MaliMuhasebe

Muhasebede 10 puan. sabit varlıklar

10 varlığı ve (dağılımı) hammadde, yedek parça, yakıt, ev gereçleri, konteynerler, araçları ve benzeri nesnelerin hareketi ile ilgili veriler bileşimine ilişkin muhasebe özetlemektedir duran varlıklar değerleri. göz altında makaleye göre, başka şeylerin yanı sıra, işleme ve transit nesneler hakkında bilgi düzeltildi. 10 muhasebe tarafından daha fazla ayrıntı düşünün: kablolama, veri özelliklerini yansıtmaktadır.

genel bakış

hesap planı belli kuralları, belli maddeler üzerinde bilgi üzerine yansımasını kurar. Bunlar işin özelliklerine bağlı olarak belirlenir. 10 "Materyaller" aşağıdaki şekillerde hammadde yakalar Hesap:

 1. edinimi (boş) fiili maliyete göre.
 2. değerleme fiyata.

Birkaç farklı şema tarımsal ürünlerin üretim yapan işletmelere de geçerlidir. Ürünler planlanan maliyet için ev yapımı düzeltme. maliyet özetini oluşturan sonra gerçek değerine ayarlanır raporlama. ortalama alış fiyatı yansımadan sonra, satış fiyatı (boş) ve benzeri yer alır. nesnelerin değeri arasındaki fark olarak gerçek maliyet MF gösteri. 16.

10 Muhasebe Skor: Alt hesap

Buna ek olarak, makale açılabilir:

 • Malzemeler ve hammaddeler - 10.1;
 • yapıları ve bileşenler, yarı mamul satın alınan ve bileşenleri - 10.2;
 • Yakıt - 10.3;
 • Kaplar ve ambalaj malzemeleri - 10.4;
 • parçaları - 10.5;
 • Diğer malzemeler için - 10.6;
 • dış şirketlere işlenmek üzere transfer nesnelerde - 10.7;
 • İnşaat malzemeleri - 10.8;
 • 10.9 ve benzeri - aksesuar ve araçlar.

hammadde

muhasebe 10.01 temelini oluşturmaktadır, ya da üretim için gerekli bir bileşen olarak hareket üretilen ürünlerin, yapısına dahil özelliğinin varlığı ve hareketi ile ilgili bilgi düzeyini yansıtır. Aynı zamanda üretim sürecini kolaylaştırmak için, teknik amaçlarla, ürünün imalatı dahil veya hanede kullanılan destek tesislerine bilgileri yansıtır. Bu maddeye göre tarım ürünleri işleme için hasat edilir.

Yarı mamul ürünler, bileşenler, parçalar ve inşaat

subsch göre. 10.2 üretimi (inşaat) edinimi için satın hazır nesneler, elde edilir. Böyle değerleri işleme veya montaj yatırımları gerektirmektedir. üretim maliyetleri dahil değildir montaj, karşılığında satın alınan ürünler, MF üzerinde sabitlenir. , Aksesuar gibi üçüncü taraf cihazlar, araçlar, özel ekipman ve diğer cihazlardan satın onları subsch düzeltmek için, araştırma, teknoloji, tasarım çalışma başlattık 41. işletmeler. 10.2.

yakıt

subsch göre. 10.3 petrol ürünleri (benzin, kerosen, dizel yakıtı, yağ, vs.) ve yağlama maddeleri bulunmaktadır. Bu aracın çalışması ve üretim ısı enerjisi gibi gaz ve katı (odun, kömür, kömür gibi) yöneliktir. Yakıtlar teknolojik ihtiyaçları. petrol ürünleri için kurumsal kuponlar halinde, onlar da subsch kilitlenir. 10.3.

dara nesneleri

subsch günü. 10.4 Bir ev envanter olarak kullanılan biri hariç, dikkate ambalaj her türlü alır. Bu makale için ambalaj üretimi ve tamiri için tasarlanmıştır parça ve bir hammaddedir. Bunlar özellikle, böylece montaj, çember demir ve için kdv-perçinleme, bölümlerini dahil bulunmaktadır. Subsch ile taşınmaktadır taşınan malların güvenliğini sağlamak için mavna, vagonların, gemiler ve diğer araç iyileştirilmesinde kullanılmak üzere dizayn edilmiştir Ürünleri. 10.1. Traders MF üzerinde varlığını ve hareketi kabın (mallar için ve yüksüz) yakalamak. 41.

