SağlıkTıp

İdrar analizi: türleri ve toplama yöntemleri

Tabii ki, çoğumuz yaşamlarının bir noktasında idrar geçti. Sonuçta, hatta bir çocuğun çalışma yardımcı sonuçları belli hastalıklarını tespit etmek veya onların durumunu kontrol etmek olduğunu bilir. Bu nedenle, idrar insan sağlığı klinik tanısı için önemli bir "aracı" dır.

Bununla birlikte, analiz elde edilen bilgiler malzemeyi toplamak yöntemine bağlı olabilir. İdrar testlerinin ve onların özelliklerinin tipleri mevcuttur Ne, biz bu makalede bakacağız. Buna ek olarak, düzgün toplamak ve araştırma için malzeme taşımak için öğrenmek.

Bu neden yapılıyor?

Her şeyden önce Diyelim ki laboratuvara idrar örneği almak için gerekenleri açıklayalım:

 • hastalıklar veya denetlemek için idrar yolu enfeksiyonları. Belirtiler bu durumda çok farklı olabilir: Kötü idrar, kokusu idrar, kan safsızlıklar, böğür ağrısı ve diğerleri sırasında ağrı.
 • diyabet, böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları, yüksek kan basıncı ve bazı böbrek ve karaciğer gibi çeşitli hastalık durumunu izlemek için.
 • Düzenli fiziksel muayene için de doktor türlerini belirleyen bir idrar testi, yürütülür.

Nasıl hazırlanır?

 • Bir idrar örneği geçmesi önce, bunu leke yiyeceklere olmamalıdır. Yani, böğürtlen, pancar, ravent ve diğerleri.
 • Çalışmanın öncesinde geliştirilmiş eğitim harcamayın.
 • kadınlar için siklus hakkında doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Gerekirse uzman birkaç gün idrar analizi için erteleyecek. Türleri ve böyle bir çalışmayı yapma yöntemleri tek tek atanır.
 • Tedavinizi yürüten doktor da idrar rengini (genellikle B vitaminleri, "Rifampicin'i" ve "Fenitoin") etkiler bir süre ilaç almamaya isteyebilir.
 • Eğer diüretik varsa, doktorunuza söyleyin emin olun. önemli ölçüde araştırmanın sonuçlarını etkileyebilir çünkü.

Şimdi dikkatle idrar testi yapılan okumayı, türleri ve toplama yöntemleri nelerdir.

ekspres Testi

idrarınızı kontrol etmek hızlı yolu hızlı bir testtir. Bu, ya hastalar sırt karın ağrısı, mide veya tespiti üzerine (hastaneye aile hekimi ya da kabul ofiste) planlı anketler çerçevesinde yürütülür. Birkaç saniye için bir kapta dalmış gereken küçük renkli alanlar, özel şeritler kullanılarak mümkün böyle bir analiz yapın. Doktor daha sonra renk alanlardan idrar rengini karşılaştırır ve durumunu belirler. Sadece bir uzman norm olarak sapma gösterir sıvının konsantrasyonu belirleyebilir.

Yapılan deney aşağıdaki sorunları tespit yardımcı olacaktır:

 • bir işaret nefrit (böbrek iltihabı) olur yüksek protein seviyesi;
 • idrar keton ve şeker bulma - yüksek kan şekeri bir işareti;
 • lökositler ve nitritler bir bakteriyel enfeksiyonun görünümünü göstermektedir.

Analiz, her zaman otantik olmadığına dikkat etmek önemlidir, bu yüzden laboratuvarda test etmek en iyisidir.

Klinik (genel) araştırma

Bu analiz türü yürütülen rutin muayenenin veya hastaneye girmeden önce bir parçasıdır. Temel olarak, bileşik, karaciğer hastalıkları, böbrek, enfeksiyon veya idrar yollarının sisteminde kanama nedenini bulmak için kullanılır. Aynı zamanda uygunsuz hızlı test sonucunu doğrulamak için kullanılabilir. Tam analizi genellikle 3 adımda, laboratuvarda yapılır:

 1. renk değerlendirilmesi ve idrarda (fiziksel özellikleri) konsantrasyonu.
 2. pH değeri, protein, glikoz, ketonlar, kan, bilirubin, nitrit, urobilinogen ve birkaç ilave testler içerir sıvı kimyasal bileşimi lökosit esteraz.
 3. Uzmanlar mikroskop altında bakteriler için idrar testlerinin türleri teşhis.

Bu çalışmaların sonuçları aşağıdaki sorunları belirlemek için yardımcı:

 • yüksek kan kolesterol;
 • idrar kalıplara tespit böbrek hastalığının gelişimini gösterir;
 • Buna ek olarak, idrar kantitatif analiz, endokrin bozuklukları, idrar kesesi kanseri, osteoporoz ve porfiri (kimyasal bir dengesizliğin neden olduğu bir hastalık grubu) gibi spesifik bozuklukların çok sayıda teşhis yardımcı gerçekleştirilebilir.

