Sanayi

Ka-52 "Timsah" - Hassas helikopter desteği

"Timsah" - şu anda en karmaşık hava araçlarının ve en etkili silah sisteminin bulunduğu bir helikopter. Buna ek olarak, dünyada benzerleri olmayan bu savaş aracı, bir takım benzersiz uçuş taktik özelliklerine ve yeteneklerine sahiptir. "Timsah" sınıfında dünyadaki en iyi savaş makinesi olarak resmen Guinness Dünya Rekorları Kitabı olarak tanınan bir helikopterdir. Efsanevi Ka-50 "Kara Şark" helikopterinin son derece başarılı bir şekilde modifiye edilmiş iki koltuklu bir versiyonu olan Ka-52'nin, ulusal silahlı kuvvetlerin gururu ve Rus bilimsel ve teknik düşüncelerinin zaferi olduğu düşünülür.

Selefi ile arasındaki en büyük fark, iki kişilik bir kabin olup, mürettebatın enine yerleştirilmesidir. "Timsah", hava koşullarına ve günün saatine bakılmaksızın mümkün olan en düşük yüksekliklerden güçlendirilmiş yer hedeflerini fırlatmak için tasarlanmış bir helikopterdir. İkinci pilotun görünümü, makinenin dövüş yeteneklerini önemli ölçüde genişletmeye izin verdi. Yeni bir mürettebat , yerden birimler için yangın desteği, hedeflerin tespiti ve tanınması ile birlikte maksimum mesafe olsa bile keşif ve elektronik savaş sağlayabilir. Ayrıca, saldırı uçaklarıyla etkin bir şekilde etkileşim kurmak için hedef belirleme, hedef tahsisi ve birlik kuvvetlerinin koordinasyonu gerçekleştirmek mümkün oldu.

"Havacılık ve Kozmonotik" dergisinde Ka-52 helikopteri "Timsah" a entellektüel destek makinesi deniyor. O tamamen bu tanımlamayı haklı çıkarır. "Timsah", ileri araçlarda, pilotlara yaralanma veya bilinç kaybı durumunda savaş uçağının başlangıç noktasına dönmesine olanak tanıyan bir helikopterdir. Yerleşik ekipman komplekslerinin çoğunluğu "açık ve unutulmuş" prensibi ile çalışır. Diğer bir deyişle, eşsiz akıllı özerk sistemler ile donatılmıştır .

Makinenin gövdesinin üçte birinden fazlası, helikopterin uçuş kütlesini önemli ölçüde azaltmaya, tüm hayati üniteleri ve montajları kitaba koymaya ve kuşkusuz üç çok fonksiyonlu modern renkli LCD ekrana sahip olan kokpiti güvenli bir şekilde korumaya izin veren hafif ve son derece dayanıklı kompozit materyalden yapılmıştır; Ve mürettebat üyeleri özel kask ışıkları emrinde bulunuyorlar.

Helikopter "Timsah", 24 saat boyunca savaş, keşif ve eşgüdüm kullanımı için tasarlanmıştır. Bir grupta diğer makinelerle harika çalışıyor, yer üniteleri ve komuta mevkileri ile etkileşim kuruyor. Gelecekte, silahlarının bileşimine on beş kilometreye kadar çıkan gelişmiş bir tank karşıtı füzeleri dahil etmesi planlanıyor. Gövdenin burun bölümünde, makinalar Thompson termal görüntüleyiciler tarafından monte edilir. Bu seçim, benzeri yerli teçhizatın gelişimindeki bazı gecikmelere ve OKB'nin potansiyel müşterilere dünyadaki en iyi savaş helikopterini yalnızca yerli üretimin değil aynı zamanda yabancı olanların elektronik sistemleri ile tamamlama konusundaki hazır olma isteğini gösterme arzusundan kaynaklanıyor.

Pilotların kokpitinin üzerinde bulunan etkileyici bir boyutta, çeşitli son derece modern tele-lazer ekipmanları içeren Rus tasarımının "Samshit" optik yer paylaşımı kompleksi. Ayrıca, makine, son derece hassas optik kafalı, özel bir mesafe göstergesi-belirleyicisine sahip güçlü bir teleskop ile donatılmıştır. Bu tür ekipman, küçük boyutlu hedefleri büyük bir mesafeden algılama ve izleme imkânı verir, organik olarak daha "titiz" televizyon-termal görüntüleme sistemlerini tamamlar. Rotorların göbeğinin üzerinde, dünyada türünün en gelişmiş ekipmanı olan Arbalet radar kuruldu.

Tabii ki, bu tür sofistike ekipmanların devreye sokulması ve mürettebatın bir önceki elektrik santralinde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın ikinci bir pilot eklenmesi, "Kara Köpekbalığı" ile karşılaştırıldığında Ka-52'nin uçuş özelliklerinin bir kısmında azalmaya neden oldu. Tavan ve tırmanma kapasitesi oranları azaldı ve maksimum operasyonel aşırı yükün büyüklüğü biraz azaldı. Bununla birlikte, "Timsah", kendisini ateşe vererek "kendine emanet" etmeye yönelik değildir. Bu, özel operasyonların gerçek ve sofistike bir entelektüel. Ana misyonu, Ka-52'nin uyumlu bir şekilde tamamladığı daha dinamik ve "kalın tenli" "Kara köpekbalıkları" nın mücadele kullanımını sağlamaktır. Buna ek olarak, ana görevleri, radyo ve optoelektronik ekipmanlarının bileşimini belirleyen muharebe yönetimi, koordinasyon ve keşif faaliyetleridir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.