yedek parçalar

Onların gösterileri subsch. 10.5 (muhasebe tarafından). Bu yazı için satın alınan veya makinelerin, araç, gereç, onarım üretiminin yıpranmış parçaların değiştirilmesi için tasarlanmış kurumsal bileşenlerinin, hedeflerini uygulamak için üretti. Ayrıca sırt ve sol araç lastikleri hakkında bilgi kaydedildi. Makaleye göre onarım birimleri, fabrikalar, teknik merkezlerde oluşturulan değiştirme donatımı filosunun hareketi ve tam makineleri, montajları alt montajları, motor, gösterir. stokta ve araç üzerinde tekerlekler üzerinde lastikler (lastik kapakları, kamera, lastik), başlangıç maliyeti OS aktarılır yaptı.

diğer öğeler

subsch günü. 10.6 varlığı ve hareket yansıtır:

 • Endüstriyel atık. Bu, özellikle de, böylece, düzeltme yonga ve tıraş dahil bulunmaktadır.
 • Uslanmaz evlilik.
 • Atık lastik ve kullanılmış lastikler.
 • malzeme veya parça olarak kullanım için uygun değildir işletim sisteminden elde edilmiştir malzeme değerleri. Bunlar arasında, örneğin, hurda, hurda metal, içerir.

subsch sabit, katı yakıt olarak kullanılan endüstriyel atıklar ve ikincil ham maddeler,. 10.3.

yanına geçirilmektedir Nesne

subsch göre. 10.7 malzemelerin işlenmesi döküm, maliyeti olan bunlardan türetilen ürünlerin üretiminde de maliyet dahil olmaya devam edecektir. dış şirketler ve bireyler ödenen ilgili işlemlerin maliyeti işlem sonrasında nesneleri dahil hesapları, borç hakkını içerir.

çeşitli eşyalar

Subsch. 10.8 kurumsal düzeyde geliştiriciler kullanılır. Üzerinde yanı sıra parçaları, inşaat ve yapıların dekorasyon, yapıların ve binaların parçalarının üretiminde, inşaat ve montaj faaliyetleri sürecinde doğrudan kullanılan malzemelerdir. subsch günü. 10.8 Ayrıca inşaat amaçlı (örneğin patlayıcılar) için gerekli olan hesap diğer öğeleri içine alır. subsch göre. 10.9 duran varlıklara dahil edilmiştir araçları, ev eşyaları, aletler ve diğer nesnelerdir.

ilaveten

Yukarıdaki madde - bunların hepsi muhasebe, 10 tarafından tarif edilmiştir. Alt hesaplar şirketin sanayi odaklı uyarınca hazırlanmıştır. Özellikle, tarımsal ürünlerin üretim yapan şirketler için önemlidir. Madde 10. Ek alt hesap hareketlerini ve varlığını yansıtacak şekilde ayarlanabilir:

 • Mineral gübreler.
 • (Üretim ve edinilmiş) ve dikim materyali besleyin.
 • İlaçlar, kimyasal maddeler, biyolojik ürünler çiftlik hayvanlarının hastalıkları ile mücadelede kullanılan.
 • Tohumları.
 • benzeri hastalıklar ve tarım bitkileri zararlıları ve mücadele kullanılan Pestisitler.

besleme

Hesap planı CQ için hammadde elde etmek yansıma için izin verir. 15, satınalma ve Tedarik mat sabitleme. değerler veya MF. 16 kendi maliyetine sapma ve kayıtlarında bunların dahil edilmeksizin. seçim şirket tarafından onaylanan mali politikaya bağlı olacaktır. Ne zaman MF kullanın. 15 ve MF. 16 kuruluş tarafından alınan hesaplanan metinlere uygun olarak, bir kaydıdır: dB 15 ila 60 Kd (20, 23, 71, 76, vb.)

Açıklaması

Kredi hesapları malzemeleri, giderlerin niteliğine alındığı kaynaklarına karşılık gelecektir. Kayıt DB 15 ve CD 60 şimdi bakılmaksızın nesnelerin alındığı zaman yapılır - önce veya yerleşim belgelere sonra. MF yapılan İlanları. Hesapların 10. Grafik kayıt cd CQ içerir. Bu durumda 60. deponun değeri gerekli değildir. Aslında, üretim veya diğer ticari amaçlar onların tüketim Kd CQ ile yansıtılır. üretim / uygulama için harcamaların hesabının hesapları ile yazışmalarda 10. kullanılır ve diğer ilgili haberler edilebilir. muhasebe yazma-off skoru 10 kapatmak için, satış karşılıksız transferi ve nesnelerin diğer elden dB CQ gelen değeri ile yansıtılmaktadır. 91. ayrı adları ve değerler için analisti elektrolitik yerleri (benzeri boyutları, sınıflar, türleri ve.).

