FormasyonÖykü

Petsamo-Kirkenes operasyon tarihi, sonuç, fotoğraflar

1944 yılında Petsamo-Kirkenes operasyon Dünya Savaşı sırasında Sovyet Yüksek Komutanlığı'na stratejik öneme sahipti. mücadele amacı Alman işgali Arktik dan kurtuluş oldu.

Petsamo-Kirkenes operasyonu: fotoğrafı, genel bakış

mücadele Sovyet birliklerinin ülkeden işgalcilerin sınırdışı tamamlamak için sadece izin verdi. Savaşlar kuzey Avrupa'da güç dengesi üzerinde önemli bir etkisi vardı. Sovyet birliklerinin Petsamo ve Luostari, Alman ordusunun 19 Dağ Kolordu girin ve ardından Kirkenes adım attı.

kuvvetlerin hizalama

Topraklarında Genel Ferdinand Jodl başkanlık etti Albay Genel Lothar Rendulic ve 19 dağ Jaeger durumda, liderliğindeki 20 maden ordu vardı. Alman kuvvetleri bölünmeler 3 ve 4 ekipleri, 53 bin. Cel., 750 'den fazla silah ve havan sunuldu. Nazi asker bir parçası olarak mevcut ve hava (160 birim) idi. 19 beden zor arazi alanlarında derinden katmanlı savunma oldu. göller ve fiyortlarını yakın kayalık tepelerde konuşlanan kuvvetler. Sovyet birliklerinin Karelian ön kuvvetlerini tanıtıldı. Genel Komut bileşikleri Meretskov gerçekleştirilir. Sovyet kuvvetlerinin Korgeneral Shcherbakov önderliğinde mevcut 14 ordu, bir parçası olarak. Bu dahildir:

 1. Tüfek bölümleri (8).
 2. Motorlu topçu raflar (2).
 3. Tugay 2 mühendisliği, Tank 1, 5 tüfek.
 4. Harç ve topçu raflar (21).
 5. roketatar bir ekip.

Rus ordusunun sayısı 97.000. İnsanlar oldu. asker emrinde 2112 havan ve silah, 107 tank ve kendinden tahrikli silah oldu. Havadan, ordu 689 uçağı sürdürdü. Petsamo-Kirkenes saldırgan operasyonu Amiral Golovko altında, Kuzey Filosu katılımıyla gerçekleşti. 2 tugayı Deniz Piyadeleri, gemi ve deniz havacılık birimleri (276 uçağı) katıldı ait It oluşur. Ağır silahlar kullanılarak komplike asker İlerleyen, bu konuda, Genel Meretskov talep KV tankları.

Petsamo-Kirkenes işlemi (kısa)

Derin geçici çözümü kullanarak ilk haftasında beklenen plana göre, Rheine B. Zapadnaya Litsa savunulan kuzey ve güney orduları Almanları çimdik. Başka bir deyişle, Sovyet güçleri klasik "kazanı" oluşturmak üzere idi. Leningrad ve Stalingrad Savaşı etkisi altında planlandı - Tarihçilere göre Petsamo-Kirkenes operasyonu (7 Ekim tarihi başlangıç). Wehrmacht kuvvetleri Sovyet birliklerinin hareketi sırasında Finlandiya ve Norveç parçalarının tahliye gerçekleştirdi. Bu operasyon Nordlicht denir. Onun önceki (Birke) gibi Rendulic geçirdi. Daha sonra, o aldığı başarı için Şövalye Haçı ile meşe yapraklarından (Reich en yüksek ödül). Petsamo-Kirkenes operasyonu 1944 üç aşamada gerçekleştirildi. İlk aşamada Sovyet birliklerinin daha önce Alman savunmasını kırmaya bir sorun oluştu. Sonra ordu nihai savaşları Kirkenes çekilirken işgalci takip edip onu harcamak gerekir. Sovyet birliklerinin hareketi sırasında birkaç deniz piyade vybrosok güçleri ve ordu birimleri olmuştur. saldırı biri Minör Volokovaya dudak gerçekleştirilmiştir.

