SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Raynaud hastalığı: bir alarm sesi buna değmez mi?

Raynaud hastalığı çoğunlukla genç kadınlarla uğraşan modern tıpta yaygın bir tanı haline gelmiştir. Bu hastalık vazospazm spazmlarının eşlik ettiği otonom sinir sistemine atıfta bulunur ve bunun sonucu olarak innervasyonun ihlali söz konusudur.

Bu patolojinin ilerlemesiyle, belirli arter gruplarının tonunda beklenmedik bir artış tespit edilmiştir. Bu neden oluyor? Her şey doğrudan el ve ayakların küçük damarlarına kadar uzanan, ekstremitelerin damarlarının dolaşımını ihlal eden sinir düzenlemesinin anormal çalışmasıyla ilgilidir. İnsan vücudunda kan damarlarında yanlış bir spazm vardır, bunun sonucu olarak kan dolaşımını daraltmak zorunda kaldıkları için kan dolaşımını dokulara iletir.

Raynaud hastalığının ilerlemesi de tehlikelidir. Her şey oldukça zararsız bir şekilde başlar ve potansiyel hasta, soğuk veya soğuk su ile temas halindeyken, örneğin yıkama veya ıslak temizleme sırasında sıklıkla gözlenen parmakların anemisine kısa süreli saldırılar geçirir . Aynı belirtiler güçlü bir duygusal heyecanla ağırlaşabilir. İlk bakışta parmaklar keskin bir şekilde beyaza döner, uyuşurlar büyür ve keskin bir ağrı gözlenir. Hastalığın erken bir aşamasında, eller veya ayakları ısıtmak için kısa bir masaj yapıldıktan sonra her şey geçer, ancak zaten bu patolojinin ilerlemesiyle böyle fizyoterapi yeterli değildir. Yavaş yavaş, Raynaud hastalığı gelişmeye başlar; belirtileri daha endişe verici ve hatta tehlikeli hale gelir. Saldırılar daha sık tekrarlanmaya başlıyor ve belirgin nedenler olmaksızın süre de artmakta ve bazen iki saat ulaşmaktadır. Ayrıca, bu gibi anomalilere cildin solgunluğu değil, siyanoz ve şişme eşliğinde dikkat edilmelidir. Ancak bu da bitmiyor, bu tür değişiklikler, daha sonra dokuların nekrozunun derin odaklarıyla değiştirilen, inflamasyonun görülebilen odaklarında ülserler oluşması eşlik ediyor. Ayakların ve fırçaların parmakları daha nadiren etkilenir - burun, çene ve kulaklar gibi vücudun çıkıntılı kısımları. İkinci örneklerde, semptomların benzer bir klinik tablosu vardır, ancak olağan siklus ile görünüşü halen benzerdir.

Bu patolojiyi incelemek çok zordur. Bir şey açıktır: gelişimi, tıp alanında iskemi tanımını alan yukarıda tanımlanan organlara kan akışı ihlali ile ilişkilidir. Hastaların arterlerinin detaylı araştırılması büyük bir miktarda gerçekleştirildi, ancak maalesef normal iç kan akışı için patojenik bir "bariyer" bulunamadı.

Raynaud hastalığı gibi böyle bir anomalinin kökenini belirlemek henüz başarılmamıştır, ancak hastalığın seyrini öngören belirli bir model ortaya konmuştur. Böylece, erken nöbetler, önceki enfeksiyonların, hipoterminin veya aşırı işin sonucu olabilir ve daha fazla gelişme, beyin travması veya duygusal bozulma ile kolaylaşabilir. Buna ek olarak, kalıtsal faktör de rol oynamakta ve damarların kalıtsal yanıtını harici uyaranlara ispatlamaktadır.

Tedavisi tanısı konulmuş klinik tabloya bağlı Raynaud hastalığını başlatmak için gerekli değildir. Bu nedenle konservatif tedavi, hastaların bazen yıllarca sürebileceği vasodilatatör ilaçların kullanımı anlamına gelir ve ardından bu ilaçlara karşı sağlıkla ilgili önemli komplikasyonlar yaşar. Sempatektomi adı verilen cerrahi bir tedavi metodu da vardır. Özü, patojenik damarların belirli bir "nötrleştirilmesi" nden ibarettir ve bu vasıtasıyla, bir spazmodik dürtü akar ve sağlıklı damarların zararlı biçimde daralması yeteneğine sahiptir. Ayrıca, bu patoloji, hastalığın gelişimini kesin olarak durdurabilen kök hücrelerle tedavi edilir, ancak bu tedavi çok pahalıdır.

Her iki durumda da, Raynaud hastalığı vücut için ölümcül sonuçları önlemek için zamanında tedavi edilmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.