OtomobilArabalar

Nasıl motorda yağ dökmek için? seçme ve yağ değişimi ile ilgili talimatlar

insanlar bir kez hemen ilerideki bakımı hakkında düşünmeye başlamak pek mümkün bir araba almak. Ama birkaç bin kilometre sonra bunu düşünmek için zaman gelir. araba sahiplerinden ilk soru genellikle sıvı yağlama içerir: kullanmak ne motor, yağ dökmek için ne kadar böyle devam değişiklik olarak seviyesini kontrol etmek ve nasıl.

Motor yağı genel özellikleri

Araç mineral formundadır Bu sarf sentetik ya da yarı-sentetik.

Mineral yağ rafinaj petrol ürünleri ile elde edilmektedir, doğal bir üründür. Sentetik, adından da anlaşılacağı gibi, kimyasal sentez ve mineral ve karıştırıldığında elde edilen yarı sentetik bir sonucu olarak, yapay bir doğası ve oluşturulan bir sentetik yağ motoru.

En iyi nedir? Sentetik en dayanıklı ve en uzun ve faydalı özelliklerini korumaktadır. Fakat birçok sürücülerin bunu en iyi seçeneği göz önünde yarı sentetik zihin tercih ederim.

Yağ çok önemli bir parametre viskozite olmasıdır. Bu nedenle kendi özelliklerini muhafaza, birbirlerine karşı motor parçalarının sürtünmeyi azaltır.

Katkı - yağ üçüncü en önemli parametre özellikleri. Bunlar en mekanizmaları ve birimleri öğütme, katran yataklarından serbest, bir temizleme fonksiyonu geliştirilmiş yerine düğümler ve nasıl üreticileri tabii ki, şüpheli, hatta düşük parçaları temin arasındaki sürtünmeyi sayı-azaltır.

kışın iyi yağ

Soğuk havalarda, bazı sürücüler diğer sezon, yani her türlü hava malzeme ile aynı formu kullanın. Ama bazıları,, uzmanların önerileri izleyerek motoru özel yağ taşınıyor.

Soğuk hava için en iyi seçim nedir? yılın zamanına bağlı olarak, yağını değiştirirken, operasyon bağlı olarak, nitel kesinlikle bir rol oynayacaktır özelliklerini değil, aynı zamanda bu olayın fizibilitesini sadece dikkate alınması gerekmektedir.

Sonuçta, araç ısı pek başka motorlu sıvı gereklidir garaj, ise. Ama yepyeni makineleri için, tabii ki, imkansız her durumda petrole para pişmanım. sıvılar için iyi notu kullanarak, araç sahipleri güç paketinin ömrünü arttıracaktır.

Aracınız için yağ nasıl seçilir

Doğru seçimi yapmak için öncelikle işletim fonlar için kılavuzuna bakın gerekir. yağın birçok litre motor, vb tavsiye edilen viskozite indeksi ve bazlar ve dökülmüş nasıl tüm bilgiler etraflıca detaylı ve vardır. Bunu tamamladıktan sonra, araba sahibi bu özelliğe karşılık gelen, petrol satın almak zorunda olmalıdır.

Ancak, satın almak ne marka açısından, onların tercihlerine uygun olarak, kendisi için karar verebilir. Ama marka bazıları sadece belirli bir araç için uymuyor olur. Nedenle, yorumlar o birlikte sürücülere aynı araç denemek için ayrıca dikkat etmek değer. Ayrıca önemlidir ve bu alanda uzman görüşleri.

Ne kadar motoruna yağ dökmek gerekir

ilk etapta bu soruya cevap vermek için araç kılavuzuna yapılmalıdır. Ama çoğu zaman deneyimsiz sürücüler ve pratikte kılavuzu okuduktan sonra, sorular kalır.

Sonuçta, motoruna yağ dökmek ne kadar, genellikle üretici genellikle sabit sayıda sonuçlanır rağmen süreç içinde çözüldü.

Bu rakam, tabii ki, ünitenin hacmine bağlıdır. Örneğin, 1.8 litre motora ve çok motor yağı VAZ 3.7 litre olmalıdır kadar bilinen iki yarım için. Ama pratikte, bu en fazla üç buçuk litre ile doludur. petrol yerine tamamen çıkıp Bunun nedeni olduğunu ve motor yüzde beş ila on sırası geçerliliğini korumaktadır.

Ne kadar yabancı bir üreticinin motoruna yağ dökmek gerekir? Ne zaman sıvı motorun üstünde tutar Araçlarımızın daha gerekecektir. Tipik olarak, sayı 4.4 litre, 4.2 litre arasında değişir.

