Ev ve AileAksesuarlar

Hangi toz yıkamak için iyi? Yıkama tozlarının çeşitleri ve bileşimi. Persil, Ariel ve Tide: neyi seçmelisin

Temiz kıyafetler sadece izlenim ve itibar meselesi değil, en başta da sağlık meselesidir. Çamaşırların yüksek kalitede temizlenmesini sağlamak için, kirleticilerin çıkarılması için uygun bir araç seçmek önemlidir. Hangi tozun yıkanacağını öğrenin, bugünkü çeşitlilikte kolay değil. Önerilen ürünlerin bileşimini, ana işletim bileşenlerinin özelliklerini ve insanlar için güvenlik seviyesini anlamak gerekir. Bu konularda daha ayrıntılı bilgi bu makalede ele alınacaktır.

Yıkama tozlarının türleri

Ana hata yanılgıları, çoğu tozun yıkamaya iyi geldiğini bulduklarında, her çamaşır türü için aynı çareyi kullanmaya meyillidir. İdeal olarak belirli bir doku türü için uygun olmalıdır. Bu nedenle, manuel yıkama için tasarlanmış ürünün etkin olduğu kanıtlandıysa, bunu otomatik olarak kullanmaya çalışmayın. Amacına uygun olarak kullanılmadığı için toz, özelliklerini tam olarak göstermez ve çamaşırlar kötü şekilde temizlenmez. Bu tür ürünler yemyeşil bir köpük oluşturan çok sayıda madde içermektedir, bu durumda gerekli değildir.

Bugün hangi deterjanlar mevcuttur? Kural olarak, sınıflandırma, bu ya da çare için amaçlanan doku türlerine göre yapılır. Bu kritere göre, tozlar sentetik, yün ve ayrıca keten ve pamuklu malzemeler için evrensel (her türlü kumaş çeşidi için) ayrılmıştır. Aynı zamanda, fiyat kritik değildir.

Büyük ölçekli yıkama için planlanan ve her şey aynı malzemeden (örneğin pamuktan) yapılmışsa, ucuz bir ürün kullanmak daha iyi, ancak dar kapsamlı olarak uzmanlaşmış.

Tozların kompozisyonu

Etkili bir araç seçmeye başlamadan önce belirli bir ürünü oluşturan bileşenlerin amacını anlamanız gerekir. Evin çocukları veya alerjisi olan insanlar varsa özel dikkat gösterilmelidir.

Her deterjan tozuna dahil edilen ana etken madde, kirin herhangi bir dokudan yüzeyden etkili bir şekilde ayrılması için tasarlanmış yüzey aktif cisimlerdir veya yüzey aktif cisimleri olarak adlandırılırlar. Sınıflamaları üç tip içerir: katyonik, anyonik ve inogenik olmayan.

Tehlike, formülasyonda A-sürfaktan olarak anyonik bir türe sahiptir. Bu gibi maddeler, örneğin bir kişinin cildinde döküntü ile kendini gösteren çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olur ve bağışıklık sisteminin etkinliğini önemli ölçüde azaltır.

Herhangi bir yüzey aktif madde çevre ve insan vücudu üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu nedenle çamaşırları durulayın ve çok önemli bir süreçtir çünkü esnasında tüm tehlikeli bileşenler doku yüzeyinden uzaklaştırılır. Eksiklik yapmayın, uygun programı çalıştırarak daha iyi durulama yapın.

Uzmanlara göre, gerçekten yüksek kaliteli deterjanlar yüzey aktif maddelerin yüzde beşinden fazlasını içermiyor.

Neden enzimlere ihtiyacımız var?

Enzimler genellikle reklamlarda, her derde deva madde olarak, başarılı bir yıkama için gerekli maddelerdir. Hangi tozun yıkanmaya uygun olduğunu belirleyen varlıklar ya da yokluğudır. Ve, bazı açılardan, öyle. Enzimler, en karmaşık olduğu düşünülen lekeleri, özellikle de yağları etkili bir şekilde gidermek için kullanılan biyolojik olarak aktif maddelerdir.

Bununla birlikte, bu bileşenler bazı narin dokulara zarar verebilirler, bu nedenle bunları içeren tozlar dikkatle kullanılmalıdır.

Fosfat nedir?

Fosfatlar - metalleri ve asitleri etkili biçimde karıştırarak yıkama sırasında suyunu yumuşatır; ölçek oluşumunu önler ve bu sayede kiri gidermeye daha başarılı bir süreç katılır.

Karakteristik nedir: Batı ülkelerinde üretilen tüm temizlik ürünleri bu bileşenleri içermez, çünkü bu maddeler aktif cildi ve solunum yolları ile bağlantılı alerjik reaksiyonların oluşumunu tetikler. Birçok ülkede yasama düzeyinde kullanımları yasaklanmıştır.