Nechiporenko analizi ve Zimnitskiy analizi: doktor norm herhangi bir sapma bir klinik çalışmada tespit etti, o zaman böyle enfeksiyonu için idrar analizleri hastaya önerilir.

nechyporenko ile analiz

1 ml içeriğini belirlemek için yapılmıştır Bu laboratuar testleri idrar beyaz kan hücreleri, alyuvar hücreleri ve silindir, idrar yolu ve böbrekler durumunu değerlendirmek için. Bu analiz türü aşağıdaki endikasyonlar için reçete edilir:

 • Latent hematüri (idrarda kan);
 • tedavinin etkinliğini izleme;
 • böbrekler ve idrar yollarında gizli iltihabı.

Nechiporenko ile analiz, idrar testlerinin diğer türlerine göre, daha özeldir. malzemeyi toplamak için nasıl aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • arife idrar rengini değiştirmek alkol, meyve ve sebze, içmekten kaçınmalıdır;
 • hijyen prosedürleri satın alma ihtiyacını toplamak;
 • Temiz ve kuru bir konteyner içinde hazırlandı 20-30 ml sabah idrarı fazla tahsil edilmesi;
 • 2 saat için gerekli olan laboratuara getir.

Normal değerler:

 • lökositler 2000 - idrar 1 mL;
 • eritrositler - 1000 'dir
 • silindirler - 20.

Zimnitskiy için İdrar tahlili

Araştırma Bu tür benzersizdir. Bu böbreklerin durumunu değerlendirmek ve organların erken evre yetmezliği de tespit etmek, hem de hastalığın dinamiklerini takip etmek yardımcı olur.

Çalışmanın bu tip Endikasyonları:

 • kronik glomerulonefrit;
 • diyabet;
 • böbrek yetmezliği belirtileri;
 • hipertansif kalp hastalığı;
 • kronik piyelonefrit (böbrek iltihabı).

Tabii ki, idrar testleri, türleri, toplama yöntemleri her tanı sırasında farklıdır. Zimnitskiy üzerinde araştırma için toplanıyor malzeme çok dikkatli gerekir. Sekiz temiz kavanoz ve işeme numarası (1, 2, 3 ve benzeri) her işareti hazırlamalısınız. Sen 6.00 am ve sonra her üç saatte toplamaya başlamalıdır. bir kabın içine idrar kesinlikle yasaktır dökün unutmayın. laboratuvara taşınması önce buzdolabında konteyner koydu. normal mod ve diyet sürdürmek için bu gün deneyin. kavanoz zararlı bakteriler ve mikroplar değildi böylece, hijyen uygulamaları hakkında unutmayın.

norm bir sapmada çalışmanın sonuçları:

 • görece azalması idrar yoğunluğu porsiyon başına göster (1020 g / altında) böbrek ve kalp yetmezliği alevlenme piyelonefrit belirtir;
 • Yüksek yoğunluklu (fazla 1035 g / L), kırmızı kan hücreleri, kronik ya da akut glomerulonefrit ve diyabet hızlandırılmış parçalanma meydana gelebilir.

Kakovskomu-Addis ile analiz. Amburzhe yöntemi

onlar 3 yıla kadar olan çocuklar için bile kullanımı kolay olduğu için genelde, çocuklarda idrar böyle türlü yapılır. böbrek ve idrar yolu hastalıklarının görünüş, aynı zamanda daha önce tanısı hastalığın akışı üzerinde detaylı bir kontrol bir şüphesi varsa, genel test anormalliklerin tespit hastaları, atama.

Araştırma sonuçları iltihap oluşumunu (sistit, piyelonefrit ve glomerulonefrit) ve böbrekler ve idrar yolları kontrol işlemi tanımlamak için yardımcı olur.

iki yöntem ile analiz için malzeme toplamak:

 • 12 saat boyunca;
 • Gün boyunca.

Tohum nedir?

Bir idrar testi başka nedir? Türleri ve araştırma yöntemleri bu makalede ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ekim mikrop veya zararlı bakteriler olup olmadığını görmek için, hem de görüşlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilir.

Bir idrar kaba yerleştirilebilir laboratuar kavanozda. Daha sonra, mikroorganizma için bir büyüme ortamı ile bir küçük plaka örnek içine yerleştirilir ve sıkıca kapatılmış. Daha sonra, 2 gün boyunca bir inkübatör içinde koyunuz. idrar ise, mantar veya bakteri, bu süre içerisinde önemli ölçüde artacaktır.

Çalışma mikroplar bulunduysa, hastanın bunları mücadele için gerekli antibiyotik türünü belirlemek.

