Yayınlar ve Makale YazmaŞiir

Öğrenciye yardımcı olmak için: Derzhavin'in şiirinin "Tanıma"

GR Derzhavin - Kıdemli ve Alexander Pushkin'in kalemiyle ilgili öğretmen. Edebi bilim adamları, Rus sanatının gelişimi için şairin eseri tarafından oynanan rol hakkında çok şey yazmışlardır; onun sayesinde yaratıcı kişiliklerin dikkat çekici bir yanı varmış. Yazarın en iyi lirik metinlerinden bir tanesi "Tanınma" şiiridir.

Eserin yaratılış tarihi

Herhangi bir şair, eserinin sonuçlarını özetlemek, yapılması yapılan şeyleri değerlendirmek, geleceğin umutlarını anlamak için yaratıcı yolun bazı veya diğer dönemlerinde tuhaftır. Gabriel Romanovich de kuraldan ayrılmadı. Hepimiz "Monument" programını biliyoruz. Ancak bugün, şairin başka ilginç olmayan lirik yansımasını hatırlıyoruz ve Derzhavin'in "Tanıyalım" şiirini analiz ediyoruz. Yazar, edebi çevrelerde zaten tanınmış ve tanınmış olan olgunluk dönemi ve yaratıcılık döneminde yazılmıştır. Bununla birlikte, şiirsel yönteminin o sırada var olan geleneklerden nasıl farklılaştığını anlayan Derzhavin, okuyucuları ve yazarları tarafından geniş bir şekilde anlaşılmak istendiğinde anlaşılmasını istemekte, kendi estetik ve etik ilkelerini ve ideallerini açıklamayı görevini kabul etmektedir. Ne de olsa, genellikle "düşük", yani konuşma dilini kullanarak türler karıştırmakla suçlanıyor . Ve sonuçta, Rus klasisizminin zirvesi olarak tanınan şairin eseriydi! Bu nedenle, Derzhavin'in "Tanınma" şiirinin analizi , temel karakterini anlamak için önemlidir. 1807'de yazılan bu küçük eser, bir tür şiirsel kod içeriyor.

Yazar ve lirik kahraman

1803'ten bu yana, Gavriil Romanoviç tüm devlet güçlerini kaldırıyor ve "kırsal sessizliği kucaklamak" için istifa ediyor. Zvanka'nın mülkünün çok sayıda eserin yaratıldığı şairin gerçek bir edebi barınağı haline geldi. Yaratıcılığı, Derzhavin'in şiirinin "Tanıma" 'nın bir analizini yaparken açıkça görülebilen felsefi bir yönelim kazanır. Çalışmanın lirik kahramanı yazarınki ile aynı. Şair doğrudan vurguluyor: O herkesle aynı kişi ve o da ölümcül geri kalanı gibi aynı zayıf yönleri, hobileri vardır: makyaj ve ışığın ışıltısı ile baştan çıkarmak, kadın güzellikleri, popülerlik, şöhret için coşku. Bu nedenle, eserin sonunda iyi bilinen bir kutsal cümleyi dile getiren yazar, görünmez müdahelelerine-okuyucularına hayranlık duyar: kendiniz değilse tabuta taş atın!

Tema, fikir

Derzhavin'in anahtar kelimeleri "Tanıma" şiirini analiz ederken, ideolojik ve semantik merkezini ortaya koyuyoruz: "insanın aklı ve kalbi dehayatımdı". Bu "insan", yani insancıl, nezaket, samimiyet, en iyilere inanç. Bu, metnin diğer örnekleri ile teyit edilir: kahraman taklit etmekten hoşlanmaz ve "filozof bir göz atar", şiirle kendisini yüceltir, ancak yetenekli olan daha yüksek kuvvetler. Derzhavin'in "Tanıma", hediyesinin insani yapısını vurgulayan her şekilde muhalefet ilkesine dayanıyor. Kralların övüldüğü takdirde, sadık hisler yüzünden değil, devletin ihtiyaç duyduğu erdemleri yüceltmek ve onlara bu dünyanın gücüne işaret etmek için olduğunu vurguluyor. Zenginlikleri övüldü, böylece torunlar tarihindeki önemli olayları bilir, onlarla gurur duyardı ve ülkeleri, zamanları da büyük başarıların podyuma çıkardı. Lirik kahramanın ve gerçekin gözünde soylular "mırıldanıyor", onları gıpta ve öfkeden değil, onları daha iyi hale getirmek için eleştiriyor. Samimiyet, doğruluk, dünyaya açıklık ve Derzhavin'i şiirinin temel erdemleri olarak gören insanlardır. Yaptığımız analizin "Tanıma", bunu sonuna kadar doğrulamamızı sağlar. Bu nedenle, eşsiz ayet mirası olan Gabriel Romanovich'in armağanı bizim için değerlidir. Rus edebiyatının klasisizm çağını kapatarak, ona canlı bir insan yüzü vermeyi başardı. Bu nedenle Puşkin içtenlikle Derzhavin'in parlak öğretmenini düşünüyordu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.