Sanayi

Vidalı delik açma motoru: özellikler, cihaz, çalışma kuralları

Petrol, gaz endüstrisi özel ekipman kullanılmasını gerektirmektedir. ). Çalışma döngüsünün organizasyon için sıklıkla kullanılan kuyu altı sondaj motorlar (PDM). O, sıvı ve gaz halindeki ve katı mineral üretiminde yer alan ve aynı zamanda mevcut kuyuların onarım sürecinde kullanılabilir.

Özel ekipman özel teknik özellikleri bir numarası vardır. tam olarak işlevini yerine getirmek araya getirmek için, mevcut çalışma koşulları uyarınca, doğru seçim yapmak gereklidir. Bu amaçla, farklı sitelerde onun uygulama için HMI cihazı tasarımının yanı sıra kurallar anlaşılmalıdır.

Genel özellikler

применяется в добывающей промышленности для осуществления бурения глубоких, наклонно-направленных, горизонтальных и вертикальных скважин. Derin delme madencilik endüstrisinde kullanılan vida kuyu içi motor, yatay ve dikey kuyu dışına çıktı. Bu kum fişi, tuz yatakları, çimento köprüleri incelemenizi sağlar.

motor belli bir tork olduğunu işlevlerini yerine getirme. Onların ekipman özelliklerine bağlı olarak gerekli hıza kayalar yok edebilir. Bu, yüksek verimli bir işlem döngüsü içerir.

PDM çapı 54 ile 230 mm arasında olabilir. Tasarım güçlü fakat esnek çatal dişleri kullanılır. Bu pompalama özelliği, sıvının sızmasını azaltmak, bükme için yüksek sertlik sağlar.

началось в 1962 году. vida downhole motorların üretimi 1962 yılında başladı. Bu "Dine-Matkap" nin bir ABD üreticisine yayınladı. Bu bir tek vidalı pompa oldu. Benzer tasarım Fransız mühendis Moineau tarafından 1930 yılında icat etti.

İlk PDM Özellikleri Modern birimlerinden farklıydı. Etkili bir yönünde sondaj sağlar. Böylece devir hızı da 200 rpm'dir. / Dak. 1966 yılında, birim düşük hızdır yerli teknoloji ile kurulmuştur. O 100 ila 200 rpm. / Min hızını ayarlamak başardı.

Zamanla, cihaz geliştirildi. Böyle ekipmanın çeşitlerinin çok oldu. Bunlar madencilik endüstrisinin çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Farklı koşullarda uygun sondaj sağlamak için, HMI inşaatı ve işletilmesi biraz farklı olabilir. Ancak, operasyonun ana ilkesi tüm çeşitleri için aynı kalır.

dizayn

Bu ekipmanın tasarım biraz farklı olabilir. Этот прибор является симметричным роторным оборудованием. Örneğin, cihaz DR kuyu içi motorlu 95. Bu cihaz simetrik döner ekipman vida düşünün. eserleri eğik tip dişli kullanıldığı zaman. mekanizması, basınçlı sıvı kaynağı harekete geçirilmektedir.

tasarım, motor montaj ve çalışma bölümden oluşur. Sistemin birinci eleman ana kuvvet bileşenidir. onun özellikleri ekipmanın operasyonel özelliklerine bağlıdır gelen öyle. Bu kapasite, verimlilik, tork ve rotor hızını içerir.

Motor düzeneği bir stator (gövde) ve iplik ile elastomerik parçayı ihtiva eder. Onun için bir rotor geçer. rotasyon basınçlı sıvı başlar. Elastik kabuk iki boşluklarına bölmeyi ikiye ayırır. Aşınmaya dayanıklı, uzun ömürlü kauçuktan yapılmıştır. yüzeyde aşındırıcı parçacıklar ile temas ettikten sonra o malzemeyi kırmak değil.

влияет множество факторов. birçok faktör tarafından etkilenen kuyu altı sondaj motorların performansı. rotor yapısı bir matkap şekline sahiptir. Onun kaplama alaşımlı çelikten yapılmış, çok dayanıklıdır. rotorun diş sayısı stator birden azdır. Motor montajı belli bir gerilim dişlere sahiptir. Bu ve benzeri çalışma sıvısının, çalışma sıcaklığı ve özelliklerine bağlıdır. D.

çalışan parçalar mil tertibatı ve açı regülatör tarafından sunulmaktadır. Bunlardan ilk iş aletinin torkunu iletir. O önemli miktarda eksenel yükleri tabi tutulur. mil tertibatı, bir gövde ve iki bacağa sahiptir. Onlar milini monte. Montaj açık ya da kapalı olabilir.

