SağlıkMüstahzarlar

Ne var ne yok Zehirlenme için süpersiz. Alerjiler için sorbentler nasıl alınır

Eczanelerde son zamanlarda ortaya çıkmaya başladı, sorbentler. Uygulayıcılar ve hastalar, bu ilaçları çeşitli firmalardan satın almak için tekliflerle karşı karşıyalar. Toz halindeki müstahzarların oluşum tarihini ve sorbentlerin kullanımını düşünün.

öykü

Hipokrat döneminden bu yana, aktif karbon, yaraları serpmek için kullanıldı ve içeride kullanıldı, bu çeşitli hastalıkların tedavisinde son derece etkili bir yöntemdi. Sonra insanlık bir süre için sorbentlerin yararlı özelliklerini unuttu ve ancak 20. yüzyılın başlarında bu ilaçlara geri döndüler.

Sorbent - vücudun çeşitli zehirli maddeleri kaldıracak bir ilaçtır. Sindirim borusu, kalın bağırsak ve vücudun bir bütün olarak toksinleri atarak vücutta sağlıklı bir iç ortam yaratmanın basit ama etkili bir yoludur.

Yunan bilim adamlarına yapılan araştırmalar , kan arındırma yoluyla aktifleştirilmiş karbon yardımı ile çeşitli hastalıkların (örneğin böbrek hastalığı) bir sonucu olarak oluşan toksik ürünlerin vücuttan etkili bir şekilde yok olduğunu gösterdi. Bilim adamları, sorbentin zehirlenmeye neden olan toksinleri vücuttan uzaklaştıran ve genellikle ölümle sonuçlanan bir maddedir.

Mikroskop kömür parçacıklarının kan dolaşımına girdiği ve vücuda yayıldığı ve bu bağlamda hematopoez sürecini bozduğu ve tedaviye eşlik eden olumsuz olaylara neden olduğu bulundu. Dolayısıyla, organizmanın iki saflaştırma yönü vardı:

 • Birincisi, tedavi yöntemlerinin geliştirilmesidir;
 • İkincisi - tamamen teknik - yukarıda listelenen ters özelliklere sahip olmayan sorbentlerin oluşturulması.

Avrupa'da bir dizi özel eylemli ilaçlar yaratılmıştır. Avrupa araştırmacılarının temel amacı etkin bir kaplama oluşturmaktır (albümin veya çeşitli membranlardan). Aslında böyle bir değişiklik kan hücrelerinin daha az zarar gördüğünden olumlu bir etki yarattı. Bununla birlikte, aynı zamanda, sorpsiyon aktivitesi, yani toksinleri sorbentler tarafından emme ihtimali keskin bir şekilde düştü.

Ayrıca, bu sorunları çözmek için, Akademisyen Lopukhin (Moskova) başkanlığında bir çalışma yapılmıştır. Deneyciler, doktorlarla birlikte, çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olmak için yıllardır malzemeyi geliştirdiler. Sonuç olarak, kan ve plazma saflaştırma yöntemlerinin kullanılması sonuçta, geleneksel yöntemlerle tedavi edilemeyen çoğu hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilmesine veya terapi sonuçlarının önemli ölçüde iyileştirilmesine olanak sağladığı sonucuna vardılar.

Halen var olan hastalıkların çoğuna, radyonüklidlerin, ağır metallerin ve böcek ilacının olumsuz etkilerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, araştırmacılar, toksik ürünlerin uzaklaştırılmasına yönelik yöntemlerin kullanılmaması durumunda, diğer tüm tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu veya hiç faydalı olmadığı sonucuna varmışlardır. Böylece, sorbentler kullanılır - özellikle birçok hastalığın tedavisinde etkili yeni nesil ilaçlar ve çeşitli: alerjik, bağışıklık ve otoimmün, karaciğerin kronik iltihabı, pankreas, böbrek hastalığı, sinir sistemine zarar verme vb.

