KanunCeza hukuku

Mad. Ceza Muhakemesi Kanununun 56. Maddesi

Sanatta. дано определение свидетеля. 56, p (P.) 1, Ceza Muhakemesi Kanunu bir tanının tanımını sağlar. Onlara, bir suçu soruşturmak ve cezai takibat yürütmek için şart olan koşullardan haberdar olan bir denek denir. Böyle bir kişi tanık sorgusuyla çağırılır. Sanatta. определены права, ответственность и обязанности свидетелей. Ceza Muhakemesi Kanununun 56 maddesi şahitlerin haklarını, sorumluluklarını ve görevlerini tanımlar. Norm, aynı zamanda bu üretim kapasitesine dahil edilemeyen vatandaşların listesini oluşturur. Sanatı düşünün . . 56 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununa aykırı yorumlar .

Kim tanık olamaz?

Sorgulamaya tabi olmayan kişilerin listesi Sanat Bölüm 3'te saptanmıştır . . Ceza Muhakemesi Kanununun 56'ncı maddesi . Liste şunları içermektedir:

 1. Jüri üyeleri ve hakimler. Davanın doğrudan görüşülmesinden dolayı öğrendikleri durumla ilgili sorgulanamazlar.
 2. Zanlıların / avukatların savunucuları (avukatlar). Hukuki yardıma veya ilgili hizmetlerin sağlanmasına başvurduklarında kendilerine tanınan bilgileri verme hakları yoktur.
 3. Ruhban. Bu kişiler, itirafta fark ettikleri koşullar hakkında tanıklık yapamazlar.
 4. Devlet Duması Milletvekilleri, Federasyon Konseyi üyeleri. Yetkilerini kullanırken kendilerine tanınan bilgileri ifşa etme hakları yoktur.
 5. Federal Vergi Dairesinin cesetlerinin çalışanları. Bu kurumlar tanık olamazlar ve kendilerine tanıdığı bilgiler, özel beyannamelerin konuları ile kendilerine eklenmiş belgelerle açıklanırlar.

Tanık hakları

Bunlar Sanat Bölüm 4 tarafından belirlenir . Ceza Muhakemesi Kanununun 56'ncı maddesi. Bir vatandaş:

 1. Kendinizle, sevdikleriniz hakkında bilgi vermeyi reddetme. Sonun çemberi cl'de kuruldu. 56 ÇKP. Tanık, delil vermeyi kabul ederse, kendisine verilecek bilgilerin daha sonra davada delil olarak kullanılabileceğini ve kişinin reddetmesi durumunda da onu uyarması konusunda uyarır.
 2. Vatandaşın ya da onun vatandaşının dilinde tanıklık edin.
 3. Bir tercümanın yardımını kullanın. Ücretsiz sağlanmaktadır.
 4. Bir tercümanı bir meydan okuma ilan etmek.
 5. Hareketsizlik / eylemler, soruşturma başkanları / soruşturma organlarının kararları, bu yapıların çalışanları, savcı, hakim ile ilgili şikayet ve dilekçe getirmek.
 6. Ceza Muhakemesi Kanununun 189. Maddesinin 5. Bölümüne uygun olarak savunmacı ile sorgulamak üzere görünmek.
 7. Üçüncü Bölüm için sağlanan güvenlik tedbirlerini uygulamak için Başvuru yapmak. 11 sayılı Kanun'la uyumludur.

Sanatın beşinci bölümünde . установлено правило. ÇKP'nin 56. kuralı bir kural oluşturdu. Bir öznenin adli muayene ya da muayeneye tabi tutulmasına izin verilmiyor. İstisnalar, Yasanın 179. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen davalardır.

Tanıkların hakkı olmayan ne var?

Vatandaş, Sanatın altııncı Maddesi uyarınca . , не может: Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun 56. maddesi :

 1. Araştırmacı / araştırmacı çağrısında görünmeyin.
 2. Bilerek yanlış bilgi vermek veya bilinen gerçekleri bildirmekten kaçının.
 3. Davaya katılımıyla bağlantılı olarak öğrendiği ön soruşturmanın bilgisini ifşa edin. Bu kuralın ihlali sorumluluğu, Kod'un 161. maddesinin hükümlerine uygun olarak, bu tür eylemlerin kabul edilmezliği hakkında önceden uyarılmış olması durumunda ortaya çıkmaktadır.

ilaveten

Bir vatandaş çağrıda görünmemekten kaçınırsa, ona zorlayıcı bir önlem uygulanabilir - bir araba. Kasıtlı olarak yanlış bilgi vermek veya delil vermeyi reddetmek için, kişi sırasıyla Ceza Kanununun 307 ve 308. maddeleri uyarınca sorumludur. Ön soruşturma bilgilerinin ifşa edilmesi için bir vatandaş sanatla cezalandırılabilir. 310 CC.