Çalışma prensibi

определяется особенностями конструкции. vida kuyu içi motor çalışma prensibi tasarım özellikleri ile belirlenir. Bu döner makineleri hacimsel. düşük ve yüksek basınç odalarına bitişik boşluklar ile motorun statoru. uskur açmaktadır. Sayesinde bu çalıştırıcıya tork iletir.

Vidalar adlandırılan kontaktör üyesi tahrik. Onlar motoru kapatın. kontaktör ile düşük basınçlı ayırma yüksek basınçla hazneden sıvıların içeri girmesini önlemek oluşur.

çalışma organları aracılığıyla yapı içinde sıvı dolaştığı. Bu hareket nedeniyle basınç farkından mümkündür. Bu rotor tork oluşunca. organları çalışma Vida elemanları karşılıklı olarak kapattı. Bunlar yüksek basınç ve alçak basınç bir alan tarafından ayrılmaktadır.

похож на работу поршневых разновидностей оборудования. Bu nedenle, vida kuyu içi motor prensibi ekipmanının çalışma pistonu çeşitlerinin benzer. PDM çalışma organları birbirinden farklı ağ geçitleri vardır. Bunun için stator diş sayısı, rotor (iç parça) içinde birden daha büyük belirlenir. çalışma organları uzunluğu dış parçanın helezon yüzeyinin eğiminden daha az olamaz. Bu sistemin düzgün işlemesini belirler. oranı diş sayısı orantılı olarak vidanın dış ve iç yüzeyleri adımları tekrarlayın. Onların profilleri, vzaimoogibaemoy formu karakterize edilir. Bu onlara debriyaj herhangi bir kısmında sürekli temas halinde olmasını sağlar.

Çokluk ekipmanın ana parametrelerinden biridir. PDM yerli üretim çoklu çalışma ceset var. Yabancı firmalar rotor bir veya daha fazla çıkıntılar ile donatılmış motorlar üretiyoruz.

sınıflandırma

çeşitli faktörlerin uygun olarak sınıflandırma vida downhole motorları oluşur. uygulamanın temelinde, PDM üç ana kategori vardır:

  1. dikey yönde sondaj için tesisler. Onlar doğrudan yürütme var. bu birimlerin dış çapı 172 ila 240 mm arasında değişir.
  2. Yatay ve yönlü delme işlemi için ekipman. Bu gibi motorlar kavisli bir düzenlemeye sahiptir. çapı 76 ila 240 mm arasında olabilir.
  3. onarım çalışmaları için cihazlar. Onlar doğrudan yürütme var. Dış çapı 43 ila 127 mm arasındadır.

127, 88, 76, 43 мм может иметь прямое исполнение. Güç birimleri 550 cm uzunluğunda bir aktif parçaya sahip olabilir. Vida deliğin aşağısındaki motoru 105, 127, 88, 76, 43 mm ile doğrudan yürütülebilir. açısını ayarlamak için yeteneği olan cihazlar da mevcuttur. Ayrıca eğimli veya yatay sondaj için izin verir. güç üniteleri dikey bir kuyuyu oluşturmak için kullanılır. Bunların dış çapı daha büyük kapasiteli olmalıdır. Bu tür agregalar için çap boyutları az 178 mm olabilir.

Bu ekipmanın en basit ve ucuz çeşitleri kuyuların tamiri için PDM vardır. Bu sağlam birimleri bir burulma iletimi, kauçuk-metal rulman ile donatılmıştır.

Sondaj ekipmanı ilave acil üniteleri ile donatılmıştır. Bu kırılması meydana geldiğinde dibine ayrıntıları bırakarak önler. Yönlü ve yatay sondaj için mil motor bölmeleri, tungsten karbür, radyal rulmanlar oluşmaktadır. Onların yatakları yüksek yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Tasarım PDM-çamur tutucu filtreler, kalibratörler, merkezlendirmesi, ters ve tahliye valfleri eklenebilir. Ayrıca, paket yedek parçaların çeşitli unsurları içerebilir.

bölümlerin sayısı

может иметь одну, две или три секции. vida kuyu içi motorlu bir, iki veya üç bölüm olabilir. Bu, cihazın, özellikle inşaat ve operasyon belirler. harfleriyle tarif "D" Simplex türler. Bir mil ve motor bölümden oluşmaktadır. Ayrıca taşma valfı mevcut tasarımı.

Simplex tasarımlar düz model olan ve en sık kuyuların tamiri için kullanılmaktadır. Nedeniyle mekanizmanın özelliklerine, MPa 8-10 kadar biraz üzerindeki basınç farkları mümkün sondaj özel mühürlerin kullanılması. Simplex tasarımlar ülkemizde ve yurt dışında yapılır. Bunlar yaygın olarak modern madencilik sektöründe kullanılmaktadır.

