FormasyonOkullar ve üniversiteler

Modern ailenin Psikolojik özellikleri

aile insan hayatı sosyal grup veya topluluğun ilkidir. Bunun sayesinde kültürel değerlere olan tanıtımın yanı, ilk sosyal roller geliştirmek toplumda davranış edinilen deneyim. İlk sevinç ve hayal kırıklığı yaşadı, ilk adımlardan aile bulunmaktadır. Bu sosyal grubundan adam dünyaya gider ve bu dünyada o nedense rahatsız olursa her zaman geri dönebilirsiniz.

Bir aile nedir?

ailesi altında evlilik veya akrabalık dayanan insanların sosyal topluluk anlıyoruz. birbirlerine karşılıklı yardım, genel yaşam biçimi ile ilgili kişilerin bu küçük grup, hem de hukuki ve ahlaki sorumluluk.

Bir aile de, birlikte yaşamak kişileri dahil müşterek bir evde ve akrabalık veya vesayet bir ilişki var. Ama aynı zamanda, bu kutu - bireylerin basit bir toplamı değildir. üyelerinin her birinin bu karmaşık sosyal oluşumda grubun bir parçası değil, aynı zamanda eşsiz bir kişilik ibaret değildir. O kadar basit değil aile kendisidir. Onun sorunların tesadüf sosyologlar ve felsefeciler, Hukukçu ve demograf, ekonomistler ve tarihçiler, doktorlar ve öğretmenlerin araştırma konusu olmasıdır.

aile standardı

Sosyal psikologlara göre, toplumun böyle önemli bir birim insanlar arasında gelişen ilişkilerin ana düzenleyicisidir. Bunlardan birini diğerlerine etnik grup tarafından takip edilmekte ahlaki ve etik standartları, çocukları ile ilgili olarak karı koca, baba ve annenin bazı standartlar ve kızı ve oğlu - ebeveynleri ile ilgili olarak.

Bir sosyal gruba, modern toplumun değerleri ile tutarlıdır - sosyal psikoloji, aile bakış açısından. Bu durumda, sevgi, samimiyet ve sevgi tecelli olan ilişkilerin bir dizi birleştirilir.

Ailenin temel işlevleri

Bu sosyal hücre eşler lider rolü toplumu oynarlar. Zamanla, onlar anne olurlar. Bu bağlamda, özellikle modern aile o geleneksel olarak iki gruba ayrılmıştır sosyologlar fonksiyonları göstermelerinden oluşmaktadır. ebeveyn - İlki medeni görevleri, ikincisi içerir. Onlar neyi temsil eder?

Evli fonksiyonların grubunda manevi (kültürel) ilişkilerin kategorisi, yanı sıra ev bulunmaktadır. Modern ailenin Özellikleri ve her iki iş ortakları küçük topluluk yaşamının organizasyonda aktif rol almak olduğu sonucuna vardı. Bu idari fonksiyonudur. Buna ek olarak, vurgulanan sosyal bilimciler oluşturdukları aile hayatında eşlerin katılımı türde bir dizi vardır. Bu birincil toplumsal kontrolün uygulanması, duygusal, cinsel, erotik, vb fonksiyonudur onun temsilcisi karakter işlevlerini - Uzmanlar, modern ailenin diğer özellikleri vurgulanır. Her ikisi de eşlerin vs. onların toplum kurumları, kuruluşları, diğer aileleri temsil aslında yalan

grup doğurma ve çocukları ile saklama ve küçüklerin bakım eğitim ebeveynlik işlevleri ve aciz ya da engelli aile üyeden oluşur.

Yeni koşullarda Yaşam

Bugün, ülkemizde krizin etkisi altındadır. Ekonomik seviyelerinin Güz düzgün çalışması için toplumu olanak sadece en önemli sistemlerini etkiledi.

Kriz Rus aileleri üzerinde doğrudan etkisi devlet, toplum ve ulus canlılığını belirlemede en önemli sosyal faktörlerden biridir vardır. Ve bu sorun her şeyden önce, çünkü çağdaş toplumun bağlıdır ailenin psikolojik özelliklerinin ne olacağı, çok ilgi verilir, 21. yüzyılda yaşamak ve çalışmak olacağını nesil özelliği.

Küresel değişiklikler

Günümüz toplumunda Özellikleri aile birçok gazetecilik yayınlarda etkilenir. Bunlar son yıllarda, toplumun temel birimi bazı önemli değişiklikler yapılmıştır söylüyorlar. Ve bu sadece ülkemize değil de geçerlidir, aynı zamanda diğer ülkelerin çoğunluğu.

