FormasyonÖykü

Osmanlı İmparatorluğunun sultanları devletin çöküş döneminde. Tarihteki rolü

Osmanlı İmparatorluğu Osman I. tarafından yaratıldı ve yüzyıllar boyu görkemli ve güçlü bir güçti. 6 yüzyıl boyunca var olan bu, tüm komşu ülkeler için fırtına oldu. Yetkisi öncelikle okuryazarlık, adalet ve yöneticilerin zihinine bağlıydı. Bizans'ın varisi olan bu güç , çağdaş Türkiye ve Balkan Yarımadası'ndan birçok ülkenin kültürünün oluşumunda büyük etkisi oldu .

Osmanlı padişahlarının yalnızca bölgelerin fethi için değil, aynı zamanda dünya tarihine de katkıda bulunduğu bilinmektedir. Böylece, Sultan Murad çeşitli illerde Türk okulları inşa etmeye başladı. Onunla birlikte, tarihteki ilk kez, ilk özel eğitim görmüş ordu kuruldu. Daha sonra Sultan'ı korumaya başlayan Yeniçeri'nden oluşuyordu.

Osmanlı İmparatorluğunun büyük padişahları sanatın gelişmesine katılmıştır. Örneğin, II. Murad kentlerin yapımını iyileştirmek için her yolda katkıda bulunmuş ve çeşitli sanat türlerinin oluşumunu desteklemiştir. Muhammed, zulmüne rağmen eğitimli bir adamdı ve sanat için yeni binaların yapımına gayretle destek verdi.

Sultan I. Selim ve Süleyman, 16 yüzyılda gün batımında, 17 asırın başında hüküm sürdü. Osmanlı İmparatorluğu (Sultan Süleyman'ın saltanatı) iktidar zirvesine ulaştı. Bu kez tarihçiler Osmanlı İmparatorluğu'nun "altın çağ" çağrısında bulundu. Cetvel imparatorluğun gücünü güçlendirmek için bir donanma geliştirdi. Sultan Süleyman çok bilge bir hükümdardı, bir dizi kanunun geride bırakılarak vergilerin ödenmesinin imkânını hemen hemen ortadan kaldıran bir vergilendirme sistemi geliştirdi. Onun egemenliği altındaki çocuklar, derin ve kapsamlı eğitim aldı. Yalnızca basit okullar değil, aynı zamanda mezunları bir öğretmen veya imam meslek alan üst düzey okullar da vardı. Süleyman'ın kendisi de Muhibbi adı altında şiir yazdı. Yaptığı hizmetler için Sultan'a Kanuni Sultan Süleyman denirdi. Tarihçiler buna "Yasama Meclisi" derler. Osmanlı İmparatorluğu tarihinde bu sultanın saltanatı sırasında en ünlü insanlar yaşıyordu: Kodja Mimar, Sinan, Füsuni, Baki ve diğerleri.

Süleyman döneminden sonra devletin çöküşü başladı. Osmanlı İmparatorluğu padişahları savaş meydanlarında yenildi. Güçlü bir karakterden yoksunlardı, ana güç karıların ve yöneticilerin annelerinin elindeydi. Osmanlı İmparatorluğu Sultanları reformları uygulamaya çalıştı, ancak bu başarısızlıkla sonuçlandı. İmparatorluk illeri kaybetti ve yavaş yavaş eski gücünü kaybetti.

Sultanlar büyük bir kültürel miras yarattı. Sanatın gelişimine önem veren bilim, medeniyet gelişiminin tarihinde derin bir iz bıraktı. Bu güne kadar ahşap, porselen ve çeşitli minyatürler, süs eşyaları korunmuştur. Ayrıca unutulmamalıdır ki Osmanlı İmparatorluğu, farklı inançlara sahip insanların yaşadığı, yirmi'den fazla dilde konuşan çok etnik bir ülkeydi . Aynı zamanda, Osmanlı padişahları, kendi dillerini konuşma ve kültürlerini geliştirme hakkından vazgeçerek hoşgörü gösterdiler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.