Bu maddelerin yerini, çevrelerindeki dünyaya veya insan sağlığına zarar vermeyen zeolitler alır. Bu tür tozlar kural olarak "fosfat içermez" olarak etiketlenmiştir.

Ağartma türünü belirle

Bazen beyaz keten için bir yıkama tozu seçmek son derece zordur. İki tip kumaş ağartma bilgisinin bulunması önemlidir. Hangi toz deterjanı amaçlandığını anlamak için, diğerlerinin kompozisyonunu dikkatlice okuyabilirsiniz. Yani, herhangi bir peroksit tuzunu içeriyorsa, bu ajan sıradan bir kimyasal çamaşır suyu olduğu anlamına gelir ve formül oluşturan maddelerin "C" ile başlayan bir formülü varsa, optiktir. Bunun uygulamada ne anlama geldiğini daha da düşünürüz.

Sıradan bir toz beyazlatılabilir mi?

Niteliksel bir sonuç elde etmek için, "2'si 1" bir deterjan kullanmak tercih edilir. Bu tür tozlar, yukarıda tarif edilen birinci ya da ikinci tip ağartma maddeleri anlamına gelir. Sonra, her biri hakkında daha fazla konuşalım.

Yani, kimyasal çamaşır suyu, klora veya peroksit'e dayalı bir çare. Böyle bir toz aktif olarak kumaşın rengini yok eder ve hassas malzemeler için uygun değildir. Ancak oksijenli çamaşır suyu kumaşı ayırıyor. Renk de dahil olmak üzere herhangi bir kıyafet için kullanılabilir.

Optik ağartıcı, kumaşı ve genel rengini yok etmez, ancak lekeleri etkili bir şekilde maskeler. Bu, bileşimini oluşturan benzersiz yansıtıcı parçacıklardan kaynaklanmaktadır.

Hangi toz yıkama için iyidir - kimyasal veya optik ağartıcı? Kural olarak, ikisi de etkili olabilir ve temel farkları ambalajlama maliyetidir.

Çocuk iç çamaşırı için tasarlanmış toz seçimi

Evde bir çocuğun bulunması için uygun temizlik maddeleri ve deterjanlar kullanılmalıdır. Ve bu sadece pazarlamacılardan edepler değil! Çocuklara yönelik fonların kompozisyonu yetişkinler için olanlardan gerçekten farklıdır. Çocuk tozlarının bileşenleri genç organizma üzerinde çok daha fazla koruyucu bir etkiye sahiptir. Alerjik hastalar için kullanımı da önerilir.

En istenmeyen bileşenler çeşitli çamaşır suyu ve soda türüdür. Bunun için emin olmak için, çaresinin bileşimini dikkatlice incelemek önemlidir.

Ev eşyaları için tanıdık sabunların bebekler için güvenli olmadığını hatırlamak uygundur. Bileşiminde bulunan çok miktarda alkali, bebeğin cildi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Ve lekeleri çıkartamaz.

Kaliteli bir toz nasıl seçilir?

Gerçekten etkili ve güvenli bir araç seçmek için bir toz satın alırken aşağıdaki nüanslara dikkat etmeniz önemlidir. Toksinlerin yokluğuna ilişkin açıklama genellikle doğrudur, dolayısıyla belirtilmelidir. Ürünü oluşturan maddelerin yüzdesini kontrol etmek de gereklidir (yüzey aktif maddeler için yüzde beşten fazla değil, fosfatlar için ondan fazla olmamalıdır). Her türlü doku için tek bir evrensel tozu değil, birkaç tane özelleştirilmiş tozu elde etmek daha avantajlı olacaktır. Renkli ve beyaz olan, bebek (çocuklu aileler için) ve lekeleri çıkarmak için enzim içeren bir alet için farklı araçlara sahip olmak da arzu edilir. Hem manuel yıkama hem de bu amaçla özel olarak tasarlanmış otomatik ürünler için kullanılması önemlidir.

Kullanılan başvurunun oranını hatırlamak gerekir. Yıkama amaçlı çamaşırların kilogramı için bir çorba kaşığı toz olmalıdır. Yokluğu, kalitesiz temizlemeye ve aşırı keskin kokuya ve kumaş üzerinde kimyasal parçacıkların varlığına neden olacaktır.

