ÇirkinlikBahçıvanlık

Ot çördük: dikim ve bakımı, tohumdan büyüyen

Evin etrafında kokulu ve çiçekli alan, ülkedeki bahçede veya - herkesin hayalidir. Bitkiler sadece dekoratif bir işlev var, ama aynı zamanda ne zaman yararlıdır Çifte memnun. çok yönlülük Liderlik derecesi aittir otlar. Onlar sadece yarar değil, aynı zamanda orijinal görünüm ve zengin aroması bahçe dekore değil. Bu endişelerin arasında Çördük ot. Dikim ve bakım, tohum ve söz konusu bitki ıslahının diğer özelliklerinden büyüyen - tüm bu makalenin sonraki bölümlerinde ele alınacaktır.

Dağıtım ve ekoloji

Çördük onunla güçlü bir lezzet ile bodur çalılar ve otlar bir tür birleştiren Lamiaceae. Küçük bir yükseklikte (50-60 cm) ile karakterize edilen ve esas gövde üzerine oturan uzunlamasına veya doğrusal bir şekle bırakır.

Çördük Asya, Akdeniz, Rusya (Avrupa kısmında, Kafkasya ve Batı Sibirya) özgüdür. Bu kayalık yamaçlarda, kuru step ve tepeler yanı sıra gevşek toprak tercih. Bu mükemmel bir bal bitkisidir.

Çördük tıbbi özellikleri, eski çağlardan beri İncil'de çim ilk yazılı söz bilinmektedir. bahçe bitkileri en yaygın çördük officinalis olarak.

botanik açıklaması

Çördük officinalis (dikim, bakım daha sonra ele alınacaktır) yaygın Afrika ve Avrasya dağıtılır. Bitki 20 ila 80 cm arasında yetişen bir çalı. Bu odun, çubuk şekline sahip Root. sayısız odunsu hafifçe tüylü veya hemen hemen tüysüz, tetrahedral kaynaklanıyor ondan Gidiş.

Yapraklar zıt olarak düzenlenir ve pratik kenarları hafifçe aşağı sarılmış, sap üzerinde mızrak şeklinde olan otur. Bu durumda, alt büyük küçük apikal bırakır.

Uzamış başak çiçeklenme dekoratif görünüyor. renklerde en sık mavi veya violet hue, nadiren beyaz veya pembe çırpın.

Meyve karmaşık bir yapıya sahiptir. Cenobia trihedrally-oval bir şekle sahip dört eşit oreshkovidnyh fruitlets oluşur. Uzun Çiçekli - Temmuz ayından Eylül ayına kadar.

Karışık (terebentin kafur ile) tipi, tart tat ve şaşırtıcı tıbbi özellikleri Baharatlı aroması - bu Çördük değerli olan şeydir. Dikim ve sorun çıkarmak, böylece site ve herkes can üzerinde küçük ama kullanışlı çalı uzamıyor, kural olarak, açık alanda önemsiyorum.

Türler ve çeşitler

Kretase ve anason olarak bilinen bir kültürde çördük ilaç dışında. Değil bilgili kişi onları kolayca yeterli karıştırmak için:

  1. Çördük Kretase Ukrayna ve Rusya Kırmızı Kitap listelenen nadir ve korunan türler olduğunu. adı kendisi için konuşur - tüm bitkilerin kireçli topraklarda görünmeye ilk.
  2. triturasyonunu çoğaltılması durumunda Karakteristik koku, lavanta ve çiçekler formu anisik Çördük sahiptir.

Her üç tip Dikim ve sevecen temelden farklıdır.

Yetiştirici kendi aralarında çiçek ağırlıklı rengini farklılık çeşitli sınıflarda, içine kapanık. Ne en ünlü şunlardır:

  • "Anlaşması" - il, kuraklığa dayanıklı ve dayanıklı kokusu ile ilaç. 25 adete kadar - Bitki 80 cm, sürgün sayısı yüksek çalılar oluşturur. Çiçekler küçük, pembe.
  • "Pembe buğu" - olgunlaşma ortalama süresi, pişirme ve konserve kullanımı için amaçlanmıştır. Bitki 50 cm, ince sürgünler bir yüksekliğe ulaşır, ancak esnek, küçük çiçek soluk pembe renkte boyanmaktadır. Değişik çevre koşullarına dayanımı yüksektir. Bu kuraklığa dayanıklı, sıcak ve soğuk dayanıklı çördük (- standart yetiştirme, dikim ve bakım) 'dir.
  • (Aşağıdaki fotoğrafta gösterilen) "Nikita White" - (55 cm kadar) srednerosloe dereceli, bitki kompakt çalılar, çiçekli süresini (75-80 gün) oluşturur.
  • "Hoarfrost" - dik ile 40 ila 70 cm arasında çalı yükseklikleri çalı kompakt vurur. Yeşiller yabani biberiye kokusu anımsatan yoğun aroması vardır. Çeşitli yeşil kütle, küçük çiçekler, soluk mor renk bir yüksek verim vardır.

site ve toprağa yerleştirin

çoktan bizim iklim koşullarına adapte olmasına rağmen Zufaotu hala ekimi özelliklerine karşılık gelen bir işareti getirir sıcak Akdeniz iklimi, bir yerli olduğunu. Bitki küçük bir tepe üzerinde güneşli siteleri tercih ediyor.

hafiflik, hava ve nem geçirgenliği, hafif alkali orta nötr reaksiyon - toprağa çördük otu, temel şartlar özellikle duyarlı değildir. Soğuk rüzgar ve taslaklar, durgun su ve su basması gözlenir yerlerde bitki tavsiye edilmez.

Fide dikim ve bakımında: çördük otu

Bitkilerin tohumları çimlenmeye yeteneklerini muhafaza uzun süre anlatıldığı ve hasattan sonra 3-4 yıl içinde dikim için uygundur. fide ve nonseedlings - çördük için iki yöntem kullanılmıştır. sırasıyla Mart ve Nisan ve Mayıs ayının ilk yarısı - tohum ekim tarihleri.

fide yetiştirme, önce toprak hazırlamak gerekir. Bu bir, yapılmış hazır kolay ve besleyici kullanmak en iyisidir. Sığ kutulara eşit dökün, 1-1,5 cm derin oluklar yapmak ve eşit tohum dağıtmak. Bu yaprakların birkaç görünür sonra, Çördük dalmak gereklidir. Dikim ve gelecekteki ilköğretim de önemsiyorum.

turba-humus veya plastik bardaklar bitkilerin bireysel kaplara ekildi düzenli sulanmalıdır. güneşli ve ılık bir yerde koyun. iniş, önce bir gübre kompleksi mineral gübre geçirebilirsiniz. Zemin fideler 5-7 yapraklı aşamada 45-60 gün içinde ekilir.

Kalınlaşma önlemek için şema uyması gereklidir. az sayıda ilk yıl görünecektir kaynaklanıyor, ama ikinci çiçeklenme bol ve yaygın olduğu için. Burçlar yaşla birlikte yaşlanmak ve bitki 4-5 yıl sonra yeni ile değiştirilmesi tavsiye edilir, böylece bu onlar, küçük yaprak ve çiçekleri haline gelmiştir.

Toprak yeterince ısındığında Doğrudan zemin çördük tohumların içine Nisan sonu ve Mayıs ayı başlarında, ekilir. 0.5-0.7 cm, sıralar arasındaki mesafe - - contanın derinliği. 50-60 cm sürgünler 1-2 hafta sonra ortaya çıkar. Bitkiler altı gerçek yaprakları olacak, bunlar tek tek örneği arasında yaklaşık 20 cm mesafe bırakarak inceltilmiş olmalıdır.

yetiştirme Özellikleri

bahçede iddiasız Aromatik otlar biri - bu çördük olduğunu. Eğer gördüğümüz gibi onun için Dikim ve sevecen, ilkokulu. zararlı otların dönemi yeterli ot yatakta sırasında, toprak gevşetin.

Sulama istismar edilmemelidir. Tüm sezon boyunca 1 metrekare başına oranını 2-3 defa yeterli. m -. 15-20 litre. bol sahası için gerekli sonbahar kırpma olduğunu. bitkiler pereopylyayutsya çok çabuk olarak 12-15 cm yüksekliğe sürgünler bırakarak bir çalı yarım küre biçiminde Form. Alan çördük birkaç çeşit büyürse, bunlar, birbirinden izole edilmesi gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.