Eğer Kısaca modern bir ailenin özelliklerini tanımlamak, onlar gibi özelliklere endişe:

- doğum oranlarını düşen;
- kişilerarası ilişkilerin karmaşıklığı;
- Eksik aileler veya üvey ebeveynlerin varlığı nedeni boşanma sürekli büyüme;
- evlilik dışı ilişkilerin sürekli yayıldı.

Modern Rus ailenin Özellikleri maddi zenginliği, ebeveynler ve çocukların zihinsel ve fiziksel sağlığının bozulmasına, hem de bekar kadınların ve erkeklerin büyüyen sayısının azaltılmasında oluşmaktadır.

ailesinin yeni tip oluşumu

İlk zamanlarda, insanların bu küçük topluluk tamamen resmi dış faktörler tarafından birleşmiş. Bunlar örf ve hukuk, gelenek ve kamuoyu olarak kategoriler oldu. Özellikler modern aile onun birlik, bir kural olarak, yalnızca tüm üyelerinin, yani kendi anlayış ve sevgi, saygı ve karşılıklı iştirak, özveri, sevgi ve sempati arasındaki kişisel ilişkiler bağlıdır göstermelerinden oluşmaktadır. Bu duygular küçük toplumun gücünü pekiştirmektedir.

aile ilişkileri için ihtiyaç

Şu anda, çoğu zaman toplumun sosyal birim, geçmişe ait bir şey olduğu görüşünü dile getirdi ve başka bir şey tarafından değiştirilmelidir. Ancak, krizler ve kayıplar rağmen modern ailelerin psikolojik özellikleri bunlar toplumun değişen koşullara uyum başlıyor olması yatıyor.

Ancak, onların değer yok olmaz ve hatta artar söyleyebiliriz. aile eğitmek verir iyi ortamdır genç nesil. Sık sık ahlaki memnuniyet yetişkin bulundu duygusal sığınak bir tür gerçekleştirir. ailelere yardım yanı sıra sosyal, ekonomik ve diğer sorunlarını halletmek üzere çabaların uygulama, bu sözde modası geçmiş ve gereğinden fazla yaşamış Enstitüsü kınayan daha uygun konuşmaları olmasının nedeni budur.

Geçerli durum görev

Çoğu uzman, modern ailenin mevcut sorunları ve özellikle modern aile toplumun küçük bir hücrede gerçek bir krizin varlığına işaret görüşünde. Ve böyle bir kriz toplumun sosyoekonomik gelişiminde artış ile daha net ve daha parlak hale geliyor. Özellikle zorluklar genç aileler tarafından karşılaştı. Bugün desteği ve devlet sadece dikkatine ihtiyacı vardır onlar değil, aynı zamanda sosyo-psikolojik uygulama ve bilimden olduğunu.

ebeveynlik

o istikrarsızlığı ve güvenlik açığı olduğu gibi Birçok uzman, modern bir ailenin tür özellikleri vurgulamak. ülke birçok boşanmalar gördü. Ama hayatta kalan ailelerde bazen iç çatışmaları ve çarpışma sona yoktur. Ve genç nesil üzerindeki bu olumsuz etkilerin etkisi yeterince güçlü. Bu ebeveynler karşılıklı hakaretlere ve argümanlar çocuğunuzu korumak kalkmayın durumlarda özellikle doğrudur.

Özellikle, modern Rusya'nın aile eğitim sürecinin bu karmaşıklığına bulunmaktadır. O dolayı hayatımızın tüm alanlarını etkilemiş köklü değişikliklere çok daha karmaşıktır. Nispeten kısa bir dönemde, insanların yaşam tarzı radikal bir değişiklik yoktu. Modern ailede bu bağlamda özellikle eğitim nedir? Eskiden Eğer ebeveynler kendilerine tanıdık büyük dünya ile bir toplantı ile kızlarını ve sonnies hazırlamak, ama şimdi o kadar değil. Modern yaşam kendi yasalarını dikte ve ileriye önceki nesil fikri yok yeni talepleri, koyar. Bu, bugün genç nesil sadece bir hazır bilgi vermek için yeterli olmadığı gerçeği yol açar. Durumun iki ya da üç yıl sonra, hiçbir değere sahip olmasıdır mümkündür. bir kişi ve bu becerileri yardım ve ailesi tarafından kendisine verilen becerilerini geliştirmek olması muhtemel değildir. Sonuçta, büyük olasılıkla, büyük ölçüde tüm üretimini değişecek ve onunla bir yaşam biçimi.

Modern aile kavramı

Hepimiz toplumun geleneksel cinsiyet klişe küçük birimi biliyoruz. ocağın, eşi anne ve çocukların eğitimcinin kaleci - buna göre, adam velayete ve ailenin başı ve bir kadın.