Toz "Persel"

Yıkama için en popüler araçlardan biri "Persil" dir. Sıvı toz, hem beyaz hem de renkli şeyleri temizlemek için etkili bir madde olarak konumlandırılmıştır (belirli ürünün amacına bağlı olarak, ürün grubunda da evrensel maddeler bulunur). Enzimler içerir, bu da, çilek izleri ve herhangi bir içecek (hatta kırmızı şarap) dahil olmak üzere çeşitli lekeleri salgılayabildiği anlamına gelir. Bununla birlikte, bu bileşenler tozun raf ömrü boyunca ancak üç yıl süreyle aktif kalırlar. Sona erdikten sonra, ürünün leke sökücü olarak özellikleri kaybolur ancak bir bütün olarak yıkamak için uygun kalır. Ayrıca, ürünün özelliklerini korumak için, otuzbeş dereceyi aşmayan bir sıcaklıkta depolamak önemlidir.

Tozlar Persil, hem diğer markaların vasıtaları, herhangi bir gıda ürünü ile birlikte veya çocukların erişebileceği bir yerde depolanamaz. Ürün mukus zarlarına girerse, bol miktarda temiz su ile durulanmalıdır.

Toz "Gelgit"

Gelgit tozu, kendisinin kalitesinin garantisi olan ünlü Procter & Gamble kimyasal ürünleri üreticisi tarafından üretilmektedir. Ürün çamaşırhane sektöründe tartışmasız bir lider olarak kendini kanıtlamıştır. Ürünün bileşenleri doku yapısına zarar vermez ve aynı zamanda herhangi bir karmaşıklığın lekelerini etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Popüler bir temsil hattı - Gelgit Rengi - renk yoğunluğunun korunmasına katkıda bulunur. Buna ek olarak, bu toz aynı zamanda çamaşırlar için bir aroma ajanı olarak görev yapar.

Önemli: Gelgit tozu (otomat) fosfat içermez, bunun yerine güvenli zeolitler dahil edilir. Ajanın aktif bileşenleri lekelere etkili bir şekilde mücadele eden enzimlerdir. Aynı zamanda, anyonik sürfaktanların içeriği izin verilen yüzde 5'ten biraz daha yüksektir.

Toz "Kulak Dadı"

Bu ürün özellikle çocuk iç çamaşırını yıkamak için tasarlanmıştır. Yenidoğanın şeylerine gelince bile kullanılabilir. "Kulak Kardeşliği" bir hipoalerjenik ajan olarak konumlandırılmıştır. Çizgide, manuel ve otomatik yıkamaya yönelik ürünler var. Üreticiye göre, ürünün yapısı dokudan kolayca durulanacak şekilde olup parçacıkları elyafa kalmaz ve bebeğin derisini tahriş etmez.

Tozların özelliklerini kaybetmemesini sağlamak için, tozun doğru bir şekilde saklanması gerekir (karanlık soğuk bir yerde).

Ürünün özellikle çocuk eşyaları için tasarlanmış olmasına rağmen, fosfatları ve önemli miktarda A-PEA'ları (yüzde beş ila onbeş oranında) içerir ve cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Toz "Ariel"

Bir başka ünlü marka Ariel. Bu markanın tozu, yüzey aktif maddelerden oluşan etkili bir sistem olan enzimler içerir. Ajan yapısı düşük sıcaklıklarda bile (kırk derece) dokuları etkin bir şekilde temizleyebiliyor. Toz "Ariel Mountain spring", oksijen içeren ağartmayı gerçekleştirir ve optik ağartmanın etkisini yaratır. Bu inanılmaz bir sonuç sağlar.

özet

Çamaşır deterjanı ile ilgili yukarıdaki tüm bilgileri analiz ettikten ve popüler tozların bileşimlerini düşündükten sonra aşağıdaki sonuçlar çıkarılabilir. Çocuğunuzu kimyasalların olumsuz etkilerinden koruyacak bir ürün satın almak istiyorsanız, "Ushasty dadı" adlı bir ürüne para harcamayın. Bu toz kendi başına etkilidir, ancak bileşimi diğer "yetişkin" maddelerden farklı değildir. Örneğin, "Tide" genel olarak daha güvenli çünkü "Eared Nanny" nin aksine, alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına katkıda bulunan zararlı fosfatlar içermiyor. Procter & Gamble tozundan, çocuğun hassas cildi zarar vermeyecek güvenli zeolitler ile değiştirilir. "Persil", önemli miktarda enzim içerdiği için çeşitli lekelerin giderilmesi için son derece etkilidir. Bu tıbbın, ciddi kirliliğe zamanında baş etmek için evde bulunması yararlıdır. Bununla birlikte, mal sahibinin çamaşırları beyazlatma görevi ile karşı karşıya kalması en etkili değildir. Bu bakımdan Ariel, dokuların yüksek kalitede temizlenmesini sağlayan bir tozdur. Üstelik ağartma işleminde, "Ariel" kumaş liflerine zarar vermez, yapısını yok etmez ancak doğrudan leke üzerinde doğrudan etki eder.

Temizlik birçok açıdan sağlığınızı belirler. Seçiminizi her zaman yetkin hale getirin!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.