Sanat ve EğlenceLiteratür

Raskolnikov neden suç işlemişti? Suç nedenleri Raskolnikov

Birçok eleştirmene göre, Dostoevsky "hasta ruhların" tarifinin efendisi. Yazarın en ilginç kahramanlarından biri Rodion Raskolnikov. "Suç ve Ceza" karakteri haline dönüşen, çelişkili duygularla, insanların eziyetiyle ve sonsuza dek kendi aramasını yapan bir romandır.

Dostoyevski'nin kahramanının felsefesi

Raskolnikov hangi suç işlemişti? Hikâye esnasında kahraman, kendisine yakın kişilere yardım etme gücünden yoksun bırakılması nedeniyle daha da küstah hale gelir. Yoksulluğuyla boğuşurken, insanların durumundan fayda sağlayan yaşlı bir kadın menfaat kadını öldürmeye karar verir. Raskolnikov'un bir suç işlemesine neden olan nedenler yalnızca yoksulluk ve çaresizlik içinde değil. Kahya, ahlaki işkence ve yoksulluğun eşiğine getirilen her kişi için Marmeladova'nın acı çekmesi ve aşağılanması için tüm yoksul ve leziz insanlar için intikam almak istiyor. Tutkuyla teorisine inanan Rodion, Raskolnikov'un kız kardeşiyle evlenmek isteyen başarılı bir girişimci Luzhin'in felsefesiyle öfkelendi. Luzhin "makul egoizm" in yanında duruyor. Petr Petrovich, öncelikle herkesin kendine ve kendi refahına bakması gerektiğine inanıyor. Ve daha zengin insanlar toplumda o kadar çok toplum zenginleşecektir. Luzhin'in felsefesine göre, başkalarını düşünmeden yalnızca kendine bakmalıdır. Raskolnikov'un neden bir suç işlediğinden bahsetmek gerekirse, Rodion, Peter'ın aksine, tüm insanlar hakkında "dikkat" sahibi, dünyanın iyiliği için uğraşıyor. Ve bu davada, teorisini teyit etmenin bir yolu olarak taahhüt ettiği cinayeti düşünüyordu.

Öğretmenin öldürülmesinin anlamı

Raskolnikov'un neden bir suç işlemiş olduğunu analiz etmek için, sıradan bir suçlu olmadığı söylenmelidir. Kendi felsefesinin etkisi altındaki çıkar sahiplerinin öldürülmesi. Yani, açlık ve yoksulluk Raskolnikov'un suçunun başlıca nedenleri değildir. Cinayetten sonra kendisi bu sonuca kendi sözleriyle doğruluyor ve yalnızca açlık duygusu nedeniyle katledildiğinde mutluluk duyacağını söyledi. Bununla birlikte, ana karakter mevcut adaletsizliğin ve eşitsizliğin nedenlerini yansıtıyor. İki kategori insanı arasında yeterince keskin bir fark olduğu sonucuna varıyor. Ve bazıları itaatkar ve sessizce onlara hayatının sunduğu her şeye itaat ederken, diğerleri az "olağanüstü" insanlık tarihinin gerçek motorudur. Aynı zamanda, ikincisi, aynı zamanda, insanlığa başka bir yol göstermek için yasaya aykırı olmadan, ahlaki ilkeleri, genel kabul gören normları cesur ve özgürce kırabilir. Çağdaşlar bu insanlardan nefret eder, ancak torunlar kahramanlar için yanılıyor. Raskolnikov bütün düşünceyi çok dikkatle ele aldı ve cinayetten bir yıl önce bir gazete makalesinde fikrini belirtti.

Toplum için bir meydan okuma olarak suç

Raskolnikov'un neden bir suç işlemiş olduğu hakkında konuşmak gerekirse, kendi görüşüne göre toplumdaki çoğunluğu kendisine "karşılayan" sıradan insanlara karşı koyma arzusu sürekli olarak belirtilmelidir. Rodion, eylemleri ile insanlığın bastırıldığı koşullara meydan okuyor ve toplumsal eşitsizliklerin açıkça hissediliyor . Bununla birlikte, kahraman vahşetten sonra felsefesinin yalnızca gayri insancıllığın güçlenmesine katkıda bulunduğunu fark eder. Onun protestosu çelişkidir - eşitsizliğe ve boyun eğmeye karşı konuşmak, Raskolnikov fikrinde yine bazı insanların iradelerini başkalarına dikte etme hakkını ileri sürmektedir. Ve burada yine çoğunluğun "pasif bir nesne" haline geldiği ortaya çıkıyor. Kahramanın davranışının altındaki trajik hatayı oluşturan bu çelişkidir. Olayların gelişimi sırasında, karakter, kendi deneyimlerinden dolayı, gayri ahlaka aykırı davranan isyanın çok insancıl bir karaktere sahip olduğunu ve bireyin manevi ölümüne yol açtığına ikna olmuştur.

Vahşetten sonra kahramanın hayatla ilişkisi

Raskolnikov bir suç işlemiş. Ancak cinayet beklediğinden farklı bir sonuca götürür. Raskolnikov'un neden suç işlediklerini tartışırken, öncelikle onun fikrini gerçekleştirme arzusuyla yönlendirildiğini hatırlamalıyız. Ancak Rodion için "olağandışı" insanların ahlakı anlaşılmazdı. Ve ilgisini taşıyan kişinin öldürülmesinden sonra ana karakter, gerçek ahlakı ve güzelliği, yukarıda duranlarda değil, dayanılmaz koşullarda ahlakı koruyabilen Sonechka Marmeladova gibi insanlarda görmeye başlar. Aşağılanma ve açlık hisseden bu insanlar, kendilerine hala hayat ve sevgiye olan inançlarını terk ediyorlar.

Suç nedenleri Raskolnikov

İlk olarak, Rodion başardığı cinayet hakkında sakin. O, tek gerçek şekilde hareket ettiğine inanıyordu. Kahraman, onun münhasırlığı ve özgünlüğü konusunda emindir. Tefecilerin öldürülmesinde "böyle" bir şey olmadığını düşünüyor. Sonuçta, kendi görüşüne göre, yalnızca bir "her şeyin, en yararsızın" hayvanı yok etmeyi başardı. Ama giderek, hareketlerini analiz ederek çeşitli açıklamalar yapıyor. Örneğin Napolyon olmak istediğini, küstahça davrandığını, delirdiğini, annesine yardım etmeye çalışıldığını, kendi kişiliğini kurmayı ve her şeye ve herkese karşı isyan ettiklerini söyledi. Sonuç olarak, kahraman pişmanlık duyuyor. Ahlak yasasını ihlal ettiğini anlıyor. Raskolnikov insanın doğasında kötülüğün sebebini görür. Aynı zamanda, "güçlü barış" ın insanlık dışı eylemleri gerçekleştirmesine izin veren kanun, ebedi de düşünüyor.

Sonuç

Dostoyevski'nin kendisi şiddete karşı konuştu. Yazar, eseriyle Rus halkı için mutluluğa ulaşmanın tek yoluna meyilli olan devrimcilerle ahlak ilkelerinin ihlalini savunuyor. Ana karakter onun eylemlerinden sadece kendisi sorumlu olduğunu ve diğerlerinin mahkemesi kendisine kayıtsız olduğunu görünüyor. Yazı, anlatı boyunca, en önemli gerçekleri anlamak için karakteri getiriyor. Onlar gururun kötülük olduğunu, yaşam yasalarının bir kişi fikrine tabi tutulmamasına karşın, insanlar yargılanmamalı ve dahası onlardan hayat almamalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.