Muhasebe: 10 "Materyaller" puan (Yapısı)

Makalenin doğasını anlamak için, kilit noktaları bir dizi vurgulamak gerekir. "Malzemeler" - ilk göz skoru 10 yansıtan kategorisinde kendisi tabidir. Bunlar tedavi ürünlerini bittikten sonra oluşturulan tüm nesnelerdir. yansıtılan Muhasebe planı, onlara değerleri atar birincil belgeler Şirket özelliği olarak. örgüt mevcuttur, ancak sahip değildir Nesneler yasal MF üzerinde tanıdı. 002 veya muhasebe faturası 10 içerdiği değerlerin belirlenmesinde belirleyici öneme sahip 003., depolarda bularak gerçeği ve onlara mülkiyet haklarının varlığı değildir.

düşünce

Yukarıdaki yığını içinde yalan, tam olarak aynı olabilir öğeleri, farklı şekillerde yansıyan anlamına gelir. sahipliği geçirilen, ancak depolarda mevcut olmayan nesneler, bu kategoride 10'a muhasebe ilişkilendirilir öncelikle şekilde nesneleri içermektedir. Faaliyet, örneğin, bir istasyonun ağırlık / gün değerini geçti ve alıcı olarak taşınacak bunları verdi. mallar demiryolu üzerinde çekildikten sonra (sözleşme daha öngörmüş olmadıkça), o mülkün edinen transfer etti. Teorik olarak, bu nokta ile alıcının muhasebe konusu yayınlarla hazırlanmalıdır. Ama kayıtlar sadece sevkiyat açısından onaylandıktan ilgili belgeler, alınması üzerine yapılır.

değerlerinin yönlendirme

Nesneler şirketin özelliği olarak hareket edebilir, ama onun mağazalar yapmak asla. Örneğin, Moskova partinin örgütlenme isteği üzerine Vladivostok'taki hammadde satın alınan ve onun aynı sırada o Novosibirsk yeniden satılması durumlarda gerçekleşir. edinimi ve sevkiyat öncesi değerlerine Vladivostok bulunmaktadır beri. Moskova, onlar görmemişti. Ancak, şirketin kendisine aitti. Bu bağlamda, edinim öncesi şirketin değerinden Novosibirsk kablolarından Moskova örgütünün muhasebe hazırlanmalıdır.

işleme

kurumsal mülkiyet hakkı vardır, ancak bunlar üçüncü taraf şirketin işleme iletilir için Nesneler, 10 arasındaki bu durumda kayıtlı muhasebe kayıtları kredileri olarak kabul edilir yansıtır. Bu gerçek raporlama ilkelerine kaynaklanmaktadır. Özellikle, bilanço işletmenin mülkiyetinde olan bu değerleri yansıyabilir aslında bir görünümü vardır. Bu prensip, ancak özün pozisyonuna aykırıdır. O kabul etti ve uluslararası uygulama ve yerli 1/98 yılında. Bu ilke, yasal kategorilere göre değil güdümlü uzman gerektirir ve gerçek duruma odaklanır. Örneğin, şirketin kendi kağıdı ile birlikte müşteri bu yazının bir depoda, içinde. çalışanlar ve teknolojinin Bağıl yükümlülük farkı değerlerinin kullanımını daha ileri olmaz üzere. Her iki kağıtları bir makale sabitlenmelidir. Ama bir yükümlülük altına Planı eşit değer farklı hesaplarda dikkate alınacaktır.

gönderme

şirkete aktarıldı mülkiyeti olan tüm alınan değerler, Db CQ de kaydedilmelidir. 10. Ama bu durumda bir dizi soru ortaya çıkarmaktadır. Birincisi: mülkiyet şirkete transfer ve bilmiyor ve öğrenemez muhasebe olsaydı ne yapmalı? Hiçbir belge kayıtları yapılmaz hangi göre bir kural yoktur. tedarikçisi mal sevk ettiği gibi en kısa sürede, UFRS standartlarına uygun Ama eğer, uzman işlemlerde elektronik ortamda gönderilen veya faks bildirimi yapılmalıdır. Bu durumda, girişi şöyledir:

 • 10 dB olur.
 • 19 dB (giriş hariç).
 • Cd 60.

