ÇirkinlikTamirat

Mutfak lavabosuna nasıl sifon takılır ve monte edilir?

Mutfakta bir lavabo için bir sifon yüklemek, ilk defa benzer işlerle uğraşan yeni başlayanlar tarafından bile yapılabilir. Modern drenaj sistemlerinin konstrüksiyonları manuel montaj için tasarlanmıştır. Görevin uygulanması için en ender durumlarda yalnızca özel araçlar kümesi gerektirebilir. Genellikle her şey pense ve bir tornavida kullanımı ile sınırlıdır.

Bir sifon nedir?

Bu tip sıhhi tesisat tasarımları çoğu zaman bir plastik veya metal boruyla temsil edilir, daha az sıklıkla belirli bir kavisli şeklin birkaç borusu ile temsil edilir. Kirli, atık su, küçük kanalizasyonu gidermek için bir cihaz sunar. Hafif bir virajın varlığı nedeniyle, mutfak lavabosunun sifonu, suyun küçük bir bölümünü boruya bırakır ve bu da bir çeşit yerleşimciyi oluşturur. Bunlar, kanalizasyon gürültüsünün, gazların ve hoş olmayan kokuların odaya geri girmesini engeller.

Mutfaktaki lavabolar için şematik sifon

Sifonun montajı ve kurulumu hakkında net bir fikir edinmek için standart düzenine göz atalım. Sıhhi tesisat malzemeleri aşağıdaki unsurlarla tamamlanmaktadır:

 • Vücut diz veya "şişe" şeklinde.
 • Outlet şubesi.
 • Boruyu boşaltın.
 • Kelepçeler.
 • Plastik somunlar.
 • İzolasyon contaları.
 • Kauçuk tıpalar (alt ve üst).
 • Şap için vida.
 • Lavabo için dekoratif kapak.

Imalat malzemeleri

Mutfak için taşan lavabolar için modern sifonlar çoğunlukla PVC, krom kaplı pirinç veya propilenden yapılmıştır. En pahalı metal ürünleridir. Bununla birlikte, nispeten yüksek fiyat göz önüne alındığında, satın alma prestij ve görünüm estetiği açısından gerçekten haklı görünüyor. Kullanışlılığı, dayanıklılığı ve kullanım kolaylığı açısından, mutfakta taşma ile birlikte olan lavabolar için plastik sifonlar aynı metalden daha düşük değildir.

PVC'den yapılmış tasarım en ucuz seçenektir. Günlük kullanımda bile, böyle bir sifon en az 7-10 yıl sürecektir.

Propilen ürünlerine gelince, PVC analoglarından% 15-20 daha pahalıdırlar. Kaliteli bir kurulumda mutfak lavabosu için böyle bir sifon on yıldan fazla sürecek. Krom kaplı yapıların aksine, kimyasal olarak stabil, dayanıklı propilenin temizliği metal tel veya tığ işi ile yapılabilir.

Boşaltma borusu

Mutfakta bir mutfak lavabosu için bir sifon cihazı, oluklu veya sert bir drenaj borusu takma ihtimalini üstlenir. Küçük varyeteyi tercih etmek daha iyidir çünkü küçük atıklar ve kirlilik, olukluktaki iç oyukların üzerinde yoğun bir şekilde birikmektedir. Buna ek olarak, sert borunun, lavabonun altındaki nesnelere kazara zarar vermesi çok daha zordur.

dolgu macunu

Mutfak lavabosu için bir sifon takmak için, yarı-sıvı veya plastik bir macun gerekecektir. Çoğu durumda optimum seçim, ucuz bir silikon ürün olabilir.

Buna veya bu hermetike öncelik vermeden önce, asitliği kontrol etmeniz gerekir. Maddenin kimyasal olarak nötr olduğunu belirlemek için, kabın içinden az miktarda sıkıştırabilir ve koklayabilirsiniz. Korozif bir asetik koku varsa, sızdırmazlık malzemesi bu işi yapmak için çok uygun değildir.

Satılık doğal kauçuk temelinde eklemlerin izolasyonu için araçlar var. Bu tür dolgu macunları ucuz değildir. Bununla birlikte, hizmet ömrü en az on yıllardır.