могут иметь определенные особенности конструкции. Sondaj için kesit vida downhole motorlar belirli tasarım özellikleri olabilir. Bunların kullanımı daha uygun olduğu kabul edilir. Simplex çeşitleri önemli ölçüde aşınma vida çifti sırasında enerji özelliklerini kaybederler.

ekipmanın multisection çeşit bugün çok popüler. tasarım özellikleri nedeniyle çalışma çift yük azaltılır. çamur akışı da azalır. 2 harften varlığının belirlenmesinde kendi sınıfına bağlı. "DS" tipi motorlar çeşitli amaçlar için sondaj eğimli ve dikey tüneller için de kullanılabilir. Bunların sondaj sıvısı 373 K üstünde bir sıcaklıkta olabilir

"DW" serisi kısa bir uzunluğa sahiptir. Gerekli enerji ve kaynak boyunduruk kısmı iki adım sağlar. Bu tür yapılarda, gövdenin eğrilik çeşitli mekanizmalar kullanılır. Onlar merkezleme cihazları ile donatılmış olabilir.

Bir dizi saptırıcısını sunulmuştur "TO". Onlar sert bükük alt var. Mil bölümü kavisli açısı düzensiz. Eğimli bir tünel oluşturmak için kullanılır. "DR" tipi cihazlar eğrilik açısı kontrolü var.

turboprop varyantları

. ekipmanın nispeten yeni bir tür bir türbin-vida downhole motorlar olduğunu. Bunlar yüksek direnç ve yüksek enerji verimliliği ile karakterize edilir. Bu tür üniteler bazen sınıf dişli turbodrills adlandırılır.

helisel dişli çiftinin üzerinde stabilize edici fonksiyonu tahsis edilir. Bu sayede yük altında bit operasyonu optimize edilmesini sağlar. yüksek karmaşıklık bir turbo vida farklı çeşitlerinin tasarımı. Kuruluşundan anda malzemenin gerektirir. Bu nedenle, bu ekipmanın maliyeti yüksek kalır. Ancak, ömrü, normal PDM türler aşıyor.

Helisel çifti temsil agrega türbin kısmında ya da ve mil bölmesi arasına monte edilebilir. İlk seçenek daha basittir. Bu durumda biriminin yapısı yalnızca bir bağlantı düğümü içerir. Vida çiftinin ikinci düzenlemesi karmaşıklığı nedeniyle daha az güvenilirdir. Iki döner bağlantı düğümü oluşturmak için gereklidir.

Özellikler PDM

определяют их характеристики. kuyu altı sondaj motorlarını sondaj Özellikleri özelliklerini tanımlar. Onlar sondaj parametrelerinin doğru seçim için dikkate alınması gerekir. Şartlar istikrarlı sondaj üretim süreci boyunca korunmalıdır. Bugün PDM madencilik şirketlerinin mevcut şartlara uygun olarak geliştirilmiş.

Ekipman özellikleri sürekli geliştirmekteyiz. Bu doğru madencilik sektöründe yeni teknolojileri uygulamak için izin verir. Ayarlanabilir pompa sürücüler modern dünyada kullanılmıştır. Sondaj eğimli ve yatay yönlerde gerçekleştirilebilir. Ayrıca, kesintisiz bir boru kullanılarak bir yöntem. Yeni süreçlerin yüksek verim sağlamak için, ekipman özellikleri çeşitli şekillerde incelenmiştir.

tasarlarken bir sondaj programı tezgah testleri PDM gerçekleştirdi. Bu onları gerçek çalışma parametrelerini belirlemek için izin verir. Bu ek maliyetler üreticisi gerektirir. Ancak, ekipman daha verimli kullanılır. Üretim döngüsü uyumlu düzenlenir. Bit yükü kontrol edilebilir yükseltici içinde mevcut olan basınca göre. Bu sondaj verimliliğinde bir artışa neden olmaktadır.

могут иметь статические или динамические характеристики. Sondaj kuyuları için Downhole motorlar statik veya dinamik bir karakteristiğe haiz olabilir. İlk durumda, kararlı durum koşullarında gözlenen değişkenler arasındaki bağımlılığı yansıtmaktadır. Dinamik karakteristikler tutum göstergeleri kararsız modları yansıtmaktadır. Onların atalet gözlenen süreçlerin neden olur.

Afiş ve yük özellikleri

требует соблюдения установленных производителем оборудования правил и норм. Sondaj kuyu içi motorlar kurulmuş kural ve ekipman üreticisi normlarına uyumu gerektirir vida. Bunlar afiş veya yük karakteristiklerinin vasıtasıyla belirlenir. İlk durumda, üretim tork fonksiyonu olarak test edilmiştir. Yük Özellikleri kuyu oluşturmak belirli koşullar için tezgah testinden sonra belirlenir.

gitgide artmasıyla tork belirli bir basınç düşüşü yarattı. Bu oran, doğrusal olarak artar. Testin başlangıcında dönme hızı hafifçe azalır. Bir nokta damlasına gelirken aniden ortaya çıkar. Eğriler genel verimlilik ve kapasite bir aşırı vardır.

