Gıda ve içecekYemek tarifleri

Özgünlük - senin atın? tavuk fricassee - gururu için bir başka neden

Tavuk yemekleri günlük diyette herhangi kutlamaları için geçerlidir. Tavuk eti yaz, canlılığı ve canlılık stok ihtiyacınız olan besinleri geri bile daha acil olduğu anlamına gelir diyet, ancak gıda lezzetli ve ihale olduğunda vücut ve sağlığımız için daha kolaydır. İşte bir tabak tavuk fricassee olmasıdır.

Fransa her zaman aristokrat zarafet ve rafine tadı ile ünlü olmuştur. Bu yemek başyapıtlarından, tabii ki, moda hukuku, Fransız parfüm bileşimleri ve kozmetik hatlarında kendini gösterdi ve. Jambalaya ve tavuk fricassee, aynı zamanda bir doğaçlama huzursuz Fransız. Lezzetli bir altın kabuk için tavuk veya kuzu kızartma par-ve mutlaka sonra krem yahnisindeki lüzum Bu yemek içerir. Ama, söylediğimiz, birçok değişikliğe uğramıştır ve et diğer türlü daha az lezzetli yemeklerin oluşmasına neden oldu tür, klasikleri olduğunu.

tavuk güveç hazırlamak amacıyla, tavuk karkası gerekir. Yemeğin yağma Sağ et seçin ve sadece lezzetli ve suludur yapmak önemlidir. Bu tavuk karkas şişmanlık seçmek gerekir, et soluk sarı veya pembemsi renk olmalıdır. iz, karkas deformasyon ve cilt bütünlüğünün zarar sıyırma leke, olmalıdır. Tavuk yabancı kokuları olmamalıdır ve mukus kapsamı dışında. Tercihi bir soğuk et vermektir. Dondurulmuş karkas sıcaklık ve sıcak taşıyıcılar ek uyarımı olmaksızın ani değişiklikler kaçınarak, 5-7 ° C 'de bir buzdolabında çözdürülmelidir. Bu etten aşırı nem kaybına yol açacaktır, kas liflerinin deformasyon, görünüş ve tat bozulması kaybı. Soğuk suda tavuk yıkama, su camı için zaman verilmesi ve geriye kalan nem peçete lekelenir. Bu kısımlar halinde karkas kesilir. Göreceksin sadece daha lezzetli tavuk bu yahni pişirmek gelen göğüsler gelen bir tabak hazırlayabilirsiniz. Bir pişirme süresi önemli ölçüde hostes, her dakika sayımları için çok önemli olan azalır.

(15-18 den%) birçok diş, tavuk suyu-100 gramlık yağlı krem - tavuk karkasları -1,6-2kg, tuz, 5gramm için biber, sarımsak: Tavuk güveç incelediğimiz olan tarifi, aşağıdaki bileşenleri kabul - 250 ml -300 gram mantar, soğan 100-120 gram, 150 gram, domates, biber - 1shtuka, bitkisel yağ veya tereyağı 50 gram. Tavuk sürtme tuzunun karışımı, kıyılmış sarımsak, karabiber parçalar. Biz masada 20-25 dakika marine saklıdır. Orta sıcaklıkta üzerinde kalın bir (tercihen demir) ile tava ısıtın ve bitkisel yağ 50 gram ekleyin. Eğer bir damla su koyarsanız, yağ sprey verir. kızgın yağ dilimlenmiş kızartma tavuk parçaları yayıldı ve kabuk altın kahverengi önce 3- 5 dakika her iki tarafında olduğu. Ekle tavuk suyu kapağı altında veya hızlı prigotovleniya- 100 gram ve ılımlı ateşte 10-12 dakika pişirin kapattı. Soğan su altında yıkama ve küçük küpler halinde kesilmiş. Tavuk güveç ve başka 3 ila 5 dakika ekleniyor. Mantar filmin üst temizlenmiş ve biber ve domates gibi ortalama kalınlığı plakaları kesilir. Sen konserve mantar kullanabilirsiniz. tavasına bitkisel kütleyi ekleyin ve yavaş yavaş çift krem ekleyerek 5 dakika kaynatın. Bir kapak örtün ve pişmiş güveç tavuk kadar tavayı getir. krem ve suyu birçok oldukları ve daha sonra onları daha kalın tutarlılık yapmak, aşağı kaynatın yoksa kızarmış un veya nişasta bir kaşık ekleyebilir. Isı kapatın ve sonra bir daha 4-8 dakika ver. servis tabağına hizmet veren parçaları koyun ve otlar ile serpin. Tavuk güveç mükemmel haşlanmış pirinç ve karışık sebze garnitür olarak. Bu konuda Beyaz şarap uygun olacaktır. Afiyet olsun!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.