Sanayi

Poliester reçineler: üretim ve bunlarla çalışmak

Son yıllarda, polyester reçineler popülerlik çok kazanmıştır. Her şeyden önce, onlar GRP, güçlü ve hafif üretiminde önemli bir bileşen olarak talep inşaat malzemeleri.

reçinelerin üretimi: Bir ilk adım

Nasıl polyester reçine üretimine başlamak için? Bu işlem, petrol damıtma ile başlar - bu farklı maddeler ayrılmış sırasında: benzen, etilen ve propilen. Bunlar arasında, anhidridler, polibazik asitler, glikoller üretmek için gereklidir. hep birlikte bu bileşenleri pişirme sonra belli bir aşamada stiren ile seyreltilmelidir adlandırılan baz reçinesi oluşturur. ikinci malzeme, örneğin, son ürünün% 50'si olabilir. Bu aşamada da hazır reçine satmak için izin verilir, ancak sahne üretim hala üzerinde olduğu gibi değil: Farklı katkı maddelerinin doygunluk hakkında unutmayın. Böyle bileşenler sayesinde reçine eşsiz özelliklerini kazanarak tamamladı olduğunu.

karışımın bileşimi üreticisi değişebilir - çok özel olarak polyester reçine uygulanabilir olduğu durumlarda bağlıdır. Uzmanlar, bu işin en uygun kombinasyon tamamen farklı özelliklere sahip maddelerin neden olur al.

reçinenin üretimi: İkinci basamak

Polimerizasyon işlemi sonuna geldiğinde, genellikle beklenmektedir - Bitmiş karışım katı önemlidir. durdu ve malzeme satışı idiyse - o sadece kısmen polimerize edilir. Onunla bir şey yapmak, polimerizasyon devam madde sertleşmeye gereklidir. Bu nedenlerden dolayı, reçine saklama süresi çok sınırlıdır: nihai özellikler kötüsü, malzeme bulunamadı. Polimerizasyon ayrıca yavaşlamış olabilir - bu amaç, buzdolabı, sertleşme orada oluşmaz için.

üretimi için aşama tamamlandığında, ve nihai ürün, bir katalizör ve etkinleştirici: reçine iki önemli bileşenleri ilave etmek de gereklidir. Bunların her birinin işlevini yerine Karışım polimerizasyon işlemine katkıda bulunan, ısı üretimi başlar. Her şey olmazsa böyle - Bu harici bir ısı kaynağı yeterlidir.

Polimerizasyon işleminin ilerlemesi kontrol edilir - bileşenlerinin oranı kontrol edilir. Ikincisi genellikle sadece üretim altında reçine içine sokulur katalizör ve patlayıcı bir karışım açabilir aktivatörü arasındaki temas nedeniyle bu yana, katalizör genel olarak ayrı ayrı temin edilir, kullanımdan önce ilave edilir. Polimerizasyon işlemi tamamen bittikten sonra sadece, malzeme sertleştirilir, poliester reçinesinin üretimi tamamlandığı sonucuna varılabilir.

başlangıç reçine

özgün haliyle malzemesi nedir? rengini Bu bal gibi, viskoz sıvı açık sarı bir koyu kahverengi arasında değişir. sertleştirici belirli sayıda uygulandığında, polyester reçine daha sonra jelatinimsi durum haline gelir, birinci hafif olan kalınlaşır. Kısa bir süre sonra, tutarlılık kauçuk benzer, daha sonra - madde sertleşir (, infüze çözünmeyen olur).

Bu normal sıcaklıkta bir kaç saat içinde olduğu gibi Böyle bir işlem, genel olarak, sertleşme denir. Katı halde reçine, çeşitli renklerde boya kolay bir sert, dayanıklı malzemeyi andırır zaman. polyester reçine - Tipik olarak, cam elyaf (CTP) ile kombinasyon halinde kullanıldığında, bu, çeşitli ürünlerin üretimi için yapı elemanı işlevini yerine getirir. Talimatlar bu karışımlar ile çalışırken çok önemlidir. Her noktaya dikkat etmek gereklidir.

ana avantajları

Katı haldeki polyester reçine mükemmel yapı malzemeleridir. Bu sertlik, yüksek mukavemet, dielektrik özellikleri mükemmel, aşınma direnci, kimyasal direnç ile karakterize edilir. Polyester reçine ürününün işlemi sırasında unutmayın bakış çevresel açıdan güvenlidir. kimin performans parametrelerinin anımsatır fiberglas ile birlikte kullanılan karışımların bazı mekanik özellikleri, yapısal çeliğin (hatta bazı durumlarda daha fazla olması). Madde hatta gerekli basınç uygulanmadan normal oda sıcaklığında kuruduğu için İmalat teknolojisi, güvenli, ucuz, basit. Küçük bir büzülme olmadıkça yan ürünleri uçucu veya diğer salımı, yer almaz. Yani, bir ürün yapmak için, şirketin hızla büyük kapasiteli ve düşük tonajlı üretim olarak öğrenmek için izin pahalı hantal kurulum sıcağında gerekli değildir gerekmez. düşük maliyetli polyester reçineleri unutmayın - bu rakam epoksi eşdeğerine göre iki kez daha düşüktür.