açıklamalar

Ch . 1 yemek kaşığı. в качестве свидетеля выступает субъект, который одновременно соответствует следующим требованиям: 56 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun tanık olarak eşzamanlı olarak aşağıdaki şartları yerine getiren bir konudur:

 1. Ceza davasında şart olan koşullardan bir şeyler biliyor.
 2. O tanıklık için çağırılır.

Bir kişinin soruşturma ile ilgili koşullar hakkında bir şey bilipbilememesi ve onu sorguya davet etme ihtiyacı vatandaşın kendisi değil, yetkili organ tarafından kararlaştırılmasına ilişkin sorular. Bu arada, kararları pratikte üretimdeki diğer katılımcılar tarafından önceden belirlenebilir. Örneğin, bir şüpheli, bir mağdur, bir sivil savunma / davacı, bir avukat olabilir. Bu kişiler, bir vatandaşın sanata uygun bir tanık olarak katılmalarına ilişkin dilekçe verme hakkına sahiptir. Ceza Muhakemesi Kanununun 56'ncı maddesi. Fakat bu durumda bir şartı yerine getirmek gerekir. Listelenen şahısların bulunduğu kuruluşun koşulları üretim için önemli ise, konu sorgulamaya davet edilecektir.

Tanık dokunulmazlığı

Sanatın üçte birinde. Ceza Muhakemesi Kanununun 56'ncı maddesi, mesleki veya diğer özelliklerinden dolayı sorgulanamayan konuların bir listesini sağlar. Normda belirtilen kişilere ek olarak, ülke başkanı, insan hakları komisyoncuları ve diplomatik temsilcilere tanık dokunulmazlığı sağlanır. Buna ek olarak, liste bir uzman içerir. Görevlerini yerine getirirken öğrendiği bilgileri ifşa etme hakkı yoktur.

Hakemler için istisnalar

Durum için önemli olan koşullar altında, suç olayıyla ilgili acil gerçekleri ve şüphelinin suçluluk durumunun varlığı / yokluğunu ve ayrıca ispat konusu ile ilgili diğer verileri de anlamak gerekir . Buna ek olarak, jüri veya hakim toplantısında ifade edilen üretim, görüş ve düşüncelerin koşulları, katılımcıların eylemleri ve üçüncü taraflar önemli koşullardır. Bu bilgiler, sözkonusu kuralın üçüncü bölümünde belirtilen kurumlar tarafından bilinir hale getirildiyse, görevlerinin yerine getirilmesi ile bağlantılı olarak tanık olarak cezalandırılamazlar. Hakimlerin yasağı, davanın çözümünde bağımsızlığın ve tarafsızlığın güvence altına alınması gereğidir.

Defansın tanık bağışıklığının özellikleri

Bir avukat için daha geniş bir bilgi yelpazesi mevcuttur; davaya katılan bir şüphelinin veya başka bir kişinin yardımıyla kendisine yöneltilirken kendileri hakkında bilgi alıp almadığını ifşa etme hakkı yoktur. Olaya tanık olsa dahi, sanıkların yeni bir davranışını başlatma ile ilgili koşulların sorgulanması ve sorgulanması yasa dışı olacaktır.

Sonuç

Davayla ilgili dava açan tanıklar, sorgulayıcılar ve araştırmacılar hareket edebilir. Burada Ceza Muhakemesi Kanununun 8 bölüm 234'üne bakmalısınız. Hükümlerine göre, ön duruşmada tarafların talebi üzerine, soruşturma önlemlerinin uygulanması koşulları hakkında herhangi bir şey bilen ya da dava dosyalarına el konması ve belgeleri eklenmesi sorgulanabilir. Bununla birlikte, istisna tanıklara dokunulmazlık olan kişiler tarafından yapılır. Bu kişiler sorgulandıysa, işlemleri devam ettirme yetkisini kaybederler. Mevcut TBM, zihinsel veya fiziksel özelliklerinden dolayı soruşturma için gerekli koşulları yeterince algılayamayan ve dolayısıyla onlarla ilgili doğru ifadeleri verebilecek tanıkları olarak reşit olmayanların yanı sıra vatandaşların da dahil olmasına ilişkin kısıtlamalar getirmez. Habercilik ve sorgulama olasılığı, üretim ile ilgili özel gerçeklerle belirlenir. Bu durumda, taraflardan sağlanan bilgilerin güvenilirliğinin değerlendirilmesi partiler tarafından, daha sonra nihayetinde mahkeme tarafından verilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.