Kendini yetiştirmePsikoloji

Psikolojik baskıya dayanmak için nasıl? Psikolojik basınca direnmek nasıl

Psikolojik basıncı - görüşlerini, kararlarını, görüşler ya da kişisel ayarlarını değiştirmek için diğer insanlara bir kişi tarafından uygulanan etkisidir. Bu gerçekleştirilir insanlık, yollardan açısından en dürüst ve doğru değil. Ama ne yazık ki, her çarpışmak edebilirsiniz.

zorlama

Psikolojik baskı çeşitli biçimler alabilir. Zorlamak olanlar biridir. Bu - başkasını etkilemek için en bariz ve görülmemiş girişimi. Bu yöntem doğal olarak psikolojik şiddet yasa dışı kullanımıdır.

onun başvurunun kısmında insan bilincinin üzerinde bilgi darbelere benziyor. Hangi fiziksel şiddet tehditleri eşlik edebilir. Fakat bu aşırı durumlardır.

Çoğu zaman Suiistimal ahlaki öteki "kozlarını." Çalışır Bu onun güç, para, statü etkili uzlaşı veri olabilir. Bazı avlarını öldürmek için deneyin. toz insanlık onurunu bulanıklık ve onun kendine güven çamurunda ayaklar altına bu sözler söyleyin. Bu doğa hem içerikler olabilir.

Diğerleri saplantı taktiklerini izleyin. Farklı şekillerde kasıtlı ahlaki işkence adam.

Nasıl yanıt verecek?

Bu tür baskı direnmek çok zor. Ama (arzu nedeniyle birlikte) mümkündür. En önemlisi - doğru iznevolschik sürdürmeye çalışıyoruz kendileri için hedefler gösterir. Ne istediğini anlamamız gerekir. Ve sonra tam tersini hareket ederler. Sadece ona muhalefet kasıtlı olduğunu biliyoruz izin vermeyin. O bir karakter özelliği olarak "mağdur" yapmaya çalışıyorum birinin güvence kabul etmelidir. Sonunda, ahlaki failin tek başına kişiyi terk başarısız oldu. Yana onun asıl hedef elde olmadığını fark eder.

Bu sadece var onunla takıntılı varsa, sabır ve metanet olması gerekir. iznevolschik yalnız bırakmayacak çünkü. Bundan önce çeşitli yöntemler pereprobuet. durum çok fazla rahatsızlık verir ise, ondan almak daha iyidir. Kelimenin tam anlamıyla - Tüm kişileri koparmaya. Ama çünkü iyi iznevolschik fanatiği eğer başlayabilir zulüm ait, polise gidebilir.

aşağılama

Bununla beraber, aynı zamanda sık sık basıncı taşıdı. Psikolojik aşağılama Aslında bu ahlaki etmek "ezmek" kişi yönelik. Elbette onun aşağılık, yetersizlik ve önemsizliğini gösterebilir her kelimedir. Ama bu şekilde bir kişiyi etkileyecek başarıyor? Sonuçta, o, tam tersine, duyduğumuz kızgın "süngü" için herhangi bir isteği ya da sipariş, kabul etmek zorunda kalacak! Evet, mantıklı. Ama aslında, başka yoktur.

hakaretler belli kişi secde durumuna sokulur. Nefes hızlandırır, vurma tapınaklar başlar ve kalbin sesi boğaz bölgede bir yerde verir - O bile fiziksel olarak hissetti. Kişi şaşkınlık, öfke ve diğer, neden adrenalin ve duyguları ile karışık kızgınlık emer.

Bu anlaşılabilir. insan üzerinde ciddi çaba aşağılanma sonra esenlik. yüksek manevi değeri - özsaygı çünkü. Hatta Maslow piramit dördüncü seviyede olduğunu.

Yani, bir kişinin kızgınlık, aynı saldırgan durumuna ile kuşatılır anda, olayı provoke ona baskı yapmak için uygun bir fırsat sahiptir "En azından bunu yapabilirim?".