Ancak, modern aile özelliği bu idealden çok uzak olmasıdır. Bugün toplumda cinsiyetler arasındaki ilişkide istenmeyen eğilimler olduğu gerçeğini not edebilirsiniz. Ve onlar okul günlerinde başlar. Uzmanlar ciddi eksiklikler karma ilkesine sahip olduğuna inanıyoruz. Bu kadın erkek ruhunda önemli farklardan kaynaklanmaktadır. bir kişi olarak Kız erkek kişiliğinin çok daha erken kurdu. Ve zaten birinci sınıfta, o daha olgun davranıyor. insanlığın yarısını oluşturan kadınların fazla gelişme ahlaki eğitim ve konularına öncelik verir. kadınlar - bu durumda rol ve gerçeği o öğretmenlerin ana şarta oynatır. Bu öğrencilere bunları getiriyor.

Bunun bir sonucu olarak, kişinin kadın ortam yaratmak. Bir annenin, büyükanne, hemşire, anaokulu öğretmeni, sınıf arkadaşları ve öğretmeni oluşturmaktadır. dengesizlik bir tür Oluşmuş. Kadınlar olgunlaşan erkekler üzerinde sabit baskı. Bunun sonucu tek ebeveynli ailelerin gibi olumsuz olaylar, ebeveynler için saygısızlık vb kuzenleri ve kardeşleri ile aile bağları kaybı vardır

liderlik

Her ailede işlevleri ve rolleri belli bir bölünme var. Bütün bunlar yakından liderlik kavramı ile bağlantılıdır. Ailenin Şu kafası olan psikolojik etki gönüllü olarak kabul edilmiştir eşi, kabul edilir. Bu bağlamda, psikologlar günümüz toplumunda mevcut ailelerin üç tip ayırt:

1. Simetrik. Her iki eşlerin eşit haklara sahiptir ve birbirlerine tabi değildir edildiği bir ailedir. Tüm sorunlar uzlaşma veya değişim yolunda yürüyen, koordineli ele alınmaktadır.
2. Tamamlayıcı. Böyle bir ailede bölünmemiş yoktur. Başka bir deyişle, bir eşin emir verir ve diğer gözü kapalı ona itaat.
3. Megakomplementarnaya. Bu tip bir ailede eşlerden biri kendi zayıflıkları, güçsüzlüğü ve deneyim eksikliği vurgularken diğerlerini manipüle yoluyla hedefine arar.

faktörleri refah

modern aile psikologları özelliklerini belirlerken onun varlığının bazı yönlerini ayırt eder. Bunlar arasında:

- Karşılıklı cazibe ve karşılıklı saygı, aile, sorumluluk ve görev, kendini kontrol, esneklik, vb yaratılmasına eşlerin istekli dahil psikobiyolojik uyumluluk;.

- ortakların zeka seviyesi önemli farklılıklar olmamalıdır olarak, karı koca için yaklaşık olarak aynı olmalıdır eğitim;
- açıkça ortağı doğasını gösterir emek istikrar, (genellikle işin yerini değiştirmek insanlar, uzun vadeli bir aile ilişkisi kurmak mümkün değildir olduğuna inanılmaktadır);
; - - evlilik için en uygun olarak kabul edilir yaş, (eşlerden uzun adaptasyonu gerektirecektir önceki bir başlangıç bir aile evlilik, erkekler için o kızlar için 20 yıl ve 24 yıl)
- kur döneminde (kısa bir tanıtım bir gelecek ortağı doğasını bilmek imkansızdır) süresi.

Yukarıdaki tüm faktörler dikkate alındığında belirlenebilir psikolojik uyumluluk ya da eşlerin uyumsuzluk.

gelecekteki aile

Toplumun küçük bir birimin varlığı için, psikologlar göre, beklentileriniz neler? modern aile gelişim özellikleri bize geleceği oldukça olumlu düşünmeye izin verir. Bu bir kriz devletin varlığının neden negatif fenomenler ve eğilimleri, bir dizi varlığına rağmen.

Uzmanlar toplumda küçük sosyal grup için bir destek olacak bazı olumlu değişiklikler ortaya çıkması olduğunu not edin. Bu değişiklikler şunlardır:

- eşlerin eşitliği bir artış;
- erkek hem de kadınlar için seçim özgürlüğü genişleme;
- ilişkilerde eşitliğin desteklenmesi;
- farklı kuşaklar arasındaki temas olasılığı artmaktadır;
- Halkın oryantasyon aile kurmak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.