Alman Savunma Etkileme

08:00 barajının de 7 Ekim başladı. 2.5 saat sonra Sovyet birlikleri saldırıya geçti. muhafaza 131 ilk gününde s ulaşmıştır. Titovka ve 99. zorlamak hemen görevi tamamlamak olamazdı. Alman savunmalarını delme sadece 8 Ekim'de sabah oldu. Ertesi gün - 9 - saldırgan güçler Korgeneral Pigarevicha komutasında bir grup başlattı. Bunlar bölgenin doğusunda yer bulundu. Zap. Murmansk doğru Nazilerin daha aktif tanıtım topraklarında kişiler. O gece Little Bay Volkova (fiyort Mattivuono) bir iniş yapıldı. Denizciler mahya Musta sırtı geçti ve Alman ordusunun kuvvetlerinin bir kısmını keserek, Petsamo yöneldi.

çevre

soldan Albay Solovyev komutasındaki Kolordu legkostrelkovy 126 başarıyla geçici bir çözüm gerçekleştirildi. Dördüncü gün, o yolun Petsamo-Salmijärvi gitti ve batı Luostari kesti. Almanlar karşı saldırı Dayak, vücut yol Petsamo-Tarnet ulaşan teşvik etmeye devam edecektir. Tümgeneral Zhukov'un başkanlığındaki Gece tarafı, Luostari içinde havaalanının ele geçirdi. Bu stratejik öneme sahip yakalama oldu. Luostari Sovyet kuvvetlerinin girecek Almanları kuzeydeki büyük havaalanlarından biri mahrum. Çeşitli düşman uçakları ganimet olarak ele geçirildi. Aynı gün ben bir iniş Liinakhamari nakledildi. Birlikte 114 bölümü gövde ile 99 deniz Naziler konumdan temizlenir. Sonuç olarak her tarafta Petsamo Sovyet birlikleri tarafından kuşatıldı. yerleşime Doğudan durum güneyde, Deniz Tugayı 72 kontrolü altında idi batıdan, grubun Denizcileri ve Pigarevicha taşındı - konut 131 idi ve kuzey yaklaştı askerlerinin, 13 Ekim Liinakhamari Limanı ele geçirildi.

port alarak

o Ordusu, ancak filo sadece içerdiğini de Petsamo-Kirkenes operasyon farklıdır. savaşlar özel keşif biriminin nihai aşamada 181 mevkiinde Liinakhamari taşındı. liman faşist işgalcilere ve kapalı headlands Romanov ve Çapraz tarafından güçlendirilmiştir. Geçen Almanlar dayalı granit şimdiye kadar hangi kurulum Almanlar torpil olan bidonları kaldı Cape Romanov anda vb çeşitli güçlendirilmesini donanımlı mevzileri sığınaklar, siperler, inşa. Bu tahkimatı itibaren limanın girişinin iyi bir genel bakış sunmaktadır. Bu sayede herhangi bir denizaltı veya gemi torpido yaptı. Başlıca-Barchenko Emelyanov Leon komutasındaki 12 Ekim Sabotaj Müfreze, m. Crusade üzerinde bulunan Alman pilleri saldırdı. kavga kısa sürdü. en az kayıp ile, Sovyet birlikleri pili yakalanan. Bu aktarımı Liinakhamari, yakalama alanı ve Petsamo müteakip ustalık başarılı bir iniş gerçekleştirilmiştir nedeniyle.

Nikel Yakalama

Sanığın savunması Genel Vogel komutasındaki askeri gücünü sağladı. Bu Luostari kalkan birimlerini ve dahil ve Finlandiya'dan transfer olmuştu. Petsamo-Kirkenes operasyonu 18 Ekim'de Nikel için mücadele devam etti. Alman ordusu inatçı bir direniş. Buna rağmen Sovyet güçleri Yar-fiyort ulaştı ve Nikel (Kolosjoki) ele geçirdi. Rus ordusunun Aktif eylemleri ilk hızlandırmak için Alman komutu zorladı ve Kirkenes 21 Ekim tarihinde hava saldırısı sonrası - tahliyeyi tamamlayın. Şehir öncelikle gemiler kazanlarında kullanılan tatlı su sonuçlandı. 22 Ekim 131 konut savaş ha Tarnet başladı. Aynı zamanda Deniz Kuvvetleri anda, topçu tarafından desteklenen, temizleme sahil gerçekleştirdi.