Bu durumda, şirketin raporlama işletmedeki gerçek durumu gösterecektir. şirkete ait olan tüm mal varlıkları bu durumda yansıtılacaktır. yükümlülükler sonra gerçek borçlar gösterilecektir. Ancak bu durumda o nesnelerin envanteri karmaşık hale gelir. Bu şüpheli geçerliliği (fakslar ve benzeri menkul) dökümanlarına yapılabilir. Bu durumda, doğru oldukça ekonomik bir yorumuna göre yasal tanımak için.

fiyat belgelerin yokluğu

öğe olduğu uyumsuzluk maliyetini belirlemede satıcıdan ödeme menkul alındıktan sonra, miktarlar içinde uygulanan düzeltici girdileri gösterilmiştir. Geleneksel olarak, miktarı olmayan fatura doğumların ters gerçekleştirilen tasarım belgelerinde belirtilmiştir. Hesap 10 CQ muhasebe kısmına yazılır. 19. Krediler CQ. 60. Ancak, kayıt verileri değil her durumda mevcut bugün bilgisayar programlarında gösterilir olduğunu. Bu bağlamda, sch ile birlikte tahsil muhasebede 10 puan. sch uygun olarak 19. 60 tasarımı belgelerinde gösterilen değeri ve daha düşük ise, objeler, alındığı fiyat arasındaki fark.

Satın alma fiyatı yatar Ya nakliye maliyetleri?

şirket değerleme fiyatı geçerli değilse, malzeme Gerçek öğe dakikalık satın altına. Bazı işletmelerde, uzmanlar maliyetine dahil edilir taşıma ve diğer giderler, satın alma fiyatına dahil. Ancak uzmanlar bu çalışma uygunsuz yapmak olduğuna inanıyoruz. Bir eşlik eden kağıt olarak nesnelerin çok isim vardır, bu değerler farklı türleri arasında genel maliyetler tahsisinde zor olabilir. Bu durumun dışında çok. Dağıtım orantılı olabilir:

 • Değer.
 • Ulaştırma mesafe.
 • (Geleneksel, özel ve önceden ayarlanmış oranları için) üretimi.
 • Ağırlık vb.

Ancak, bu kadar büyük bir dağılım karmaşıklığı ile alış fiyatı her zaman farklı koşullu bozucu olduğu gibi, daha da önemlisi, nesneler tahminlerinin değişkenlik artar. Bu bağlamda, en uygun, ilgili alt hesap 10.10 mal edinimi ile ilgili taşımacılık ve tedarik maliyetlerini sabitleme her ne pahasına konsantrasyonu olacaktır. sürenin sonunda maliyetleri toplam artık madde değerleri ve üretime yönelik toplam nesne değeri arasında dağıtılır.

formasyon isimlendirme

Üç süreç öne çıkardığına Bu unutulmamalıdır:

 1. adı homojen hedef değerlerinin bir gruptur. Bu nesnelerin her birim için kesin muhasebe değeri ayarlanır.
 2. Adı - kabul aynı maliyetle homojen maddeler. hesap isimlendirme değeri geçen fiyatlar çeşitlerinin sayısına karşılık gelen bir dizi pozisyonu, oluşturdu.
 3. adı nesneleri varış homojen bir grup, kabul gerçek maliyetinin gönderme olarak kabul edilir.

İkinci seçenek, ilk ikisi arasında bir uzlaşma olarak görünür. Ancak bu durumda, belirli bir fiyat, giden malzemenin üzerine bir değerlendirme seçme sorunu vardır.

önemli faktör

Sec yılında. Düzenin 6 Finans sayısının 44 Bakanlığı sözleşmeleri kapsamında elde edilen gerçek maliyet değerleri, ruble döviz eşdeğer fiyatları tutarlar içinde yükümlülüklerin memnuniyeti için sağlayan şartlarını kurulması için özel bir prosedür kurar. Nesnelerin satın Şirket maliyetleri dikkate muhasebe envanterleri açmadan önce ortaya çıkan toplamı farkları alınarak belirlenir. Burada önemli bir noktayı belirtmek gerekir. Hesap borçlar ve değerlerde İçerme aynı anda gerçekleştirilir. Belki de, bu durumda, bu doğrudan yukarıdaki madde üzerinde, ve MF nesnelerin yansıması belirtmektedir. 15. Ancak, bu yaklaşım farkı için özel bir prosedür faturasız teslimatlar için miktarları gerektirir. Diğer tüm durumlarda, istisna MF üzerine kaydedilmelidir. 91 ve işletmenin malzeme maliyetleri bir değerlendirmesini teşkil etmemektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.