FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Nasıl mantar hücrelerini yok?

Çok uzun bir zaman eski bilginler yanlışlıkla bitkilerle aynı grupta mantar bağladı. Ve bu sırf kendi yakın benzerliği nedeniyle yapıldı. hareket edemez bitkiler olarak mantar sonra. Ve ilk bakışta onlar hayvanlar gibi görünmüyor. Ancak, kısa sürede bilim adamları hücrelerini incelemek başardık, onlar mantar hücreleri hayvan hücreleri çok benzer olduğunu gördük. Bu nedenle, bu organizmalar bitkiler olarak sıralamak için durdurdu. Bununla birlikte, hayvan benzerliklere ilave olarak, mantar hücreleri olarak sınıflandırılır, ve hayvan bazı farklılıklar vardır edilemez. Bu bağlamda, mantar ayrı bir krallıkta ayırdı. hayvanlar, bitkiler, mantarlar, bakteriler ve virüsler: Böylece, doğada beş yaşayan organizmaların krallıklar vardır.

Mantar hücrelerinin temel özellikleri

Mantarlar eukaryotesdir. Bu organizmalar, İP de merkezi mevcut canlı hücrelerdir. Bu DNA'da depolanan genetik bilgiyi korumak için gereklidir. mantar hariç Ökaryotlar, hayvanlar ve bitkiler.

Her iki Var tek hücreli mantarlar, ve çok hücreli.

plazma membranı, çekirdekte ve sitoplazmada: Mantar hücreleri, diğer ökaryotik hücreler gibi, üç parçadan oluşur. Geçen organelleri ve kalıntılar bulunmaktadır. Organeller kalıcıdır. Bunlar hücre spesifik fonksiyonları yerine getirir. kararsız olarak İçerme. Genelde bir yedekleme işlevi yerine getirir. Bunlar organel gibi karmaşık bir yapıya sahiptir. Temelde sadece düşer veya gerekirse hücreler, fungal kristaller besinler kullanılabilir.

mantar hücresi bir bitki hücresine benzer?

Ana benzerlik yatmaktadır mantar hücresi yapısı , plazma zarının üzerine bir hücre duvarı sağlar. Bu eğitim hayvan hücrelerinin karakteristik değil ama bitkilerde aynı zamanda mevcut bulunmaktadır. Ancak bitki hücre duvarı selülozdan yapılmış ve mantar kitinden oluşmaktadır.

mantar ve hayvan hücreleri benzerlikler

mantar hücreleri hayvanlara benzer yapısını yapan ana özelliği, bu glikojen katılımların varlığıdır. hayvanlar gibi nişasta depolayan bitkinin, mantar, glikojen stoğu aksine.

Başka benzer bir özellik - yolu hücre temini. Mantarlar yani dışarıdan organik maddeleri almaya hazır heterotroftur. Bitkiler de Ototrofların bulunmaktadır. Bunlar bağımsız besinleri alma, fotosentez.

organeller

Aşağıda görülebileceği şekil Mantar hücreleri, mitokondri, ribozom, endoplazmik retikulum, lizozomlarda, hücre merkezine ve benzeri organele sahip Golgi kompleksine. Bundan başka, hücre arası eski cep mantar mevcut olabilir. Yukarıda listelenen tüm organeller hareket ederler. Lütfen kısa bir plaka bunları düşünelim.

organel fonksiyon
mitokondri Hücresel solunum (enerji üretimi)
ribozomlar Çeviri işlemi (tek tek amino asitlerin polipeptid zincirlerinin oluşumu)
endoplazmik retikulum metabolizmasında rol oynayan Yağ sentezi,
lizozomlar hücresel sindirim
cytocentrum hücre bölünmesi katılım
Golgi kompleksi

Organik maddelerin sentezi, proteinler sınıflandırılması

bitkilerin aksine, mantar hücreleri plastidleri içerir. Bitkilerde fotosentez (kloroplast) sorumlu bu organeller ve yaprakları (kromoplastları) rengi. Ayrıca, mantarlar kendi halinde sadece eski bir hücre çarpıtma vardır bitkilerden farklıdır. Bitki hücreleri de yaşam döngüsü boyunca, bu organelleri vardır.

Mantarların çekirdek

onlar ökaryotlar olduklarından, hücrenin her birinde bir çekirdek içerir. DNA saklanan genetik bilgilerin korunması için, aynı zamanda hücre içerisinde meydana gelen tüm işlemleri koordine etmek için tasarlanmıştır.

Bu yapı, gözenekleri spesifik protein oluşan mevcut özel olduğu nükleer membran sahiptir - nukleoprionov. iç gözenekleri sayesinde sitoplazması maddeleri alışverişi yapabilir.

membranın içinde bulunan çevre, karyoplasm aradı. DNA kromozom formundadır.

normal olarak (örneğin, trombositler nukleussuz bir çok çekirdekli hücreleri veya kas dokusu olması dışında), bir orta tabaka, bitki ve hayvan hücrelerinin aksine, genellikle mantar hücresi bir değil, iki veya daha fazla çekirdek bulunmaktadır.

Sonuç - mantar çeşitli

biz zaten bu organizmaların hücreleri oluşturmak için nasıl düşündüm Yani, kısaca onların çeşitli bakalım.

Her şeyden önce, tek hücreli ve çok mantarlar vardır. Tek hücreli arasında en ünlü ve yaygın adam tarafından kullanılan maya olduğunu. Buna ek olarak, bu şekilde, örneğin bitki ya da hayvan mantar küllenmenin olarak çeşitli hastalıkların neden diğer organizmalar parazit olan tek hücreleri mantar, bir dizi vardır.

Çok hücreli aşağıdaki sınıflara ayrılır yapısına bağlı olarak mantarlar,: Basidiomycetes, Ascomycetes, oomycetes, Zygomycetes ve Chytridiomycota.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.