Bağlantı Ayarları

Püskürtme uçlarının standart bağlantı boyutları çapı 32, 40 ve 50 mm'dir. Mutfaktaki bir lavabo için bir sifon alarak, eski tasarımın parametrelerini belirlemelisiniz. Gerekli boyuttaki ürünü bulamıyorsanız, özel bir adaptör manşet almaya başvurmanız gerekir.

Bugün, çıkışta basamaklı bir sifon var, bunlar satılık sifonlar var. Sonuncu her türlü püskürtücüye adapte edilebilir. Artı materyali nazikçe düzeltmek ve uygun bir dolgu macunu satın almak yeterlidir.

Mutfak lavabo sifonu nasıl toplanır?

İnşaat, ekteki talimatlar doğrultusunda ürün şemasına göre monte edilmiştir. Önerilen eylemleri net bir şekilde yerine getirirken, bir acemi bile drenaj sistemi unsurlarının yerleşim planında sorun yaşamamalıdır. Bununla birlikte, sızıntının ortaya çıkmasını önlemek için, birkaç önemli nüansa dikkat etmek gerekir:

 1. Montaj sürecinde en önemli nokta, en sıkı bağlantıları oluşturmaktır. Ürünü satın aldığınızda bile kusur olup olmadığı kontrol edilmelidir. İpliğin kalitesine özel dikkat gösterilmelidir.
 2. Bağlantıların montajı sırasında, contalar sıkıca yerine oturmuş olmalıdır. Bu amaçla sızdırmazlık maddesi kullanılır. Drenaj sisteminin vidalanması gideceği kadar yapılır.
 3. Dekoratif astar alanının donatılması için birkaç ped kullanılmaktadır. Siyah, borunun üstünde döşenmek için kullanılır. Tiner - beyaz, kaplamanın altında yatıyor.
 4. Mutfak lavabosunun sifonu tamamen monte edildikten sonra, ek yerlerinin kenarlarına çıkıntı yapan fazla dolgu macunundan kurtulmanız önerilir.

Yükleme hazırlığı

Mutfakta bir sifonu nasıl monte edeceğinizi anladıktan sonra, eski yapıyı sökmeye ve kanalizasyon borusunun yüzeylerini temizlemeye devam edebilirsiniz. Görevi gerçekleştirirken, özel bir sızdırmazlık manşeti kaba bir temel üzerine iniş yapmak için tasarlandığından, boşaltma yüzeyinde kalıntı kirleticilerin varlığına fazla önem vermeye gerek yoktur.

Bir şube borusuna gömülü Sovyet dökme demir sifonun yerine bir çimento iniş takımı getirirken bazı zorluklar yaşanabilir. Bu durumda, bir çekiç, keski veya keski kullanarak eklemin basıncını azaltmaya çalışmanız gerekir. Bu, eski çimentoyu borudan çıkarmak ve eski sifonu çıkarmak için gereklidir.

Mutfakta veya tek bir kapta çift lavabo için bir sifon hazırlarken, kırılgan pik demir parçaları ve çimento parçacıklarının kanalizasyon borusunda kalmamasına özen gösterilmelidir. Yeni sistemin işletilmesi sırasında, bu tür çöp düzenli tıkanıklıkların kaynağı olabilir. Pense ve cımbız ile kanalizasyon şubesinden her türlü pislikten uzaklaştırın.

montaj

Mutfağa nasıl bir sifon takılır? Güvenilir kurulum çalışmaları için sıkı bir sırayla gerçekleştirilmelidir:

 1. Önceden yağlanan dolgu macunu manşonu kanalizasyon borusuna yerleştirilir. Bunu yaparken, tüm yüzeyler kuru olmalıdır.
 2. Muhafaza dişli bağlantılarının kenetlenme (yüz) yüzeyleri kontrol edilir. Gerekirse, çapaklar keskin bir bıçakla dikkatlice kesilir, çünkü varlıklar contalara zarar verebilir.
 3. Boşaltma borusunun ucu manşete konur ve sıkıca sabitlenir. Eğer bir bağlantı elemanı ile bir boyunduruk biçiminde çalışmanız gerekiyorsa, bağlantı parçasını sıkıştırmak için bir tornavida kullanmanız gerekecektir.
 4. Lavaboda bir dren armatürü monte edilmiştir. Kara alt conta henüz takılmamıştır.
 5. Tapanın oluğunda, bir sızdırmazlık maddesi ile bol miktarda yağlanan ince halkalı bir conta döşenir. Sonra mantar sarılır. İpliği yaklaşık 2-3 dönüş mesafesinde kapmak yeterlidir.
 6. Sifon gövdesi bir şişe şeklinde bir meme ile temsil edilirse, içine bir açma kanadı bulunan özel bir vana yerleştirilir. Tasarım egzoz borusuna yapıştırılmıştır.
 7. Alt tahliye plakası üst dal borusunun oluğuna oturur, sifon mahfazasının somunu vidalanır.
 8. Yapının dirseğini hafifçe sallayarak, şişenin yan ve üst somunlarını nazikçe sırayla sıkın.

Kullanılabilirliği kontrol edin

Sifon montajı ve kurulumu için tüm faaliyetler tamamlandığında drenaj sistemini test etmeye değer. Bunu yapmak için, maksimum kafanın altında lavabonun içine su verilir, bu da derzlerin sızdırmazlığını test etmeyi mümkün kılar. Kaçak olmaması işin doğru performansını kanıtlar.

Yararlı İpuçları

Mutfakta "Blanco" kabukları için sifonları seçmek veya diğer ürünler için uygun bir seçenek olarak düşünmekle birlikte, sistemin tüm yapısal bileşenlerin varlığı açısından kontrol edilmesi bir kez daha değerlidir. Kapalı paketler sık sık başarılı kurulum için gerekli sayıda bağlantı elemanı içerir.

Sifonu monte ederken ve takarken bütün parçalar temiz ve kuru olmalıdır. Sızıntının ortaya çıkışının ana nedenlerinden biri, kir ve kumun lastik contalara girmesidir.

Sifonun kurulumu, çıkış deliği kanalizasyon dren borusunun giriş deliğinden büyüklükte bir yükseklikte olacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu gereksinime uyma, serbest bir su akışı oluşumu için uygun bir temel oluşturan belirli bir eğimi oluşturmak üzere mümkün kılmaktadır.

İşletme ve bakım

Mutfak lavabosuna uygun bir sifon takılması son derece önemli bir görevdir. Bununla birlikte, bu değer de drenaj sisteminin yüksek kalitede bir bakıma sahiptir. Zamanında temizlik, yapının azami uzun vadeli çalışmasını sağlar.

Depozitleri yağ kitleleri halinde çözmek için kostik soda önerilir. Sıcak su basıncı altında boru bağlantılarının sistemin, periyodik olarak ve sürekli yıkamasının verimliliğini arttırır. Önemli tıkanıklıkların oluşması durumunda, kanalizasyon borularını temizlemek için özel kimyasal araçlar kullanmak önemlidir.

Sifonun bağlantılarındaki tıpaları ortadan kaldırmanın en basit yolu, geleneksel bir havalandırma deliği kullanmaktır. Birkaç kez hareket ettikten sonra çöp kanalizasyon kanalından geçmezse, yapıyı sökmek ve tek tek öğelerini boşaltmak önemlidir. Plastik bir sifon varsa, sonunda hafif bir kalınlaşma olan bir metal tel kullanarak blokajdan kurtulabilirsiniz. Bu gibi boru temizleme yöntemleri tesisatçılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mutfakta sürekli bir koku kokusu varsa veya sifon sızıntısının oluşması halinde, sistemin bağımsız olarak onarılması veya ustaların yardımına başvurulması gerekir. Bu durumda eski macunu çıkarma ve yenisini takma ihtiyacını unutmayın.

Sonuç olarak

Sifon mutfakta ve tuvalette önemli bir sıhhi tesisat aracıdır. Dolayısıyla, makalede yukarıda anlattığımız her işlemin, sistemin güvenilir ve uzun süreli çalışmasını sağlayacak eğitimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi arzu edilir. Bununla birlikte, belirli bir deneyimin varlığında veya acil durumlarda, yukarıdaki önerilerin kendisini yerine getirmesi için kullanılması gereklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.