Ajan Enterosgel

Gözlemlere göre kömür, kullanım ve dezavantajlar için bazı kontrendikasyonlar içeriyor. Örneğin, mide ülseri, gastrit, mukoza zarının iltihabı çeken hastalarda karbon sorbentleri mukozayı tahriş eder ve kanamaya neden olabilir. Bu tür sonuçlar hastalığın komplikasyonlarına neden olabilir. Ayrıca hemoroid alevlenmeleri, kullanılan ilaç-sorbent'e neden olabilir. Bu, bu ürünlerin kullanımının tahriş edici etkiye neden olabileceği anlamına gelir.

Halen, toksik metabolitler için mükemmel emme özelliklerine sahip ilaçlar geliştirildi. En sık kullanılan sorbent toz halindeki maddelerdir: nazik ve nazik etkiye sahip, mukoza zarlarını koruma işlevi gören etkili ilaçlar. Hatta dizanteri olan herhangi bir gastrointestinal sistem hastalıkları için kullanılabilirler. Böyle yollarla Enterosgel taşımak mümkündür. Bu, dahili kullanım için yeni bir ilaçtır. Ayrıca, yaralar, yanıklar için harici kullanım araçları geliştirildi.

Modern sorbentler nasıl çalışır?

 • Birincisi, seçici emme özelliklerine sahiptirler.
 • İkincisi, zehirlenmedeki sorbentler serbest hemoglobin olarak adlandırılan kanı emici olarak absorbe eder. Neden bu kadar önemli? Çünkü bir takım hastalıklarda hem de hemolitik bileşiklerdeki ağır yaralanmalar sonucunda çok sayıda toksik madde oluşur. Bunlar son derece tehlikelidir, böbrek fonksiyonlarının ihlal edilmesine hızla neden olabilir: kelimenin tam anlamıyla bir kişi vücudun zehirlenmesi sonucunda 3 gün içinde ölebilir.
 • Üçüncüsü, daha az glikoz tüketiyorlar; bu da çok önemlidir.
 • Dördüncüsü, potasyum etkinliğini azalttılar. Bu elemanın hastanın vücudunda bulunmaması, kardiyovasküler sistemin istenmeyen fonksiyonel bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca, modern ilaçlar albümin ve proteinler için nötrdür.

Kullanım Endikasyonları

 • Akut kronik enfeksiyonlar.
 • İç organların iltihabı (karaciğer, pankreas ve diğerleri).
 • Gıda zehirlenmesi, ilaçlar ve kimyasal maddelerle zehirlenme .
 • Vücudun alerjik reaksiyonları.
 • Uyuşturucu bağımlılığı, alkolizm.
 • Ateroskleroz, miyokard enfarktüsü önleme.
 • Harici püvenöz yaralar, kanama.
 • Dişhekimliği, jinekoloji ve kozmetolojide de kullanılır.

Alerjiye karşı sorbentler

"Allerji" tanısı onaylandıysa, doktor hastaya ayrı ayrı uyarlanmış bir diyet atar. İnsanlara alerjen olan ufak miktarda ürün açılır. Hastanın vücudu negatif tepki gösterdiğinde, doktor hastanın diyetini değiştirir.

Alerjik maddeler için sorbanlar bir antihistamin ile birlikte bir yardımcı ilaç olarak reçete edilebilir. Hastanede ciddi alerjik reaksiyon tedavisi uygulanmaktadır. Bu gibi durumlarda hastalar antialerjik, hormonal, anti-inflamatuar ilaç alırlar. Alerjiler için en çok kullanılan sorbentler: aktif karbon, enterodez, polisorb, antialerjik ilaçlar - Suprastin, Parlazin, Zirtek.

Zehirli droglar

Vücudunuz zehirlenmeye tepki verdiğinde asıl amacınız kısa sürede bozukluklara neden olan toksik maddeleri atmaktır. Bu nedenle, herhangi bir ilaç dolabında sorbentlere dayalı preparatlar bulunmalıdır. Aşağıdaki özellikleri sağlamalıdırlar:

 • Güçlü emilim potansiyeli.
 • Farklı boyutlarda zehirli molekülleri bağlama yeteneği.
 • Güvenli kullanım: kan dolaşımına girmeyin ve toksinler ile birlikte vücuttan çabucak çıkarılır.

