Entelektüel gelişimiDin

Ne fetişizm olduğunu ve ne çağdaş tezahürleri?

fetiş ise - bir fetiş ibadet - kutsal nesne, yaratık, fenomen, fetişizm olduğunu. İlkel - anlaşılabilir, ama çok basit, böyledir. Bu konuda Deneyimsiz kültürel-tarihsel bakış ölçüsünde geliştirdiği 21. yüzyılın başlarında, ortalama kişi, tamamen modern bir olgu olarak fetişizmleriyle düşünür. Ve oysa putlara ibadet en iyi (gösteri yıldızlı, politikacılar) ve maddi malların (ticari marka markaların lüks eşya) bunu ifade eder. Ama fetişizmi ne olduğu sorusuna en önemlisi duymak zorunda , cinsel sapmalar arzu, hayranlığı nesne, ibadet iç çamaşırı, ayakkabı ve sevilen bir kişinin başka şeyler olduğunda.

hizmetin bir ayin olarak Fetişizm

Aslında, insanlar yeryüzünde görünümü beri nesneler, elemanlar, varlıkları tapmaya başladılar. Ama bu uzun geçmişine rağmen, bilim temsilcileri fetişizmi nedir ortak bir anlayışa gelmedik. Avusturya W. Schmidt, tanınan antropolog ve bilim adamı, ben sık inanılan ve monoteizm olduğu gibi erken inançlar karakteristiği için, çoktanrıcılığı değildi eminim. Yani tek bir Tanrı ve bir din yoktu. Fetişizm totemizm ve animizm ile birlikte aynı zamanda bir din ama ifade büyülü aracıydı. hizmetin gerekli bir ayin olarak - İlk ancak o fetişizmleriyle din ortaya çıktı mantığa göre. Çoğu bilim adamı bu teoriye katılıyor ve Schmidt makul counterargument tezat yok: Orijinal tektanrıcılığın varsayım otomatik dinin evrim reddi haline gelir. Ama onların tarih bunun için politeizmin (birçok tanrılar) dan evrim lehinde olduğu gösterir tektanrıcılığını (monoteizm).

Başlangıçta fetişizmi oldu. Ya totem?

Aksi ne fetişizm, Fransız de Bros açıklıyor din tarihçi olarak, uzun Bros değil dinin ifade büyülü araçlarını ve din kendisinin eski formunu olan fetişizm gördüğü bu soruyu inceledik. Diğer bilim adamları (Frazer, Durkheim) fetişizmi inançların en eski formu olarak kabul edilir. Totemizm, onlara göre, daha uygun olarak , bu tanımlama. Bu rolün animizm teklif edenler vardır. Bu tur araştırma ile biter günü, özellikle görünümü tek noktası olarak, bilim yoktur. Bilim adamları bunu gelişmemiş olsa da, biz fetişlere ve totemler toplumda bugüne kadar kurulmuştur fikirler üzerinde bir yargıya varacak.

Totemler Afrika'da yaşayan

Totemler tüm halkları var. Bu, bazı olduğu kutsal hayvan, bir kuş, bir ağaç, bir patron ailesi ve hatta onun ataları olarak kabul edilir bir taş. Ama fetishes aksine totemler sadece Afrika, Avustralya, Kuzey izole kabileler kendi değerini korumuşlardır. Büyük Afrikalı şehirlerde, hayvanların ataları olan inancını tutarken rağmen. Onların alanlar turist genellikle hayvanların maskesi takmış yerlileri tarafından yapılmaktadır dini danslar gözlemliyoruz. Avrupa kültürü ile ilgili olarak, totem hayvanlar sadece mitlere ve kültürel olarak yaşamıyoruz ama dini bilinç insanların. İtalyanlar, örneğin, hala Roma'nın kurucuları ve mitinin efsanedir - kimse ciddiye kendini kurt en soyundan düşünmektedir Itza.

Fetişizm, bağnazlık ve şehvet

Ama bugünün dünyasında fetişler geçmişe oranla neredeyse daha popüler aldık. Ve bu iyi bir fiyata bol mantar büyücüler, şifacılar ve astrologlar sunuyoruz mucizevi tılsımlar, muska ve takılar, her türlü coşku değil. Modern toplum, şahsında şeylerin doğaüstü özelliklere verir, onlar da üretti. köleleştirilmiş konularda - yeni bir "tensel şehvet din" (Marx), hangi ana özelliği yoktu. Belki bu nedir fetişizmi günümüzün en doğru tanımıdır. İnsanlar neredeyse prestijli otomobil, mücevherat, değersiz daub bazı moda "deha" olarak dua yoktur. Fakat modern fetişizm en çarpıcı tezahürü putların ibadettir. Fanlar - en gerçek fetişist.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.