Bu tabir anlamıyla onun trans ortaya çıkarıyor. Tabii ki, normal devlet içinde olmak, kişinin anında görevden olacaktır. Bu sadece bu durumda, psikolojik savunma mekanizması devreye girer ediyor. Bilinç altında, kişi değerlerini göstermek ve onun hesabında yanlış olduğunu suçluyu ikna etmek arzusu uyanır. Onun işim yakalar. Ama suçlu olması gerekiyordu.

muhalefet

psikolojik baskı oldukça başarılı bir aşağılanma vasıtasıyla yürütülen olduğundan, bu etkiyi mücadele için etkin bir şekilde anlatmak gerekir.

Yani, bu yöntem sadece kendini inanmıyorum bu insanlarla çalıştığını hatırlamak gerekiyor. Kendine yeten bir kişi sadece saldırgan, temelsiz hakaret hareket etme başarısızlık girişimleri gülerler. Onlar sadece zadenut yoktur.

Yani kendi kendine yeten bir insan olmak gerekir. Herhangi kaba bir kelime o savunma etkinleştirmek üzere ve provokasyonlara teslim olmayan zaman olduğunu hatırlatan sinyalin bir tür haline gelmiştir.

Kalbimde, tabii ki, fırtına öfke olabilir. Ama görünüşe saldırgan etkisiz hale getirmek mümkün olmalıdır. şey çok aşağılık bir yöntem yapmak için bir kişiyi zorlamak için yaptığı başarısız girişimlerde ona nameknot bu tür - rahat ilgisiz, rastgele esneme, ücretsiz duruş, kolay gülen bak. O sürünmek tamamlandığında, sen çıkmaza koydular basit bir kayıtsız ifadesini bırakın, "her şeye söyledi?". Veya alternatif olarak, "Sana (a) duydum." Ve tek kelimeyle tamamen sınırlamak mümkündür: "İyi" Tamamen suçlu gerekli değildir görmezden. Sonuçta, o kişinin sağır olmadığını bilir ve bu nedenle, onu duymak. o sessiz Ve eğer - ki büyük olasılıkla, sadece ne diyeceğini bilmiyor. Böylece en azından bir reaksiyon olmalıdır.

Öneri ve ikna

Bu, psikolojik baskı ile daha hassas bir yöntemdir. Bunların hepsi değil sahiptir. Sonuçta, tutum ve inançların eleştirel olmayan algı provoke başkalarının bilinç üzerinde nüfuz sahibi olması gerekir.

Böyle manipülatörler ustaca kendi kelime dışında. Bunlar dikkatli, empatik, ve o onun yeniden tasarlanmış tesislerinde etkisi altında olduğunu, şu ya da bu kişiye söylenecek çok iyi biliyorum. Bu insanlar bilinçsiz "kurban" ile oynamak için biliyorum. Onlar tonu, görünüşteki dostu ve açıklık, empati ve diğer birçok yarı bilinçli yollarını içerir.

Çarpıcı bir örnek dikkat çekici bir hileli online şemaları düşünülebilir - (bundan sözde kendisine gerekli) onlara belli üzerindeki aynı hesabı şarj sonra kullanıcı tarafından kullanılabilir hale, rengarenk bazı "yenilikçi" kazanç yöntemi ile açıklanmıştır tek sayfalık siteler "bütünüyle simgesel" miktarı. Aynı esasa göre kurulmuş, video kaynaklarını Topping. Bir adam ilk zihinsel o paçavra gelen zenginlikleri nasıl gittiğini onun hikayesini anlatır ve sonra kullanıcıya geçer - o daha iyi bir yaşam layık olduğunu söyleyerek başlar ve kendisi, aile, çocuklar, ebeveynler düşünmelisin. Bazı beşbin sistemin devreye girmesinin ardından ilk 10 dakika içinde hemen hemen geri ödenecek - O kaybedecek bir şeyi vardır.