Mide ülseri tedavisi

Mide ülseri olan hastalar, toz halindeki ilaçların kullanımı asitliğin azalmasını sağlayacaktır. Bugüne kadar, enterosorbanlara dayanan bir dizi ilaçlar mevcut. En sık kullanılan ilaç Enterosgel'dir. Jel halindeki sorbentlerin özellikleri:

 • Enterosorbent benzeri bir tutarlılığa sahiptir;
 • Birkaç dakika içinde gastrik suyun asiditesini düşürür;
 • Mukozayı korur;
 • Bazı bileşenlerin eklenmesiyle ağrı giderilir.

Çocukların tedavisi için sindiriciler

Çocuklar için süpenler, öncelikle zehirlenme ve alerjik reaksiyonlar için gerekli araçlardır. Bununla birlikte, tabletler ve kapsüller biçimindeki enterosorbanlar, yaşamın ilk yıllarındaki çocukların gastrointestinal sisteminin mukozasını olumsuz şekilde etkiler. Kabul edilebilir dozlarda çocuklar için izin verilen emiciler kullanılmalıdır.

En ünlü ilaç olan "Enterosgel" zehirli maddeleri (ağır metaller) emer ve çocuklar için uygundur. Uzun süre kullanılabilir.

Yarar veya zarar verir?

Sorbent'lerle ilgili olarak konuşursak, zararlı faktörlerden bahsetmek gerekir. Doktorlar, eğer bu ilaçlar zararlı maddeleri çıkarırsa, o zaman da yararlı ilaçları alıyorlar. Evet, böyle bir etki gerçekleşir, ancak, kural olarak, hastalığın şiddetli koşullarında, zararlı bileşenlerin konsantrasyonunda bir azalma çok daha önemlidir. Bu şekilde, karaciğeri koruyarak, gereksiz toksik balasttan kurtardık. Karaciğer, zehirli ürünlerin (iç ve dış) uzaklaştırılması üzerine enerji harcamamakla birlikte, yararlı maddeler (hormonlar ve vitaminler) üretmeye başlar, yani hormonlar ve vitaminler tamamen telafi edilir.

Doğal sorbentler

Doğal sorbentler, çoğunlukla meyvelerde bulunan pektin sorbenti içerir. Çok güçlü bir etkisi var, bu nedenle dozajı dikkatlice izlemelisiniz. Allerjik reaksiyonlar vücudun asiditesinin ilk belirtileri. Pektin sorbenti, toksik maddelerden arındırılmasına yardımcı olur, insanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Tedavi Önerileri

Bir sorpsiyon eylemiyle para kabul etmek için belirli kurallar vardır.
Zehirlenme için Sorbanlar, aşağıdaki önerileri alarak değerlidir:

 1. Mümkün olduğunca saf saf maden suyu, zayıf mineralizasyon (günde 2 litre) için.
 2. Detoksifikasyon sürecini hızlandırmak için sorbentler alın. Toz halinde Enterosgel önerilir.
 3. Davanız için ayrı bir diyet veya önerilen diyet kurallarına uyun. Örneğin, kandidiasis, un ve tatlı gıdaların hariç tutulmasını önerir.
 4. Alkol, kahve, keskin ve kızarmış gıdaları hariç tutun.

Sorpsiyon yöntemlerinin kullanımı birçok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • Bağışıklık ve otoimmün;
 • hepatit;
 • pankreas iltihabı;
 • Böbrek hastalığı;
 • Sinir sistemi hastalıkları vb.

Enterosorbentler vücuttan çıkan radyonüklidleri, ağır metalleri, nitratları, böcek ilacı, bağışıklık sistemini güçlendirebilirler. Önlem amaçlı emzik alımları, vitaminler ve laktobasil içeren preparatlar ile birleştirilerek yılda 1-2 kez yapılmalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.