Gıda ve içecekYemek tarifleri

Nasıl Ranetki gelen reçel yapmak için?

Ranetki reçel farklı şekillerde pişirilebilir. bunlardan herhangi ve özellikle çocuklar için, çok lezzetli bir muamele ortaya çıkarsa. Bugün evde bir kokulu elma tatlı yapmak için nasıl adım yöntemi ile adım sunuyoruz.

reçel nasıl yapılır Ranetok dan

Gerekli malzemeler:

  • Kum şeker - 1,3 kg;
  • ; 1.1 kg - olgun sarı Ranetki
  • Saflaştırılmış şişelenmiş su - 600 mi.

elma seçimini Özellikleri

Ranetki reçeli bu tatlı için sadece olgun ve tatlı sarı meyve kullanırsanız, lezzetli çıkıyor. Böyle bir ürün deposunda değil satın alabilir ve kendi bahçesinde toplanmaya tavsiye edilir. Sonuçta, kendi yetişkin meyve çok daha lezzetli ve sağlıklıdır. bir ana madde seçerken onun katılık özellikle dikkat edilmelidir. Sonuçta, daha gevrek ve yumuşak ürünlerin çok lezzetli değil reçel çıkıyor. Bu nedenle, bu tatlı için elastik ve bütün elmaları almak daha iyidir. Bu arada, çünkü yüksek tatlılık böyle meyveler çok sık kurt yemiş. Eğer reçel dilim yapmaya karar verirsek, solucan deliği bir bıçakla kesilebilir. Aksi hasarlı elmalar alarak değmez.

ürün İşleme

Bu tarif, biz dilimlenmiş elma bir tatlı yapmak hakkında söylemek karar verdi. Sonuçta, bütün meyvelerin hazırlanması için çok daha zamana ihtiyacı olacaktır. elma Hasat veya kazanılmış iyice yıkanmış ve daha sonra bu şekilde tüm Boll çıkarılması, çeşitli parçalar halinde kesilmesi gereklidir. cilt gerekli değildir dan özel bir reçel lezzet ve zenginliğini verecek şekilde, meyve temizleyin.

Bir ısıl işlem ürünün hazırlanması

Tüm meyveler kesildikten sonra, bunlar (a kevgir kullanılarak) tekrar soğuk suyla durulanır önerilmektedir. Sonra, emaye kapta hiç hareket şeker ile doldurmak ve iyi büyük kaşık karıştırın gerekir. Bu pozisyonda, içerikler meyve suyu vermek için bir kaç saat için bırakılmalı ve tatlı ürün kısmen eritilir.

Isıl işlem

Reçel Ranetki üç aşamada hazırlanmalıdır. Şeker meyveler biraz su dökün gerekir başlamak için. Daha sonra küçük bir ateşe bir gaz sobası üzerinde emaye havzası gerekir. Tatlı kaynatıp 6 dakika kaynamaya getirilmelidir. Sonra, ateş ödemek yemekleri gazete kapak ve 5-7 saat boyunca oda sıcaklığında bekletin gerekir. Bu süre boyunca, gelecek tatlı soğumasını ve meyve şurubu absorbe kısmen edilir. Bu prosedür arzu iki kez daha tekrarlanır. Nihai kaynama sonra tamamen ıslanmış ve pişmiş malzemelerle koyu reçel oluşturmalıdır.

hazırlanmasındaki son aşama

Uzun kış aylarında reçel Ranetki tutmak, birden kavanoz ve kapaklarını sterilize ve sonra üzerlerinde sıcak tatlı tüm dağıtmak gerekir. Şimdi gerekli rulo kapağı, yoğun bankalara havlu kapsayacak ve baş aşağı çevirin. tatlılık soğutmak için, hatta bir gün için bu konumda bırakılmalıdır. hazır 24 saat reçel buzdolabı veya alt alanlar kiler konması sonra.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.