
 • Üretimde kullanılan bazı bileşenlerin bağımsız üretim.

3. üretken maliyetlerin azaltılması.

Bu, diğer seçenekler kira ödemelerinin seçim olması Kiraya verilmek üzere yer kira olabilir.

Bu aynı zamanda dikkatle elektrik, su, ısı kullanmak zorunda olduğu için faturalar, üzerinde tasarruf içermektedir.

tamir ve ekipmanları, araçlar, binalar, yapılar bakım kaydediliyor. O onarım veya hizmeti ertelemek mümkün olup olmadığını dikkate almak gerekir, bu amaçlar için yeni müteahhitleri bulmak veya daha ucuz kendiniz yapmak mümkündür.

O daralmış olabilir ucuz ve daha ekonomik üretim olmasına dikkat etmek gereklidir, bazı yan başka üreticiye özellikleri geçmektedir. Ya da tam tersi, üretim büyütmek için ve taşeronlarla işbirliği reddederek kendi başlarına belirli işlevleri yürütmek için.

maliyet düşürme diğer alanlar taşıma organizasyonları, promosyon faaliyetleri, vergi yükünün azaltılması borçlarını ödeyerek olabilir.

Her işletme maliyetleri hesaba katmaları gerekir. Daha fazla kâr getirmek ve örgütün verimliliğini artırmak için bunları azaltmak için çalışır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.