İlk gerekli miktarın en (üretici tarafından reçete edilir sayısının yaklaşık seksen oranında) dökün. yavaş yavaş yavaş kalanını tepesinde, yerleşir kadar Sonra, birkaç dakika bekleyin. Biz izin verilen maksimum aşmadı seviyesini izlemek gerekir.

Yağ seviyesini kontrol etmek için nasıl

Doğru rakamı elde etmek amacıyla, motor doğru olup yağı nasıl kontrol edileceğini bilmek gereklidir:

  • Arabalar düz bir zemin üzerine park edilmelidir;
  • Tehlikeli olduğu için motor, başlamış olmamalıdır ve doğru sonuç elde edilmez;
  • Motor sadece yoksayılmadığından olmalı, ama üç beş dakika için çalışma olmadan kolay anlamına gelen yerleşmek, sonra yağ karterine boşalmasına zamanı var;
  • motor sıcak olduğunda bile yabancı araçların seviyesini kontrol etmek için yine de mümkün (: Soğuk ve "soğuk" ve "sıcak" anlamına Sıcak, yağ çubuğu üzerindeki iki göstergeler vardır).

Motordan yağ Akan

aracın çalıştırılması için motordan sıvı sızıntısı gibi hoş olmayan anlar da vardır. Bu, farklı nedenlerden kaynaklanabilir:

  • Bireysel elemanların sızıntı;
  • mühürler sızıntı;
  • emme manifoldu CSS hatası;
  • Yanlış yağ kullanarak;
  • uzun kapalı kalma süresi;
  • kırık bir conta sızdırmaz tıkaç.

Bay yağlayıcı

yağ tankı bunun çok büyük miktarda dolu olmasından sızabilir. Bu nedenle basıncın sıvı motorlu atladı. motorunda Körfezi petrol, doğal sızıntı oluşmasına yol açacaktır mühür bileşenleri ve mühürler, yıkımına neden olabilir.

yağı nasıl değiştirilir?

yağlayıcı değiştirilmesi aracın modeline bağlı olarak, 1020 kilometre gelen gerçekleştirilmelidir. Ama eğer, örneğin, motor yağı akar veya başka bir sorun biriminin tamirini neden sonra her şey kilometre işe yaramadı bile sarf değiştirmek zorunda.

prosedürü yerine yağ herhangi bir teknik merkezinde gerçekleştirilebilir. Ama bile bir acemi sürücü kolayca başa böylece basittir.

Eğer kendi yerine karar verirseniz Yani, o zaman uygun satın almalısınız yağ filtresini ve sıvı kendisi. İlk değişiklik hala kir ve kum, çünkü önceki yağdan motorun güvenliğini sağlamak için gerekli olmalıdır.

Bir çukur ile aşa gerek değiştirilmesi veya garaj yapmak. İki sarf atık tankları, beş litrelik bir yanı sıra bir palet hazırlama. yağ içermeyen cam tam ve şartsız böylece prosedür de ısıtılmış motorda yapılmalıdır.

Anahtar katlanmış fiş gövdesi bulunmaktadır. Böylece iplik ve halka üzerinde fiş dikkat etmek gereklidir. Yağ damla, damla tepsisi yerleştirilir ve durumun metalizasyon ve süspansiyonun derecesi incelendiğinde. dere atılan önlemek için karterden bastırılan aynı anda takın. Daha sonra tüm sıvı hazırlanan kap tapasının içerisine dökülür ve sıkı bir şekilde geri döndürün.

Aynı zamanda, bu bölümün sıcaklığın etkisi altında değiştirilebilir eğilimi, lastik conta değiştirmek için arzu edilebilir. Başka bir conta yağlanmış ve durdurucu ile vidalı iken. Sonra paleti çıkarmadan, filtreyi sökün. Eski atılır ve yeni bir taze yağ dökmek ve dikkatli bir şekilde cıvatalı. Sonra, çok petrol litre üretici tarafından tavsiye edilmektedir motora döküldü olarak boyun kontör gerekir. dolgu seviye probu tarafından izlenir.

Doğru miktar doldurulur, motor çalışmasını yaptı ve petrol kartere uçakla ettiğini birkaç dakika bıraktı. , Motoru kapatın eklemlerde hiçbir çizgiler oluşmuş olmadığından emin olun. Her şey iyi giderse, güvenle taze sıvı ile önümüzdeki bin kilometreyi binebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.