Sulkovichu için İdrar tahlili

Araştırma Bu tür endokrin hastalıklar ve kalsiyum metabolizması bozukluklarının erken tanısı için tarama testi olarak kullanılır. Daha doğru sonuçlar için, doktorlar analiz süt ve et ürünleri, meyve ve sebze yemek, çay ve kahve içmek önerilir. diyette suda pişirilmiş sadece tahıllar, eklemeyi deneyin.

idrar toplama önce bu önerileri uygulayın:

 • Ben 8 saat, çocuk için yemek yok - 6 saat;
 • İdrar örneği mikropları alamadım, böylece cinsel organların hijyen takip edin;
 • materyal steril kap içine toplanmış ve hastaneye alınmalıdır.

laboratuar koşullarında, uzmanlar kalsiyum ve bilirubin miktarının belirlenmesine yardımcı olacaktır idrar reaktif Sulkovicha, ekleyin.

günlük analiz

Bu test şu sırayla gündüzleri idrar toplamak için:

 • İlk örnek uyandıktan sonra kullanılan, ancak orada işeme zaman değildir;
 • kavanozda toplanan materyalin her düşüşten sonra;
 • Eğer idrar 24 saat içinde, zaten bakterilerin üremesini önlemek amacıyla maddeyi yerleştirmiş özel konteyner, almak ve içine tüm toplanan sıvıyı dökmek doktora ihtiyacım olduğunda;
 • buzdolabında kavanoz deposu toplanırken.

teşhis atılan (örneğin, proteinler, hormonlar, tuzlar ve diğer metabolitleri olarak), belirli maddelerin miktarı göstermektedir. Uzmanlar idrar kreatinin metabolik bulundu varsa çok az, o zaman azalmış böbrek sağlığının şüphesi yoktur. Yüksek protein düzeyleri kalp yetmezliği, diyabet, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalığı neden olabilir. Bazı endokrin bozuklukları hormonlar ve idrarda onların metabolik ürünlerin miktarını artırmak.

gebelik testi

Tabii ki, kadınlar için davranış idrar testlerinin bu tür. sizin adet döngüsü başlamış değilse, testler vasıtasıyla o hamile olup olmadığını kontrol etmek mümkündür. Çalışmaların çoğu bu anlayışına onuncu günüdür belirleyebilir. Ancak, her zaman güvenilir değildir. Satın testleri herhangi eczanede olabilir.

uyandıktan sonra, genellikle sabahları, gebelik sırasında idrar analizleri bu tür yürütün. Spesifik talimatlar talimatında bulunabilir. idrar sonra sabah idrar az miktarda toplamak ve birkaç saniye onun test sopa Konteyneri düşürün. Beş dakika sonra, o Hamileyseniz veya değil söyleyecektir.

Test sonuçları bazen yanlış olabilir dikkat etmek önemlidir. Bu kadın, belirli ilaçları veya Testten önce çok fazla sıvı içmek, çok erken tutuyor durumlarda olur. Sadece bir doktor hamile veya olmadığından emin için söyleyecektir.

Çocuklarda idrar Türleri

Hekimler, çeşitli nedenlerle çocuk idrar tahlili belirtmek için olabilir. Kural olarak, bu koruyucu amaçla olarak, idrar tahlili veya kontrolünde anormallikleri meydana gelmesi hastalığı tespit etti.

Çocuklarda idrar ana tip düşünün:

 • Genel (klinik) idrar.
 • Testi Nechiporenko.
 • Zimnitskiy ile analiz.
 • Kakovskomu-Addis Tanı.
 • Amburzhe tekniği.
 • Sulkovicha tadın.
 • Bakteriyolojik idrar kültürü.
 • Reberga tadın.

Hamilelik sırasında idrar Türleri

hamile bir kadın bir jinekolog kayıtlı olduğu gibi O zamandan beri, bu gebeliğin süresince idrar tahlili geçmek öneriyoruz. Çalışma doktor herhangi bir anormallik tespiti halinde enfeksiyonları tespit etmek Nechiporenko veya Zimnitskiy ve bakteriyolojik testler için idrar tutmaya bildirecektir.

Böyle bir izleme uzmanları böbrek hastalığı, gebelik yirminci hafta gelişebilir diyabet ve gestasyonel diyabetin ortaya çıkışını belirlemek için, mesane durumunu değerlendirmek yardımcı olacaktır. Proteinin yüksek seviyelerde idrar yolları iltihabı gösterir. ketonların yüksek seviyeleri bir kadının vücudu susuz olduğunu göstermektedir. Kendini Davranış hamile kadınlar idrar tahlili önerilmez. Tüm eylemler doktorunuzla birlikte ele alınmalıdır.

Sonuç

Özetle, bir sonuca varılabilir:

 • idrar analizi, türleri ve toplama yöntemleri tamamen farklıdır ve sadece doktor tavsiyesi üzerine yapılmalıdır;
 • Eğer böyle bir hızlı test ve gebelik testi olarak, kendi kendinize yapabileceğiniz bazı araştırmalar;
 • teşhis diğer türleri herhangi bir anormallik tespit etmek için laboratuarda münhasıran gerçekleştirilir;
 • İdrarın bakteriyel kontaminasyon olasılığını azaltmak için, hijyen izleyin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.