Test dört temel mod (en iyi tek, aşırı ve fren) gerçekleştirilir. Üretim koşulları altında çalışmaya PDM çalışma modu aşırı koşullardır. Bu modda uyarınca ekipmanın belirtilen pasaport veridir.

Birim aşırı çalışma koşullarından sola kaydırılmıştır modlarında kullanılabilir olup olmadığı en uygunudur. Bu durumda Tork daha küçük bir değere sahip olacaktır. Aşırı modda anda en etkili kırık kayalar belirlendi. Bu modda sınır işleminin stabilitesinin bölge yanında geçer. останавливается. ayrıca artan yük sondaj ile kuyu içi motorlu durur sıkın. Bir frenleme modu vardır geliyor.

operasyonun Özellikleri

ekipmanın performans testi sonuçlarına göre vida downhole motorlarının çalışma kuralları belirler. Soğuk sezon mekanizmasında buhar veya sıcak su ile ısıtılan. Yıkama sıvısı viskozite ve yoğunluk belirli bir düzeyde olması gerekir. Bu kum olmamalıdır.

Ünite 10-15 metre derinlikte düşürülecek zaman,, pompa açmak alan iyi durulama gerekir. bu anda motor kapatmaz. Biraz yeniyse, küçük bir eksenel yükü ile çalışan-in yapmak gereklidir.

araç düzgün kuyu içine beslenir. Hiçbir pislikler olmamalıdır. Periyodik olarak PDM marş gerçekleştirin. Düzgün yıkama sıvısının akış parametrelerini ayarlamak için gereklidir. Bunun için o temizlik yüzün hesabı özellikleri içine almak gereklidir.

Operasyonda, çalışma buharı sonunda yıpranacaktır. , необходимо увеличить расход промывки. Vida kuyu içi motor işleminde yüksek verim sağlamak için, çamaşır akışını arttırmak için gereklidir. Nispeten başlangıç seviyesine çalışmanın sonunda% 20-25 daha yüksek olmalıdır.

motor çamur birikmiş edilmez için iyi durulanır bit değiştirme güç kapasitesi veya kaldırma önce gereklidir. Sadece bundan sonra, takım, sonra pompayı durdurabilirsiniz. 10-12 m alt bölgeyi kaldırdı vanayı açmak olduğunu.

Ayrıca gerekli ekipmanın çalışması sırasında faaliyete kontrolünü yapmak üzere. Kurulan dönemsellikle Motor bakım gönderildi. kapasitesini azaltarak, ekipmanın performansı onarımı için gönderilir. Bu işlem aynı zamanda yüksek iğ izni gereklidir. Ayrıca, motor bakım prosedürü kuyunun açılışını yapmak Sliming veya yetersizlik ile gerçekleştirilir.

Sonuç olarak

должен обладать определенной скоростью потока моющей жидкости. Vida kuyu içi motoru, yıkama sıvısının belli bir akış oranına sahip olmalıdır. daha çok bıçak, bir rotor, proses ekipmanında gerekli yıkama daha büyük bir miktarda mevcuttur. Ancak, bu montaj aşınma artışa yol açar.

(Kuyudan aldı ise) ekipmanın üzerinde hiçbir yük olduğunda, basınç içeride düşer. Rotor asılı ise, ağır ekipman getirmek. Bunu yapmak için, enerji büyük miktarda gereklidir.

Ne zaman gözlemlenen basınç düşüşü başlamasından sırasında HMI'ye yük artar. Rotor dinlenmek Ancak, bu geri yüklenir.

Çalışma sırasında, cihaz dikkate işletim kısmı izin verilen maksimum basınca dayanıklı olmalıdır. Eğer elastomer aşmasına çizgi ayarlarsanız deforme olur. Tork kaybolur. Bu durumda, çalışma ileriye taşımak mümkün olmayacak ve motoru aracılığıyla akacak hidrolik sıvı rölantide.

düşük işletme basınç kayıpları bit kesit alanının artırılması ile gözlenir. Büyüklüğü azaltılırsa, rulmanların hızlı bir aşınmaya maruz kalmaz. Sıvı akışı onları soğutmak için zamanı yoktur.

его основные характеристики и условия применения, можно правильно подобрать оптимальную модель оборудования. Bir vida kuyu içi motorlu, ana özellikleri ve kullanım koşullarına, doğru ekipman optimal modeli seçebilirsiniz neyi dikkate alarak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.