Savaş Tamamlama

23-25 Ekim Petsamo-Kirkenes Saldırgan nihai aşamaya taşındı. Almanlar mayınlı yolların çekilmekte ve onları üfleme. Bu onların ilerleme hızı yaklaşık 40 km / gün olduğu belirtilmiştir. Bu arada, gün boyunca Sovyet bağlantı yaklaşık 8,5 km yendi. öğlen 25 Ekim Kirkenes meydanında yerel nüfusun bir toplantı oldu. silah yaylım altında ona sonra Norveç bayraklarının marşı belediye başkanının şarkı büyüdü. Gönderen Kuzey Filosu o Varanger fiyort güney kıyıları yakınında 3 taktik iniş ekildi:

 1. 18 Ekim koylarda ve Aresvuono Suolavuono.
 2. 23 Ekim - Kobholm Fiyordu'na olarak.
 3. 25 Ekim - Holmengro Fiyordu'na olarak.

Her üç aktarımı başarıyla gerçekleştirildi ve savaş sırasında üzerinde olumlu bir etkisi vardı. doğudan gelen Tümgeneral Absalyamova öncülüğünde 31 bedeni ve 127 legkostrelkovoe bağlantı - kuzeyden: 27 Ekim Sovyet birlikleri Nautsi girdi. Düşman, Kirkenes hareketli, tüm büyük patlama kazma, yollar yok etti. şehre giden yol tamamen bir asma köprü ile havaya uçuruldu, mayınlı edilmiştir. Bununla birlikte, 25 Ekim tarihinde, saat 9'da, Sovyet birlikleri şehre girdiler. Böylece Petsamo-Kirkenes işlemi sona erdi.

Yerel vatanseverler Yardım

Sovyetler Birliği dışında birçok yerleşim sürümü ile Sovyet ordusu onların sakinleri sağlanan destek verdi. Bu istisna ve Petsamo-Kirkenes Saldırgan oldu. Savaş güve sonuçları yerel vatanseverlerin yardım için değilse daha az başarılı olmak. Böylece, zorlama Yar Fjord balıkçı tekneleri ve amfibi üzerinde taşıdı. Norveçli Patriots Sovyet askerlerine büyük yardımı olan ikiden motorlu teknelerde denize girdi. Yerliler diğer tarafa asker taşıyan feribotlara ateş altında teknelerin ekipleri kurtardı. alanında Elvenes Fjord Sovyet birliklerinin topraklarından geçişini tekrar taarruza başlamak zorunda kaldı. sallar destekli amfibik geçiş yapan 14 Lig. Bu yine Norveçli vatanseverler yardımcı oldu. Ayrıca, halk geldi ve Beck Fjord. Sonuç Petsamo-Kirkenes operasyonu olarak büyük yerleşim serbest bırakıldı:

 1. Svanvik.
 2. Sandnes.
 3. Munkelven.
 4. Fosstord.
 5. Trangsund.
 6. Sturbukt.
 7. Neiden.
 8. Tarnet.
 9. Langfordbotn.
 10. Vokterbolig.
 11. Bernevann.
 12. Kroftfeterbukt.
 13. Vierlunn.
 14. Buholmen.

hafıza

çok yüksek bir noktada, Cape Cross gömülü Liinhamari, çekerken Keşif Kuzey Filo kaybetti. toplu mezar 20 kişinin kalıntılarını içerir. anıt uzaktan görülebilir. Üzerinde bütün ölü adıyla listelenen bir işaret yoktur. Kirkenesse bir silahla Sovyet asker anıtını yüklü. Bu anıt Norveçli heykeltıraş Fredriksen tarafından yaratıldı. SSCB Yüksek Sovyeti Prezidyumu, madalya uyguladı "için Arktik savunma." Bu kulaklıklı bir kap, bir koyun derisi ceket ve tanklar, uçaklar ve donanma gemilerinin bir arka plan üzerinde silahlı bir Sovyet askeri tasvir edilmiştir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.