FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Ne "sosyal devlet" kavramını yapar? refah devletinin özü

Bugün çok önemli bir soru "sosyal devlet" ile ne kastedildiğini olmasıdır. onun ilkelerinin uygulanması mümkün yalnızca aynı zamanda gerekli değildir Biz bir zaman yaşıyoruz. Yani refah devleti nedir? Kabul edelim.

"Sosyal devlet" kavramının yapısal ve yasal durumu belirtmektedir (karakteristik) bir ilkedir. O Anayasa bitti aldığı, sosyal ve ekonomik insan hak ve özgürlüklerini, hem de karşılık gelen sorumlulukları garanti düşündürmektedir. Ülke refahı - topluma hizmet etmek olan bir devlet, sosyal farklılıklar minimize veya tamamen ortadan kaldırılmıştır sağlamak için çalışıyoruz.

Rusya sosyal bir devlet midir?

Rus Anayasası bu soruya olumlu bir cevap verir. Bizim ülkenin sosyal devlet olduğunu belirtmektedir. Ve "sosyal devlet" kavramı politikası her insan ve onurlu yaşamın serbest gelişmesi sağlanacak bir ortam yaratma amaçlı olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, Rusya Federasyonu bu kararlıdır.

devlet görevlerinin Anayasa ile düzenlenmiş

Daha iyi "sosyal devlet" ve özünde kavramını kavramak için, Rus anayasal belirtilen yükümlülüklerine tanımak için öneriyoruz. Bunların arasında aşağıdaki gibidir:

- sağlık ve insan emeğini korumak;

- garantili bir asgari ücret kurmak;

- o aile, çocukluk, ebeveyn olma, yaşlılar ve engelli devlet desteğini sağlamak;

- sosyal hizmetler mevcut sistemi geliştirmek için;

- vatandaşların yararlarını, devlet emeklilik ve diğer sosyal güvenlik garantileri kurmak için.

doğa ve devlet sosyal tip amacı

"Sivil toplum" belirli bir konsept ile birleşmiş bütün halklar, uluslar, sosyal gruplar, bağlayın devletin sosyal bir tip özüdür. Ülke refahı - koruma ve bir bütün olarak toplumun çıkarlarını sağlamak amaçlanmıştır bir devlet. En yüksek değer olarak kabul edilmektedir meşru çıkarları, özgürlükler ve insan haklarının tanınması üzerine inşa edilmiştir.

Ülke refahı - Bir siyasi organizasyon özgürlükler, haklar ve tüm halkların ve vatandaşların çıkarlarının herkesin hayatı korumaya değer bir bütün olarak toplumun organizasyonu amaçlayan Enstitüsü temsil. Bu ülke içinde ve onun dışındaki bir çatışma ve anlaşmazlıkları gidermenin bir araçtır. Bu "sosyal devlet" ile kastedilen budur.

Yakından hukuk kurumu ile bağlantılıdır. Zaten hukukun üstünlüğü için mekanizmalar geliştirmiştir biri olduğunu hukukun tek kural, sosyal olabilir. 90'ların ortalarından beri. bir yandan liberal fikirleri yaymak, ama diğer yandan bir durumda - Devletin sosyal rolü ve sosyal politika ile ilgili olarak toplum tarafından yapılan talepler, artan, yeni fikirler biz devlet ilgilenen türü hakkında oluşmaya başladı. Ülke refahı - şimdi sosyal amaçlar ve piyasa yasalarına arasındaki çelişkileri kaldırmak için bir mekanizma olarak görülmektedir bir devlet. Bu onun çok önemli bir özelliktir.

babacan rolünün Vazgeçme

Refah devleti, sözde "sosyal devlet" aksine, bugün paternalist bir rol terk etmek eğilimindedir. Bağımlılık ortadan kaldırmak için, amaçlanmıştır. Ülke refahı - Piyasa ekonomisi yoluyla şirket için elverişli koşullar yaratmak arzusuyla ile karakterize edilen bir durum, bir sosyal odaklı olduğunu.

gelişme dönemselleştirmeleri

90'ların ortalarında başladı. Ülkemizde dönem liberal refah devleti sahne çağrılabilir. İkincisinin aşağıdaki türü vardır:

- Sosyalist (30 yüzyıl 20 yıl için 19. yüzyılın ler 70'ler);

- (30s 20. yüzyılın 40'lı sonuna kadar) yasal sosyal devlet;

- sosyal hizmetler (40'lı sonu - Geçen yüzyılın 60'lı) durumu;

- refah devleti (geç 50s - orta 80s);

- kriz aşaması ve sosyal durumu (80s - orta 90s) yok edilmesi;

- (1990'ların arasında mevcut için) serbest refah durumu.

refah devletinin İşaretler

100'den fazla yılda oluşmuş hepimiz onların belirgin çeşitlilik, şikayetlerin devam etmesi sınırlı kümesi için, kavramlar içermesi belirlenmesinde ilgileniyor. Bunlardan ilki bir toplumun tüm üyelerine kullanılabilir sosyal desteğin devlet. İkinci - Devlet sosyal politika, düzenleyen ve sosyal süreçleri kontrol etme hakkının yasal doğası. aynı yasal işlev değil de sadece üzere sosyal düzenleyen süreçleri değil, aynı zamanda vatandaşların sosyal haklarını güçlendirmek için. devlet sosyal sorumludur. Üçüncü sabit özelliği - bütçesi sosyal faydaların mevcudiyeti. Dördüncü - Devlet istihdam, sosyal güvenlik ve sosyal koruma varlığı. Beşinci - Vatandaşların refah düzeyi için taşıdığı sorumluluğun tanınması. Ülke refahı - bu belirtilerin hepsi mevcut olduğu bir durum.

sosyal politika

Sosyal politika - bu sosyal devlet uygulanması için kullanılan temel araçlardan biridir. onunla İkincisinin ilişki öncelikle o derinden ve tamamen sosyal politikasını, hem de kapsamını yürütmektedir nasıl tecelli o çıkarları ve kendi vatandaşlarının ihtiyaçlarını yansıtır hangi. Böylece, refah devleti - olduğunda sosyal politika eyleminin ilkeleri.

