BilgisayarlarEkipman

Manipülatör "fare" - bir giriş aygıtı. Bilgisayar fare ve türleri

Muhtemelen herkes bilgisayar faresini gördü. Bu bilgisayar için gerekli cihazdır. Bunun sayesinde, vb oyunlarda hareket kontrollü, nesneler arasında geçiş tıklandığında Bu nedenle, manipülatör "fare" - olan bir giriş cihazı. Şu anda birçok farklı türleri vardır. Bu yazıda, her biri ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Doğrudan tahrikli Fare

Bu şekilde kolunda başlangıçta icat edildi: 2 birbirine dik yönlendirilmiş gövde tekerlek, dışarı edildi. Bir yatay ve diğer hareket sorumluydu - dikey. Sürüş esnasında her ikisi de iplik. Tabii ki, hareket çok doğru değildi ve rotasyon genellikle zordu. İlk manipülatör "fare" 1963 yılında kuruldu Douglas Engelbart tarafından.

optik-fare

Cihaz gelişiminin sonraki aşama - top manipülatör "fare". Bu cihaz iyi 90'lı yıllarda bilgisayarlar ile "dost olmak" başladı olanlar hatırlanır. yuvanın alt kısmında bir kauçuk boncuk dışarı atmayı bir delik vardı. Fare İçinde topun hareketlerine ilgili verileri kaldırarak sensörleri duruyordu. O kadar, sadece özel paspaslar üzerinde sorunsuz çalıştı top pürüzsüz yüzeylere açık değildi.

Buna ek olarak, enkaz haline konutlarda yaşanan delikten sürekli ve evcil hayvan saç düştü, bu yüzden film zaman zaman temizlenmesi gerekiyordu, aksi takdirde olacak "reçel" ve teslim edilmedi. o daha iyi optik cihazları gelmez değiştirildi kadar Ama uzun süre, en iyisi olarak kabul edildi bir top bilgisayar manipülatör "fare" oldu.

optik fare birinci nesil

İlk rakip topu. onun aşağıda ele alınacaktır bazı sakıncaları, nedeniyle başarısız oldu supplant.

Fare İçinde raket yüzeyinin hareketini izlemek özel bir diyot oldu. Nedeniyle ekranda imleç bu harekete doğru Bole oldu. Bununla birlikte, grafik manipülatör "fare" sadece hizalama şerit yazdırıldıkları özel bir ped ile çalışmıştır. Cihazın diğer yüzeyinde yanıt vermiyor. Her fare modeli için yaptığı halı oldu. Başka bir cihazla onu değiştirecekseniz yönergelere okumuyor. Manipülatör kirlenmeye karşı son derece hassastı. Ayrıca, düzgün substratı ve belirli bir şekilde fareyi veya son çalışmayı yönlendirmek için gerekliydi. maliyetinin Tüm bu seti oldukça pahalıdır, bu yüzden sıradan kullanıcılar top işleyicisi tercih ederim.

LED Optik Fare

Bu cihaz artık halının bağlıdır ve hatta onsuz işe yarayabilir. Tüm LED'in En sade yüzeyini algılanan. İkinci nesil öncekilerden tüm ikame için Bu nedenle, optik fare kolaydır. oyun - Bu aşamada uzman bilgisayar fare görünmeye başladı.

Çalışma prensibi oldukça farklıdır: Vücutta herhangi bir şey ve kurulu LED ve kamerayı iplik değildir. ikinci bir yüksek hızda (1000 kadar saniye) en mikrograflannı yapar orijini, mat ya da başka bir yüzey yanar. Fotoğraf uzayda bir hareket dönüştürür mikroişlemciyi işler.

Lazer fare

Modern, tüm manipülatör iyi bilinen. Göre görünüm LED hemen hemen aynı, fakat lazer aydınlatma için kullanılmaktadır. Bu kamera ile daha net resimler yapar. Sonuç olarak, deplasman doğruluğu artar. lazer fare Aynada dahil, herhangi bir yüzey üzerinde çalışabilir. rahat çalışması için Mat gereklidir. Çoğunlukla Bilgisayar fare oyunu bu tip aittir.

trackball

Görünüşe göre, fare yaratıcıları parmaklarınız klibi bükmek eğer top raket hareket çok daha doğru olduğunu hatırlamak. Bu nedenle, el topunu döndürülebilir bir cihaz geliştirdiler. Görünüşte bir dışbükey boncuk gövdesinin dış tarafında yer almaktadır ve bu parmaklarınızla veya avuç ile döndürülebilir bir toplu mouse aykırı andırmaktadır. manipülatör gerekli değildir taşıyın.

Tabii ki, daha iyi teknolojiler için tasarlanmış topunu fare, özellikle, onlar, silindir kendisi kolayca döndürüldüğünde topu çok daha kolaydır, ancak daha yakından yuvalarında oturuyor ve çöp bu miktarı toplamak değil. Yine, sadece, mekanik, ancak kullanan optik sensör yer değiştirme.

indüksiyon fare

Temel fark Onun için ayrı bir güç kaynağı (pil veya tel) ihtiyaç kalmamasıdır. manipülatör mat dan indüksiyon enerjisi ile çalışır. Son bilgisayara bağlı. Bu bir grafik tabletin prensibi ile çalışır. Bu bağlantı yöntemi, grafik çalışırken özellikle önemli olan, daha doğru hareketini sağlar. Ancak, fareler indüksiyonu büyük bir dezavantaja sahiptir: indüksiyon manipülatör "fare" - Belirli bir halı bağlı bir cihaz. elemanları seti değiştirilemez. Bu manipülatör diğer yüzeylerde, sadece mat üzerinde çalışabilirsiniz - hayır.

jiroskopik fare

pazarın yeniliklerle biri. Bu gezinmek için izin veren bir jiroskop ile donatılmış üç boyutlu uzayda. Başka bir deyişle, fare artık doğru onların hareketleri hakkında bilgi almak için herhangi bir yüzeye takılır. Bu el ve sadece havada fırça hareket imleci kontrol etmek için, vs, bir tablo, mat kullanmadan alınabilir. Bu fare bile baton tür karşılaştırabilirsiniz.

Bu tip henüz genel durumu girilen edilmemiştir ve her elektronik mağazasında bulunamazsa iken.

Manipülatör "fare" - umutları ve gizli özellikleri bir yeri vardır bir cihaz. Büyük olasılıkla, 10-15 yıl sonra, kendi görünümünü tanınmayacak değişecektir. Hem fareler disketler ve bantlar ile birlikte arşivler gidecek çoğunluk alışığız.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.