FormasyonBilim

Marjinal fayda

Marjinal programı her bir sonraki iyi birim tüketimine ilave edilir ilave yarar, sayısıdır. soyut doğası rağmen fayda çok kavramı, uzun insanlar bazı malların tüketiminden elde zevk, tatmin veya faydaların derecesini belirlemek amacıyla, ekonomik teoride kullanılmıştır.

Marjinal fayda teorisi emek kavramına alternatif olarak 19. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan değer teorisi. E. Böhm-Bawerk: Bu Avusturya Okulu temsilcileri tarafından geliştirilen Menger, Schumpeter, FF Wieser ve A. Marshall A.B.D. Dzhevons ve L. Walras.

Onun özü ürünün değerini etkileyen temel faktör kişinin öznel değerlendirmeye ihtiyaçlarının üzerinde sırayla bağlıdır onun marjinal fayda olduğunu yatar. Anlaşılır olması için, aşağıdaki örneği düşünün. milyoner oldu varsayalım Sahra çölünde ve yaklaşık 40 ° sıcaklıkta çok susuz. Pantolonun cebinde elmas bir avuç. Ve sonra suyun şarap tulumu gelen bir bedevi ve su üzerinde ticaret elmas sunuyor. Yani bu durumda kişi fazla değer olacak? O kadar su onsuz ölme riskini taşır aşikardır.

Başka bir örneğini ele alalım. Sıcak bir Temmuz gününde düşünün, sen dondurma ile bir kiosk karşılaştım ve tek bir paket satın almaya karar. Sonra, istediğiniz hatta dondurma çünkü biz olmasa olarak şiddetle, bir saniye aldım, ilk bölümünü yemiş olan. İkinci paket zaten düşünmeye başladı sonra üçüncü ya da satın almak. Birisi dördüncü ya beşinci yemeye sunuyor Ve eğer kabul etmek olası değildir. Bu örnek doyma olarak söylüyor azalan fayda, kanununu açıklar insan ihtiyacı şeylerin yararlılığını onun için düşmeye.

marjinal fayda teorisinin Destekleyenler herhangi bir ürün veya hizmetin tüketim adam "artışlı" doğa için yaptığı inanıyoruz. Bu alıcı, genellikle sürece onların ihtiyacını karşılamak için değil, "hep ya da hiç" ilkesini uygulayın ve yavaş yavaş sarf mal veya hizmetlerin sayısını artırmak anlamına gelir.

Böylece, böyle bir marjinal fayda bilmek, biz üç ana sonuçlara varabiliriz:

  1. Her bir ek, tüketici ürün için adlandırılan bir ilave yarar taşır, "marjinal."
  2. Alıcı tüketebilir daha mal, daha az yararlı o ürünün sonraki her birimin içindir. Böylece, güvenli marjinal fayda karakterini azalıyor diyebiliriz. Ve malların değeri ve ters ilişki marjinal fayda arasındadır. Onun özü mallar (Mal) miktarı daha küçük bir kişi kendisine bu ürünün için, daha değerli olmasıdır. Onun değeri en az acil ihtiyaç tatmin edebilir iyiliği son birimidir kullanım derecesinin ile belirlenir çıkıyor.
  3. Bir ürün birimleri, belirli bir sayıda alıcı, (örneğin, dondurma), kişi her zaman azalan araçlardan miktarını alır. Ekonomik teoride marjinal fayda standart birimi olarak adlandırılan "Jutila." dondurma tüketimi birinci kişi kullanışlılığı, ikinci 7 Jutila, olacaksa - 6, üçüncü - 5 ve dördüncü - 4 Jutila, bu ürünlerin toplam değeri 22 Jutila (marjinal yardımcı Jutila 4'tür) eşit olacaktır. Her dondurma normal toplu arıza toplam (toplam) programı ve fayda nihai ambalajın eş zamanlı artış ile bir azalma olacaktır. Bir kişinin, dördüncü kısımları reddedilirse, örneğin, bu durumda toplam programı (TU) 5 olacak TU üçüncü kısmın başarısızlığı 13 tane olacak ve MU 6 artış ve t 18 birimleri ve marjinal fayda (MU) eşittir. D .

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.