Şaşırtıcı bir şekilde, böyle bir psikolojik baskı çalışır. sözcük hızlı kesilmiş "hoparlör", ruh delici, kılan tek motive inanıyoruz. Ama, elbette, bu faydalanmaktadır ancak yalnızca.

Ve bu sadece bir örnektir. yaşamda da, çok yaygındır. İnternet sadece bir sayfayı kapatmak için kendinizi zorlayabilir eğer, aslında direnmeye vardır.

hile

Çoğu zaman, kişi üzerinde psikolojik baskı bu yöntemle olduğunu. Manipülasyon, şiddet aldatıcı veya gizli taktikleri kullanımını içerir. Ve aşağılama veya bir kişinin zorlama durumunda ise fark bu durumda onun saldırı, - hayır.

Manipülatör, diğer insanların pahasına kendi çıkarlarını teşvik onun gerçek yüzünü, saldırgan davranış ve kötü niyetlerini gizlemek yapabiliyor. O mükemmel psikolojik açıkları "mağdur" da bilinir. Ve yine o zalim ve kayıtsız. manipülatör yaptıklarının o kadar algıladığı birine zarar verebilir endişe değil "piyon."

insan manipülasyonu ile ilgili psikolojik basınç şekillerde bir çeşittir. Psikolog Harriet Kırıcı, örneğin, beş ana ilgi kaydetti:

  • Pozitif takviye - hayali şefkat, çekicilik, övgü, özür, onay, dikkat, dalkavukluk ve dalkavukluk.
  • Negatif - Bir, hoş olmayan zor ve sorunlu durumdan kurtulmanın vaadi.
  • Kısmi takviye - İnsan azim tanıtımına, zamanla yetmezliğine yol açar. Çarpıcı bir örneği - kumarhane. Oyuncunun birkaç kez kazanmak için göze, ama sonunda o kuruş için her şeyi indi ısı saplanıp.
  • Ceza - sindirme, duygusal şantaj, taciz, suçluluk duygusu kılmak için bir girişim.
  • Yaralanmalar - atılabilir patlamaları, nöbetleri, hakaret ve niyetini manipülatör ciddiyetine kurbanın korku ve inanç yönelik davranışı korkutucu diğer örnekleri.

diğer pek çok yolu vardır. Ama, gerçekten, onlar ne olursa olsun, manipülatör de objektif daima biridir - kişisel fayda sağlamak amacıyla ve bu hedefe ulaşmak için.

Nasıl manipülasyon önlemek için?

Bu konuda, çok kısa bir cevap vermektir. manipülasyon yoluyla uygulanan psikolojik baskılara direnmeye hakkında bilgi için, tavsiye ve ipuçları bir sürü var. durumu kontrol altında tutmak için - Ve bunların bazıları hiçbir insan dinledi, hep aynı şeyi yapacağız olacaktır.

Özgüveni, kendini kontrol, sağlıklı bir güvensizlik ve dikkati gerektirir. Manipülasyon başlangıcını fark etmek önemlidir. Çok kolay - kişinin zayıflıkları üzerinde baskı gibi hissediyor.

Daha neler olduğunu analiz etmek için bir alışkanlık engellemez. Ve bu sadece potansiyel manipülatörlerin davranışlarını inceleyerek ilgili değil. bunun dışında Kişi, onların amaçları, hayalleri ve planları bakmak gerekir. onlar ona ait olsun ya da olmasın? Veya ayarları ona dayatılan edilecek kullandı ve şimdi onlar olmalı? Bu, tüm düşünmek gerekir.

Nasıl psikolojik baskılara direnmeye? Kritik olması gereklidir. Ve görsel olarak erişilemez. Manipülatörler hep hızlı sonuçlar güvenmektedir. Bunu onlara sen veremez. Her teklif veya istek cevaplanması için, "Ben düşünüyorum." Ve gerçekten zarar düşünüyorum etmek. sakin bir ortamda, her türlü baskı olmaksızın "hissetmek" içeriden bir istek vermek ve gerçekten kişinin yardıma ihtiyacı yada sadece faydalar elde etmeye çalışır anlamak için.