üretiminde artış

Biz şu anda doymamış polyester reçine üretimi her geçen yıl ivme kazanıyor olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz - bu ülkemizin değil, aynı zamanda ortak dış eğilimler ibaret değildir. Eğer uzmanların görüşünü düşünüyorsanız, bu durum yakın gelecekte de devam edecektir.

dezavantajları reçineler

Tabii ki, poliester reçineleri de başka malzemeler gibi, bazı dezavantajları sahiptir. Örneğin, stiren üretimi sırasında, bir çözücü olarak kullanılmaktadır. O, yanıcı çok toksiktir. Şu anda, zaten stiren onların kompozisyonda yok böyle markalar yarattık. Bariz bir başka kusur tutuşma. Modifiye edilmemiş doymamış polyester reçineler sadece, katı ahşap gibi yanar. vinil kloroasetat, klorostiren ve klor ihtiva eden başka bileşikler: -: bu sorun çözülür tatbik tetrakloroftalik, hlorendikovuyu asit, bazı çok boyutlu (flor ve klor, antimon trioksit bir içeriği ile, düşük molekül ağırlıklı organik bileşik) Toz, dolgularla tanıtılan madde bazen kimyasal modifikasyon kullanılabilir.

reçine kompozisyonu

Biz, doymamış polyester reçinelerin durumu göz önüne alındığında, farklı tipte kimyasal elementlerin çok-bileşenli karışım, söz edilebilir - her biri belirli görevleri yerine getirir. Ana bileşenleri polyester reçine imal edilmiştir, bunlar farklı işlevleri vardır. Örneğin, polyester - ana bileşenidir. Bir polikondensasyon reaksiyonunun bir ürünü olup , polihidrik alkollerin anhidritler veya polikarboksilik asitler ile reaksiyona girmektedirler.

Biz polioller konuşursak, dietilen glikol, etilen glikol, gliserol, propilen glikol talep vardır. kullanılan adipik anhidrid, fumarik asit, ftalik ve maleik anhidrit gibi. işlem için hazır bir duruma polyester düşük bir molekül ağırlığına (yaklaşık 2.000) varsa polyester reçine Döküm pek mümkün olurdu. ürünlerin oluşturulmasına yönelik bir işlemde, bir üç boyutlu ağ yapısına sahip olan bir polimer içine döner, yüksek moleküler ağırlıklı (sertleşme başlatma sonra ilave edilir). Bu tür bir yapı, kimyasal direnç, yüksek mukavemetli bir malzeme sağlar vardır.

solvent monomeri

Başka bir zorunlu bileşeni - monomer-çözücü. Böylece, çözücü, bir çift işlev görür. İlk durumda, işlem için gerekli olan bir düzeye reçinenin viskozitesinin azaltılması için gereklidir (nedeniyle çok kalın polyester kendisi kendi başına).

Öte yandan, monomer uygun polimerizasyon hızının gider ve kür malzemenin yüksek derinlikte temin edilmektedir polyester ile kopolimerizasyon işlemi, aktif yer (ayrı poliesterler ele alındığında, katılaştırılmasını yeterince yavaş meydana gelir). Hidroperoksit - Bir sıvıdan katı halde transfer etmek isteyen bir bileşen - tüm kalite bir poliester reçine alır çünkü. Doymamış polyester reçineler kullanıldığında katalizörün uygulanması da gereklidir.

hızlandırıcı

Bu madde, imalat sırasında ve işleme (başlatıcı ilave edilmeden önce) ortaya çıkar iki polyesterler halinde formüle edilebilir. en uygun tedavi hızlandırıcılar için polimerler, kobalt tuzu (kobalt oktoat, kobalt naftenat) bahsedilebilir. Polimerizasyon sadece hızlandırmak olmamalıdır, aynı zamanda bazı durumlarda yavaşladı rağmen, aktif hale getirmek için. sırrı hızlandırıcıları ve başlatma maddeleri kullanmayan ise, bitmiş malzemede, bağımsız bir şekilde oluşturacak olan serbest radikallerin, düz depolama sırasında - polimerizasyon erken ortaya çıkar nedeniyle meydana getirmektedir. Bu tür bir oluşumun engellenmesi için, inhibitör olmadan (inhibitör) sertleşmesini yapamaz.

