Sanayi

Nasıl bir gaz türbini nedir?

gaz türbini - bir motor olup, burada birinci cihaz (rotor) sürekli çalışma sırasında vücut döner gaz iç enerji , mekanik iş planına (diğer durumlarda, buhar ya da su içinde). Bu aktif hülasa akışı içinde hareket sonuçlanan rotorun çevresindeki sabit bıçağı etkiler. gaz akış yönü eksenel türbin ayrılır zamanda (bağıl hareket ile dik aynı eksene) veya radyal (gaz hareket türbin eksenine paralel). hem tek hem de çoklu mekanizmalar vardır.

Gaz türbini iki şekilde bıçak üzerinde çalışabilir. İlk olarak, bu gaz yüksek hızlarda çalışma alanına verilir aktif bir süreçtir. Bu durumda, gaz akışı düz bir çizgide hareket eğilimi ve detay onun bir şekilde kavisli bıçak ayakta kendisini dönerek reddeder. gaz besleme hızı düşük olduğunda İkinci olarak, reaktif tip bir işlem, ancak, yüksek basınçlar kullanılabilir. Jet motoru hemen hemen saf bir formda türü, yani oluşmaz. K. türbin sunmak merkezkaç kuvveti birlikte, reaksiyon kuvveti ile, bıçaklar üzerinde hareket eder.

Gaz türbini bugün kullanıldığında? cihazın çalışma prensibi vb elektrik jeneratörleri, kompresör, taşıma (deniz alınan bu tip yaygın türbin tahriki için kullanılabilen gaz türbini). Buhar ile kıyaslandığında, bunların göreceli olarak küçük ağırlık ve boyutlara sahip, onlar yoğunlaştırma ünitesi, iyileştirme kazanı gerek yoktur.

Gaz türbini fırlatıldıktan sonra kullanım için hızlı bir şekilde hazır yaklaşık 10 dakika boyunca tam güç üretir, bakımı kolay, soğutma için küçük bir su miktarı gereklidir. İçten yanmalı motorların farklı olarak, krank mekanizması atalet etkileri vardır. Gaz türbini tesisi ve dizel motorlarda daha kısa bir buçuk katı, ve daha çok yarı ağırlığında. Cihaz yakıt kalitesiz üzerinde çalışmak için yeteneği vardır. Yukarıdaki nitelikleri motorları üzerinde mahkemelere özel ilgi böyle bir plan düşünün izin hoverkraft ve deniz otobüslerine.

Bir ana bileşen olarak bir gaz türbin motoru ve önemli bir dizi dezavantaja sahiptir. Bunlar arasında dizel motorlar, verimliliği, yüksek sıcaklıklarda kısa süreli bir çalışması, yüksek gürültü seviyelerine dikkat ediniz (kullanılan gazlı ortam yaklaşık 1100 ° C'lik bir sıcaklığa sahip ise, türbinin kullanım süresi 750 saatlik bir ortalama olabilir).

Gaz türbin verimi kullanılan sistem bağlıdır. Örneğin, cihaz ile 1300 santigrat derece üzerinde ilk gaz sıcaklığı ile enerji üretiminde kullanılan bir sıkıştırma oranı daha fazla kompresör 23 hava ve en az 17 yaklaşık% 38.5 katsayısı otonom işlemlerdir. Bu tür türbinleri çok yaygın değildir ve elektrik sistemi yük tepeleri kapsayan esas olarak kullanılmaktadır. Bugün, en fazla 30 MW kapasiteli yaklaşık 15 gaz türbinleri Rusya'da termik santrallerin bir dizi üzerinde çalışıyoruz. çok aşamalı ünitelerde Yüksek verimli özelliklerine (0.93 civarında) verimliliği çok daha yüksek bir oranı elde edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.