Ve bir karar reddetme, eğer karakteri gösteren katı bir forma yapmak gereklidir. belirsiz "Ah, hayır, belki ..." manipülatör başlıyor "dolamyvali" kişiyi İşitme. Bunun olmasına izin olamaz.

Bu arada, "kuklacı" duygularını göstermek için utanma. Onun için ortaya çıktı ve o geride düşecek. "Senin kalıcılık, nankörlük hissediyorum çünkü hiçbir şey borçlu değildir olacak ve" Basit bir ifade gibi yapabilirsiniz.

yasaya istinaden

Hatta Ceza Kanununda kişi üzerinde psikolojik baskı hakkında bilgi yoktur olduğuna dikkat etmek önemlidir. Ceza Kanununun açıp It "fiziksel veya zihinsel zorlama" denir maddeye 40. sayısında gitmek için gereksiz olmayacaktır. Ve öyle - başında söylenenlerin gerçeği doğrudan başvuru. Sadece burada daha ciddi.

Biz saldırgan baskısı altında insanlar tarafından işlenen suçlar söz ediyoruz. Maddenin birinci paragrafı hasar yasayla korunan çıkarlarına, bir suç olarak kabul edilmez neden olduğunu söylüyor. Ama kişiye şu an onun hareketlerini kontrol etmek için could sadece. en silah zoruyla zorla veya akrabalarından birinin görme tutuyordu diyelim.

Ama insana psikolojik bir baskı olsaydı? Bu durumda Madde 40 numaralı sayılı 39. zihinsel baskı altında suçların işlenmesi için cezai sorumluluk sorunu en, öncekine anılır, onun hükümlerinin görünümünde verdi.

Makale numarası 39 "aşırı gereklilik" olarak adlandırılır. O bir kişi ya da doğrudan diğer insanları tehdit tehlikeyi ortadan kaldırmak uğruna işlendiği takdirde suç olmadığını söylüyor.

Ancak, bu Ceza Kanununda söylenir hepsi değil. Psikolojik baskı bile 130 maddede belirtilen. Başka bir kişinin şeref ve aşırı bir biçimde ifade onurunun aşağılanma, 40 000 ruble, ya da üç ay boyunca ücretlere cezası kadar cezası olduğunu Orada kaydetti. Ağır vakalarda toplum hizmeti veya ıslah 6 ay 120 saat atanan. en büyük ceza - 1 yıla kadar özgürlük kısıtlanması. psikolojik baskı Çok ciddi sonuçları.

Ceza Kanunu'nun da (videoda bir konuşmada, medya aracılığıyla, vb. D.) hakaret kamu ifade öngörmektedir, iki kez daha ceza cezalandırılır. en büyük ceza - özgürlük kısıtlama 2 yıl.

Çocukların durumunda

çocuğun Psikolojik baskı - bu ciddi bir konudur. çocuklar (en Neyse) zayıf değil güçlü bilinç ne kadar herkes bilir. Çok kolay üzerlerinde çalışın. ( "- Sizinle konuşmak olmaz oyuncakları uberosh etmeyin" - suçluluk yoluyla etkisini) Ve hatta bu adlandırılmış edilemez sağlıklı basınç bahsetmiyoruz. Bu şey, çocuk saldırısı (psikolojik) için en hakiki zorlama anlamına gelir.

Bu durumda Ceza Kanununun basıncı olarak tanımladığı "Non yetiştirme sorumluluklarını." Bu makale №156. Üstelik hükümler, eğitsel, sosyal, eğitsel ve tıbbi kurumların personel velilere değil aynı zamanda geçerlidir. Kötü Muamele - bu ne psikolojik baskı eşittir. Madde ceza belirler. Bu 100.000 ruble, zorunlu işten (440 saat), üç yıl boyunca belli bir pozisyon ya da hapis işgal hakkının ortadan kaldırılması güzel bir olabilir.