inhibitörünün çalışma prensibi

Bu bileşenin etki mekanizması: bu radikal bir yapıya sahip olmayan radikaller ya da aktif olmayan bileşiklerin oluşumuyla sonuçlanan, periyodik olarak ortaya çıkan serbest radikallerin ile etkileşime girer. kinonlar, Trikrezol, benzofenon, organik asitler şunlardır: inhibitörleri genellikle maddeleri yapmaktadır işlev görürler. imalat sırasında küçük miktarlarda tatbik poliesterler inhibitörlerinin bileşim.

diğer katkı maddeleri

bir bağlayıcı madde ile bir poliester reçinesi ile çalışmak edebilmesi nedeniyle, temel - bileşenler yukarıda tarif edilen. Bununla birlikte, uygulamada, maddeler ilave maddenin yeterince büyük miktarda oluşturulması sürecinde da, çeşitli işlevleri gerçekleştirmek başlangıç malzemesinin özelliklerini değiştirmek, poliesterler, sokulur. bu bileşenler tanecikli dolgu maddeleri maddeler arasında - büzülmesini düşürmek için özellikle uygulanabilir, daha ucuz bir malzeme yangın direncini arttırmak için. Ayrıca, daha yüksek mekanik özellikler nedeniyle bunların kullanımı fiberglas (takviye edici maddeler), not edilmelidir. benzeri stabilizatörler, yumuşatıcılar, boyar maddeler, ve: diğer katkı maddeleri bulunmaktadır.

Cam lifi matlar

kalınlık arasında cam elyaf yapısı farklı olabilir, çünkü. Cam Mat - küçük parçalar halinde kesilmiş cam elyaf, bunların uzunluğu 12-50 mm arasında değişir. elemanlar genellikle toz ya da emülsiyon hareket eden başka geçici bir bağlayıcı vasıtasıyla bir araya birleştirilir. Reçine epoksi düzenlenmiş liflerden oluşan cam elyaf yüzeyleri, üretimi için kullanılan poliester rastgele olarak, görünüş olarak fiberglas sıradan kumaş benzer. fiberglas farklı bir marka kullanmalıdır mümkün olan en büyük güçlendirilmesini ulaşmak.

Genel olarak, cam elyaf paspaslar az güce sahip, ancak işlemek için çok daha kolay. Cam elyafı ile karşılaştırıldığında, daha iyi bir malzeme matris şeklini takip eder. lifler, rasgele bir yönlendirmeye sahip olacak kadar kısa olması nedeniyle, mat hemen hemen yüksek dayanımı başarmıştır. Bununla birlikte, gevşek ve kalın, yumuşak olduğu reçine sızmaya çok kolay olabilir, bir sünger gibi bir parçasıdır. Malzeme çok yumuşak, moldable bir sorun olmadan teslim. bu paspas yapmak, örneğin laminat, dikkate değer mekanik özelliklere, özelliği, (hatta uzun bir süre içinde) hava koşullarına karşı yüksek bir dirence sahiptir.

Burada cam elyaf levhaları kullanılarak

Mat karmaşık şekilli ürünler üretmeye muktedir, temas kalıplama alanında uygulama bulmaktadır. Bu malzemeden yapılan ürünler çeşitli alanlarda kullanılır:

  • gemi inşa endüstrisinde (böylece kano, tekneler, yat ryborezki, farklı iç yapıları ve yapı.);
  • Cam keçe ve otomotiv endüstrisinde kullanılan polyester reçine (çeşitli makine parçaları, silindirler, kamyonet, dağıtıcılar, tanklar, gösterge tabloları, kaplamalar, vs.);
  • inşaat sanayiinde (ahşap ürünlerinin, bazı maddelerin otobüsün yapımı, böylece saptırma plakalarını ve durur. d.).

Farklı yoğunluklu cam mat, aynı zamanda kalınlığı olabilir. gram olarak ifade edilir, bir metre kare, ağırlıkça malzemeyi ayırın. Bulunan yeterince ince malzeme, esas olarak hava (steklovual) de hemen hemen (istenen gücü elde etmek için ürünün satın istenilen kalınlıkta kullanılan) bir battaniye gibi, kalın içerir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.