Gıda ve içecekKahve

Nasıl kafein beyin ve beden etkiler?

Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu kafein bir kısmı olmadan güne başlayamaz. refahı için yeni bir bilimsel çalışma sessiz göre bir latte ve cappuccino severler olabilir. Bu aşırıya kaçmadan kahve ömrünü uzatır çıkıyor. Fakat enerji içecekleri canlılık almak alışık olanlar, her kavanozda şeker içeriği yüksek endişe olmalıdır.

uyarıcı negatif ve pozitif etkisi

Kendi başına, kafein sağlığı için olumlu ve olumsuz etkileri hem sağlayan güçlü bir uyarıcıdır. kişi uyanık, daha uyanık hale gelir ve odaklanmış, başka bir "doz" verilecektir. Ancak, kahve ek porsiyon o sinir sistemi söz konusu olduğunda, hoş olmayan sonuçlara neden olabilir.

Kafein - Dünyadaki en yaygın olarak kullanılan psikoaktif ilaç

Kafein aslında, bu madde ilaçlara atfedilebilir, bağımlılık yapar ve. Ama bazı şer bir uyarıcı olarak bu konuda sanmıyorum. İstatistiklere göre, dünyada en sık psikoaktif ilaç kullanılır. Bu dünyayı algılama şeklini değiştirerek, Psikostimulan sahiptir etkisi. Sabah uyandığında ilk şey güneş ışığını görüyoruz. Kış aylarında Eğer elektrik ışıkları açın. Tandem "kafein ve ışık" uyanıklığın doğal ritmini soran sizi tamamen uyanır.

Bir süredir size canlılık hissedeceksiniz

beyin gündüzleri yorulur aslında şaşılacak bir şey yoktur. Ve daha adenozin molekülü daha uyumak istiyorum, yapılır. saat gerçekleşen biyokimyasal süreçlerde önemli bir rol oynar bu kimyasal bileşiğin üretimi. gün boyunca yorgunluk hissetmeye başlarsanız Ve tek kurtuluş kahve ya da enerji bankanın bir fincan görülür. Kafein adenozin, beyindeki bir molekül taklit doğal sürecini engeller. Merkezi sinir sisteminde, adenosin reseptörlerinin bir kısmını yakalar, ve daha sonra tamamen bunları engeller. Sonuç olarak, bir fincan kahve içtikten sonra neşeli hissediyorum.

etkisinin kısa süreli bir işlemdir

Ancak uyarıcısı sadece kısa süreli bir etkiye sahiptir. kapalı giyer, vücut tekrar adenozin reseptörleri üretmek için alınır. Birçok insan için, kahve sabah fincan aniden iki olur bu yüzden. merkezi sinir sistemi adenosin reseptörü daha fazla, daha kafein bağlanma ve engelleme için gerekli.

Kafein halinizi artırır

Özünde, başka eşit güzel bir özellik yoktur. Bu geliştirilmiş bir ruh halidir. Uzmanlar ayrıca adenozin reseptörlerini bloke edebilme yeteneğine sahip bu etkiyi bağladı. Dopamin ve glutamin: adenosin moleküllerinin sayısı azalır, onların yerine, beyin tarafından üretilen doğal sinir uyarıcıları vardır. Böylece, kahve sever sabah canlılık bir dalgalanma değil, aynı zamanda ruh halinde önemli bir artış sadece görür. Birkaç bilimsel çalışmalar kafein tüketimi ve depresyon riskinin azalması arasında bir ilişki bulduk unutulmamalıdır. Bazı bilim adamları, kahve az intihar düşünceleri tehdit ettiğini ileri sürmüşlerdir. En azından, bu açıklama erkekler için de geçerli olabilir.

çayın etkisi daha az çalışılmış olan

çay hakkında konuşmak, o zaman CNS bu içeceğin faydalı etkisi, çelişkili bilgiler var. Bazı çalışmalarda çay tüketimi ve ruh halinde bir artış arasında bir ilişki bulduk ve bazı yoktur.

Kafein adrenalin seviyesini artırır

Kafein onları daha adrenalin üretmek için neden, beyin hücrelerini uyarır. Hipofiz sinyalden hormon üretiminden sorumlu acil modu serviste çalışma yapan böbreküstü bezleri, aktarılır. kahve çok büyük doz insanlar sinirli ve saldırgan yapar nedeni budur. Adrenalin bir kişinin hızla tehdit durumdan çıkmak mümkün olduğunca arar hangi "mücadele veya uçuş" fonksiyonu sorumludur.

Eğer dördüncü onun mutfak ve yudum kahve oturan zaman, hayatınıza bir tehdit yoktur. Ancak, uyarıcıların etkisi altında beyin farklı düşünüyor. O vücudunuzun "save" komutu verir. Eğer ajitasyon, sinirlilik, anksiyete ve hatta öfke yaşadıkları bu yüzden. Bunu duygusal ücret uygulanır nedeni budur. Vasya, bu nitelikler gerçek riskle karşı karşıya kalacağı durumunda rakipler ile baş yardımcı olacaktır. Ama sıradan günlük yaşamda şey adrenalin fazladan dalgalanma.

Kahve hafızayı geliştirir

Kafein, bazı hafıza işlevlerini artırabilir kanıtlanmıştır özellikle kelime listeleri hatırlamak ve diğer insanlar tarafından iletilen bilgileri anlama yeteneği. Bazı çalışmalarda daha ilginç şeyler bulduk. Örneğin, kafein gelecekte kolayca bilinç yüzeyine eski bilgileri kaldırmak olabilir "ipucuna" anısına yapılacak beynin yardımcı olur. Ancak, tüm bu gelişmeler kahve nadirdir ve henüz kahve kendilerini sadık sınıflandıramaz içki insanlar için çalışıyorum. kahve Yalnızlar bellek için çok daha büyük bir etkiye sahiptir Ayrıca bu hafıza dışa dönük fincan gösterildi. Bilim adamları, bir maddenin, bu olay, farklı bireysel reaksiyon açıklar.

Kısa bir süre için, kafein iştahı azaltır

kısa bir süre için Bir fincan kahve, açlık hissi. bazı insanlar açlık günlerinde kahve içmek için mutluyuz nedeni budur. Bu alandaki çalışmaların çoğu hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir unutmayın. Henüz bu bulgular varsayımlar ve pratik gözlemlerin sürecinde olduğu gibi bu demektir.

Kahve bazı ilaçların etkisini artırır

Az bir baş ağrısı kahve fincanı için bir hap içmek gebe. Ancak, migren semptomlarını azaltmak popüler ilaçların bir parçası olarak, kafein içerir. atsetominafenom ile reaksiyona sokulması, ağrı bastırma psikostimülan etkiyi güçlendirir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.