Ama, tabii ki, dava durumlarda nadiren ulaşır. diğer tezahürleri görülür şekilde Ceza Kanununun Psikolojik baskı makale hayatında, belirli bir şekilde karakterize etmektedir.

basitçe kabaca çocuğun uzayda müdahale Birçok ebeveyn, vahşice onun (örneğin, bebek dans etmek istediğinde, boks bölümüne gidin) o sevmez neyi yapmak zorunda her hareketini kontrol. Bazı inanıyoruz - onun eksiklikleri işaret eğer, onları düzeltti. Ama bu böyle değildir. got güçlü ruhunun ve zihni olan tüm yetişkinler, bu devreye girer değil. Bir çocuk ve kendisi, kendi yeteneklerini ve kapasitelerini şüphe etmeye başladı ve sürekli suçlu hissediyor ne için belli değil kapatır yaptı. baskıcı etkisini yaymaya Ebeveynler böylece kendi duygu ve korkularını yansıtır. Ama sonunda onlar çocuklarının ziyade müttefiklerinin düşmanı haline gelir. Bu nedenle, eğitimin sorunları çok ciddiye ele alınmalıdır. doğum ve toplumun yeni bir üye kişisel oluşumu - bu büyük bir sorumluluk ve ciddi bir iştir.

emek Sorunlar

Sonunda iş yerinde psikolojik baskı hakkında biraz konuşmak istiyorum. Sonuçta, istihdam bunun çoğu bir kişi bu fenomen ile karşı karşıya.

bu sadece bir yapı var - Sen kişiyi istihdam organizasyon, ilk ve en önemli anlamamız gerekir. burada, her bir ağırlığı vardır ve belirli görevleri yerine getirir. Ve meslektaşları arasındaki ilişki, iş uygun olmalıdır. Birisi aniden prisluzhil bir kişi üzerinde baskı kurmaya çalışırsanız (ikame çıktıda sol kirli işler, yaptığımız), onuruyla istifa - birkaç soğuk, ancak mümkün kibar kadar. Sen kendi halkının yukarıdaki başkalarının çıkarlarını koyamazsınız. Özellikle bu tür şartlara yaklaşmak cesaret.

Tek istisna muadili gerçekten yardıma ihtiyacı olan durumlardır. Bu arada, dedikodu, dedikoduların, söylentilerin veya girişimleri korkan için "görevden" gerekli değildir. ilk etapta profesyonel - İnsan, olduğunu unutmamak gerekir. Onun beceri ve kötülük dilleriyle performansı kötüleşebilir. o tema ilginizi Ve eğer patronu, her zaman açıklayabilir.

Çok daha kötüsü, eğer "saldırı" doğrudan patrondan gelirse. Ve sadece bir kişiye psikolojik baskı yapmaktan mutluluk duyan liderler var. Elbette burada Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun maddesi bilgi desteği olarak hizmet etmeyecek, ancak İş Kanununun hükümleri tamamlanmıştır.

Çoğu zaman, sıradan işçiler şefin kendileri için işten çıkarma başvurusunda bulunmaya yönelik sürekli "talep" lerle yüzleşirler. Bu, LC RF'nin 77. maddesine aykırıdır, çünkü bu tür eylemler, çalışanın iradesinin ifade özgürlüğünü dışlar. Ve bir kişi, bir emek anlaşmazlığı açmak için savcılığa başvurma veya doğrudan mahkemeye başvurma hakkına sahiptir. Ancak kanunları ihlal etmeden elde edilen kanıtlara ihtiyaç duyacaksınız. Her neyse, şikayet ne olursa olsun bu kişilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Özetlemek gerekirse, psikolojik baskı konusunun gerçekten çok ayrıntılı ve ilginç olduğunu söylemek isterim. Çok daha fazla nüans ve önemli anları içerir. Fakat onlarla birlikte, isterseniz, tek tek tanışabilirsiniz. Bu nitelikteki bilgi asla asla gereksizdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.