Onun yönü, insanların yaşam kalitesini, sosyal ve siyasi istikrar devletin başarının artırılması, vatandaşların sosyal ve maddi refahını iyileştirmek bunun cepler ortaya çıkmasını önlemeye ilişkin sonuçları ve hedeflere ulaşmak için sosyal gerilim.

fonksiyonlar

Demek ki soru cevap var: "?" Sosyal devlet "kavramını ne yapar". şimdi oldu işlevleri göz önünde bulundurun. Konu açılmışken, aşağıdaki durumları göz önünde bulundurmalıdır:

- refah devleti herhangi bir Devlet geleneksel olan tüm özelliklere sahiptir;

- önermeleri yüzden, amaç ve refah devletinin hedeflerinin prizmasından kırılan, geleneksel, genel toplumsal değerin içeriğine dayatılan;

- Bir toplumsal işlevinin bir parçası ve faaliyet refah devletini yerleştirmek aldığı bazı özel yolları olarak tanımlanabilir.

Özellikle, bu ikinci içerir:

- Sağlık ve insanların güvenliği;

- sosyal açıdan dezavantajlı nüfusun destek grupları;

- ebeveyn olma, aile ve çocukluk için destek;

- gelir dağılımı, sosyal eşitsizlik yoluyla yumuşatma;

- hayır ve ark teşvik.

"İnsan" boyutu

Sadece siyasi ve ekonomik değil, aynı zamanda ahlaki süreç sosyal devlet oluşumudur. Bu "insan" boyutunu gerektirir. Bu durumda belirtileri şunlardır:

- güç sistemlerinin demokratik organizasyonu;

- Yüksek ahlaki nüfusun standartları ve yetkililer - öncelikle;

- Aynı anda, gelirin yeniden dağıtım amaçlı bir tedbir çeşitli sağlayan güçlü bir ekonomik potansiyeli, önemli ölçüde sahiplerinin durumunu halel getirmez;

- Çeşitli sosyal programların geliştirilmesinde kendini gösterir ve bunların uygulanmasını ve başkalarını öncelik devletin politikası, sosyal yönelimi.

Rusya'da sosyal devlet yolunda duran Engeller

1- Ülkemizde henüz hukuk yeterli desteği bulamadı ve Rusya'da bir sosyal devlet kuruluşundan güvenemez. Biz hukukun gelişimi kuralında yer alan West, yeni bir aşamaya olduğu gibi, değil oluşturun.

2. sahiplerinin Rus "orta tabaka" hala belirlenmemiştir. kendiliğinden özelleştirilen parti-devlet mallarının itibaren hemen hemen hiçbir şey ülkemizin nüfusunun en gitti.

3. Rusya'da, değil anlamlı sahiplerinin özerklik ve özgürlük ödün ederken, gelirin yeniden dağıtım amaçlı tedbirleri uygulamak için gerekli hiçbir ekonomik kapasitesi yoktur.

Ülkemizde 4. hala satış ve üretimin birçok önemli türlü tekel ortadan kaldırılmaz. Bu gerçek bir rekabet olmadığı gerçeğini yol açar.

5. Ayrıca hiçbir olgun, gelişmiş sivil toplum yoktur.

6. Rus toplumunun seviyesi, ahlak azalır, neredeyse eşitlik ve adalet manevi rehberlik kaybetti. "Profesyonel" siyasetçiler ve ideologları ve kamu bilinci zararlı kavramı belirtilen medyanın yardımıyla ekonomi ve siyaset ahlakı ile bağdaşmayan olduğunu.

7. Siyasi partiler Rusya'da var, net bir sosyal programlar yok.

Rus toplumunun devlet müdahalesi kurtuluşun sürecinde 8. eylemsizlik devletin sosyal rolünün azaltılır. Yani, toplum Diğer uçta içine düştüğü edilir ve vatandaş yalnız piyasa güçleri ile kaldı sahiptir.

9. Gerçek bir toplumda, hiçbir açık hedefler, bilimsel olarak doğrulanmaktadır hiçbir yaşam şekli desenler vardır.

Bu zorluklara rağmen, özgür bir toplumun ülkemizde gelişmesi için tek yol kesin olarak toplumsal gelişim durumudur. Bu Rusya, aynı zamanda tüm diğer ülkelerin sadece ilgilidir.

Yani, "sosyal devlet" anlamı öğrendik. Bu konu böyle siyaset bilimi ve hukuk gibi konuların çalışmada ele alınmaktadır. sosyal çalışmalar için sınav Teslimin ardından neler refah devletinin bir fikir olması gerekir. Bu kavram, ideal her vatandaşa bilmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.